Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 861/1002 İlkİlk ... 361761811851859860861862863871911961 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,881 - 6,888 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bunu her halükarda ev sahibinin ödüyor olacağını düşündüm.
    Bilirsiniz bizde kiracı sadece kirayı öder (bir de varsa apartman aidatını) , vergi türü şeyler daima ev sahibinden çıkar.
    Yani bu ev sahibinin eline geçen net kiranın düşmesine sebep olan, böylece evin amorti süresini uzatan bir şeydir dedim.

Bahsettiğiniz diğer hususlar da ilginçmiş.
    Malesef insanlar sadece kira çarpanı üzerinden kıyas yapmaya çalışıyor. Oysa ki bir sürü farklı şey var hesaba katılması gereken.

Bir de bizde deprem meselesi var mesela.
    Avrupalılar (mesela 40 yaşında olduğu halde hayatında hiç deprem görmemiş danimarkalı arkadaşım) 1920 veya 1964 yapımı evlerde oturabilirler. O evler gerçekten ucuz da olabilir (ki değil)
    Ama bizim Türkiyede öyle bir seçeneğimiz yok.

Türkiyede deprem anında tek önemli olan şey, C30 beton ile inşa edilmiş sağlam bir evde mi, yoksa çürük bir evde mi olduğumuzdur.
    Ne kira çarpanı, ne de müteahitin o daireden fahiş kar elde edip etmediği o anda aklımıza gelmez.
    Yeni mütaahitin ne kadar sağlam yapacağına ne kadar emin olabilir ki .

Para uğruna her türlü alavare dalavere yaparlar eminim

2.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Yeni mütaahitin ne kadar sağlam yapacağına ne kadar emin olabilir ki .

Para uğruna her türlü alavare dalavere yaparlar eminim
    Ben müteahitlere değil de, hazır betonun sağlamlığına güvenirim.
    Eski ve yeni evlerim oldu. Elimden her iş geldiği için, matkapla, hiltiyle, murçla bizzat kendi ellerimle tadilat deneyimleri yaşadım.
    Hazır betonun sağlamlığı inanılmaz.
    Çivi girmez, matkap yanar, öyle dehşet bir şey.

Ha tabi 20 katlı binaya incecik kolon atılırsa onu bilemem. Ama kısa binalara bomba atsanız yıkılmaz inanın.

3. Ryan Babel : Futboldan sonra aynı hayatı yaşamak icin 50 daire almam lazım.

...........

"2010'da Liverpool'dayken, 300 bin euro ödedim ve bir ev aldım. Ayda bin 400 euro kira geliri var, çok da mantıklı bir yatırım olmadı. Çok gençtim ve saf bir düşüncem vardı, 'Bankada 6 sıfırlı param var' diye düşündüm. Şimdi, aylık bin 400 euro için bu işe girer miyim? 'Hayır, bankadaki sıfırlar büyüsün' derim."

"11 ev aldım, sonra hesap yaptım, emekli olunca aynı hayatı sürdürmek için 40-50 daire almam lazım. Açıkçası bu yüzden biraz hayal kırıklığı yaşadım ama gayrimenkul işine döndüm ancak daha büyük düşünmeye başladım. Aileler için yaşam alanları işi de böyle çıktı. Amacım nakit akışını sağlamak. Paranın daha hızlı akmasını istiyorum, böylece aylık faturalarımı ödeyebileceğim. En büyük amacım, özgürlüğümü kazanmak. Para için çalışmak zorunda olmadığım bir ortam sağlamaya çalışıyorum. Paranın benim için çalışmasını istiyorum."

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sahibi olduğu evde ikamet eden kiracısı memlekete gittikten sonra, evin kilidini değiştirerek başka bir aileye evi kiralayan konut sahibi avukat, davalık oldu. Kiracının, ‘Bir yıllık kira bedelini peşin verdim’ diyerek ihbar ettiği ev sahibi İstanbul Barosu avukatı çıktı.
    http://m.patronlardunyasi.com/haber/...ta-dava/242040

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Ben müteahitlere değil de, hazır betonun sağlamlığına güvenirim.
    Eski ve yeni evlerim oldu. Elimden her iş geldiği için, matkapla, hiltiyle, murçla bizzat kendi ellerimle tadilat deneyimleri yaşadım.
    Hazır betonun sağlamlığı inanılmaz.
    Çivi girmez, matkap yanar, öyle dehşet bir şey.

Ha tabi 20 katlı binaya incecik kolon atılırsa onu bilemem. Ama kısa binalara bomba atsanız yıkılmaz inanın.
    Hazır beton ciddi anlamda yüklenicinin çalma katsayısını düşürdü.

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bunu her halükarda ev sahibinin ödüyor olacağını düşündüm.
    Bilirsiniz bizde kiracı sadece kirayı öder (bir de varsa apartman aidatını) , vergi türü şeyler daima ev sahibinden çıkar.
    Yani bu ev sahibinin eline geçen net kiranın düşmesine sebep olan, böylece evin amorti süresini uzatan bir şeydir dedim.

Bahsettiğiniz diğer hususlar da ilginçmiş.
    Malesef insanlar sadece kira çarpanı üzerinden kıyas yapmaya çalışıyor. Oysa ki bir sürü farklı şey var hesaba katılması gereken.

Bir de bizde deprem meselesi var mesela.
    Avrupalılar (mesela 40 yaşında olduğu halde hayatında hiç deprem görmemiş danimarkalı arkadaşım) 1920 veya 1964 yapımı evlerde oturabilirler. O evler gerçekten ucuz da olabilir (ki değil)
    Ama bizim Türkiyede öyle bir seçeneğimiz yok.

Türkiyede deprem anında tek önemli olan şey, C30 beton ile inşa edilmiş sağlam bir evde mi, yoksa çürük bir evde mi olduğumuzdur.
    Ne kira çarpanı, ne de müteahitin o daireden fahiş kar elde edip etmediği o anda aklımıza gelmez.
    GER deprem bölgesi degil, ama binalarin 6,5 derecesindeki (7'de olabilir, kesin emin degilim) bir depreme dayanikli olarak yapilmasi gerekiyor.
    Eski evler ise bu dayanikliliga sahip degiller. Orta Almanya'da olan 5 civarinda bir depremde bazi evler ciddi hasar görmüstü.

Kira carpanlari abuk sabuk rakamlara geldi. Münih'te 30-40 dan asagisi yok 60-70'e kadar gideni var.
    Kira carpaninin GER'de (merkezi noktalarda) su anda pek anlami yok bir cok yatirimci icin. Özellikle kara para aklamak icin cok yatirim var (rus, ispanyol, yunan, italyan vs.).
    Diger taraftan giral para ve hisse yatirimndan korkanlar da emlak yatirimi yapiyor. Ayni zamanda kiraci orani cok yüksek oldugu ve devletin sosyal evlerden elini cekmesiyle, büyük emlak sirketleri icin cazip oldu.

Toplamda GER'de ev sorunu yok. Bir cok bölgede belediye 1 euroya ev bile veriyor (tadilat yapmaniz lazim, cünkü korunma altinda), ama bölgede is yok, alt yapi eksik, aileler icin kres, okul yok vs.. Büyük sehirler ve yakin bölgeleri ise asiri göc aliyor ama yeterince ev yok.

Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    GER deprem bölgesi degil, ama binalarin 6,5 derecesindeki (7'de olabilir, kesin emin degilim) bir depreme dayanikli olarak yapilmasi gerekiyor.
    Eski evler ise bu dayanikliliga sahip degiller. Orta Almanya'da olan 5 civarinda bir depremde bazi evler ciddi hasar görmüstü.

Kira carpanlari abuk sabuk rakamlara geldi. Münih'te 30-40 dan asagisi yok 60-70'e kadar gideni var.
    Kira carpaninin GER'de (merkezi noktalarda) su anda pek anlami yok bir cok yatirimci icin. Özellikle kara para aklamak icin cok yatirim var (rus, ispanyol, yunan, italyan vs.).
    Diger taraftan giral para ve hisse yatirimndan korkanlar da emlak yatirimi yapiyor. Ayni zamanda kiraci orani cok yüksek oldugu ve devletin sosyal evlerden elini cekmesiyle, büyük emlak sirketleri icin cazip oldu.

Toplamda GER'de ev sorunu yok. Bir cok bölgede belediye 1 euroya ev bile veriyor (tadilat yapmaniz lazim, cünkü korunma altinda), ama bölgede is yok, alt yapi eksik, aileler icin kres, okul yok vs.. Büyük sehirler ve yakin bölgeleri ise asiri göc aliyor ama yeterince ev yok.
    E ticaret evden çalışma vs bu dinamikleri etkilemiyor mu ?

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    E ticaret evden çalışma vs bu dinamikleri etkilemiyor mu ?

Bu is yeni basladi/basliyor. Ne olacagi ileride belli olacak.
    Ayrica altyapi yoksa faydasi yok bir cok insan icin. Altyapi ise ancak uzun vade de hayata gecirilebilir.
    Diger tarfatan GER'de sehire göc, sehirden disariya göc 15-20 yilda bir tersine döner. 90'li yillarda sehir disindan ev alan cok du.
    2000'lerin ortasindan sonra sehire geri dönüs basladi. Simdi tekrar araziye dönüs basliyor gibi.

Sayfa 861/1002 İlkİlk ... 361761811851859860861862863871911961 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •