Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 386/1002 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,081 - 3,088 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Ben de ön lisans mezunu olarak yıllardan beri para ve sermaye piyasaları ile ilgileniyorum . Bazı maddi ve manevi sıkıntılardan dolayı kendi işimi ( Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ) yapmak nasip olmadı .

12 seneden beri Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışıyorum . Son 6 yıldan beri X Belediyesi ' nde çalışıyorum . Hem güvenlik sektöründe çalışıyorum hem de 16 seneden beri de para ve sermaye piyasaları ile yakından ilgileniyorum. Kısacası yan gelir elde ediyorum .

Ekonomik ve siyasi problemler olduğu için portföyüm şu şekilde : BES altın fonlarını , Gram altın fiyatı 156 TL iken uzun bir bekleyişten sonra kademeli satış yaparak sırasıyla 220 TL ' den - 283 TL ' den ve 293 TL ' den sattım.

Paramın diğer kısmı ise Günlük TL Mevduatta.

Diğer kısmı ise Gram altın 220 TL ' den itibaren son bir seneden beri fiziki altın topluyorum . ( Yastık altı )

Bu arada işsiz olduğum dönemde ben de Trader olarak serbest çalıştım . Sadece 5000 TL sermeye ile ( Yıl 2007 ) evimin masraflarını karşılamaya çalışıyordum .

Allah'ın izniyle oldukça güzel bir sermayem olursa ardıma bile bakmadan Trader olarak serbest çalışacağım .

Sadece borsa ile ilgilenmek istiyorsanız eğer kira derdiniz olmayacak . En az bir daire fiyatı kadar ( 250 000 - 300 000 TL ) arası sermayeniz olacak. En önemlisi kafanız rahat olacak. Sağlıcakla kalın .

2.  Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Hesaplamayı ve çıkarım yapmayı seven (kinaye yok) forum üyelerine veri sağlamak amacıyla;

2008 yılında Beşiktaş'ta itibarı iyi bir sitede 3+1 daire (15 yaşında) ortalama 425bin TL'ye satılıyordu. O senenin ortalama dolar kuru ile 325bin $ ediyordu.

2018 yılında aynı sitede yine 3+1 daire (25 yaşında) ortalama 1.3m TL'ye satılıyordu. O senenin ortalama dolar kuru ile 275bin $ ediyordu. 10 sene içinde yüzde 15 değer kaybı söz konusuydu.

Bugün ise ayrı daire ortalama yine 1.3m TL'ye satılık ama kimse aramıyor. Daire günümüz dolar kuru ile 215$ ediyor. Sadece iki senede %20, yazının başındaki tarih 2008'e göre ise %35 değer kaybetti.

Bu dairelerin en bakımlısına 4bin 500 TL kira isteniyor. 24 sene civarı kira çarpanı ediyor. 24 sene sonra bina 51 yaşında olacak.

Aidat şuan 500TL ama apartman yaşlandığı için her ay bir masraf çıkıyor ve o aidat asla 500TL'de kalamıyor.

Is'te katiksiz dogrular bunlar.

Yuregine emegine saglik.

3.  Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Ben de biraz hayat hikayemden bahsedeyim. 24 yaşımdayım.

18 yaşımdan beri borsada aktif bir şekilde alım satım yapıyorum.

Toplam param 200binTL. 2 sene evvel elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun oldum. 2 senedir her yerde iş aradım. O kadar yılın emeğini hiçe sayıp asgari ücretli işlere bile başvurdum. Hiçbirinden adam akıllı geri dönüş bile alamadım. (alanımla ilgili işlere başvurdum.)

Dolayısıyla hayatımı idame ettirmek için önümde iki seçenek vardı, ya alanımla alakası olmayan bir işe girecektim, ya da sermaye piyasalarını kullanarak kendime bir gelir yaratacaktım.

Ben 2.sini seçtim. Kendi kendime asgari ücrete bağladım. 200 binden 50 bin TL'sini 2 yıllık maaşım olarak ayırdım. Kalan 150 bin TL'nin 50 bin TL'sini eurobond fonu olarak değerlendiriyorum. (sigorta) Kalan 100 bin TL'nin 80 bin TL'si orta vade borsa yatırımı, 20 bin TL'si ile de günlük trade yapıyorum.

Şuanda beklentilerimi karşılamış vaziyetteyim. Ayrıca yüksek lisansa başladım, almanca kursuna da gidiyorum. Bir de bir yenilebilir enerji firmasında stajyer gibi başladım. Edindiğim tek kazanç öğle yemeği, belki tecrübe..

Sizin gibi hayat tecrübesi yüksek abilerimden görüşler almak isterim.
    Bence cok iyi bir yoldasin.

Bu kadar genc yasda bunlari basarabilmek kolay degildir.

Mesleginden cok, sermaye piyasalari konusuna odaklanmani tavsiye ederim.

Tek basina, kimseye muhtac olmadan, is icin el-etek opmeden, kendi kendine ayakta durabilmek, hedefin olmali.

Yabancilar oyle der, ' you should realize your own dream.'

Elk.Elektronikte Ph.D bile yapsan bir patronun olur,olacaktir.

Allah seni nazardan korusun.

4.  Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Ben de biraz hayat hikayemden bahsedeyim. 24 yaşımdayım. 18 yaşımdan beri borsada aktif bir şekilde alım satım yapıyorum. Toplam param 200binTL. 2 sene evvel elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun oldum. 2 senedir her yerde iş aradım. O kadar yılın emeğini hiçe sayıp asgari ücretli işlere bile başvurdum. Hiçbirinden adam akıllı geri dönüş bile alamadım. (alanımla ilgili işlere başvurdum.) Dolayısıyla hayatımı idame ettirmek için önümde iki seçenek vardı, ya alanımla alakası olmayan bir işe girecektim, ya da sermaye piyasalarını kullanarak kendime bir gelir yaratacaktım. Ben 2.sini seçtim. Kendi kendime asgari ücrete bağladım. 200 binden 50 bin TL'sini 2 yıllık maaşım olarak ayırdım. Kalan 150 bin TL'nin 50 bin TL'sini eurobond fonu olarak değerlendiriyorum. (sigorta) Kalan 100 bin TL'nin 80 bin TL'si orta vade borsa yatırımı, 20 bin TL'si ile de günlük trade yapıyorum.

Şuanda beklentilerimi karşılamış vaziyetteyim. Ayrıca yüksek lisansa başladım, almanca kursuna da gidiyorum. Bir de bir yenilebilir enerji firmasında stajyer gibi başladım. Edindiğim tek kazanç öğle yemeği, belki tecrübe..

Sizin gibi hayat tecrübesi yüksek abilerimden görüşler almak isterim.
    Başarı diliyorum, beyaz yaka topiğimde tam da senin gibi genç arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum tecrübelerimi aktararak. Gerçi sen genç yaşta gayet bilinçli hareket edebilecek hale gelebilmişsin, tebrikler.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bence cok iyi bir yoldasin.

Bu kadar genc yasda bunlari basarabilmek kolay degildir.

Mesleginden cok, sermaye piyasalari konusuna odaklanmani tavsiye ederim.

Tek basina, kimseye muhtac olmadan, is icin el-etek opmeden, kendi kendine ayakta durabilmek, hedefin olmali.

Yabancilar oyle der, ' you should realize your own dream.'

Elk.Elektronikte Ph.D bile yapsan bir patronun olur,olacaktir.

Allah seni nazardan korusun.
    Sn tınaz kategorik olarak verdiğiniz tavsiye bence yanlış,pratik olarak ise doğru.Koca elektronik mühendisi genç arkadaşımıza sen kendi işini boşver sermaye piyasalarına odaklan demeniz hem memleket açısından hem de arkadaş açısından yanlış bir öğüt olmalıydı,maalesef mevcut koşullarda konjonktür bu öğüdü doğruluyor.Zaman zaman diğer topiklerde genç arkadaşların gelecek planlarına bakıyorum hemen hemen hep aynı şey,kendi kendine yeten bir portföy yaratıp bir an evvel çalışma yaşamından ayrılmak,sadece finansal piyasalardan rızkını aramak.Bu mantıksız olmalıydı ,uzun vadeli bakarsanız toplum hayrına da değil.Genç bir zihin kendi işinden ekmeğini çıkarmalı kendi işine odaklanmalı,para yönetimi asla birinci iş olmamalı.Parayı nasıl yöneteceksiniz faiz ve döviz ve emlaktan para kazanmak sizin yönlendirebileceğiniz şeyler değil,dönemsel olarak kazançlı olabilecek şeyler .Borsa ise tamamen kumar.Şu anda çin patlamış,dünya resesyona gidiyor dünya borsaları zirvelerden düşmüyor,olacak iş mi ,oluyor ama .Bir süre sonra aynı benim al sat yaptığım arçeliğin 2008 de altı ayda 10 liradan 1,5 liraya düşme olayını anlayamadığım gibi anlaşılamayan rakamlar portföyünüzde görünüverir.Arkadaşımız belli ki ortalamanın çok üstünde zekada mevcut koşullarda en mantıklı olanı yapmış.Ama uzun süreli bir hayat tarzı olamaz.Borsa benim gibi kumarbaz ruhluların parasının belli bir kısmıyla takıldıkları bir mecra olmak dışında hayatın odağında olursa hele ki geçim kaynağı olarak görülürse hüsranla sonuçlanma olasılığı çok yüksek olan bir mecra.Ben genç arkadaşların bu durumuna cidden üzülüyorum,böyle olmamalı kesinlikle ama verebileceğim pek de tavsiye cidden yok.Ha başkasının yanında çalışma olayına kesinlikle ben de çok ama çok karşıyım.Herkesin hedefi kendi işini kurabilmek olmalı da o işler de yazıldığı kadar kolay değil maalesef.

Ekrem imamoğluna tv de belediye seçimleri öncesi hangisiydi hatırlamıyorum bir spiker laf geçirmeye çalıştı.Siz de samanyolu tv de çalışmıştınız falan diye,o da ben ömrüm boyunca aile şirketlerim dışında hiç bir yerde çalışmadım,stv den maaş falan almadım konuk olarak programlara gidiyordum dedi.Ne güzel şey demiştim ailenin bir işi var sen o işin içinde kendine bir hayat yolu çizebiliyorsun yabancılara hiç muhtaç olmuyorsun acaip imrenmiştim.Aslında devlette çalışırken de çok gocunmuyordum,patron devlet diyordum 657 var amirler ne halt yerse yerse onlar da devletin memuru benden farklı değiller diye düşünür gereken yerde gereken tepkiyi verirdim,mutlu da sayılırdım .Son çalışma yıllarımda özellerde çalışınca nasıl bir bela olduğunu anladım.Her iki üç yılda bir patronlarla kavga edip başka yere geçmek zorunda kalıyordum.Neyse özelde çalışmak zor iş,hele ki haksızlığa mobinge dayanamıyan yalakalığı sevmeyen bir yapınız varsa.

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Hesaplamayı ve çıkarım yapmayı seven (kinaye yok) forum üyelerine veri sağlamak amacıyla;

2008 yılında Beşiktaş'ta itibarı iyi bir sitede 3+1 daire (15 yaşında) ortalama 425bin TL'ye satılıyordu. O senenin ortalama dolar kuru ile 325bin $ ediyordu.

2018 yılında aynı sitede yine 3+1 daire (25 yaşında) ortalama 1.3m TL'ye satılıyordu. O senenin ortalama dolar kuru ile 275bin $ ediyordu. 10 sene içinde yüzde 15 değer kaybı söz konusuydu.

Bugün ise ayrı daire ortalama yine 1.3m TL'ye satılık ama kimse aramıyor. Daire günümüz dolar kuru ile 215$ ediyor. Sadece iki senede %20, yazının başındaki tarih 2008'e göre ise %35 değer kaybetti.

Bu dairelerin en bakımlısına 4bin 500 TL kira isteniyor. 24 sene civarı kira çarpanı ediyor. 24 sene sonra bina 51 yaşında olacak.

Aidat şuan 500TL ama apartman yaşlandığı için her ay bir masraf çıkıyor ve o aidat asla 500TL'de kalamıyor.
    Yukarıda ki yazımda aidatı unutmuşum kiracıda olsan aidatı veriyorsun ama vay asansör, vay çatı, vay hidrofor, vay jeneratör vs. 20 bin tl ye yakın aidat ödemişim 10 yılda.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    ekrem imamoğluna tv de belediye seçimleri öncesi hangisiydi hatırlamıyorum bir spiker laf geçirmeye çalıştı.siz de samanyolu tv de çalışmıştınız falan diye,o da ben ömrüm boyunca aile şirketlerim dışında hiç bir yerde çalışmadım,stv den maaş falan almadım konuk olarak programlara gidiyordum dedi.ne güzel şey demiştim ailenin bir işi var sen o işin içinde kendine bir hayat yolu çizebiliyorsun yabancılara hiç muhtaç olmuyorsun acaip imrenmiştim.aslında devlette çalışırken de çok gocunmuyordum,patron devlet diyordum 657 var amirler ne halt yerse yerse onlar da devletin memuru benden farklı değiller diye düşünür gereken yerde gereken tepkiyi verirdim,mutlu da sayılırdım .son çalışma yıllarımda özellerde çalışınca nasıl bir bela olduğunu anladım.her iki üç yılda bir patronlarla kavga edip başka yere geçmek zorunda kalıyordum.neyse özelde çalışmak zor iş,hele ki haksızlığa mobinge dayanamıyan yalakalığı sevmeyen bir yapınız varsa.

Öyle olunca emekliliğiniz gelince 1 gün katlanmayıp al atını ......m emanetini! benden bu kadar diyor sonrada eve kapanıp, sanal alemde pinekliyorsun, o da zor. Evde otur diye maaş verilse valla oturulmaz, patrona katlanılmıyor bistte umduğunu bulamıyorsun mazhar osmanılık olmamak için çelik gibi sinir gerek.

Sayfa 386/1002 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •