Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 163/1002 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263663 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Arsa fiyatları düşmeden fiyatlarda düşme olmaz.

Önce arsa sahipleri eşşek gibi dize gelecek. Yok öyle arsa aldım %55 ile %60 ile verdim havaları artık.

Daha önceleri %50 ile iş alan ve durumu süper olan bir tanıdığım müteahhit, arsa sahibine %30 teklif etti. İşine gelirse dedi. Gelmedi. Anlaşamadılar.

%30 un üstünde arsa payı olarak iş alan müteahhit kesin iflas eder bu ortamda.
    Doğru tespit arsa sahipleri önemli ancak zaten maliyetler arttığı için arsa sahipleri de hisse oranında geri adım atmadıkça müteahhit de satamayacağı konut işine girmez bir süre, zaten stok fazlası var.

Ne zaman ki stoklar erir o zaman pazarlıklar tekrar başlar

2. konut çarpanı.jpg
    bugün bloomberghte ahmet büyükduman kira çarpanı oranı hazırlamış. 1. el konutlar için yılın 9 ayı için geçerli.
    birkaç aklımda kalan bilgi;
    satılık ortalama pazarlık payı yüzde 8,
    kiralık ortalama pazarlık payı yüzde 6,

diğer kişi; kanadadan hareketle 30 yıllık dalgalı konut satışı öneriyorlar. konutlar tahvil olarak satılsın diyorlar. dengelenme için konut satılmazsa ya da kiraya verilmezse ek vergi varmış.

2200 tl lik eve 645 istiyorlar.

3.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Doğru tespit arsa sahipleri önemli ancak zaten maliyetler arttığı için arsa sahipleri de hisse oranında geri adım atmadıkça müteahhit de satamayacağı konut işine girmez bir süre, zaten stok fazlası var.

Ne zaman ki stoklar erir o zaman pazarlıklar tekrar başlar
    benim bacanak müteahite 2015 te arsasını verdi. bir miktar para da verdi. adam bir çivi çakmadı. 1 senelik kira borcu da var. olmayan daireleri elden de satmış. 2 milyon almış.
    sanırım oran yüzde 50. adam yapacam deyip yapmıyor.
    Önerin nedir?

4.  Alıntı Originally Posted by okirgil Yazıyı Oku
    benim bacanak müteahite 2015 te arsasını verdi. bir miktar para da verdi. adam bir çivi çakmadı. 1 senelik kira borcu da var. olmayan daireleri elden de satmış. 2 milyon almış.
    sanırım oran yüzde 50. adam yapacam deyip yapmıyor.
    Önerin nedir?
    bir bardak soğuk su içmek sonra hakkını varsa yasal yollardan aramak.
    geçmiş olsun bu arada..

5.  Alıntı Originally Posted by okirgil Yazıyı Oku
    konut çarpanı.jpg
    bugün bloomberghte ahmet büyükduman kira çarpanı oranı hazırlamış. 1. el konutlar için yılın 9 ayı için geçerli.
    birkaç aklımda kalan bilgi;
    satılık ortalama pazarlık payı yüzde 8,
    kiralık ortalama pazarlık payı yüzde 6,

diğer kişi; kanadadan hareketle 30 yıllık dalgalı konut satışı öneriyorlar. konutlar tahvil olarak satılsın diyorlar. dengelenme için konut satılmazsa ya da kiraya verilmezse ek vergi varmış.

2200 tl lik eve 645 istiyorlar.
    Benim ev 2200 TL kira getiriyor, Martta 2400 TL olur muhtemelen, 600 e hemen veririm ama yukarıda anlatılan gibi bir piyasa yok

6. sahibinden sitesindeki fiyatlar çok yüksek. nedir bunun mantıklı fiyatları nasıl öğrenicez. orada 400bin yazan eve ne teklif etmek lazım
    kimse almıyorsa fiyatı düşürmek niçin kimsenin aklına gelmiyor

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

arsa sahibine verilen payın yuksekliği mevzusunu (ve hatta bunun yanlış bir finansman modeli olduğunu) ben 4-5 yıl once burada belki ilk konuşanlardan birisiyim.. o zamanlar tam bir çılgınlık yaşanıyordu.. ev alan mutlu, satan mutlu, arsa sahibi mutlu, devlet mutlu (vergi), banka mutlu .. tam bir saadet zinciriydi..sürdürülemez bir yalandı..

ilk olarak ortaya leş gibi köy benzeri berbat ucubelerden oluşan yeşili sıfırlanmış bir sözde "şehir" ortaya çıktı.. 600-700 k vererek bu ucubelerin alınıp alınmayacağı, hatta büyük bir tavsiye veriyormuş gibi "oturmak için alınacaksa hemen alınmalı" tarzı abukluklara rastlanıyor son dönemde..

aldığın evin 2 ay sonra yanından viyadük geçmeyeceğini bilmiyorsun.. ya da yanına 50 katlık gökdelen dikilip senin zeminin içine edilebileceği..belki tahliye etmen gerekebileceği.. kaldırımın nedensizce daraltılabileceği.. saymakla bitmeyecek problemler.. üstelik bu ucubeleri 30 yıllık kira parasına almaya çalışıyorsun ama zaten şu anda ucube olan bu yapıların 30 yıl sonra estetik anlamda daha rezil bir şekilde görülecekleri ve beş para etmeyecekleri çok açık değil mi?

bırakın büyük inşaat şirketleri zırvalıklara devam etsin.. 30-40 yıllık kira parasını vermeyin.. disiplinli olun ve paranızı biriktirin.. daha sonra güzel, modern şehircilik prensiplerine uygun mahalle ve sokaklardan oluşan bir şehir inşa edilirse oradan alırsınız.. şu anda kirada kalmanın ne tür bir sakıncası var açıkçası ben göremiyorum.. kiralar çok mu artacak ? sanmıyorum.. ben bu senaryoya oynuyorum.. isteyen elbette bu ucubelere 30-40 yılık kira parasını peşinen verebilirler..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

8. 16 Ekim Çarşamba 10:02 TÜİK: YABANCILARA KONUT SATIŞLARI EYLÜL'DE YILLIK %25,6 AZALDI

16 Ekim Çarşamba 10:02 TÜİK: İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI EYLÜL'DE YILLIK %410,2 ARTTI

16 Ekim Çarşamba 10:01 TÜİK: EYLÜL'DE KONUT SATIŞLARI 146 BİN 903 ADET OLDU, ÖNCEKİ 110 BİN 538

16 Ekim Çarşamba 10:00 TÜİK: KONUT SATIŞLARI EYLÜL'DE YILLIK %15,4 ARTTI, ÖNCEKİ %5,1 ARTIŞ

Sayfa 163/1002 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263663 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •