Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 916/1002 İlkİlk ... 416816866906914915916917918926966 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,321 - 7,328 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Hiperenflasyon (gerçek enflasyon) olan bir ülkede borsanın ve gayrımenkulun, o fiat kaydi para sisteminde o para biriminde düşeceğini düşünüyorsanız, kusura bakmayın ama size diploma veren hocaların taaaa .......... (dıt dıt dıt)!!!

Borsa ve Gayrımenkulu mesela peynir zeytin et süt yoğurt yumurta un fiyatlarına göre mukayese edin. Ha o zaman tamam, peynir zeytin et süt yoğurt yumurta un fiyatları bazında düşmüş diyebilirsiniz.

Sorun şu ki, sizin gibi matematik bilmeyen aptallar, enflasyonun nasıl hesaplandığını ve satın alınan arzı sınırlı kaynaklara nasıl yansıdığını hesaplayamıyorlar.

Siz gayrımenkuldeki fiyatların artışını kendi maaşınızdaki ilan edilen enflasyondaki artışla kıyaslıyorsanız, yine akıllı sayılmazsınız.

Alıntı Originally Posted by lunatic Yazıyı Oku
    Günlük takip ederim emlak piyasasını. Alıcıyım. Hala ev fiyatları artıyor. Anlamak mümkün değil. Lanet olsun bu düzene

2. Ülkemizde hemen hiç bir konuda adalet yok...Para kazanırken, iş yaparken...yani gelir dağılımı bozuk. vergilendirme de adaletsiz, koca devlet taksi plakaları lobisine hizmet eder olmuş...kendini betonu ve 3-5 büyük baş betoncuyu korumaya adamış bir yönetim.

dolayısıyla emlak-konut piyasası da rant üzerine kurulu...bu sistemden nemalanan siyasetçi ve yandaşlarına halk hesap sormadıkça bu düzen değişmez...forum köşelerinde ay uy yaptığıyla kalır millet.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben zaten 10 yıldır şunu çözemedim. Başlıkta bu konuda müthiş bir kafa karışıklığı var.

Şu an kiralar uygun değil mi? Bu konuda çoğunluk hem fikir, hatta bu zamanda kirasını zamanında ödeyen kiracı bulanlar öpüp başına koysun, kira artışlarında mız mız yapmasınlar, üçe beşe bakmasınlar deniyor.

Şimdi, bu durumda ev sahipleri enayi mi, yoksa kurnaz fırsatçılar mı? Hem pahalı alıp, ucuzdan kiraya verirlerken enayi. Satmak istediğinde, fazla para istediği için, kurnaz fırsatçı...nasıl yani...bir insan hem enayi, hem kurnaz fırsatçı nasıl oluyor.

Yoksa, problem sizin piyasa değerlendirmenizde olabilir mi? Ayrıca, ortada noter, kapora vs yoksa iki taraf da her türlü vazgeçebilir. Hatta şöyle yapmıştır satıcı, "kardeş, bak arkadaş zaten 1 verdi, satmadım, zaten biraz da kıl olmuştum herife...sen çok istiyorsan 1,1 vereceksin..işine geliyorsa"
    Forumda zihniyetler cidden bir garip.

Ev sahipleri daima forumdaki üyelerin istediği rakama evini vermek zorundadır, vermezse fırsatçıdır, şerefzizdir.

Forumdaki üyeler mesela 600'e ev almayıp o parayla süper yatırımlar yaparlar, parayı 3-5 milyona veya 3-5 ev parasına çıkartırlar , ama bir yandan da ısrarla ucuza ev almaya çalışırlar.
    Kirada oturarak parayı işletmenin çok iyi bir fikir olduğunu iddia ederken, ısrarla ev almak istemelerini hiç anlayamıyorum.
    Kirada oturmaya devam etsenize beyler. Kaşıntınız ne?

Bu 1 ev parasını başka yerlere yatırarak % 500 kazanan arkadaşlar kendilerini "süper yatıımcı" olarak görürler, ama ev satan kişi evine % 20 zam yapsa fırsatçıdır, şerefzizdir.
    % 500 kazanmak helaldir, ama enflasyon telafisi için % 20 fiyat arttırmak fırsatçılıktır.

Ha tabi bir de kira çarpanı meselesi var.
    Mesela yukarıda bahsedilen 1 milyonluk evi 2500 liraya kiraya verseniz, ya da 2500 kiraya verdiğiniz evi 1 milyona satışa çıkartsanız "400 kira çarpanı ile ev mi satılır şerefziz" derler.
    Ama aynı 1 milyonluk eve 6 bin lira kira isteseniz, bu sefer de "o eve 6 bin kira istenir mi" denir.

Bir de mesela evlerin fiyatını illa alt kesimin maaşına göre ayarlamak gerekir.
    Üç beş bin lira maaş alan herhangi bir vatandaş, hiç bütçesi sarsılmadan, hiç bir harcamasını kısmadan, tatillere falan giderek, ev taksidi ödeyip ev sahibi olabilmelidir. (sanki leblebi çekirdek alıyor paşam)
    Kaynana yanına evlenen annelerimizin canı yok muydu? Ev almak ne zaman kolay bir şey oldu ki şimdi olsun?

Bir de "barınma hakkı en temel haktır" diyenler var tek tük.
    Devlet bütün evlere el koyup bu arkadaşlara bedava dağıtmalı. Başkalarının kırk yıllık emeğine çökmek en temel hakkı bunların.
    Son düzenleme : djoz; 03-12-2020 saat: 17:53.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4. Bu aptallar yeterince matematik bilmedikleri için kendilerine sunulan ilan edilen enflasyona göre malı fiyatlıyorlar. Yönetimi gerçek enflasyonu gizlemekle suçlayacağına kendisini gerçek enflasyona karşı korumaya çalışan gayrımenkul yatırımcısını suçluyor.

Ev sahibi evi kiraya verince tamirat yaparken bunun boyasını mutfağını evyesini banyosunu dolabını parke fayans sıva harç alçı hangi enflasyona göre yenileyecek düşünmüyorlar. Bu mallar gitsinler mutfağını evyesini banyosunu dolabını parke fayans sıva harç alçı % kaç artmış ona göre konuşsunlar.

NOT: Ben gayrımenkul sektöründe değilim. Oturduğum ev hariç hiç bir gayrımenkulum yok. Bütün param Altın Gümüş ve Platin de. Ama ev fiyatları ve ev kira fiyatları ilan edilen gerçekdışı enflasyondan fazla artmak zorundadır. Çünkü aptallar ilan edilen enflasyona göre hesaplama yaparken, ev sahibi gerçek enflasyona göre kendisini koruyup parasının erimemesini sağlamaya çalışmak zorundadır bir yatırımcı olarak. Kimse hayır için ev alıp kiraya vermiyor, yatırım yapıp varlığını gerçek enflasyon karşısında korumaya çalışıyor.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Forumda zihniyetler cidden bir garip.

Ev sahipleri daima forumdaki üyelerin istediği rakama evini vermek zorundadır, vermezse fırsatçıdır, şerefzizdir.

Forumdaki üyeler mesela 600'e ev almayıp o parayla süper yatırımlar yaparlar, parayı 3-5 milyona veya 3-5 ev parasına çıkartırlar , ama bir yandan da ısrarla ucuza ev almaya çalışırlar.
    Kirada oturarak parayı işletmenin çok iyi bir fikir olduğunu iddia ederken, ısrarla ev almak istemelerini hiç anlayamıyorum.
    Kirada oturmaya devam etsenize beyler. Kaşıntınız ne?

Bu 1 ev parasını başka yerlere yatırarak % 500 kazanan arkadaşlar kendilerini "süper yatıımcı" olarak görürler, ama ev satan kişi evine % 20 zam yapsa fırsatçıdır, şerefzizdir.
    % 500 kazanmak helaldir, ama enflasyon telafisi için % 20 fiyat arttırmak fırsatçılıktır.

Ha tabi bir de kira çarpanı meselesi var.
    Mesela yukarıda bahsedilen 1 milyonluk evi 2500 liraya kiraya verseniz, ya da 2500 kiraya verdiğiniz evi 1 milyona satışa çıkartsanız "400 kira çarpanı ile ev mi satılır şerefziz" derler.
    Ama aynı 1 milyonluk eve 6 bin lira kira isteseniz, bu sefer de "o eve 6 bin kira istenir mi" denir.

Bir de mesela evlerin fiyatını illa alt kesimin maaşına göre ayarlamak gerekir.
    Üç beş bin lira maaş alan herhangi bir vatandaş, hiç bütçesi sarsılmadan, hiç bir harcamasını kısmadan, tatillere falan giderek, ev taksidi ödeyip ev sahibi olabilmelidir. (sanki leblebi çekirdek alıyor paşam)
    Kaynana yanına evlenen annelerimizin canı yok muydu? Ev almak ne zaman kolay bir şey oldu ki şimdi olsun?

Bir de "barınma hakkı en temel haktır" diyenler var tek tük.
    Devlet bütün evlere el koyup bu arkadaşlara bedava dağıtmalı. Başkalarının kırk yıllık emeğine çökmek en temel hakkı bunların.

5.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    6 bin TL istiyor
    gerçekten kira rayici 6bin tl ise hatta 5bin bile olsa o evi pazarlık yapmadan 1milyona alırdım (ihtiyaç varsa tabi)

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ülkemizde hemen hiç bir konuda adalet yok...Para kazanırken, iş yaparken...yani gelir dağılımı bozuk. vergilendirme de adaletsiz, koca devlet taksi plakaları lobisine hizmet eder olmuş...kendini betonu ve 3-5 büyük baş betoncuyu korumaya adamış bir yönetim.

dolayısıyla emlak-konut piyasası da rant üzerine kurulu...bu sistemden nemalanan siyasetçi ve yandaşlarına halk hesap sormadıkça bu düzen değişmez...forum köşelerinde ay uy yaptığıyla kalır millet.
    puan veremediğim için alıntıladım.
    üzerine denebilecek bir şey yok. resmen sistem iki küçük paragrafta özetlemişsiniz.

7. Kapora vermiş miydiniz?
    Verdiyseniz mal sahibi yanlış yapmış ama vermediyseniz çok da kızmaya gerek yok.
    Öngörüm, önümüzdeki 1-1.5 yılda fırsatlar çıkacaktır.
    Kritik nokta, kredi faiz oranları 0.9 altına ne kadar inerse o kadar fiyatlar yükselir.
    0 yüzden iyi hesap kitap yapıp, doğru zamanı yakalamak gerekir.
     Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    2-3 Gün önce 1m fiyatı olan bir eve teklif yaptım anlaştık adam ertesi gün vazgeçtim dedi öğrendim başkasına vermiş daireyi neyse az önce aynı daireyi 1350 den ilanda gördüm şimdi ben fırsatçı dediğimde yanlış oluyorum öyle mi?

8. hurriyet kaç gündür konuştuğumuz şeyi manşetten vermiş.

İstanbul da su alarmı

Kurak geçen kasım ayı barajları vururken İstanbul da alarm zilleri çaldı. İstanbul un barajlarında geçen yıl aynı dönemde yüzde 45.27 olan doluluk oranı yüzde 24.4 e düşünce İstanbul Büyükşehir Belediyesi halkı suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı.
    İstanbul da son 15 günde barajlardaki doluluk oranı yüzde 26.8 den yüzde 24.4 e düştü. Geçen yıl kasım ayında İstanbulâdaki barajların doluluk oranı yüzde 45.27 ydi. Düşüşün nedeni, kasım ayındaki yağış miktarının mevsim normallerinin çok altında olması. Kasım ayında İstanbul a düşen yağış miktarı, önceki yılların aynı dönemine göre neredeyse yarı yarıya düştü.

Sayfa 916/1002 İlkİlk ... 416816866906914915916917918926966 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •