Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 503/1002 İlkİlk ... 3403453493501502503504505513553603 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,017 - 4,024 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Üstadım kesinlikle haklısınız. Sizinle aynı fikirdeyim. Bence de yatırım için konut alınmaz. Ben hali hazırda kirada olan kiracıların 15 yıllık uzun vade kredi ile kendileri için oturumluk ev almaya yönelebileceklerini düşündüğümü söylemiştim. Çevreden gördüğüm kadarıyla da yatırım amacıyla ev alan yok. Hatta elindeki yatırımlık evleri çıkarmaya çalışan ancak uzun bir süredir satamayan ve ne hikmetse satılmamasına rağmen fiyat düşüreceklerine habire fiyatı artıran pek çok ev sahibi görüyorum.

Redmi K20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sn. kelebekx,

Fiyat değişimlerinde çok haklısınız. Hem otomobil hem de konutlarda etiket fiyatları ilginç şekilde artıyor. Etiket fiyatına %15 zam yapan bir ev sahibine neden artış oldu diye sordum. Dolar arttı. Halbuki TL değer yitirdi ama farkında değil neyse

Hemen hemen yakın tarihlerde de içindeki kiracının sözleşme süresi dolduğu için yıllık enflasyon kadar zam yapılacaktı. Ancak ev sahibi kiracıya %2,5 zam yapmış

%2,5 getirisi artan ürünün değeri %15 artıyor.

Hali hazırda kirada olan kiracıların 15 yıllık uzun vade kredi ile ev almaları için bile bana henüz oldukça erken geliyor. 300 kira çarpanı ile sürekli kiralık bir evde oturmayı tercih ederim. Tabi evin sürekli kiralık olması ön şart. Yoksa sürekli taşınma işi herkesi yorar.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Mimaroba güzel bir ilçe. Yapılasması düzenli, caddeleri, sokakları nizami. Sahil de dibinde, havası güzel. Corlu, cerkezköy ve Istanbul'a yakın. Yani iş sahalarına yakın.
    Buraları da dolmaya başladı üstadım. Eski sakinliği pek kalmadı. Muhtemelen bi 10 yıl içinde burası da Beylikdüzü gibi kalabalık ve tıka basa beton ve yaşanmaz olacak. Zaten biraz rağbet gördüğü için ev fiyatları burada Beylikdüzü'ndekilerden daha fazla.

Redmi K20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Orayı az çok biliyorum 25 sene önce .

İn cin top oynuyor Kurbağalar viyaklıyordu .

Sadece emlak bank evleri vardı .

Son yıllarda bayağı gelişmiş .

50-100 bin dolara arsalar vardı depremden sonra

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. kelebekx,
    Fiyat değişimlerinde çok haklısınız. Hem otomobil hem de konutlarda etiket fiyatları ilginç şekilde artıyor. Etiket fiyatına %15 zam yapan bir ev sahibine neden artış oldu diye sordum. Dolar arttı. Halbuki TL değer yitirdi ama farkında değil neyse
    .
    elimde 2003 yılı tarihli gazete ilanları var
    istanbul merkez ilçelerde beşiktaş'ta 100 milyar - 200 milyar lira (100 bin TL- 200 bin TL)
    Kadıköy de aynı şekilde 100-300 bandında
    fiyatlar dolar bazında zarar.
    Diğer şehirleri hesaba katmıyorum bile...hesap orda da aynı.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Özellikle bugün emlak sitelerinde fiyatlarda artış var.İlanlara 0.64 ve 0.79 kredi oranlarına uygundur kelimeleri çoktan eklemiş müteahit ve emlakçılar.Daha kamu bankaları tarafından resmi açıklama yapılmamışken nedir bu apar topar yapılan zamlar.Iki ay önce 320 bin istedikleri evin fiyatını 400 bin yapmışlar.Emlak işi gerçekten akıl işi değil.Huzurlu mutlu yaşanılacak bir ev mutlaka lazım ama yatırım yapacak olsam ev likit olmadığı için son tercihim olur.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,699
    Yeni ve sübvanse niteliğindeki düşük kredi faiz oranlarından sonra zorunlu yapılacak konut alımlarının dışında ek bir talep oluşacağını sanmıyorum.Hatta bir süre fiyatlarda kağıt üzerinde yükselişler görülebilir. Ancak geçici olacağı kanaatindeyim.
    Bu virüsün öncü etkilerinden sonra temizlik malzemeleri ve temel gıda ürünlerine bağlı sektörler dışında birçok sektörün ciroları ciddi derecede düştü, işsizlik daha da artacak,hane halkı gelirleri düştü ve işsizliğe bağlı düşmeye devam edecek.
    İlerleyen aylarda elinde fazladan arsa, konut, yazlık bulunan firma sahiplerinin zorunlu satışları gündeme gelebilecek. Sebebi de zaten cirolar düşük ve mart, nisan, mayıs aylarında ertelenen kredilerin vadeleri gelecek bu krediler kümülatif olarak artarak karşılarına gelecek. Bunu ödemekte zorlanacak kişi yada firmalar,patronlar vs. nedeniyle Emlak sektöründe Ağustos ayından itibaren fiyatlarda hızlı bir gerileme yaşanabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Yeni ve sübvanse niteliğindeki düşük kredi faiz oranlarından sonra zorunlu yapılacak konut alımlarının dışında ek bir talep oluşacağını sanmıyorum.Hatta bir süre fiyatlarda kağıt üzerinde yükselişler görülebilir. Ancak geçici olacağı kanaatindeyim.
    Bu virüsün öncü etkilerinden sonra temizlik malzemeleri ve temel gıda ürünlerine bağlı sektörler dışında birçok sektörün ciroları ciddi derecede düştü, işsizlik daha da artacak,hane halkı gelirleri düştü ve işsizliğe bağlı düşmeye devam edecek.
    İlerleyen aylarda elinde fazladan arsa, konut, yazlık bulunan firma sahiplerinin zorunlu satışları gündeme gelebilecek. Sebebi de zaten cirolar düşük ve mart, nisan, mayıs aylarında ertelenen kredilerin vadeleri gelecek bu krediler kümülatif olarak artarak karşılarına gelecek. Bunu ödemekte zorlanacak kişi yada firmalar,patronlar vs. nedeniyle Emlak sektöründe Ağustos ayından itibaren fiyatlarda hızlı bir gerileme yaşanabilir.
    Derinlerinizde haklısınız ama türk milletinin beton sevdasını görmezden gelmeyin.Benim ev sahibimde 8 tane daire var kirada.Asgari ücrete bekçilik yapıyor eşi günlük bahçe işlerinde çalışıyor yazları.Geçtiğimiz yıl kredi çekip imar affını fırsat bilerek evin üzerine dubleks yaptı.Bazı insanlara emlak dışında bir yatırım aracına yatırım yapmayı anlatamazsınız riski vardır.Emlak piyasasındaki durgunluğa müdahale edilmesinin sebebi mütahitleri kurtarmak değil devletin düşen vergi gelirlerini tekrar arttırmaktır.Geçtiğimiz iki hafta bursa tapu dairesindeydim normal zamanın 10 da 1 işlem oluyor bazı ilçelerin tapu müdürlüklerinde hiç başvuru yok.Mevcut durumda ikinci el konutlarda 0.79 hatta 0.76 oran uygulayan banklar vardı.Şimdi ise 0.74 ikinci el konutlara uygulanacak faiz oranı için müthiş fırsatmış gibi yaygara kopuyor.Bir müddet sonra bu oranlarda cazibesini yitirir sözlü ve fiziki alım satımı artırmak için yeni hamleler gelir.

8. Emlak kısmında altın çağ kapanmış gibi görünüyor.Özellikle arap ülkelerine verilen konut alana vatandaşlık verilmesi gibi cazip teşvikler bu saatten sonra işe yaramayacak.Dünyada seyahatin zorlaşacağı bir dönemde kim böyle bir talepte bulunur.Virüsün negatif etkisinin olacağı sektörler kadar pozitif etkisinin olacağı sektörlerde var.Ikinci el otomotiv ve yedek parça sektörüde pozitif etkilenecek sektörler arasında.Şuan kimse mecburiyeti yoksa toplu taşıma araçlarını tercih etmez.Her aile kapısında bir kendine ait eski yeni fark etmez bir aracının olmasını istiyor.

Sayfa 503/1002 İlkİlk ... 3403453493501502503504505513553603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •