Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 982/1002 İlkİlk ... 482882932972980981982983984992 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,849 - 7,856 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sabah sabah yine sinirim zıpladı. Herkes biribirinin rızkına çökme derdinde.
    Fox tv seyrediyorum. Esnafın biri Akşener'e diyor "devlet mal sahiplerine söylesin, mal sahipleri 3-4 ay kira almasın"

Oldu canım. Biz ekmek yemiyoruz di mi? Biz ev geçindirmiyoruz. Tek ev geçindiren sensin.

Bu zıçtımın virüsü 1 yıldır var, ve bittiği falan yok. 3 aylık mesele değil bu. Belki de 3 yıl sürecek.
    Sizin derdiniz virüs sürdükçe hiç kira vermemek. Mal sahibinin malına ve rızkına çökmek.

İyi niyetli adam beleş peşinde koşmaz.
    Der ki "abi eskiden 20 kazanıp sana 10 veriyordum, şimdi 8 kazanıyorum sana 4 vereyim."
    Mal sahibi kabul ederse işine devam edersin. Kabul etmezse tası tarağı toplar gidesin. Bu kadar basit.

Virüs var millet iş yapamıyor diye fırıncı beleş ekmek veriyor mu?
    Dönerci beleş döner veriyor mu?
    Ben niye malımı beleş vereyim?

Evin bütçesi suyla dönmüyor, biz de her şeyi parayla alıyoruz.
    Daha dün mtv yatırdım.
    Geçen hafta da 1.140 TL bağ kur primi ödedim. Martta da gelir vergisi var. Mayısta da emlak vergisi.
    Devlet virüs var diye bunları affediyor mu?
    Bu mantık şuradan kaynaklanıyor. Bu başlıktaki bazı arkdaşlarda da var bu durum.

İş yeri sahibimi, ya da konut sahibi mi? Durumu iyidir, dededen babadan kalmıştır 3-5 daire, ya da gece kondu yapmıştır, dönüşümden almıştır 3-5 tane..rahat içinde yaşıyordur.

İlla ki böylesi de vardır. Ama çoğunluk emlak zengini değildir, kıt kanaat geçinen daha fazladır. belki her şeyden tasarruf etmiş, yıllarca birikim yapıp, bu mülkü almıştır.

şimdilerde çok mümkün olmasa da, özellikle 2010 öncesi, iyi maaşla çalışıp, birikim yapıp emlak edinmek mümkündü.

aynı sorunu, iş yeri sahipleri kadar olmasa da, düz konut sahipleri de yaşıyor..kira ödemeyelim mevzusu olmasa ada, az fiyat artışı yapalım muhabbeti oluyor (gayri resmi enflasyon %25, resmi enflasyon %15, ben %5 artış yapayım)...çünkü insanlar kira ödemeyelim, işsizlk var vsvs..tv lerde görünce, herkes emlak sahibine yüklenme derdinde.

adam işsiz kalsa, gerçekten sıkıntıda olsa, konuşulur, bir şekilde fedakarlık yapılır..ama, hayat pahalılaştı, geçinmek zorlaştı diye ev sahibi neden fedakarlık yapsın..sanki hayat ev sahibi için de pahalılaşmıyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu mantık şuradan kaynaklanıyor. Bu başlıktaki bazı arkdaşlarda da var bu durum.

İş yeri sahibimi, ya da konut sahibi mi? Durumu iyidir, dededen babadan kalmıştır 3-5 daire, ya da gece kondu yapmıştır, dönüşümden almıştır 3-5 tane..rahat içinde yaşıyordur.

İlla ki böylesi de vardır. Ama çoğunluk emlak zengini değildir, kıt kanaat geçinen daha fazladır. belki her şeyden tasarruf etmiş, yıllarca birikim yapıp, bu mülkü almıştır.

şimdilerde çok mümkün olmasa da, özellikle 2010 öncesi, iyi maaşla çalışıp, birikim yapıp emlak edinmek mümkündü.

aynı sorunu, iş yeri sahipleri kadar olmasa da, düz konut sahipleri de yaşıyor..kira ödemeyelim mevzusu olmasa ada, az fiyat artışı yapalım muhabbeti oluyor (gayri resmi enflasyon %25, resmi enflasyon %15, ben %5 artış yapayım)...çünkü insanlar kira ödemeyelim, işsizlk var vsvs..tv lerde görünce, herkes emlak sahibine yüklenme derdinde.

adam işsiz kalsa, gerçekten sıkıntıda olsa, konuşulur, bir şekilde fedakarlık yapılır..ama, hayat pahalılaştı, geçinmek zorlaştı diye ev sahibi neden fedakarlık yapsın..sanki hayat ev sahibi için de pahalılaşmıyor.
    Toplumun normları yapacak bir şey yok.
    Her yıl milyonları kazanan holdingten beklentisi olmayanlar, milli piyangodan para çıkan adamdan medet umuyorlar.
    Zengin adam karı azalmasın diye işçi çıkarıyor. Toplum fedakarlığı ondan değil işçinin ev sahibinden bekliyor. Bu dünyada daha işten adam çıkardı diye ayıplanan patron görmedim. Ama kiraya zam yapan kötü ev sahibi karakterini bol gördüm.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Esimin ailesinin (GER'de) köyde 2 katli bir evleri var (her kat 1 daire).
    Kiracilar yasa cikar cikmaz 1/2 kira vemeye basladilar.
    1. kiraci haziran ayinda tasi taragi toplayip (anahtari posta kutusuna atmis) ülkesine gitmis.
    2. kiraci agustos sonunda ayni sekilde ülkesine gitmis.
    Gitmeden önce son 2 ay kira da ödememisler, ki kaparo iceride kalmasin.
    Kiracilarin gecen seneden kalan borclari (iyi kiraci degillerdi) ve bu senenin yan gider masraflariyla beraber toplamda bayagi bir zarardalar.
    Simdi adamlari bul bulabilirsen.
    Bir bardak soguk su icecekler.

4. Bu tür şeyler sadece Türkiye'de olur sanıyordum ben

Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Esimin ailesinin (GER'de) köyde 2 katli bir evleri var (her kat 1 daire).
    Kiracilar yasa cikar cikmaz 1/2 kira vemeye basladilar.
    1. kiraci haziran ayinda tasi taragi toplayip (anahtari posta kutusuna atmis) ülkesine gitmis.
    2. kiraci agustos sonunda ayni sekilde ülkesine gitmis.
    Gitmeden önce son 2 ay kira da ödememisler, ki kaparo iceride kalmasin.
    Kiracilarin gecen seneden kalan borclari (iyi kiraci degillerdi) ve bu senenin yan gider masraflariyla beraber toplamda bayagi bir zarardalar.
    Simdi adamlari bul bulabilirsen.
    Bir bardak soguk su icecekler.

5. 1 milyon TL mevduata büyük bankalar bile ayda 15 Bin TL NET faiz veriyor.

Gerçi gayrimenkulcüler banka faizini pek beğenmezler ama ben yine de paylaşmak istedim..

En son ben banka faizi getirilerini paylaşıyorken "dolar-altın yatırımı varken ne faizi?" diyenler vardı.. Haklılardı ama Zamanlama her şeydir...
    Bu topicde ilk faiz getirilerini paylaştığımda dolar 8,50 civarındaydı şuan 7,39.. Altın zirvesinden 100 liradan fazla değer yitirdi

Eğer konut yatırımı yapsaydım bu terazilerden faydalanamazdım... Gayrimenkul yatırımının Likit olmaması, aylarca hatta bazen yıllarca satılamaması olası fırsatları kaçırmaya neden olabiliyor...

Bu arada Resmi olarak Türk halkının birikimlerinin %55 'i bankada döviz ve altında.. Ama yastık altı ve banka kasalarını da sayarsak kanımca bu oran %75 civarında olduğunu düşünüyorum...

Hal böyleyken kimse fiyatı bu kadar düşen altın ve dövizini bozup gayrimenkule yatırım yapmaz. Ayrıca böyle güzel tatlı faiz varken de TL faizini bozup gayrimenkule yatırım yapmaz...

3-4 ay önce söylediğim senaryo adım adım hareket ediyor. UZUUUUUUUUNCA bir süre gayrimenkul sektöründe durgunluk bekliyorum...

Gayrimenkul piyasasındaki durgunluk süreci en iyi ihtimalle Ağustos 2018-Mayıs2020 arasındakine benzer şekilde olacak bence...
    Son düzenleme : vivatrader; 13-01-2021 saat: 23:22.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6. temmuz ayinda ilani girilmis dairenin fiyati 700 Aralik ayinda ise bu rakam 900 e kadar cikmisti
    suan her gun 10ar bin sekilde dusurmeye basladilar
    Son 3 5 gundur Mersinde Satilik tabelasinda hatirli sayilir bir artis var
    Satilik tabelasindaki artislar 12 katli Deniz goren bir apartman da ilk 3-5 kat icin cok cok fazla artmis ama 8 ve uzeri katlarda cok cok artis yok [ genelde bu daireleri uzun sureli oturacak olanlar aliyor zaten]

Bugun Tecede ve Tomuk Tarafinda daire bakmaya gittim normalde yazlik gibi gorunsede artik 12 ay oturuluyor artik
    Tecede yeni bina cok yapilmis 90 metre neti olan 3+1 denize 500 Metre uzaktaki daireye 400bin den 1 kurus asagiya inmedi
    400bin e Mezitlide cok rahat 150 metre neti olan daire o fiyata alinir kira getiriside Teceden daha iyi olur
    Burda asil dikkatimi ceken Tomuk'deki satilik ilanlari ben bu zamana kadar bu kadar cok ozellikle sahibinden satilik ilani gormedim Her binada en az 3-4 adet satilik ilani vardi .
    fazla zamanim yoktu 2 3 tane ilan sahibini aradim Ayni bina icerisinde 3 tane satlik ilani vardi 5 8 ve 12 5 ve 8 280.000 300.000 istiyor
    12. kat sahibi 235 e birakti[ Sebep acil nakit ihtiyaci var]

Kimsenin zorda kalip evini satmasini istemeyiz.
    Ama sanirim onumuzdeki gunlerde ev almak isteyenler icin bu sekilde acil ihtiyacdan dolayi ciddi firsatlar cikacak gibi
    ....

7. Geçen cumartesi bir imarlı tarla için bir emlakçıyı aradım.Satış fiyatı 800 bin idi. dedim bakalım fiyat inecek mi. Emlakçı pazartesiye opsiyon var deyip muhabbete bile girmeme izin vermedi. Pazartesi akşama doğru gerçekten ilan yayından kaldırıldı. Demek ki satıldı.

Bugün çarşamba. İlanı tekrar koymuşlar . Aynı emlakçı. Fiyat 1.250 bin olmuş artık

Alan üstüne yüzde 50 koymuş ,kısa dönemde vurgun peşinde. Hayırlısı bakalım. Bu oyun yeni değil, geçen Nisan'dan beri devam ediyor. Bakalım nereye kadar bu saadet zinciri.

8.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    Geçen cumartesi bir imarlı tarla için bir emlakçıyı aradım.Satış fiyatı 800 bin idi. dedim bakalım fiyat inecek mi. Emlakçı pazartesiye opsiyon var deyip muhabbete bile girmeme izin vermedi. Pazartesi akşama doğru gerçekten ilan yayından kaldırıldı. Demek ki satıldı.

Bugün çarşamba. İlanı tekrar koymuşlar . Aynı emlakçı. Fiyat 1.250 bin olmuş artık

Alan üstüne yüzde 50 koymuş ,kısa dönemde vurgun peşinde. Hayırlısı bakalım. Bu oyun yeni değil, geçen Nisan'dan beri devam ediyor. Bakalım nereye kadar bu saadet zinciri.
    İmarlı tarla olduğunu ilk defa burada okudum.
    imarlı olan toprak parçasına arsa deniyor.?

Sayfa 982/1002 İlkİlk ... 482882932972980981982983984992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •