Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 978/1002 İlkİlk ... 478878928968976977978979980988 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,817 - 7,824 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Benim önerim şu olur.
    Eğer kredi çekeceksiniz, kenarda krediyi ödeyenileceğiniz 2 yıllık para olmalı. Yani 3000tl aylık ödemeniz varsa en az 3000x24=72bin TL olmalı.
    2 yıldan aşağı kenarda birikiminizin olup olmaması tamamıyle risk iştağına bağlı.
    Şu durumda sizin yerinizde olsam ve o evi mutlaka almaya karar verseydim arabayı hiç satmaz 400bin kredi çekerdim. Yaklaşık şuanki kredi faiz oranları ile 6700 civarı aylık ödemeniz olacak.

%1in üstünde kredi oranları bana yüksek geliyor. Mecbur değilsem şahsen bulaşmak istemem. Tabi herkesin şartları farklı.

Bence illa ev almak zorunda iseniz 600bin civarı bir ev arayışına girmeniz sizi daha huzurlu yapacaktır.
    Arabayı sattığınız da kredi taksiti de ödeyecrğiniz için yerine koymanız çok zor olacaktır.

Son seçenek; Evden 1 yıl daha çıkmamayı deneyebilirsiniz. Kirada orta yolu bulabilirsiniz.

Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Hocam belirttiğim gibi ev sahibi sıkıntı yarattı. Çevrede kiralar 2 bin TL iken şuan 3 bin TL oldu.. Tabi adam da bunu fırsata çevirmek istiyor. Çevremde bu durumlar artmaya başladı. Geçen gün başka bir kiracı arkadasin ev sahibi arayıp kiralar 3 bin oldu sizin kira düşük kaldı diyerek kirayı artirmasini istemiş.

Evi tahliye etsem bile 3 bin TL den aşağı kiralık bulamayacagim hiç değilse bu tutarı kendi evime öderim diye düşünüyorum. Burada tek kaybım araba olacak.

2. Kesinlikle haklısınız. 600 bin civarı bir ev beni kira maliyetinden de kurtaracaktı. asıl amacimda işin başında öyleydi ama şartlar malum bir anda değişti.

Bir de fiyatlar bu hizla artmaya devam ederse elimdeki nakitin de hiç bir anlami olmayacağına yönelik endişem de var.

Aslında bu bahsettiğim ev şerefiye, manzara, konum ve büyüklük olarak sitenin en güzel ve az sayıda bulunan dairesinden biri. Normal standart daireler 750- 800 bandında iken bunun 1 mio istemesi normal. Ayrıca büyüklüğün nedeniyle eve bir oda daha eklenebilir. Şartları zorlasam gerçekten mükemmel bir eve sahip olacağım ama bir de madalyonun öbür yüzü var. Aylık 10 bin gelirim olsa gözünün yaşına bakmam alırım ama bu
    şartlarda cesaret edemiyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba. Bütçemi aşan ancak içime sinen bir ev buldum. Evin bana maliyeti 1 milyon TL civarı. Elimde 630 bin TL nakit ve 200 bin TL degerinde kullandığım bir aracim var.

Şuan eşim çalışmadığından tek maaşla geçiniyoruz. Kiradayim 2000 TL kira ödüyorum ama ev sahibi ile sorun yaşıyorum. Bu durum can sıkıcı olmaya başladı. Evi almam için elimdeki tüm nakiti kullanıp, aracımı satıp üzerine 200 bin TL kredl çekmem gerekiyor.

Sizce bu evi almak mantikli mi ?

Siz olsanız ne yapardınız ?

Değerli dusuncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu arada yeni alacagim evin kira getirisi 3500-4000 TL arasında.

Saygılar.
    Abi zaten mevduatta imişsin. 630 bin liranın aylık 6500 ile 8000 arası bir getirisi olur. 3 bin liralik bir ev kirala, kafanı yorma.

Arabandanda yılların birikiminden de olma.

Pandemi de neyin ne olacağı belli değil.

Bugün bir koli yumurta iyisi 30-33 lira sene sonu 50-60 olmayacağının garantisi yok.

Bir kalıp peynirin 50 lira olmayacağının garantisi yok.

Hem birikimden olacaksin hem arabadan hem de üstüne borçlanacaksin.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

4.  Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Hocam belirttiğim gibi ev sahibi sıkıntı yarattı. Çevrede kiralar 2 bin TL iken şuan 3 bin TL oldu.. Tabi adam da bunu fırsata çevirmek istiyor. Çevremde bu durumlar artmaya başladı. Geçen gün başka bir kiracı arkadasin ev sahibi arayıp kiralar 3 bin oldu sizin kira düşük kaldı diyerek kirayı artirmasini istemiş.

Evi tahliye etsem bile 3 bin TL den aşağı kiralık bulamayacagim hiç değilse bu tutarı kendi evime öderim diye düşünüyorum. Burada tek kaybım araba olacak.
    herkesin şartları farklı ama ben sizin yerinizde olsam başka bir eve kiraya geçerdim, tabii burada eş faktörü de önemli.

araba olmama durumu insanın hayat konforunu ciddi biçimde etkileyebiliyor, benzer şekilde kredi ödemekte herkesin harcı değil.

benim nazarımda kirada oturmak birikim yapamıyorsan sıkıntı, siz görebildiğim kadarı ile yapabilen bir profilsiniz.

5. Ev işi böyle hızlı ve panikle alınırsa ciddi bir hataya neden olabilir.
    Bu site sonuçta tek site değil. Emin olun çok farklı alternatifler vardır.
    2. Konu ev sahibinden 2-3 ay zaman isteyin.
    Hukuken zaten çıkaramaz.

İlk senaryonuzu yaparsanız muhtemelen 5 yıl çok stresli ve konforsuz geçer .(600nakit +200 araba+200 kredi)

Şahsi görüşüm ev fiyatları 1 yıl kadar yatay seyreder. Tabi burası Türkiye bi kredi kampanyası çıkar talep yine patlar
    Soğukkanlı olmakta fayda var.

Kesinlikle haklısınız. 600 bin civarı bir ev beni kira maliyetinden de kurtaracaktı. asıl amacimda işin başında öyleydi ama şartlar malum bir anda değişti.

Bir de fiyatlar bu hizla artmaya devam ederse elimdeki nakitin de hiç bir anlami olmayacağına yönelik endişem de var.

Aslında bu bahsettiğim ev şerefiye, manzara, konum ve büyüklük olarak sitenin en güzel ve az sayıda bulunan dairesinden biri. Normal standart daireler 750- 800 bandında iken bunun 1 mio istemesi normal. Ayrıca büyüklüğün nedeniyle eve bir oda daha eklenebilir. Şartları zorlasam gerçekten mükemmel bir eve sahip olacağım ama bir de madalyonun öbür yüzü var. Aylık 10 bin gelirim olsa gözünün yaşına bakmam alırım ama bu

Kesinlikle haklısınız. 600 bin civarı bir ev beni kira maliyetinden de kurtaracaktı. asıl amacimda işin başında öyleydi ama şartlar malum bir anda değişti.

Ev bitmemişse direk girmeyin derim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7. Fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler arkadaşlar. Hemen gidip alayım diye bir düşüncem yok. Çoğunuzla aynı fikirleri paylaşıyorum. 46 yaşından sonra sanırım macera aramaya gerek yok. Bütçeme daha uygun bir ev bulmaya çalışacağım.
    Herkese tekrar teşekkürler 👍

8. Aşağıdaki habere bakılırsa, belki yakında bankalardan satılık ucuz ev fırsatları da çıkabilir. Buradaki bazı forumdaşların yıllardır beklediği ama bir türlü olmayan şey olabilir

https://www.emlakgundemi.com.tr/sirk...ti-h19819.html

Sayfa 978/1002 İlkİlk ... 478878928968976977978979980988 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •