Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 996/1002 İlkİlk ... 496896946986994995996997998 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,961 - 7,968 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Niye alma geregi duyuyorsunuz.
    Alacaginiz ev olmazsa olmaz biseymi.
    Kira daha mantikli olamazmi ?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2. Ev deyince akla 1milyonluk evler geliyor.
    Sarı sitede şimdi baktım.

Türkiye genelinde 3+1 ilan sayısı 180.136.
    500k altındaki 3+1 ilan sayısı 123.964

Yani ilanların %65i 500k altında.

10 yaş altındaki ilanlara bakınca bu aran %63. Oran olarak çok fark yok.

Özetle ev var. Önemli olan bakış açımız ve beklentilerimiz.
    Kirada otururken oturduğumuz ev 500binlik ev ama ev almaya niyetlendiğimizde 900binlik evlere bakıyoruz.
    Bu durumda, sonuç malum oluyor. Mevcut evde kirada oturmaya devam ediyoruz.

3. Peki varlık fiyatlarinda bir balon olduğu görüşüne katılıyor musunuz?

Konut fiyatları artmaya devam edecek mi, yoksa bu balon biryerde sönecek mi ?

Dünya genelinde parasal genişleme denilen karşılıksız basılan paraların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmadığını ve bence varlıklarda bir balon oluştuğunu ve olası bir krizde bu balonun patlayacağını düşünüyorum.

Ev, arsa, menkul kıymetler vb. enstrumanlarda fiyatların sürekli arttığı bir dönem yaşıyoruz. Fiyatlar artıyor ama insanların alım gücü bu paralelde artmıyor. Örneğin geçen sene 550-600 bine satılan bir dairenin muadili bugün emlakcilar tarafından 950 bine pazarlamaya çalışılıyor.

Burada en büyük sıkıntıyı çekecek olanlar yine kiracılar olacak. Ev sahipleri şimdiden homurdanmaya başladı. Ev fiyatları arttıkça kira bedelleri de artacak ve bir kiracının evden çıkması durumunda mevcut kirasına göre bir ev bulması oldukça zorlaşacak. İlerleyen zamanlarda ev sahibi ile mevcut kiracıların arasında derin anlaşmazlıkların yaşanması kuvvetle muhtemel.

Konut fiyatları özelinde yaşanan artış bence kesinlikle talepten değil emlakçı çeteler tarafından fiyatların aşırı sisirilmesinden kaynaklanıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by huskoz Yazıyı Oku
    6 senelik kiracıyım ve 3+1 evde oturuyorum.6 sene önce belki de 2+1 ev alabilirdim.Kafama yatan 2+1 i alsaydım şu anda çok daha rahat olurdum.İstediğim gibi tadilat yapabilirdim(kanunların izin verdiği ölçüde)Mal benim derdim.Ev sahibim iyi ama küçük tamiratlarda(elimden gelmiyorsa) söylemeye çekiniyorum.Kirayı 50 lira arttı kiram bu sene.Gene de rahat değilim.Bu tamamen kişilikle ilgili.

Ayrıca evin fiyatını sormadım ama en az 300 kiradır fiyatı.Bana göre kiram ucuz yani.

6 yıllık kiracılığıma rağmen şu anda sende şu kadar para varmış ben sana tüyo vereceğim 2-3 sene içinde paranı (enflasyon dikkate alınarak) TL olarak 4-5 e katlayacaksın derse ev almam.Ödül büyük bana göre ama ben paramı bu şekilde değerlendiremiyorum.
    İciniz bu fiyatlardan ev alinca rahat edecekse, neden gecen yaz uygulanan bedava kredi yi kacirdiniz?

6 yillik kiracilik dokunuyorsa yapacaganiz hamle belliymiş, neden degerlendirmediniz?

Bende oturdugum evde 2015 den beri kiraciyim. Bir gün bile ev alip kredi ödeyeyim mantigim olmadi.Ev sahibimde bu yonde bir düşünceye, sebep olmadi ( Ev sahibini üzmeyeceksin tabi. Kira odemeyi unutmak , geciktirmek olmayacak,zirt pirt masraf cikarmayacaksin)

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Hatalı bir karşılaştırma yöntemidir. Biri ülkenin 1 yılda ürettiği mal ve hizmet değeri,diğeri ise piyasa değeridir. Bu durumda Türkiye min piyasa değeri kaç dolardır? Yada Apple bir yılda 1 trilyon dolarlık satış yapmis ama ülke olarak biz 800 milyar usd satış yapmışızdır vay be bi Apple olamadık denir. Bu sebeple Karşılaştırma şekliniz hataldir.
     Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Nüfus önemli değildir . Nüfuz önemlidir . Türkiye ' nin GSYİH yaklaşık 800 milyar $ iken Apple ' ın piyasa değeri ise 1 trilyon $ . 3 çocuk 5 çocuk yapmak ile ülke kalkınmıyor . İleri medeniyetler seviyesine ulaşmıyor .
    Eğitimli , donanımlı , vizyonu geniş bireyler yetiştimeği sürece , katma değeri yüksek ürünler üretilmeği sürece o ülke kalkınamaz .
    SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    İciniz bu fiyatlardan ev alinca rahat edecekse, neden gecen yaz uygulanan bedava kredi yi kacirdiniz?

6 yillik kiracilik dokunuyorsa yapacaganiz hamle belliymiş, neden degerlendirmediniz?

Bende oturdugum evde 2015 den beri kiraciyim. Bir gün bile ev alip kredi ödeyeyim mantigim olmadi.Ev sahibimde bu yonde bir düşünceye, sebep olmadi ( Ev sahibini üzmeyeceksin tabi. Kira odemeyi unutmak , geciktirmek olmayacak,zirt pirt masraf cikarmayacaksin)

O zaman şehir değişikliği durumu vardı tayin nedeniyle ve iş eylülün başına kaldı.Sehir değişikliği olmadı tayinden dolayı ve istediğim evlerin hepsini kaçırdım.İki senedir ha gideriz diye bekliyorum.Bu yaz 0.64 veya 0.74 den bir sene ödemesiz kredi kullanıp ya şimdiki şehirden ya da tayin çıkacak şehirden Haziran'da bir daire almaliydim.Bence çok büyük hata yaptım.

7.  Alıntı Originally Posted by huskoz Yazıyı Oku
    O zaman şehir değişikliği durumu vardı tayin nedeniyle ve iş eylülün başına kaldı.Sehir değişikliği olmadı tayinden dolayı ve istediğim evlerin hepsini kaçırdım.İki senedir ha gideriz diye bekliyorum.Bu yaz 0.64 veya 0.74 den bir sene ödemesiz kredi kullanıp ya şimdiki şehirden ya da tayin çıkacak şehirden Haziran'da bir daire almaliydim.Bence çok büyük hata yaptım.
    Hakkinizda hayirlisi, insallh rahat kafayla oturacaginiz bir evi ederinde fiyatla alirsiniz...

8. Teşekkür ederim.Ben de isterim 200 kiraya oturumluk ev almayı fakat ev konusunda benim beklentim biraz yüksek.O yüzden tam kafamdaki eve maddi anlamda gücüm yetmeyecek.Ben de diğer seçeneklere bakacağım büyük ihtimalle.

Sayfa 996/1002 İlkİlk ... 496896946986994995996997998 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •