Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 890/1002 İlkİlk ... 390790840880888889890891892900940990 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,113 - 7,120 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Ha 900 veren olursa satmamam mı gerekir.Ayıp olur,benim ev o fiyatı etmez demem mi gerekir.
    Markete gittiğinizde bi bakıyorsunuz ekmek 4 lira, sonra şikayet üstüne şikayet ekmek 4 lira olur mu? Ya da diğer ürünler...bakıyorsunuz 3 gün sonra denetçi gelmiş sen bu ürünü kaça aldın göster faturayı...şak ceza üstüne ceza... bunun aynısı geçtiğimiz dönemde evini %40-50 fazlaya satana da yapılmalı ki konut üreticilerinden bazıları bunu yapınca düşük faizle konut satılması yasaklandı.

Sizin kafadaki biri 900 e satsa tapuda kaç gösterir Allah bilir

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Neyse bunlar gereksiz tartışmalar,araban var ikinci el ,fiyat ne kadar arttı di mi,araba satanlara ne diyeceğiz,onlarda mı şeref yoksunu olacaklar.
    İthal edilen araba vs konut....ekonomiye giriş yapamam şu durumda kusura bakmayın

Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Markete gittiğinizde bi bakıyorsunuz ekmek 4 lira, sonra şikayet üstüne şikayet ekmek 4 lira olur mu? Ya da diğer ürünler...bakıyorsunuz 3 gün sonra denetçi gelmiş sen bu ürünü kaça aldın göster faturayı...şak ceza üstüne ceza... bunun aynısı geçtiğimiz dönemde evini %40-50 fazlaya satana da yapılmalı ki konut üreticilerinden bazıları bunu yapınca düşük faizle konut satılması yasaklandı.

Sizin kafadaki biri 900 e satsa tapuda kaç gösterir Allah bilir
    Bu tartışma benim için sonlandı sn mrfatih.Allah gönlünüze göre versin her şeyi.

Kapitalizmde fiyatları serbest piyasa belirler.Tanımı budur.Tekelcilik engellenir,gerisi serbest piyasada belirlenir.

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Faiz düştüğünde çılgın gibi evlere saldıranların hiç suçu yok bu süreçte. Hiç bir şey gizli saklı yaşanmadı.
    Bu süreçte ne ev aldım ne ev sattım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Çilgın gibi eve saldiranlarin kimler olduguna iyi bakilmasi gerekiyor...
    Bu faiz indirimleri konut ihtiyaci olan kac kişiyi ev sahibi yapti, kactane cepten cebe satiş yapildi ....vs.

Şahsen ben burdan 1 kac kez konunun başligini iceren soruyu sordum , konutcu kişilere.

Şuan konut almak ne kadar mantikli ?

Haydi saldir bu faizle bu fiyatlarda bu konutlar kacmaz diyen cikmadi hic.
    Ne dediler,
    Uygun fiyata bulunursa bu faizler kacmaz...

Bunu bizde biliyoruz.

Aslinda konut satacak olanda, alacak olanda fiyatlarin şişkin oldugunun farkindaydi. O dönem alanlarda para cok demekki , ne diyelim.

Neyse boylelikle konuyu bende kapatiyorum.

Denizlide bir arkadasim var, gecen nisanda 400 e musteri bulsa satacagi evi, faiz indirimiyle 500 yapti. Satamayinca sinirlenmiş şuan 750 istiyor eve
    Herkese hayirli pazar diyorum.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Faizler düştüğümde konuta %25-30 zam yapan şeref yoksunu mal sahipleri düşünsün
    Şeref meref karıştırmanız hoş olmamış.

Yiyecek maddesi falan olsa "zor zamanda karaborsacılar milleti aç bıraktı" diyebilirsiniz. Ama ev bu, ekmek değil su değil.
    Çok pahalıysa almayıverin, kirada oturun.
    Bakın forumda kirada oturup, parayı başka yerlerde değerlendirmenin daha mantıklı olduğunu iddia eden kişiler var.

İlle ev almak istiyorsanız fiyatlar düşükken alsaydınız.
    "Fiyatlar hiç düşmedi ki" derseniz o zaman demek ki malın gerçek değeri o kadardır. Veya siz bütçenizin çok üstünde bir semte odaklanıp boşa hevesleniyorsunuzdur.

Ben fareli böcekli gecekonduda büyüdüm. Biz de insandık, biz de iyi yaşamayı hak ediyorduk, ama bütçemiz o kadardı.

Ev sahiplerine kızmak yerine bütçenize uygun semtlere odaklanın. İster satılık ister kiralık olsun her fiyata ev var.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7. İsteyen istediği fiyata evini satmaya çalışır. Yeter ki, evinin gerçek durumunu dürüstçe söylesin. Yani 100m2 evi, 130m2 diye itelemeye çalışıyorsa, yalan beyana girer. Ama adam tok satıcıdır, çok da ev satmak istemez, ya da satarsa o nakitle ne yapacağını bilemez. Şu fiyattan veren olursa düşünürüm yoksa satmam der. takdir kendisinin.

Alan da aynı şekilde. İsterse 500 liralık eve, 300 lira teklif eder. İsterse pazarlık yapmadan alır geçer.

kriz dönemlerinde volatilite yüksek olur. Benzer özellikli bi daire 500'e satılırken , 2 hafta sonra 600'e de satılabilir. Yapacak bir şey yok. Bir çok insan döviz altın ve borsadan ciddi para kazandı. Bu parayı, "nakitte durursa harcarım, haydan gelen huya gider" mantıgı ile ev, arsaya bağlayayım diyebilir. Hiç pazarlık yapmadan ev, arsa toplar. Ya da tam tersi, bankadan kredi ile borsaya girmiş ve ciddi para kaybetmiş birisi de, kredisini kapatmak için 500'lük evi acil olarak 450'ye satar. Karışamazsınız.

Yok ********miş, yok şöyle yok böyle.

TR Özelinde faizler düştü diye, ev fiyatlarının yükselmesi çok normal. Zira, 1) Evin maliyeti düşüyor 2) Daha önemlisi, medyada o yönde bir algı yaratılıyor, finansal okur yazarlığımız düşük olduğu için de kanıyoruz.

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Şeref meref karıştırmanız hoş olmamış.

Yiyecek maddesi falan olsa "zor zamanda karaborsacılar milleti aç bıraktı" diyebilirsiniz. Ama ev bu, ekmek değil su değil.
    Çok pahalıysa almayıverin, kirada oturun.
    Bakın forumda kirada oturup, parayı başka yerlerde değerlendirmenin daha mantıklı olduğunu iddia eden kişiler var.

İlle ev almak istiyorsanız fiyatlar düşükken alsaydınız.
    "Fiyatlar hiç düşmedi ki" derseniz o zaman demek ki malın gerçek değeri o kadardır. Veya siz bütçenizin çok üstünde bir semte odaklanıp boşa hevesleniyorsunuzdur.

Ben fareli böcekli gecekonduda büyüdüm. Biz de insandık, biz de iyi yaşamayı hak ediyorduk, ama bütçemiz o kadardı.

Ev sahiplerine kızmak yerine bütçenize uygun semtlere odaklanın. İster satılık ister kiralık olsun her fiyata ev var.

Çok doğru tespitler. Ben de İzmir de 2 dairemi 2019 sonunda satarak Ankara da kiracı olmuştum. her şey zamanın ruhuna uygun değerlendirilmelidir. 2017 - 2019 arası dairelerimi istediğim fiyata satamadım. talep yoktu. Sonra 370 e satamadığım daireyi 450 ye satıverdim. Çok sevinçliydim. Yine de dolar bazında 110 bin dolara alıp 71 bin dolara sattığımı unutarak TL. bazında mutlu olmuştum. Doları 6 liradan alarak dairenin parasını değerlendirdim. Bu arada Ankara da daire bakarken aniden bedava kredi işi çıktı ve benim '' bu daireler bu paraya kazıktır '' dediğim evler gözümün önünde tek tek satıldı bitti.

Şimdi suç kimde ? Elbette ki bende. Kredi çekmedim ilk hata. sonraki hata da hızlı davranarak bana uyan bir daireyi almamak.
    Şimdi benim sattığım İzmirdeki daire 650 olmuş. Dolar bazında yine zarardayım. Piyasayla inatlaşılmaz. Bu konutlar düşecek diye ısrar ederek fiyatlar düşmez. Tersi de mümkün.

Sayfa 890/1002 İlkİlk ... 390790840880888889890891892900940990 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •