Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 856/1002 İlkİlk ... 356756806846854855856857858866906956 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,841 - 6,848 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Kapora vermeden evi göstermemek neymiş ya... ne ilginç emlakçılar var. Daha önce duymamıştım.
    Yine sayenizde bir deneyim kazandık
    Emlakçının değil ev sahibinin anlamsız talebi. Pandemi döneminde kiracılar, ev gösterme konusunda istekli değiller. (Kabul edilebilir bir durum). Kiracı da doktor. O bölgeye göre de yüksek kira ödüyor (sitede diğer evler 2.000-2.200 TL iken, kiracı 2.400 TL ödüyor), ev sahibi de kiracıyı üzmemek ve yormamak adına, ciddi alıcılar baksın diyor, böyle (bence yanlış) bir uygulama yapmış. Bence yanlış ama rasyonel davranmak adına kabul ettim. Zira, kira çarpanı v.s. güzeldi. Lakin, ev sahibi güven vermemeye başlayınca süreci (kendi adıma) durdurdum.

2. Cumartesi İzmir'de folkart projelerine bakacağım. Kiracılı evleri görememe durumu devam ediyor. 1+1 evler, genelde öğrenci ya da şehir dışında yaşayan iş adamı (garsoniyer mantığı) olduğu için, Çoğu kiracı şehir dışında ve ev gösteremiyor. Mesela, almak istediğim bir ev var. Kiracı Konya'da. Üniversite açılırsa gelecek v.s. Evin fiyatı muadillerine göre %10 uygun. Alınabilir durumda. Ama evi göremiyoruz. Folkart Time ve Folkart Life'da boş evlere bakacağım yarın (cumartesi).

Bunun dışında kışın piyasalar kötü ve durgun olacak gibi. Özellikle Urla ve Güzelbahçe aksında güzel fırsatlar çıkabilir diye düşünüyorum ve bekliyorum. Bu sene başında 1,2m TL olup almaya çekindiğim villalar şu anda 2,0m TL civarında. 1,8m TL'ye düşüren olursa anında satılıyor, yani 8-9 ayda %40-50 prim yapan bir yer.

Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Cumartesi İzmir'de folkart projelerine bakacağım. Kiracılı evleri görememe durumu devam ediyor. 1+1 evler, genelde öğrenci ya da şehir dışında yaşayan iş adamı (garsoniyer mantığı) olduğu için, Çoğu kiracı şehir dışında ve ev gösteremiyor. Mesela, almak istediğim bir ev var. Kiracı Konya'da. Üniversite açılırsa gelecek v.s. Evin fiyatı muadillerine göre %10 uygun. Alınabilir durumda. Ama evi göremiyoruz. Folkart Time ve Folkart Life'da boş evlere bakacağım yarın (cumartesi).

Bunun dışında kışın piyasalar kötü ve durgun olacak gibi. Özellikle Urla ve Güzelbahçe aksında güzel fırsatlar çıkabilir diye düşünüyorum ve bekliyorum. Bu sene başında 1,2m TL olup almaya çekindiğim villalar şu anda 2,0m TL civarında. 1,8m TL'ye düşüren olursa anında satılıyor, yani 8-9 ayda %40-50 prim yapan bir yer.

Teşekkürler.
    Güzel tespitler. Neden folkart

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Güzel tespitler. Neden folkart

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bornova'daki 1+1'lerin genel olarak kiralanması ve satılması daha hızlı oluyor. Bornova Üniversite, hastaneler, çalışanların aynı anda talep ettiği ender bölgelerden. Mesela Buca'da çok talep olmuyor. Karşıyaka'da da görece olarak 1+1 daha az. Bornova'da da Mywia, Avcılar ve Folkart genel olarak diğer projelerden daha iyi. Aslında Mywia'da idi gönlüm ve bana göre fiyat/performans açısından daha mantıklı/rasyonel, lakin eşim folkart ya da Avcılar istiyor. Yukarıda bahsettiğim sürekli fiyatı değişen ev Mywia da idi. O olmayınca Folkart'a yöneldik.

Folkart'ın marka değerinin daha yüksek olması ve 1+1 evlerde u tipi mutfak olup, mutfaktaki dolap sayısının fazla oluşu ilk dikkatimi çekenlerden. Ayrıca ev kalitesi de daha yüksek gibi geldi bana.

Eğer denk getirirsek içimize sinerse alacağız.

Teşekkürler,

5. geçen sene oturduğum bölgede bir ev sormuştum 450k civarıydı, şimdi 720k falan istiyorlar.

merakımdan bir TCMB faiz verilerine bakıyım dedim.

geçen sene Temmuz gibi sormuştum haftalık repo faizi 20% civarıymış şu an ise 10% civarı, ki bu arttırılmış hali.

şu an faizler tekrar 20% olsa acaba ev fiyatı ne olur?

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...i/1+Hafta+Repo

6. Bu başlık ilk açıldığından bu yana buradayım...Devamlı takip ettiğim 3 başlıktan birisi burası zaten.

Kimler geldi, kimler geçti..Ama şu değişmedi. Kimisi ev almak iyidir, dedi, kimisi kiracı olmayı tercih etti. Kimisi evler pahalı, kimisi ucuz dedi. Kimisi yatırım için uygun dedi, kimisi de yatırım için ev almak salaklık dedi.

Demem o ki...Kimsenin fikrini değiştirdiğini, ev almayı düşünüyordum, burada okuduklarımdan sonra vaz geçtim..Ya da kiracılık iyidir, şu yazıdan sonra ev almaya karar verdim diyen görmedim.

Özetle...geyik niyetine yazıllan yazılara bir şey diyemem..ama birilerini ikna etmeye çalışmak, ya da burada yazdığınız yazılarla pr yaparım diye düşünmek..beyhude uğraştır...yine de iyi yazışmalar.
    Son düzenleme : Cautionary; 23-10-2020 saat: 14:26.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Kendimden örnek vereyim. Uygun bir ev buldum. 400.000 TL satış fiyatı, kirası 2.400 TL. Çarpan anlamında iyi. Gelişmiş ama hala da gelişen/gelişmeye açık bir bölgede. Site içinde, peyzajı, açık-kapalı havuzu makul, kısmen butik, 1+1 daire. Evi alacaktım ciddi ciddi. Lakin, ev sahibi her gün fiyat değiştirdi. En son 410.000 TL'ye sözlü anlaştık emlakçıyla (ev sahibi ile daha hiç konuşmadım). (kira çarpanı 170 ay). Hesap numarası yollayın , kapora yollayayım sonra da evi göreyim dedim. Kapora vermeden evi göstermiyorlar.

Neyse, bir anda, Fiyatı 440.000 TL'ye güncellediler. İtiraz ettim. 425.000 TL'ye sana yaparız dediler. Evin sarı sitede fiyatı 10 gün önce 405 idi, 400'e vereceklerdi. Ben de almadım. Kira çarpanı hala makul. Ama dedim bu adam noterde bile vazgeçer satıştan. Kaldı. 2-3 hafta sonra 400.000 TL teklif vereceğim yeniden.

Bu da bu hafta yaşadığım bir olay. Anlatmak istedim.

Teşekkürler.
    Evin yaşı?

8. Ev satışı ne zamandan beri noterde yapılıyor?

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Kendimden örnek vereyim. Uygun bir ev buldum. 400.000 TL satış fiyatı, kirası 2.400 TL. Çarpan anlamında iyi. Gelişmiş ama hala da gelişen/gelişmeye açık bir bölgede. Site içinde, peyzajı, açık-kapalı havuzu makul, kısmen butik, 1+1 daire. Evi alacaktım ciddi ciddi. Lakin, ev sahibi her gün fiyat değiştirdi. En son 410.000 TL'ye sözlü anlaştık emlakçıyla (ev sahibi ile daha hiç konuşmadım). (kira çarpanı 170 ay). Hesap numarası yollayın , kapora yollayayım sonra da evi göreyim dedim. Kapora vermeden evi göstermiyorlar.

Neyse, bir anda, Fiyatı 440.000 TL'ye güncellediler. İtiraz ettim. 425.000 TL'ye sana yaparız dediler. Evin sarı sitede fiyatı 10 gün önce 405 idi, 400'e vereceklerdi. Ben de almadım. Kira çarpanı hala makul. Ama dedim bu adam noterde bile vazgeçer satıştan. Kaldı. 2-3 hafta sonra 400.000 TL teklif vereceğim yeniden.

Bu da bu hafta yaşadığım bir olay. Anlatmak istedim.

Teşekkürler.

Sayfa 856/1002 İlkİlk ... 356756806846854855856857858866906956 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •