Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 891/1002 İlkİlk ... 391791841881889890891892893901941991 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,121 - 7,128 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    ..... Sonra 370 e satamadığım daireyi 450 ye satıverdim. Çok sevinçliydim. Yine de dolar bazında 110 bin dolara alıp 71 bin dolara sattığımı unutarak TL. bazında mutlu olmuştum. ......
    Tam olarak durumu özetleyen çok güzel bir örnek verdiniz.

Sizin 370 bin liralık ilanınızı hatırlayan bir kişi, 450 bin liralık ilanı görünce hemen ileri geri konuşmaya başlar.

110 bin dolara aldığınız daireyi 60 bin dolara satmaya çalışırken edeceğiniz zarar kimsenin umurunda değildir.

Ama 60 binden 71 bine çıkınca vay efendim fırsatçı kazıkçı.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Tam olarak durumu özetleyen çok güzel bir örnek verdiniz.

Sizin 370 bin liralık ilanınızı hatırlayan bir kişi, 450 bin liralık ilanı görünce hemen ileri geri konuşmaya başlar.

110 bin dolara aldığınız daireyi 60 bin dolara satmaya çalışırken edeceğiniz zarar kimsenin umurunda değildir.

Ama 60 binden 71 bine çıkınca vay efendim fırsatçı kazıkçı.
    Turkiyedeki bir dairenin fiyati hangi kafayla dolarla hesaplanir !...
    Senin potansiyel alıcın ( afgan ırak iran... vs yi saymiyorum, akli başinda avrupali artik satip kaçma pesinde) TL kazaniyor.
    Senin evinin fiyati dolara karşi eriyorsa , alıcının maaşida dolara karşi eriyor.

Sen o eve 110k dolar verirken benim maaşim 1000 dolardi.
    Senin evin 70k ya indi benim maaşim 600 dolara indi.

Ama sen ne diyosun, vay efendim faiz indi benim ev 80bin dolar oldu.
    Ben salakmiyim durduk yerde sana 10bin dolar fazla verip eşşek gibi onu ödemeye calişayim.

Bu düşüncem beni bağlar. Kimseyi eşşeklikle salaklikla itham etmiyorum. Kendim oyle hissederim demek istiyorum.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Şeref meref karıştırmanız hoş olmamış.

Yiyecek maddesi falan olsa "zor zamanda karaborsacılar milleti aç bıraktı" diyebilirsiniz. Ama ev bu, ekmek değil su değil.
    Çok pahalıysa almayıverin, kirada oturun.
    Bakın forumda kirada oturup, parayı başka yerlerde değerlendirmenin daha mantıklı olduğunu iddia eden kişiler var.

İlle ev almak istiyorsanız fiyatlar düşükken alsaydınız.
    "Fiyatlar hiç düşmedi ki" derseniz o zaman demek ki malın gerçek değeri o kadardır. Veya siz bütçenizin çok üstünde bir semte odaklanıp boşa hevesleniyorsunuzdur.

Ben fareli böcekli gecekonduda büyüdüm. Biz de insandık, biz de iyi yaşamayı hak ediyorduk, ama bütçemiz o kadardı.

Ev sahiplerine kızmak yerine bütçenize uygun semtlere odaklanın. İster satılık ister kiralık olsun her fiyata ev var.
    Güzel algı yaptınız da kiracı ya da ev sahibi olup olmadığımı nerden çıkarttınız.

Ev almak istiyorum da anlamıyormuşum gibi konuşuyorsunuz.

300 bin TL lik arabayı alıp 500 e satma niyetinde olan adamın elinde de patladı...8,5 den dolar alanında, 500 lük evi 700 e satarım diyen adamında içimin yağları eriyor gördükçe beter olun

4.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    İsteyen istediği fiyata evini satmaya çalışır. Yeter ki, evinin gerçek durumunu dürüstçe söylesin. Yani 100m2 evi, 130m2 diye itelemeye çalışıyorsa, yalan beyana girer. Ama adam tok satıcıdır, çok da ev satmak istemez, ya da satarsa o nakitle ne yapacağını bilemez. Şu fiyattan veren olursa düşünürüm yoksa satmam der. takdir kendisinin.

Alan da aynı şekilde. İsterse 500 liralık eve, 300 lira teklif eder. İsterse pazarlık yapmadan alır geçer.

kriz dönemlerinde volatilite yüksek olur. Benzer özellikli bi daire 500'e satılırken , 2 hafta sonra 600'e de satılabilir. Yapacak bir şey yok. Bir çok insan döviz altın ve borsadan ciddi para kazandı. Bu parayı, "nakitte durursa harcarım, haydan gelen huya gider" mantıgı ile ev, arsaya bağlayayım diyebilir. Hiç pazarlık yapmadan ev, arsa toplar. Ya da tam tersi, bankadan kredi ile borsaya girmiş ve ciddi para kaybetmiş birisi de, kredisini kapatmak için 500'lük evi acil olarak 450'ye satar. Karışamazsınız.

Yok ********miş, yok şöyle yok böyle.

TR Özelinde faizler düştü diye, ev fiyatlarının yükselmesi çok normal. Zira, 1) Evin maliyeti düşüyor 2) Daha önemlisi, medyada o yönde bir algı yaratılıyor, finansal okur yazarlığımız düşük olduğu için de kanıyoruz.
    Dediklerinize katılıyorum ama benim anlatmak istediğim fırsattan istifade olayı.

Bakıyorsun emsal ev 300 bin koymuş üstüne komşu diyor benim konum daha güzel 400 bin koyuyor onlar zam koyarken ben bi baktım benim 800 bin etmeyecek evim 1.4m olmuş ama beğendiğim ev de 1.2 den 1.9m olmuş...birbirimizi ütmekten başka bişe bilmiyoruz

5.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Senin potansiyel alıcın ( afgan ırak iran... vs yi saymiyorum, akli başinda avrupali artik satip kaçma pesinde) TL kazaniyor.
    Senin evinin fiyati dolara karşi eriyorsa , alıcının maaşida dolara karşi eriyor.

Ben salakmiyim durduk yerde sana 10bin dolar fazla verip eşşek gibi onu ödemeye calişayim.

Bu düşüncem beni bağlar. Kimseyi eşşeklikle salaklikla itham etmiyorum. Kendim oyle hissederim demek istiyorum.

Katılıyorum.

TL kazanan birinin konut gibi sunk cost harici maliyeti olmayan (arsa maliyeti de ülke gerçeklerini bağlar) bir ürünü ya da TL borcunu dolar üzerinden hesaplaması saçmalıktan başka bir şey değil.

Kağıt üzerinde kendilerini kandırıyorlar..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Önümüzdeki 1-2 yıl konutun durağan geçeceğini tahmin ediyorum. Durgunluk sonrası muhtemelen kredi oranları yavaş yavaş düşmeye başlayacak. Durgunluk zamanlarında, evin fiyatı niye artmıyorsa(yada beklenenden düşük artıyorsa), talebin yoğun olduğu dönemlerde de fiyatların artması çok normal.
    Dibin dibi var mantığıyla evin fiyatı 50bin dolar olsun, yok buda fazla 45olsun, yok biraz daha öldüreyim fiyatı, 30 olsun diye bekleyen kişilerin mantığı neyse yükseltenlerinde mantığı da aynı.
    Piyasa böyle. Bugün sıfır araba yok diye, ikinci eller liste fiyatından pahalı.
    Yanlış mı? Tabiki yanlış.
    Ama piyasayla inatlaşılmaz.
    Eğer önümüzdeki aylarda, fiyatlar durağan giderse ve bu dönemde fiyatların daha da düşmesini beklerseniz, olası bir konut kredisi kampanyasında kimseye kızmaya hakkınız yok. Zamanlamayı iyi yapmak çok önemli.
    Yarın 0.65 oranı olsun yine satış patlaması olur.
    Herşeyin bir matematiği var. Bu sektöründe bu.
    Ytd

7. Dolar bazlı fiyat hesabının anlamsızlığını banka endeksindeki bazı kağıtlara bakarak da görmekteyiz.

Halkımızın sevdiği devlet bankalarımızdan bir tanesi halka arz olduğunda kaç dolardı, şimdi kaç dolar?

Halka arzda 3x dolardan alan yabancı 10 sene sonra x dolara kağıdı satarken, konutumun değeri dolar bazında aslında şurada demek piyasayla inatlaşmaktır. Piyasayla inatlaşmak da bedavadır.

Yukarıda bir arkadaş 400bine satamadığı evi sinirlenip 750’ye açan birinden bahsetmiş. Herkes serbest piyasada malına istediği fiyatı biçmekte özgür.

Satabilirse...

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku

Dolar değer hesaplamada kullanılan bir ölçü birimidir. Petrol, altın vs hep dolar üzerinden fiyatlanır.
    devlet neden ihaleye dolarla çıkıyorsa forumdaşta ondan dolarla hesaplıyor.

O egeli ben değilim

Sayfa 891/1002 İlkİlk ... 391791841881889890891892893901941991 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •