Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 29/1002 İlkİlk ... 1927282930313979129529 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 225 - 232 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Konut sektorunun krizde oldugu dogru ama istisna olarak bazi yazlik yerler gosterilebilir. Cunku yurtdisindan talep goruyor para yurtdisindan geliyor. Bodrum antalya kusadasi buna ornek. Hele bodrum daki fiyat artislari dillere destan
    Bildiğim kadarıyla eşiniz izmirli. Siz de doğal olarak hanımköyle ( izmirle ) yakından ilgileniyorsunuz. Lakin, yılda veya 2 yılda bir gelerek piyasaların ne durumda olduğunu anlamanız biraz zor. İçinde yaşadığımız halde, 6 ay öncesini bile hatırlayamaz konuma sokuluyoruz. Konut piyasasına gelince ; İstanbul - izmir otoyolu açılınca İzmir de fiyatların uçacağını düşünmeniz normal şartlara uygun olsa da, Türkiye şartlarına ters. Marka konut firmaları bile ( nüans, nest, dap, avcılar,folkart vb) marka değerini düşünerek sürekli fiyatları yukarı revize etmiş gibi ilan veriyorlar ama gidip pazarlığa başlayınca ( banka dekontunun ucunu gösterince ) söz de benim güzel hatırım için ( ne ara tanıdıysa ) indirimler başlıyor. İnternette 475 bin olan 2+1 daireyi nüans satış ofisinde cuma günü 360 bine veriyorlardı.

2. Merhabalar.

Bir suredir bu forumu sessizce takip ediyorum. Bu vesileyle uye oldum.

Ankara Gölbasinda dublex, bahceli, sifir bir ev icin anlastim. Yaklasik bir ay icinde teslim edilecek. Oturum alani yaklasik 350 m2. Her birinde banyo+tuvalet olmak uzere 4 yatak odasi, genis bir salon, calisma odasi, üstünü kapatabileceğim bir garaj alani ve 2 teras var. Arsasi (bahce + daire) 750 m2. Site icinde. Aidat tahminen 600-800 arasinda olacak. Ev cocuklari vermeyi dusundugumuz ozel bir okula yaklasik 700 m mesafede.
    Burayi oturmak icin almak istiyorum. Esim ve cocuklarim cok istiyor. Ben de istemekteyim, fakat isin finansal yonu nedeniyle oldukca strese girdim.
    Fiyat 1.5M. Odemeyi PPK toplantisindan 3 is gunu sonrasinda yapmam icin anlastik. Elimde bundan biraz daha fazla doviz var.

Aklimdan bir miktar 6 ay veya bir sene vadeli kredi cekmek geciyor. 500K kredinin bana bir senelik maliyeti 560K olacak (bkz: Not 1). Bir senede doviz daha fazla artar gibime geliyor. Gerektiginde krediyi erkenden kapatabilirim. Ters bir durumda zarar etsem de zorluga dusmeyecegimi dusunuyorum.

Not 1: malum bir nedenden dolayi sadece katilim bankalariyla calisabiliyorum. Lutfen altini fazla desmeyelim Ayrica kredi PPK toplantisindan sonra alinacagi icin maliyetin bir miktar inme ihtimali var. Fakat kredilere bu kadar cabuk sirayet eder mi emin degilim. Tabii faiz dustugunde doviz artar, bu da ilerideki beklentiyi azaltip kredi cekme mantigini zayiflatabilir. Yani faiz indirimi + doviz artisi kredi mantigina notr etki edebilir.
    Not 2: yine benzeri malum bir nedenle elimdeki nakit icin senelik %2.5 bir cesit "varlik vergisi" oduyorum. Bu da bir etken.
    Not 3: uluslararasi bir sirket icin evimden calisiyorum. Elimdeki bu para sirketin bana verdigi hisse senedi kaynakli. Bir daha elime gececek bir firsat degil. Ayni parayi biriktirmek icin yaklasik 10-12 sene ayni sartlarda calismam gerekli (ki hicbir seyin garantisi yok). Su anda anadoluda kucuk bir sehirde oturuyorum. Hem cocuklarin daha iyi bir egitim alabilmesi icin, hem de yurt disina ulasim gorece mesakkatli oldugu icin, Istanbulun kesmekesinden hallice buyuk bir sehre tasinmak istiyorum.

Sizce:
    * bu donemde (oturmak icin de olsa) ev almak ne kadar mantikli?
    * onumuzdeki birkac gun icinde doviz bozdurmak ne kadar mantikli?
    * peki kredi cekme fikri ne kadar mantikli?

Evin kendisi hakkinda da fikir almak isterdim, fakat bu detayi vermeye cekiniyorum acikcasi (gerci demedigim ne kaldi )

Herkese simdiden tesekkurler.
    Son düzenleme : doubt; 22-07-2019 saat: 13:35.

Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Merhabalar.

Bir suredir bu forumu sessizce takip ediyorum. Bu vesileyle uye oldum.

Ankara Gölbasinda dublex, bahceli, sifir bir ev icin anlastim. Yaklasik bir ay icinde teslim edilecek. Oturum alani yaklasik 350 m2. Her birinde banyo+tuvalet olmak uzere 4 yatak odasi, genis bir salon, calisma odasi, üstünü kapatabileceğim bir garaj alani ve 2 teras var. Arsasi (bahce + daire) 750 m2. Site icinde. Aidat tahminen 600-800 arasinda olacak. Ev cocuklari vermeyi dusundugumuz ozel bir okula yaklasik 700 m mesafede.
    Burayi oturmak icin almak istiyorum. Esim ve cocuklarim cok istiyor. Ben de istemekteyim, fakat isin finansal yonu nedeniyle oldukca strese girdim.
    Fiyat 1.5M. Odemeyi PPK toplantisindan 3 is gunu sonrasinda yapmam icin anlastik. Elimde bundan biraz daha fazla doviz var.

Aklimdan bir miktar 6 ay veya bir sene vadeli kredi cekmek geciyor. 500K kredinin bana bir senelik maliyeti 560K olacak (bkz: Not 1). Bir senede doviz daha fazla artar gibime geliyor. Gerektiginde krediyi erkenden kapatabilirim. Ters bir durumda zarar etsem de zorluga dusmeyecegimi dusunuyorum.

Not 1: malum bir nedenden dolayi sadece katilim bankalariyla calisabiliyorum. Lutfen altini fazla desmeyelim Ayrica kredi PPK toplantisindan sonra alinacagi icin maliyetin bir miktar inme ihtimali var. Fakat kredilere bu kadar cabuk sirayet eder mi emin degilim. Tabii faiz dustugunde doviz artar, bu da ilerideki beklentiyi azaltip kredi cekme mantigini zayiflatabilir. Yani faiz indirimi + doviz artisi kredi mantigina notr etki edebilir.
    Not 2: yine benzeri malum bir nedenle elimdeki nakit icin senelik %2.5 bir cesit "varlik vergisi" oduyorum. Bu da bir etken.
    Not 3: uluslararasi bir sirket icin evimden calisiyorum. Elimdeki bu para sirketin bana verdigi hisse senedi kaynakli. Bir daha elime gececek bir firsat degil. Ayni parayi biriktirmek icin yaklasik 10-12 sene ayni sartlarda calismam gerekli (ki hicbir seyin garantisi yok). Su anda anadoluda kucuk bir sehirde oturuyorum. Hem cocuklarin daha iyi bir egitim alabilmesi icin, hem de yurt disina ulasim gorece mesakkatli oldugu icin, Istanbulun kesmekesinden hallice buyuk bir sehre tasinmak istiyorum.

Sizce:
    * bu donemde (oturmak icin de olsa) ev almak ne kadar mantikli?
    * onumuzdeki birkac gun icinde doviz bozdurmak ne kadar mantikli?
    * peki kredi cekme fikri ne kadar mantikli?

Evin kendisi hakkinda da fikir almak isterdim, fakat bu detayi vermeye cekiniyorum acikcasi (gerci demedigim ne kaldi )

Herkese simdiden tesekkurler.
    Paranın dini imanı olmaz. Ev alacagınıza Dolar alın malum sebepleri boş verin dolar faizine koyun. Paranız bankada oldugu sürece faiz çarkından gececektir altın vs.olsun farketmez. Ben şahsen gölbasını tavsiye etmem . Beytepe çayyolu tarafları daha nezihtir.Bu benım sahsi fikrim. 1500-2500 arası cok guzel evlerde oturabılırsınız kıralık.

4.  Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    Paranın dini imanı olmaz. Ev alacagınıza Dolar alın malum sebepleri boş verin dolar faizine koyun. Paranız bankada oldugu sürece faiz çarkından gececektir altın vs.olsun farketmez. Ben şahsen gölbasını tavsiye etmem . Beytepe çayyolu tarafları daha nezihtir.Bu benım sahsi fikrim. 1500-2500 arası cok guzel evlerde oturabılırsınız kıralık.
    Arkadaşa katılıyorum. Çayyolu, Alacaatlı, İncek tarafları daha hızlı gelişen bölge. Ama illa çocuğunuzun okuluna yakın bölgeden alacaksanız, ordan kiralayın.
    Paranızın bir kısmı ile (150 - 200 bin TL) yukarıda bahsettiğim bölgelerden arazi alın, bir miktarını kira için ayırın. Geri kalanını dövizde tutun faize koyun.
    Orta vadede daha kazançlı çıkarsınız.

5. Bence de kiralama çok daha mantıklı.
    300k doların var ise %3 faiz ile (katılım bankaları da verir bence) ayda 3800 - 4000 TL felan geliri olur. Onu kiraya ver doların da hissen de yatsın paşa paşa.
    Nil Satis Nisi Optimum

6.  Alıntı Originally Posted by oguz90tr Yazıyı Oku
    Bence de kiralama çok daha mantıklı.
    300k doların var ise %3 faiz ile (katılım bankaları da verir bence) ayda 3800 - 4000 TL felan geliri olur. Onu kiraya ver doların da hissen de yatsın paşa paşa.
    Ben de Oğuz Bey gibi düşünüyorum.

7. Yok illa ev alacağım derseniz, alacağınız mülkün re-sale değerini düşünün.

Satmaya kalksanız, tutun ki öyle icap etti, Gölbaşında bir konuta o parayı zor verirler.

Ama Çayyolu gibi semtlere gelen kişiler tamamen farklı varlık grubundalar.

8. Arkadaşlar ev sahibi olmanın kiracı olmaya göre Psikolojik avantajı da var. Bence bunu gözardı etmemek lazım ama bello ara yol şöyle olabilir mümkünse 1 sene kiralayın sonra alın geçin daha iyi olabilir.

Sayfa 29/1002 İlkİlk ... 1927282930313979129529 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •