Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 900/1002 İlkİlk ... 4008008508908988999009019029109501000 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,193 - 7,200 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Konut piyasası ile ilgili bir sohbet.
    Syg.

Son düzenleme : Trade Shark; 18-11-2020 saat: 14:05.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2. Etrafınızda konut kredisi batağına düşmüş kaç kişiyi tanıyorsunuz?
    Çok basit sorayım.
    10 yıl gelirinin ortalama %40ını krediye verip konut sahibi olmak mı, yoksa 35-40 yıl gelirinin %25ini kiraya vermek mi?

Kaldıki 60-80 yaşları arasında emekli maaşlarının da düşeceğini hesaba katarsak, iş çok daha ciddi duruma düşer.

Gerçi biz burada yazıyoz, alan alıyor satan satıyor. Herkesin hür iradesi.

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Biz eski nesil sayılırız. Eskiden gayrimenkul kira çarpanının bu denli yüksek olmamasının en büyük nedeni gençlerin kredi denen sanal tuzağa bu denli düşmüş olmamasıydı. Eskiden insanlar genelde emekli olana kadar ev sahibi olamaz, ancak emekli olunca eline ikramiye vb birikmiş geçince ev alabilirdi. Tabii ki istisnalar da olabilir ama genellikle bu şekildeydi. Kredi furyası bu denli yüksek değildi hatta yoktu bile.. 2000 öncesi hane halkı borçluluk oranına bakarsanız bunu daha iyi görebilirsiniz.
    Emlak piyasasını balon hale getiren şey kredi piyasasıdır.

Ben özellikle gençlerin bu kredi tuzağına kesinlikle düşmemesi gerektiğini savunuyorum. Gerekiyorsa kirada kalın ama elinize geçen parayı har vurup harman savurmayın, konut dışı yatırıma yönlendirin diyorum. Kredi batağına bir düşerseniz kendinizi sürekli beyaz yakalı çalışan olarak yaşamak zorunda hisseder ve özgürlüğünüze asla kavuşamazsınız.

Eğer kredi tuzağına düşseydim ve kirada oturmayıp kendi evimde olsaydım şu an hala beyaz yakalı olarak bir patronun emrini yerine getiriyor olurdum. Ve bu denli özgüven ile yatırım yapamazdım.

Genç arkadaşlar siz siz olun kredi tuzağına düşmeyin emlakçıların gazına gelmeyin. Bu hayat sizin doğru yatırımlar yapın ve doyasıya hayatın tadını çıkarın

3. O kişi 5 yılını verecek, siz 35 yılınızı vereceksiniz. İlk 5 yıl siz onu eleştirirsiniz ama kalan 30 yılda o sizi eleştirir.
    Bu böyle sürüp gider
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bu yaziya ne cevap verilecek cok merak ediyorum.
    Bana göre harika görüşler.
    İş yerinde bir arkadasim var. 30 yasinda bekar.Ailesiyle kaliyor.istanbulda.
    Peşinatini babasinin verdigi bir ev icin 5 yil kredi cekti aldi gecen yil. Tüm maaşi ve evin kirasi krediye gidiyor.

Hayatinin en güzel 5 yilini bağladi. Cok soyledim yapma etme diye, en azindan zamani artir da yaşayacak paran kalsin dedim, dinletemedim.
    Simdi ev_ iş ....
    Bir kiz arkadas buldu , nasil evlenecegim diye dusunuyor. ( Kizin düzenli işi yok)...
    Sokakta gezip simit yiyolar...

Haa birde evleri var, icinde başkasinin kaldigi...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    O kişi 5 yılını verecek, siz 35 yılınızı vereceksiniz. İlk 5 yıl siz onu eleştirirsiniz ama kalan 30 yılda o sizi eleştirir.
    Bu böyle sürüp gider
    Ben dogru bildigimi bir kez söyledim ve bitti. Daha ne diye eleştireyim adami. Ben sadece her gordügümde parasizliktan yakinmasini dinlemek zorunda kaliyorum.

Yaşınız kac bilmiyorum ama böyle konuştugunuza gore büyük ihtimalle 30- 35 arasini borc odeyerek gecirmişsiniz.
    Bir kişinin 30 35 arasinda cebinde harcayacak parasi yoksa , evi olmuş ne faydasi var ( yaş 50 ustünde olsa hadi neyse olabilir diyelim)...

Ayrıca ev almayan adamlar parasini dibine kadar harciyor diye bisey yok. Mutlaka birikim yapip gelecegini planliyorlardir.

5. Maalesef burada da yanılıyorsunuz.
    Kredi ödeyenler tüm gelirini krediye bağlar gibi bir algı oluşmuş sizde.
    Arkadaşınız muhtemelen sizi çok etkilemiş.
    Neyse herkesin kendi düşüncesi sonuçta bizi ilgilendirmiyor
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ben dogru bildigimi bir kez söyledim ve bitti. Daha ne diye eleştireyim adami. Ben sadece her gordügümde parasizliktan yakinmasini dinlemek zorunda kaliyorum.

Yaşınız kac bilmiyorum ama böyle konuştugunuza gore büyük ihtimalle 30- 35 arasini borc odeyerek gecirmişsiniz.
    Bir kişinin 30 35 arasinda cebinde harcayacak parasi yoksa , evi olmuş ne faydasi var ( yaş 50 ustünde olsa hadi neyse olabilir diyelim)...

Ayrıca ev almayan adamlar parasini dibine kadar harciyor diye bisey yok. Mutlaka birikim yapip gelecegini planliyorlardir.

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Maalesef burada da yanılıyorsunuz.
    Kredi ödeyenler tüm gelirini krediye bağlar gibi bir algı oluşmuş sizde.
    Arkadaşınız muhtemelen sizi çok etkilemiş.
    Neyse herkesin kendi düşüncesi sonuçta bizi ilgilendirmiyor
    Benim yazdiklarimi okumadanmi mesaj yaziyosunuz azizim
    Ben arkadası kendimce örnek verdim ve genelleme yapmadim.
    Siz ona cevap yazdiniz. Simdide genelleme yapmişima getiriyosunuz
    Lutfen olmuyor boyle

7. Başlık "şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım".

"Ev almak doğru bir yatırım mı" değil.

Ama ev almayı hiç düşünmeyen, ve hiç bir zaman düşünmeyecek olan kişiler ısrarla kendi haklılıklarını ispatlama peşindeler.

Herhangi bir hisse başlığına, o hisseyi hayatında almamış, satmamış, tutmamış, gelecekte almaya da zerre niyeti olmayan kişiler dadansa,
    ısrarla o hisseyi almanın mantıksızlığını kanıtlamaya çalışsalar,
    ve sadece bir uğramak değil, aylarca o başlığa musallat olsalar,
    ne kadar kötü karşılanırdı değil mi?

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Başlık "şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım".

"Ev almak doğru bir yatırım mı" değil.

Ama ev almayı hiç düşünmeyen, ve hiç bir zaman düşünmeyecek olan kişiler ısrarla kendi haklılıklarını ispatlama peşindeler.

Herhangi bir hisse başlığına, o hisseyi hayatında almamış, satmamış, tutmamış, gelecekte almaya da zerre niyeti olmayan kişiler dadansa,
    ısrarla o hisseyi almanın mantıksızlığını kanıtlamaya çalışsalar,
    ve sadece bir uğramak değil, aylarca o başlığa musallat olsalar,
    ne kadar kötü karşılanırdı değil mi?
    Şuanda ev almak ne kadar dogru bir yatirim ?

Cevabi * cok dogru bir yatirim *
    olanlar yazabilir diye bir kuralmi var.

Bana gore gayet mantiksiz sacma sapan bir yatirim şuan... Ve hatta son 5 yildir cok sacma bir yatirim.

Alternatif hesaplamalara gore, dolara , aycicecek yagina, arabaya gore bile cok sacma bir yatirim....

Sayfa 900/1002 İlkİlk ... 4008008508908988999009019029109501000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •