Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 990/1002 İlkİlk ... 4908909409809889899909919921000 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,913 - 7,920 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Alidelta Yazıyı Oku
    500-600.000 kişinin evlendiği bir ülkede beton sevda değil ihtiyaçtır... Konu dengedir... Tarım ağaçlandırma ve inşaata kriter getirirsin olur biter...Mesela 500 dairelik site yapana devletin göstediği alanda profesyonel destekle 5000 ağaç diktirirsin vs gibi örnekler çoğaltılabilir...Tarım konusunu acilen aktive etmezsek zaten o yapılan daireler boş kalacak denge tamamen bozulacaktır... Tamamen tarıma ayrılmış iller bölgeler parsellenmeli bunun yanında topraksız tarım teşvikleri artmalıdır.
    Demek ki yılda 500.000 kişi evlenmeyecek hocam.
    3 çocuk yapın, 5 çocuk yapın demekle olmuyor bu işler. Kalabalık ülkeler nüfuslarını kontrol altına alacak önlemler alıyorken biz ipini koparmış gibi çoğalıyoruz.

Neden?

Nüfus güçtür.

Güçlü ve büyüyen Türkiye..

İstediğin kadar çoğal. İyi eğitim almış, alanında dünyada liderliğe oynayan öğrenciler yetiştiremedikçe sayının zerre kadar önemi yok. Tam tersine; çoğaldıkça fakirliğin artar.

Vasıfsız 100 kişiyi 10 gün çalıştırıp 1 kamyon atlet üretirsin, adam 25 saniyede ürettiği Iphone'u o bir kamyon atlet fiyatına sana satar.

Yaklaşık 400.000'i dünyanın bu en basit çıkarımını yapamayan 500.000 çiftten doğacak milyonlarca çocuğun bir çoğu da muhtemelen ailelerinin kaderini paylaşıp yukarıdaki çıkarımı yapamayacaktır. Cehalet nesilden nesile bu şekilde aktarılır. Biz de daha bin yıllar boyunca "gavurun 15 gün çalışıp alabildiği arabayı almak için neden 20 ay çalışmak zorundayım" diye sorar dururuz.

Konudan saptık.. 180 çarpan iyidir

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

Nüfus önemli değildir . Nüfuz önemlidir . Türkiye ' nin GSYİH yaklaşık 800 milyar $ iken Apple ' ın piyasa değeri ise 1 trilyon $ . 3 çocuk 5 çocuk yapmak ile ülke kalkınmıyor . İleri medeniyetler seviyesine ulaşmıyor .
    Eğitimli , donanımlı , vizyonu geniş bireyler yetiştimeği sürece , katma değeri yüksek ürünler üretilmeği sürece o ülke kalkınamaz .

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,896
    Kasımda konut fiyat endeksi yükseldi
    Konut fiyat endeksi kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 27,8, 30,1 ve 29,9 oranlarında artış gösterdi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/emlak/...seldi-6218265/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Genel kanaatin ev fiyatlarının daha da artacağı, yükselişin kaçınılmaz olduğu yönünde olduğunu görüyorum.

Son bir senede ev fiyatları %50 artış gösterdi, bununla birlikte doğal olarak kira fiyatları da yükseldi. Sosyal açıdan bakıldığında riskli bir döneme gidilmiyor mu ? Fiyatlar artıyor ama insanların alım gücü yok, çoğu kişi geçinemiyor ve kirasını ödeyemiyor. E kiralar daha da arttığı zaman bu insanlar barınma ihtiyacını nasıl karşılayacak bir türlü aklım almıyor. Böyle giderse insanlar yakında çadır alıp parklarda yatacak.

Devlet kredi faiz oranlarını düşürerek konut fiyatlarının daha da artmasına sebep olursa bundan en çok kiracılar etkilenir ve bu alanda sosyal bir patlama yaşanır diye düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Kasımda konut fiyat endeksi yükseldi
    Konut fiyat endeksi kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 27,8, 30,1 ve 29,9 oranlarında artış gösterdi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/emlak/...seldi-6218265/
     Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    Genel kanaatin ev fiyatlarının daha da artacağı, yükselişin kaçınılmaz olduğu yönünde olduğunu görüyorum.

Son bir senede ev fiyatları %50 artış gösterdi, bununla birlikte doğal olarak kira fiyatları da yükseldi. Sosyal açıdan bakıldığında riskli bir döneme gidilmiyor mu ? Fiyatlar artıyor ama insanların alım gücü yok, çoğu kişi geçinemiyor ve kirasını ödeyemiyor. E kiralar daha da arttığı zaman bu insanlar barınma ihtiyacını nasıl karşılayacak bir türlü aklım almıyor. Böyle giderse insanlar yakında çadır alıp parklarda yatacak.

Devlet kredi faiz oranlarını düşürerek konut fiyatlarının daha da artmasına sebep olursa bundan en çok kiracılar etkilenir ve bu alanda sosyal bir patlama yaşanır diye düşünüyorum.
    TCMB Konut fiyat endeksi %30 diyor. Sn. cakozgur %50. Hangisi doğru?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    TCMB Konut fiyat endeksi %30 diyor. Sn. cakozgur %50. Hangisi doğru?
    TUIK'in açıklamasına göre enflasyon %14 ama hissedilen %40.

7.  Alıntı Originally Posted by cakozgur Yazıyı Oku
    TUIK'in açıklamasına göre enflasyon %14 ama hissedilen %40.
    resmi istatistiklere güven azaldı malesef

8. Benim incelediğim bir kaç yerde artış %30-35 arası gözüküyor.

Sayfa 990/1002 İlkİlk ... 4908909409809889899909919921000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •