Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 855/1002 İlkİlk ... 355755805845853854855856857865905955 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,833 - 6,840 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Maaşlar yetmiyor olabilir bişey demiyorum.
    Yalnız şöyle bir durumda var.
    "Kira da oturmak ev almaktan daha karlı" diyenler oluyor.
    Bu mantık çerçevesinde, ortalama insan ömründe en az 2 ev parası sokağa atılmış oluyor.
    Ayrıca maaşlar yetmiyor demişsiniz. Son kredi kampanyasında en az 7-8 tanıdığım 400-600 bin aralığında evler aldılar ve ceplerinden çıkan para 50-100 bin aralığında idi.
    Krediler ödenmez, kriz olur, ileride görürüm diyenler olabilir.
    Konut kredilerinde bankaların el koyduğu evler %1i geçmez.
    O yüzden döngüsel olarak 1-2 yılda bir güzel fırsatlar geliyor.

Kirada oturmak havuz problemi gibidir.
    Havuzds çeşme bir yerden açıktır ama tahliye vanası/tıpası hiç kapanmaz.

Alıntı Originally Posted by bzaferb

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Yazınıza bize firca atarak başlamişsıniz ama ortalarda kullandiginiz şu cümle ile bizim söyledigimiz seyleri ozetlemişsiniz

* Eskiden maaşınızla ev alabilirdiniz ama şimdi maaşınızla ev alamıyorsunuz. ***

Bizde başka bisey demiyoruzki. Bakın yukardaki mesajlara,
    Maaşlar ev almaya yetmiyor diye anlatmaya calisiyoruz...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Eski forumu karıştırırken 2013 yılından bir mesajıma rastladım.

eski forum.jpg
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Ev almak boş bir havuz gibidir. Boş havuzu verirler 10 yıl boyunca doldurursun. Yeni evlerde kirada oturmak ise temiz bir havuzda yüzmek gibidir.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Yazınıza bize firca atarak başlamişsıniz ama ortalarda kullandiginiz şu cümle ile bizim söyledigimiz seyleri ozetlemişsiniz

* Eskiden maaşınızla ev alabilirdiniz ama şimdi maaşınızla ev alamıyorsunuz. ***

Bizde başka bisey demiyoruzki. Bakın yukardaki mesajlara,
    Maaşlar ev almaya yetmiyor diye anlatmaya calisiyoruz...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Estafurlah hocam, fırça atmak v.s. öyle bir niyetim yok, haddime de değil.
    Ben taraf olmayı tercih etmiyorum. Bu konut alımında siyah ve beyaz yok.

Ben evlerin bu kadar yüksek fiyatlara satılmasını doğru bulmuyorum. Geçenlerde İzmir mavişehir'de bir evi gittim gördüm. 4+1 ama 125-130m2, odalar 8-9m2, banyo 3m2 falan. Gayet küçük. Bir bina ve havuzu var ama geniş bir alanı yok (peyzaj anlamında), neyse 3milyon TL dediler ve 1.400 TL aidat.

Lakin benim doğru bulmadığım durumu, insanlar doğru buluyorsa, çok da direnmenin anlamı yok diye düşünüyorum.

Bu nedenle toplam portföyün içinde, gayrimenkul olmasını önemsiyorum. Zira iktidar, sürekli betona yatırım yapıyor.

Maaşlar ile ev alamadığımız konusu şöyle,

Şu anda maaşımızla bir evin yuzde 40 'ını alabiliyorsak, ilerde yuzde 20'sini alacağız gibi geliyor bana. Bu nedenle, eğer fırsat bulunabiliyorsa (uygun ev veya uygun kredi veya miras ile gelen para v.s.), alım tarafında fırsat var ise alınabilir diye düşünüyorum.

Mesela, mart-nisan aylarında 1+1 ev baktım ve alacaktım. Kredi de kullanmayacaktım. 380-400 bin tl aralıgında, dedim pandemi biraz azalsın alayım Haziran da falan. O arada kredi faizleri düştü evler 500 bin TL oldu. Şimdi de 550-600 Bin TL. Şubat ayında 400 vermediğim ev, şimdi %40 yükselmiş durumda. (O bölgenin normalin üstünde değerleneceğini biliyordum bayadır araştırıyordum). Kısacası, belirli bölgeler ve siteler konusunda uzman olursanız, alım fırsatını hissettiğinizde alabilirsiniz diye düşünüyorum. (Yani siyah ve beyaz yok).

Bu altın ve dolar gibi. Bugün altın onsu 3.000 USD olsa, elimdeki altınları satmaya başlarım. 5.000 USD olsa, hepsini satarım. Bu altın alınmaz ya da almamalı anlamına gelmesin. Bu bir ticaret. Çok iyi kar görürsem satarım. (Yatırım amaçlı aldığım evlerde de durum böyle olmalı). İyi bir fırsat var al, piyasa çok şişti o bölgede sat ve daha iyi fırsat olan bölgeden al.

Bu söylediğim herşey, yatırım ve kira amaçlı alınan evler ile ilgili. Oturulacak ev, kişiseldir, psikolojiktir. Yorum yapmam.

Teşekkürler.

5. Kendimden örnek vereyim. Uygun bir ev buldum. 400.000 TL satış fiyatı, kirası 2.400 TL. Çarpan anlamında iyi. Gelişmiş ama hala da gelişen/gelişmeye açık bir bölgede. Site içinde, peyzajı, açık-kapalı havuzu makul, kısmen butik, 1+1 daire. Evi alacaktım ciddi ciddi. Lakin, ev sahibi her gün fiyat değiştirdi. En son 410.000 TL'ye sözlü anlaştık emlakçıyla (ev sahibi ile daha hiç konuşmadım). (kira çarpanı 170 ay). Hesap numarası yollayın , kapora yollayayım sonra da evi göreyim dedim. Kapora vermeden evi göstermiyorlar.

Neyse, bir anda, Fiyatı 440.000 TL'ye güncellediler. İtiraz ettim. 425.000 TL'ye sana yaparız dediler. Evin sarı sitede fiyatı 10 gün önce 405 idi, 400'e vereceklerdi. Ben de almadım. Kira çarpanı hala makul. Ama dedim bu adam noterde bile vazgeçer satıştan. Kaldı. 2-3 hafta sonra 400.000 TL teklif vereceğim yeniden.

Bu da bu hafta yaşadığım bir olay. Anlatmak istedim.

Teşekkürler.

6.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Kendimden örnek vereyim. Uygun bir ev buldum. 400.000 TL satış fiyatı, kirası 2.400 TL. Çarpan anlamında iyi. Gelişmiş ama hala da gelişen/gelişmeye açık bir bölgede. Site içinde, peyzajı, açık-kapalı havuzu makul, kısmen butik, 1+1 daire. Evi alacaktım ciddi ciddi. Lakin, ev sahibi her gün fiyat değiştirdi. En son 410.000 TL'ye sözlü anlaştık emlakçıyla (ev sahibi ile daha hiç konuşmadım). (kira çarpanı 170 ay). Hesap numarası yollayın , kapora yollayayım sonra da evi göreyim dedim. Kapora vermeden evi göstermiyorlar.

Neyse, bir anda, Fiyatı 440.000 TL'ye güncellediler. İtiraz ettim. 425.000 TL'ye sana yaparız dediler. Evin sarı sitede fiyatı 10 gün önce 405 idi, 400'e vereceklerdi. Ben de almadım. Kira çarpanı hala makul. Ama dedim bu adam noterde bile vazgeçer satıştan. Kaldı. 2-3 hafta sonra 400.000 TL teklif vereceğim yeniden.

Bu da bu hafta yaşadığım bir olay. Anlatmak istedim.

Teşekkürler.
    Kapora vermeden evi göstermemek neymiş ya... ne ilginç emlakçılar var. Daha önce duymamıştım.
    Yine sayenizde bir deneyim kazandık
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7. birkaç gündür yazılanları takip edememiştim, gerçekten seviyeli ve güzel tartışmalar bilgilendirmeler olmuş.
    Bizim gibi nüfusun arttığı, barınmanın ev sahibi olmanın önemli olduğu ülkelerde g.menkul talebi sürekli artar.
    Olay tamamen arz talep meselesi.
    Talep olursa fiyatlar artar olmazsa artmaz veya belli bir süre sonra düşer.
    Hatırladığım kadarıyla uzunca bir dönem ipotekli satışlar ipoteksiz satışların çok daha gerisindeydi.
    Şimdilerde ipotekli satışlar arttı.
    Bunun en büyük nedeni faizler tabi.
    Ancak ipoteksiz alanlar da tahminimce yatırım amaçlı belki 2.3. evlerini alıyorlardı.
    Şimdi onların da talebi kesildi oranlara bakarsak.
    Sözün özü piyasa ne derse o olur.

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Kapora vermeden evi göstermemek neymiş ya... ne ilginç emlakçılar var. Daha önce duymamıştım.
    Yine sayenizde bir deneyim kazandık
    Boyle bir saçmalığa asla izin vermem. Evi görmeden kapora vermek! Şaka gibi...

Sayfa 855/1002 İlkİlk ... 355755805845853854855856857865905955 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •