Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 859/1002 İlkİlk ... 359759809849857858859860861869909959 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,865 - 6,872 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Avrupadan birkaç örnek ilan koyabilirseniz çok makbule geçer.
    Hangi ülke? Hangi şehir? Evlerin yaşı kaç?
    https://www.idealista.com/inmueble/91337583/

Ülke İspanya. Şehir Madrid. Konum Merkez.
    Fiyatı 66.800 €.
    Bugünün kuruyla 600 bin türk lirası. 1 milyon lira değil.
    1964 yapımı bir daire. 1900 yılında yapılanlar bile peynir ekmek gibi gidiyor çünkü burada bir rant ekonomisi yok. müteaahit diye bir kavram yok refahı eşit dağıtıyorlar kimse oradaki gibi 50 bin kiraya mal ettiği daireyi 700 bin liraya satamıyor.
    bu evden alacağınız kira da minimum 600 €. inanmayan açsın baksın. yani kira çarpanı 110.
    ben de düne kadar ülkemdeydim ama buraları görünce hele şu kur değişimini 200 € ya inen asgari ücreti görünce üzülüyorum.
    isteyen istedii parayı verip alsın evini. isteyen de benim dün 100 bin liraya aldığım ev 1 milyon lira oldu desin kendini tatmin etsin. durum maaşesef bu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku

Fiyatı 66.800 €.
    1964 yapımı bir daire. 1900 yılında yapılanlar bile peynir ekmek gibi gidiyor çünkü burada bir rant ekonomisi yok. müteaahit diye bir kavram yok refahı eşit dağıtıyorlar kimse oradaki gibi 50 bin kiraya mal ettiği daireyi 700 bin liraya satamıyor.
    bu evden alacağınız kira da minimum 600 €. inanmayan açsın baksın. yani kira çarpanı 110.
    ben de düne kadar ülkemdeydim ama buraları görünce hele şu kur değişimini 200 € ya inen asgari ücreti görünce üzülüyorum.
    isteyen istedii parayı verip alsın evini. isteyen de benim dün 100 bin liraya aldığım ev 1 milyon lira oldu desin kendini tatmin etsin. durum maaşesef bu.

gelen mesajlar üzerine genel olara buraya yazayım.

burada evlerin üçte biri yabancılara satılıyormuş öyle okudum geçenlerde. türkiye deki gibi burada da emlakçılar var evinizle ilgilenecek. ayrıca kira sigortası diye bişey var kiracı ödemezse sigorta şirketi ödüyor size kiracı çıkana kadar.

3.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku

Fiyatı 66.800 €.
    Küf kokusu buraya kadar geldi.

O kokuyu seviyorsanız Cleveland-Ohio'da 1920 yapımı müstakil evler görmüştüm 30 bin dolara.
    Sudan ucuz, ama evin içinde yürürken döşeme kırılıp ayağınız içine girebilir.

Cleveland demişken aklıma oradaki yüksek emlak vergileri geldi. Kira öder gibi emlak vergisi ödersiniz, kendi evinizde kiracı olursunuz.
    Ucuz görünen evler çoğu zaman ucuz değildir. Ederi kadardır. İlanı koyduğunuz ülkedeki vergileri ve masrafları biliyor musunuz?
    İspanya ilgi alanıma girmediği için holandadan örnek vereyim. Daha geçen gün hollandalı arkadaşım 280-290 euro civarı bir rakam söylemişti yıllık çöp vergisi için. Artı atacağınız her poşeti de konteynere 0.80 euro karşılığında atıyorsunuz.
    Yine amerikalı birinden öğrendiğim şey arizonada çölün ortasındaki külüstür müstakil evine ayda 340 dolar emlak vergisi ödediği. Bakın "ayda".

Kira çarpanı hesaplarken hangi kirayla karşılaştırdınız? Elektrik, su, ısınma, internet, çöp vergisi dahil kirayla mı yoksa gerçek kirayla mı?

Bakın bu da holandadan 1964 yapımı bir daire. 200.000 euro.
    https://www.ldbmakelaardij.nl/tr-tr/...rent=0&take=10
    Bu da 1924 yapımı bir daire. 295.000 euroya satılmış.
    https://www.ldbmakelaardij.nl/tr-tr/...kip=10&take=10

Sizin ispanyadaki daireniz o kadar ucuzken, bunlara bu paraları verenler salak mı?

Ha bir de işin şu yönü var,evin yaşını özellikle size sordum, çünkü eski ev ile yeni evde aynı kira çarpanı olmaz, aynı fiyat da olmaz.

Siz mesela 1985 model bir araba alıp da "sıfır araba alanlarda akıl yok, ben bunu çok ucuza aldım" diyen birini haklı bulur musunuz?
    Gerçekten sıfır alanlarda akıl yok mudur? 1985 model arabanın kalan kullanım ömrü 2020 model bir arabayla aynı mıdır?

Ortaya bir iddia attınız, her tarafı soru işaretleriyle dolu.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4. Alınan kredinin, yıllara göre geri ödemesini neyle kıyasloyacağız. Altın olur, dolar olur, enflasyon olur.
    Kira çarpanı olayı ülkeden ülkeye, şehirden şehire hatta ilçeden ilçeye bile değişir
    Çünkü işin içinde arsa payı vardır ve bu kıymet her lokasyoda farklıdır.
    Bende bir çok Avrupa ülkesini gezdim hatta belli bir süre kaldığımda oldu.
    Londra, paris barcelona Münih gibi şehirlerin merkezlerini inceleyin bi isterseniz. Bakalım oralarda nasıl. Ayrıca konut giderleri bizim ülkemizden daha fazla.
    Kaldıki oralar ucuz dahi olsa, burada konut ihtiyacı, çok önemli. Bahsettiğiniz Avrupa ülkelerindeki nüfus artışı, kaçak yapı vs ülkemizle kıyaslanamaz.
    Bizim ülkemizde bu dönüşüm 20-30 yıl sürer.
    Keşke olmasa ama durum bu.
    Piyasa ile inatlaşsanızda durum bu.
    Benim kirada oturan, çalışma hayatına yeni başlamış kişilere naçizane önerim kira işinden kurtulmaları.
    Çünkü gelirlerinin %20-30unu bir ömür kiraya vermektense 10 yıl ortalama %30-40ını kredi taksidine vermeleri daha mantıklı.
    Tabi bunlar benim düşüncelerim.
    Yatırım tavsiyesi olmasın.

Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    dolarla mı kazanıyorlar da dolar bazında borçları azaldı. şuraya herkes maaşını yazsın desek ortalama 5 bin lira çıkar. insanlar hala 1 milyona ev alma peşinde. alın kardeşim alın. kibrit kutusu gibi evlere verin o paraları. avrupada kira çarpanı 15-18 ike euro kira getirisi ile ev alıyor insanlar haberiniz olsun.

5. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Türkiye nüfusu ortalama son 5 yılda 1.1 milyon artarken bu sene 10 ayın sonunda 300 bin bile artmamış acaba nedir bu farkın sebebi .

Nüfus artışı ve ev talebi sonu mu dersiniz nedir
    Bu

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
    İstanbul da, sokaklarda dolaşın, İETT otobüslerine binip yolculuk yapın...Bakın bakalım, nüfus da eksilme mi var, artış mı.?..

7. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/tur...milyon/1527667

Doğurganlık hızı düşmesine rağmen 2050 de nüfus 100milyonu göreceği tahminleri ediliyor

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Türkiye nüfusu ortalama son 5 yılda 1.1 milyon artarken bu sene 10 ayın sonunda 300 bin bile artmamış acaba nedir bu farkın sebebi .

Nüfus artışı ve ev talebi sonu mu dersiniz nedir
    Bu

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Devletten sosyal yardım- para alıp,Yan gelip yatan,15 -16 yaşında evlenip her yıl çocuk yapan , nargile ve reyiz seven, Suriyeli muhacir kardeşlerimiz (!) de ,buna dahil mi.???

Sayfa 859/1002 İlkİlk ... 359759809849857858859860861869909959 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •