Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 914/1002 İlkİlk ... 414814864904912913914915916924964 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,305 - 7,312 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    İstanbulun bulunduğu konumda susuz kalabilmeniz için ciddi nüfüs yığmanız gerekiyor.
    Gerçekten susuz kalsak bile, arıtmayla veya fizandan getirtmeyle suyun maliyeti artar, veya çok olmadı paramız yettiği sürece damacana suyla banyo yaparız , yine de kimse gitmez buradan.
    Açlıktan susuzluktan sokakta geberseler yine gitmezler.

Virüsün ilk yayılma döneminde yasaklanan şehirlerarası yolculuklar tekrar serbest bırakılınca, herkes yazlıklarına hücum etmişti.
    Virüs korkusuyla yaz tatillerini biraz uzun tuttular, ama kış gelince hepsi tıpış tıpış döndü istanbula.
    İstanbulda işi gücü olanları geçtim, çevremde tanıdığım hazır para yiyenler bile sıkılıp döndüler.

Kısa bir süreliğine "istanbuldan kaçıyoruz"culuk oynadılar. Ama kimse alıştığı şehirden uzun süre ayrı kalamadı.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Ivır zıvır işlerim için kıyıda köşede bir bankada tuttuğum 450 Bin TL mevduatım kalmıştı şimdi baktım aylık net 5530 TL faiz getirisi vermiş banka.

Daha 19 Kasımda faiz artışı kararı olmadan bile bu faizi veriyor banka. Faizler 500 baz puan artarsa faiz geliri daha da artacak.

450 bin TL evin aylık ortalama kira getirisi 1500 TL civarında. Biliyorum ev ile TL mevduatını değil doları ve altını karşılaştırmak daha doğru ama irrasyonel olsa da Bu muhtemel yüksek faiz getirisi bazı gayrimenkul sahiplerinin kiracıyla uğraşmaktansa evlerini satıp yüksek mevduat faiz geliri elde etmeye çalışmasına neden olacağını düşünüyorum. Bunun benzerini 2018 sonrası faiz artışlarında gördük. Çok kişi evini satıp parasını yüksek faize yatırmış ve pazarda gayrimenkul arzının artmasına neden olmuştu.

Bence yakın tarih yine tekerrür edecektir. Tüm bunları 4-5 ay öncesi öngördüğümden dolayı burada "Köprüden önce son çıkış" uyarısı yapmıştım
    Şimdi baktım faizler arttıktan sonra 450 Bin TL mevduatıma an itibariyle aylık NET: 6.205 TL faiz veriyor bankam.

Daha önce de dediğim gibi Bu fiyatlardaki evlerin brüt: 1500 TL civarında faiz getirisi var
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Şimdi baktım faizler arttıktan sonra 450 Bin TL mevduatıma an itibariyle aylık NET: 6.205 TL faiz veriyor bankam.

Daha önce de dediğim gibi Bu fiyatlardaki evlerin brüt: 1500 TL civarında faiz getirisi var
    Gayrimenkulcü adam hesap kitap, kıyas sevmez hocam, alacaksın evini oturacaksın üzerine )

Şaka bir yana, konutun kıyaslanabileceği tek araç olan mevduat faiziyle kıyas yapmanız tabloyu daha net göz önüne sermiş.

Ki mevduat faizi örneğinde bile reel getiri söz konusu değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    İnsanlar paraya sıkışırsa fiyatlar düşer. Ama sıkışma olmazsa yatay devam eder. Zira müteahhitlerin ihtiyacları olduğunda hükümetin yanlarında olacağına inançları tam.

1160 a satın almadığım villa 2200 den ilan girmiş ne değişti be kardeşim gelirimiz de dolarla değil

Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    1160 a satın almadığım villa 2200 den ilan girmiş ne değişti be kardeşim gelirimiz de dolarla değil
    Dolarla fiyatlandıranlar fiyat düşürüyor sizin satıcı bitcoin kullanıyor

O egeli ben değilim

6.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Arsada petrol çıkmıştır
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Arsada petrol çıkmıştır
    Arsada petrol çıksa da çıkmasa da ev sahipleri istedikleri fiyatları arttırıyor. Ve size/bana göre yüksek bu fiyatlardan evler çatır çatır satılıyor. Benim ilgilendiğim pek çok ev son bir iki ay içinde satıldı. Muadili evlerin fiyatları da %10-20 arttı. gerçek bu ne yazık ki.

8.  Alıntı Originally Posted by ooaa Yazıyı Oku
    Arsada petrol çıksa da çıkmasa da ev sahipleri istedikleri fiyatları arttırıyor. Ve size/bana göre yüksek bu fiyatlardan evler çatır çatır satılıyor. Benim ilgilendiğim pek çok ev son bir iki ay içinde satıldı. Muadili evlerin fiyatları da %10-20 arttı. gerçek bu ne yazık ki.
    Bu işin sonu nereye gidecek bilmiyorum. Ev mi alsam faize mi koysam bilemedim. Faize koysam 2 senede 600k temiz alırım eve koysam alır mıyım bilemedim

Sayfa 914/1002 İlkİlk ... 414814864904912913914915916924964 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •