Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 863/1002 İlkİlk ... 363763813853861862863864865873913963 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,897 - 6,904 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Konunun cok disina cikmak istemiyorum ama hollanda belcika gezisine katilmistim.Orada yeni ev sistemlerini anlatmisti bir arkadasim.kendi suyunu tekrar kullanan enerji harcamasi sifir olan ruzgar vs gibi akilli evleri ciddi ciddi yapiyorlar.
    Bizimkiler kat karsiligi emlak derdinde.Ustune ustluk emlak kalitesi bina saglamligi cok iyi degil.Avcilarda bazi yerlerde yeni denilerek yapilan yerlerin tabani balcik vs diye duydum.Ne kadar yatirim yapar muteahhit onu ulke sartlarinda siz dusunun.Ben guvenmem sahsen...
    Neyse kararip kalcak halimiz pur melalimiz...iyi dusunelim iyi olsun....
    Bir de bu evlerde yirmi otuz yil carpanlari da hikaye...
    Yatirimlar dogru yonlendirmeyle o kadar yil maliyetin geri gelmesine de gerek yok.
    Dunyanin parasini yatirip 25 yilda amorti edecek mantigi bana pek uymuyor.
    Kira carpani piyasa sartlarinda fevkalede olmasina imkan yok.Toplum bunu karsilayamaz.Daima kira carpanlari mulkun ana parasini uzata uzata yayan bir faktör.
    İlla alacam diyene imari gecmis arsa yok o kadar param diyene gene pahali bir yontem ama dükkan tavsiye ederim.
    Emlak almak dert almaktir.
    Hic olmadi temettulu hisse senedi almak daha mantikli...
    Ytd

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Hiç bir yerde kolay getiri yok. Çarpan düştükçe kiracı zorlaşıyor. Dükkan işi şans işi. Sonuçta kiracının işi başarılı olursa sorun yaşamıyorsunuz.
    Mesela lanetli dükkanlar var. Sürekli kiracı değişiyor. İşin ilginç tarafı farklı kiracılar inatla tutmaya devam ediyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Yatirimlar dogru yonlendirmeyle o kadar yil maliyetin geri gelmesine de gerek yok.
    Dunyanin parasini yatirip 25 yilda amorti edecek mantigi bana pek uymuyor.
    Kira carpani piyasa sartlarinda fevkalede olmasina imkan yok.Toplum bunu karsilayamaz.Daima kira carpanlari mulkun ana parasini uzata uzata yayan bir faktör.
    İlla alacam diyene imari gecmis arsa yok o kadar param diyene gene pahali bir yontem ama dükkan tavsiye ederim.
    Emlak almak dert almaktir.
    Hic olmadi temettulu hisse senedi almak daha mantikli...
    Ytd
    Evlerin (kısa veya uzun) bir sürede kendini amorti etmesi neden beğenilmez hiç anlamıyorum.
    Kendini amorti eden başka bir yatırım aracı görmedim ben.

"x hisse senedini 10 liraya aldım, şimdi 20 lira oldu, kendini amorti etti" diye düşünen çok vardır ama öyle değil işte, amorti öyle olmuyor.
    Diyelim ki yatırım aracı olarak 10 elma aldık, yıllar sonra elde 20 elma varsa, 10 elma kendini amorti etmiştir.
    Yok eğer elmanın sadece fiyatı arttıysa ama elde hala 10 elma varsa, o amorti değildir.
    Kağıt paranın değersizleşmesiyle oluşan bir ilüzyondur sadece.

Öte yandan ev alıp kiraya vermenin dert olduğuna katılıyorum.
    Kiracı arkası toplamaktan ameleye döndüm. Evde boyalı iş kıyafetlerim, dolaplar dolusu alet edevatım, her daireye ayrı ayrı rötuş yapmak için renk renk boyalar, tam ameleyim anlayacağınız.
    Eskiden kiracılar evi pis devralıp badana yapardı.
    Şimdi bu geçtiğimiz "sıfır ev furyası" kiracıları öyle kötü alıştırdı ki, tuttukları evleri hep sıfır gibi temiz pak istiyorlar, birkaç yılda içine sıçıp gidiyorlar.
    Her birinin arkasından tekrar başlıyorum badana rötuşuna, ufak tefek tamire, temizliğe.
    Bir de mutfak dolaplarını ıslatıp şişirmeyi başaran kiracılar var ki, onlar tam çıldırmalık.

Ama çok iyi kiracılarım da oldu. Haklarını yiyemem.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Evlerin (kısa veya uzun) bir sürede kendini amorti etmesi neden beğenilmez hiç anlamıyorum.

"x hisse senedini 10 liraya aldım, şimdi 20 lira oldu, kendini amorti etti" diye düşünen çok vardır ama öyle değil işte, amorti öyle olmuyor.
    Diyelim ki yatırım aracı olarak 10 elma aldık, yıllar sonra elde 20 elma varsa, 10 elma kendini amorti etmiştir.
    Yok eğer elmanın sadece fiyatı arttıysa ama elde hala 10 elma varsa, o amorti değildir.

Kiracı arkası toplamaktan ameleye döndüm. Evde boyalı iş kıyafetlerim, dolaplar dolusu alet edevatım, her daireye ayrı ayrı rötuş yapmak için renk renk boyalar, tam ameleyim anlayacağınız.
    Şimdi bu geçtiğimiz "sıfır ev furyası" kiracıları öyle kötü alıştırdı ki, tuttukları evleri hep sıfır gibi temiz pak istiyorlar, birkaç yılda içine sıçıp gidiyorlar.
    Her birinin arkasından tekrar başlıyorum badana rötuşuna, ufak tefek tamire, temizliğe.
    Bir de mutfak dolaplarını ıslatıp şişirmeyi başaran kiracılar var ki, onlar tam çıldırmalık.
    Dükkan neden düşünmediniz. Onda daha az işçilik yok mu ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Babam izmir deki bir evi yabanci uyruklu birine vermis.Bizim kendi kiracilarimizi biliyorum da.Daha dogrusu peder onaylamis bizim emlak isine bakan bir yardimcimiz var o vermis.Peder onaylamis.Adam uluslarasi bir sirkette calisiyor.Yatak odasinda mutfakalzemeleri kullandiklarindan yağ yer zeminine gecmis.Ne tur ulusal bir yemekleri varsa.Aradim elemani dedim ki su elemani bir ara da yemekleri neymis bir ogren.Katarli olan bu kiraci bir yemek soyledi de unuttum yagin icinde yuksek ateste pisiriliyomus.Ulan dedim zemine bunu yapan kendi ev esyalarina neler yapmistir.zemini kaldirtip yeni bir doseme yaptirmistik.
    Neler var neler...
    Dukkan kiracilari kurumsal oldugu icin hic sorunumuz yok.Evleri de aylik takip edecegimizden hem hukuki hem insani olarak boyle bir hakkimiz yok.Nakit akisi bozulmasin diye bosta bekletmemeye calisiyoruz,calisiyorlar.
    Urla da 2 milyonluk evler 15 bin kirayla tutuluyor mesela bence mantikli degil.Zaten bazilarini ya sonradan zengin olanlar aliyor ya da peder gibi kafasi az basanlar aliyor ya da kiraci olarak da sirkerltler bazi ust pozisyonlardaki icon kirayi karsiladigi icin tutuyor onlar da limitlerine en yakin evi tutuyorlar.
    Birisi mesela 5 adet arabasi parka sigsin diye ev tutmustu.Euro, dolar uzerinden kira verin kuru dusunerek demistim de kabul etmedi bizim emlakcilar.
    Ama burda yazan arkadaslar soyle mantikli zart zurt konusmus olmayayim.Degerini buldugu anda satarim dusuncesinde olanlar var bu tarz emlaklar parayi katlamak icin mantikli.
    Ama bazi ogretmen arkadaslarim var.Onlar kari koca 600 bine krediyle mal olan evler aliyorlar.Kira 1500 mesela....Bu mantikli gelmiyor bana.O acidan dogru bulmuyorum.oturduklari muhitin biraz otesine gittiklerinde muhitteki insan kalitesi dusmeden 1250 ye dusebiliyor.bu tarz degisimler olabiliyor her ilcede.Dolayisiyla ben ev almanin cok iyi bir yatirim olmadigi kanaatindeyim.Altin olarak baktigimizda 155 lerden ev parasiyla altin alan kisi 485 ten altinlarini okutabilir.155 ken olan evin degeri bu derece artmamistir ama.
    Bizdeki mantik su borca gireyim de basimizi sokcak evimiz olsun.Benim oturdugum muhit bozulde mesela ben Goztepe ye tasindim.Burasi da bozulcak gibi 10 yila...
    Allah nasip ederse yesilin icine gidicem....
    Az insan cok huzur...

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Dükkan neden düşünmediniz. Onda daha az işçilik yok mu ?
    Hem bilmediğim ve değer biçemediğim bir şeyi almaya kalkarsam, kesin kazıklanırım diye düşündüm,
    hem de semtimde satılık dükkana hiç rastlamadım.

Mevcut dükkanlar boşalsa bile hep kiralık oluyordu. Nasıl tatlı bir kar elde ediyorlarsa artık hiç elden çıkartmak istemiyorlar.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.

6.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Altin olarak baktigimizda 155 lerden ev parasiyla altin alan kisi 485 ten altinlarini okutabilir.155 ken olan evin degeri bu derece artmamistir ama.
    Dalgalanmaları her enstruman için ayrı değerlendirmek gerek.
    zira birinin yükseldiği dalgada diğeri düşer, ama onun yükseldiği dalgada da diğeri düşer. Hepsinin yükseldiği ve düştüğü an aynı olmaz, hatta genelde zıt olur.

Ben örneği dolar bazında vereceğim.
    2010 yılında 100 bin dolara aldığım evi 2014 yılında 150 bin dolara çok rahat satardım. (çünkü 2014'te o evin çok daha küçüğünü 119 bin dolara almıştım ve emsallerinden daha ucuzdu. Yani önceki ev 150 bine kesin giderdi.)

Öte yandan 2018 yılında 100 bin dolara aldığım altınları bugün bozsam onlar da 150 bin dolar ediyor.

Bakın dalgaların boyu aynı, kar aynı.
    Biri 2 yılda, diğeri 4 yılda "bir buçuğa" katlamış.
    Hangisinin karlı olduğu, sizin hangi noktaları referans aldığınıza bağlı.
    Benim ablam 2001 yılında şişliden 7 bin dolara daire aldı mesela.
    Evet 7 bin dolar.
    Şaka gibi geliyor değil mi?
    2001'den bu yana da kira alıyor.
    Şimdi ona "emlak yatırımı kar ettirmiyor" diyebilir miyiz?

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Dalgalanmaları her enstruman için ayrı değerlendirmek gerek.
    zira birinin yükseldiği dalgada diğeri düşer, ama onun yükseldiği dalgada da diğeri düşer. Hepsinin yükseldiği ve düştüğü an aynı olmaz, hatta genelde zıt olur.

Ben örneği dolar bazında vereceğim.
    2010 yılında 100 bin dolara aldığım evi 2014 yılında 150 bin dolara çok rahat satardım. (çünkü 2014'te o evin çok daha küçüğünü 119 bin dolara almıştım ve emsallerinden daha ucuzdu. Yani önceki ev 150 bine kesin giderdi.)

Öte yandan 2018 yılında 100 bin dolara aldığım altınları bugün bozsam onlar da 150 bin dolar ediyor.

Bakın dalgaların boyu aynı, kar aynı.
    Biri 2 yılda, diğeri 4 yılda "bir buçuğa" katlamış.
    Hangisinin karlı olduğu, sizin hangi noktaları referans aldığınıza bağlı.
    Benim ablam 2001 yılında şişliden 7 bin dolara daire aldı mesela.
    Evet 7 bin dolar.
    Şaka gibi geliyor değil mi?
    2001'den bu yana da kira alıyor.
    Şimdi ona "emlak yatırımı kar ettirmiyor" diyebilir miyiz?
    Ben altini genelde guvenli yatirim yapanlar tercih eder diye soyledim de ondan...
    Yerini ederini bulanlar icin alinabilir emlak benim tercihim degil.Ama ikinci ev almak hele hele o tamamen mantiksizlik..ablaniz cok sansliymis ama;)
    Dolar bazinda eriyen bircok ev yatirimi ornekleyebilirim.
    Divan oteline.yakin yerdeki evler dolar bazinda dustu mesela oralarda bir proje vardi unuttum adini bir zaman ilgilenmistim istanbulda otururken....iyiki almamisim...
    Bu isler biraz nasip....
    Gecmisteki beyoglu sisli taksim ile simdikini bir tutabilir miyiz?
    Muhit bozulmasi en sinir edici faktor....
    Ev sahibi olunca da evi satip baska yere tasinmak daha zor olabiliyor....
    Allah kimseyi evsiz barksiz birakmasin...

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

8. Şişlide konutun 7000 dolara inebilecegini ögrendik.
    Boşuna konuşmuyoruz demekki konut şişmiş diye.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 863/1002 İlkİlk ... 363763813853861862863864865873913963 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •