Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 907/1002 İlkİlk ... 407807857897905906907908909917957 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,249 - 7,256 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Djoz’un elinde emlak patlamaz. Okuduğum kadarıyla markalı konut sevdalısı değil, kiracılar çıkınca tamirat tadilatını kendi yapar. Doğru fiyata alır. Satar.

Emlak konusunda tekrar tekrar aynı görüşü ifade etmeyeceğim ama eski zenginlere bakarsanız servetlerinin bir bölümünün gayri menkulde olduğunu görürsünüz. Biz ölçek olarak onlar gibi profesyonel ilgilenmediğimiz için gayrimenkul bize hitap etmiyor. Ama 100 evi olan adam bu işi ona göre yönetiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Desteğiniz için teşekkür ederim.

Benzeri tipler dolar başlığına da sık sık geliyor.
    Oradaki üç beş kişinin moralini bozup 5-10 bin dolar sattırarak dolar kurunu düşürebileceğini zanneden "küçük dünyalı" insanlar.
    Tepki gördükleri zaman da "vay siz amerikancısınız, vay siz ülkenin batmasını istiyosunuz"
    Aynı buradaki "vay sen müteahitsin, vay senin elinde evler patladı" diyenler gibi.

Elimde bir şey patladığı yok, çünkü satılık malım yok.
    Ama satmasam bile biri malımı mantıksız argümanlarla kötülediği zaman hoş olmuyor.

Geçende arabayı yıkıyorum. Biri yanaştı, kolay gelsin falan.
    Abi nasıl memnun musun bu arabadan? - Evet memnunum, sıfır aldım, 10 yıldır tık demedi.
    Kaç para bunun piyasası? - 100 falan eder.
    100 çok be abi, naptın sen, taş çatlasa 50 etsin. Hiç bir konforu olmayan dümdüz araba bunlar. Pek tutulmuyor da zaten.

Ya kardeş, öncelikle tutulmadığı falan yok, 5 yıl önceye kadar piyasadaki taksilerin yarısı bundandı, onbinlerce sattı.
    Ayrıca arabam satılık değil, boşuna fiyat kırma çabasına giriyorsun. Satmaya niyetim yok kardeş.

Herif gelmiş saçmalıyor, hiç yoktan moral bozuyor.
    Satmayacağınız halde biri malınızı saçma argümanlarla kötülediğinde siz de sinirlenirsiniz doğal olarak.

Bir de o mala yatırım yapan kitleyi komple saIak yerine koymaları var ki, saçmalığın daniskası.

Bu adam da saIak o zaman hı?

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...ayacak-6198308
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2. Bzaferb hocam,
    Konut fiyatını bir ev sahibi 300binden 600bine arttırdım dese bir anlamı var mı ?
    Genel trend artmadıkça, bir kişinin tekil olarak fiyatı arttırması hiç bişey ifade etmez. Arttırsada o malı alan olmaz.

Sizin arabanız vardır. Arabanızı bugün satışa çıkarsanız, çok merak ediyorum 30 bin düşüğüne mi satacaksınız? Yoksa millet 30bin şişirmiş, ben piyasaya göre 30bin ucuza mı satayım diyeceksiniz.

3. İkinizin tartışması yersiz, siz onun "zenginler" dediği ekiptesiniz.

Sn. bzaferb bana benziyor, almaya gücünün yetmeyeceği yerde kirada oturuyor, almaya gücü yeten yeri beğenmiyor. Ben de benzer durumda 7 yıldır ev alamadım, onu anlıyorum ama siz de haklısınız öyle bi durum.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Desteğiniz için teşekkür ederim.

Benzeri tipler dolar başlığına da sık sık geliyor.
    Oradaki üç beş kişinin moralini bozup 5-10 bin dolar sattırarak dolar kurunu düşürebileceğini zanneden "küçük dünyalı" insanlar.
    Tepki gördükleri zaman da "vay siz amerikancısınız, vay siz ülkenin batmasını istiyosunuz"
    Aynı buradaki "vay sen müteahitsin, vay senin elinde evler patladı" diyenler gibi.

Elimde bir şey patladığı yok, çünkü satılık malım yok.
    Ama satmasam bile biri malımı mantıksız argümanlarla kötülediği zaman hoş olmuyor.

Geçende arabayı yıkıyorum. Biri yanaştı, kolay gelsin falan.
    Abi nasıl memnun musun bu arabadan? - Evet memnunum, sıfır aldım, 10 yıldır tık demedi.
    Kaç para bunun piyasası? - 100 falan eder.
    100 çok be abi, naptın sen, taş çatlasa 50 etsin. Hiç bir konforu olmayan dümdüz araba bunlar. Pek tutulmuyor da zaten.

Ya kardeş, öncelikle tutulmadığı falan yok, 5 yıl önceye kadar piyasadaki taksilerin yarısı bundandı, onbinlerce sattı.
    Ayrıca arabam satılık değil, boşuna fiyat kırma çabasına giriyorsun. Satmaya niyetim yok kardeş.

Herif gelmiş saçmalıyor, hiç yoktan moral bozuyor.
    Satmayacağınız halde biri malınızı saçma argümanlarla kötülediğinde siz de sinirlenirsiniz doğal olarak.

Bir de o mala yatırım yapan kitleyi komple saIak yerine koymaları var ki, saçmalığın daniskası.

Bu adam da saIak o zaman hı?

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...ayacak-6198308
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Bzaferb hocam,
    2010 yılından bu yana, ortalama konut endeksine göre, konut fiyatları 3.5 kat artmış, 2010 yılında öğretmen maaşıda 1500tl imiş(siz daha net bilirsiniz )
    Aslında konut/maaş oranında çok fark yok.
    Kira da oturupta ev almaya niyetli olan kişileri, farkında değilsiniz ama belki de yanlış yönlendiriyorsunuz.

Ytd

5. 10 yıllık konut kredisi çekildiğinde, 1 ev nasıl bankaya alıyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ya bankaya alicam yada ev sahibine
    En iyisi evsahiplerine sizlere yararimiz olsun dedik.
    Sonucta okadar krediye girip yillarca kredi oduyorlar..

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Çoğu zaman icradan gayrimenkul almak hesaplı olmuyor, birde böyle bir risk var...

AKP’li eski başkan evini icradan satın alan kişiyi vurdu
    Balıkesir’in Kızıksa beldesinin son Belediye Başkanı Yüksel Zeki icradan satılan evini alan Y.N.'yi tüfekle ayağında vurdu
    https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem...geldi-6122695/

7.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bzaferb hocam,
    2010 yılından bu yana, ortalama konut endeksine göre, konut fiyatları 3.5 kat artmış, 2010 yılında öğretmen maaşıda 1500tl imiş(siz daha net bilirsiniz )
    Aslında konut/maaş oranında çok fark yok.
    Kira da oturupta ev almaya niyetli olan kişileri, farkında değilsiniz ama belki de yanlış yönlendiriyorsunuz.

Ytd
    Ben yanliş yonlendiriyorsam eger, siz hesabini kitabini yapip burdan nasil alinacagini insanlara gösterin...
    Ben istanbul bahcelievlerde kirada oturuyorum,1650 lira kira bedeli. Bitişik nizam.Olmazsa olmaz Bakirkoy gibi süper bir bölge degil.Daire en az 25 yasinda. 110mkre. 600k civari para isteniyor satışı icin.
    Hasbel kader 300bin lira biriktirebilmis ve evine aylik 8bin lira giren 3 kişilik bir aile bu evi almak istesin. ( Daha fazla maaş ortalamasi olan bir ailenin almak isteyecegi bir ev degil )
    Kac para kredi lazim 300bin. Bunun tapu harci emlakcisi konut kredisi masraflarini hic hesaba katmadan, ziraat bankasinin hesaplama araciyla 300binlira kredi aşagiya ekliyorum.
    5062 lira ödeme aylik taksit.
    Şimdi bu aile bu evi alirmi alir. Gözünü karartir alir. Almak isteyene hesap ortada.
    Ben burdan şunu soyluyorum..
    Kardesim kalan para senin insanca yaşamana yetecekmi. Bugün yarin bir durum olur acil para lazim olur, bu durumlar icin kenara para koyabilecekmisin...
    Çolugunun cocugun isteyecegi hicmi birsey olmayacak 10 yil. Onlara erişim saglayabilecekmisin.
    Cocugun sucugu pastirmayi....vs 10 yasindami agiz tadiyla yiyebilecek, Tatile gidip nasil para artiririmla mi tatil yapacaksin.

Tabi ki , madem ev aldin bunlari yemeyecek, tatile gitmeyeceksin, sıkacaksin diyebilirsiniz...
    İste bu bana anlamli gelmiyor. zaten kac yil verimli hayatin var. 50 inden sonra zaten kıcın başin agrimaya baslayacak. Ozaman al evini icinde rahat raht otur. Para yemeye coktan enerjin bitmis olacak, bir süru yiycegi doktor yasaklayacak.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    İkinizin tartışması yersiz, siz onun "zenginler" dediği ekiptesiniz.

Sn. bzaferb bana benziyor, almaya gücünün yetmeyeceği yerde kirada oturuyor, almaya gücü yeten yeri beğenmiyor. Ben de benzer durumda 7 yıldır ev alamadım, onu anlıyorum ama siz de haklısınız öyle bi durum.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kendine haksızlık etme...sen gayet realistik davranıyorsun...gerçekleri kabul ediyorsun sonuçta.

Bazı şeyleri daha açık yazmak lazım belki, bu sefer de bazı samimi arkadaşları üzerim diye çekiniyorum.

Zorda kalınca, sen zaten zenginsin diyor ya arkadaş. O o parayı etmez, bu çok pahalı vs vs...gelirim az, yoksulluk sınırında yaşıyorum diyemiyor.

Unutmayın, bugün kirada oturan bir aile için yoksulluk sınırı 9 bine dayandı...4 kişilik bir aile...resmî araştırmalar diyor...bakın kazancınızın bir önemi yok...15 kazanıyor olabilirsiniz, eğer 9 bin harcıyorsanız, yoksulluk sınırında yaşıyorsunuz demektir,

Eğer birine kızacaksanız, adaletsiz ekonomi politikalarına, israfa, ranta, adrese teslim ihalelere kızın...gelir dağılımı bozuksa, senin çok pahalı dediğini, birileri peynir ekmek gibi alıyordur. Ülkeyi yönetenlere kızın.

Not: maddi olarak zengin sayılmayacak, ama gönlü zengin olduğu için, kendini zengin hisseden biri olarak yazdım bunları...bindiğim arabadan da, sahibi olduğum evden de gayet memnunum mesela, hatta benim için fazla iyi bile diyebilirim. Çok param olsa e serisi mersom olsa demiyorum mesela...bağımda, bahçemde ot yolmak, mersoya binmekten fazla mutlu ediyor beni.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 907/1002 İlkİlk ... 407807857897905906907908909917957 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •