Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 97/1002 İlkİlk ... 47879596979899107147197597 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 769 - 776 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. arkadaşlar ben gurbet ciyim kisa bir süre önce bir daire aldim, binada 1 yönetici var, aidat 50tl ben toptan 1 yıllık ödedim yazin. ben orada iken vir toplantı yapıldı 20 dairelik binadan toplam 6 kisi katıldıki bu şimdiye kadar katilan en cok kisi imis. birde bir kapıcı dairesi var bütün binaya ait orasi kiraya verilince o kirada aidata gidiyor. 7 yıldır ayni kisi yönetici, adam hic kimseye hesap vermiyor, bina bakımsız, sadece temizlik yapılıyor, bende toplantida paranın nereye kesildiğini sordum, verebildiği gider kalemleri temizlik 400tl elektirik 180tl asansör aylik bakim 80 tl gerisi ekstra ariza filan olursa onlara gidiyor. 7 yıldır kasada tek kuruş para yok, asansör icin belediyeden tuv alınmamış, garaj kapısı çalışmıyor vs. bir ton tartışmanin sonunda durum şuna geldi, binada kimse yöneticilik yapmak istemiyor, bu adamda bu işten maddi menfaat sağladığı icin yapıyor, ve bir şikayet olunca yapmiyorum o zaman alın yapın diyor, sonra millet lütfen yap diye yalvarıyor. gene bu adama kaldi bu iş, gene herkesi kazikliyor ve herkeste durumdan memnun. adam yıllardır çoğunluk tarafindan secilmiyor hatta yillik toplantı yada seçim dahi yapılmıyor. aşağıdaki daireyi kiraya veriyor sonra kalan öğrenciler para ödemediler kaçtılar diyor ( tabi inanırsan). ben bu kazık düzenini nasıl bozarim? bu işi bir firmaya verelim diye teklif ettim ama aidat artar diye kimse orali olmadı. binanın bahçesi leş gibi, elektirik panosuna sanki bomba atılmış, herkes bir parmak sokmuş darma duman. kimsenin umursadigi yok. bende zaten yılda 1 bilemedin 2 ay kalıyorum orada, ne yapacağım bilmiyorum.

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk

2. Normali bu ama siteyi iç kağıtçı bir yönetim alsın o aidat 1000+ TL olur en az.

AİDAT olayı kol gibi girince anlayacaklar... işsizlik artarken aidatlar da sürekli yükseliyor, seyret gırgırı...

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    7/24 güvenlikli sitelerde, 3 güvenlik personeli değişmeli çalışır. Güvenlik şirketi min 10-12 Bn TL fatura keser.
    Site görevlisi ise maliyeti görevli başına 4.000 TL olur.

Diyelim 100 daireli, peyzajı havuzu olan bir site. (3 güvenlik ve 2 site görevlisi var).

Güvenlik 12 Bn TL
    Site Görevlisi 8 Bn TL

20 Bin TL bu sabit giderler. 100 daireye böl. Aylık 200 TL sabit gider. Havuz + profesyonel yönetim + ortak alan ısınma-elektrik + site görevlisi daireleri elektrik-su-dogalgaz giderleri v.s. derken. Havuzlu, güvenlikli, peyzajlı bir site min 300-350 TL aidat olması lazım.

10 villalı butik sitede ise her türlü rakam çıkabilir

3. Yükselen aidat tutarları beraberinde tartışmaları da getirdi.

Konut kirasını ödemekte zorlanan vatandaş bir de kira tutarı kadar artan yüksek aidat tutarları ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Aidatlar Kira İle Yarışıyor!

Bina giderleri için ödenen aidat tutarları giderek artmaya devam ediyor.

Uçuk paralara ulaşan aidat tutarları vatandaşın konut tercihini de etkilemeye başladı. Emlak uzmanları ev alacak kişilere mutlaka evi satın almadan önce aidat tutarlarını araştırmalarını önerirken bazı bölgelerde aidat tutarlarının kira tutarını aştığı belirtiliyor.

Bazı ev sahipleri yüksek aidat tutarları nedeni ile kiracı bulamamaktan şikayet ederken bazı kiracılarda yüksek aidat tutarları nedeni bazı sitelerde adeta hayalet siteye dönüştü ve çok sayıda daire boşaldı.

İstanbul'da aidat tutarları konutun bulunduğu ilçeye göre belirlenirken en düşük aidat tutarının 300 liradan başladığı belirlendi. Bazı lüks projelerde ise aidat tutarlarının 4 bin liraya çıktığı iddia edildi.

https://www.emlak365.com/m/emlak-hab...ir-h20619.html

4. Yüksek aidat kirayı düşürdü

Sitelerdeki aidatlar kira bedellerinin en az dörtte birine kadar çıkıyor... Toplu konutlarda hizmetin devamlılığında etkili olan aidatlara gelen dengesiz zamlar evi kirada olan ev sahiplerini de etkiledi. Maliklerle site yönetimlerini karşı karşıya getiren yüzde 50’ye varan zamlar karşısında, kiracılar karşılaştıkları yeni yükü hafifletmek için ev sahiplerine ‘ya aidatı paylaşalım ya da kiraya zam yapmayın’ teklifinde bulunuyor.

https://m.yeniakit.com.tr/haber/yuks...du-606031.html

5. İster ev sahibi olun ister kiracı... Büyükşehirlerde haneler için en önemli giderlerden biri aidatlar oldu. Sitede oturanlar için bu gider neredeyse kira fiyatını buluyor. Yapılan araştırmalara göre Istanbul Beşiktaş'ta sitelerde ortalama aidat bedeli 1200TL'yi gördü. Bu rakam Beykoz'da 820, Şişli'de 750 lira. İzmir'de ilk sırada 400 lira ile Güzelbahçe, Ankara'da ise 330 TL ile Çankaya var.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/kira-...IEWfQ93DcBiYJw

6. Sur Yapı Mirage Sorumsuzlukları
    Sur Yapı Mirage sitesinde daire sahibi olarak yazıyorum. Ancak Sur Yapı'nın genel olarak yaşattığı sıkıntıların çok daha fazlasını yaşıyoruz.

Bunları sıralamak istiyorum:
    1. Sitede 3 yıldır oturum olmasına rağmen hala iskan alınmadı ve tapular dağıtılmadı. Bu konuda bir muhatap bulunamıyor.
    2. Aidatlar diğer Sur Yapı projelerinde de olduğu gibi çok yüksek ve ortak alan elektrik ve suyu olarak ayrıca ödediğimiz rakam kullandığımızın 3 katı ödüyoruz. Örnek olarak Temmuz faturasında gelen elektrik faturası 250 TL. Bu rakamın 85 TL'si daire içi tüketim, geri kalan 165 TL ortak elektrik gideri. Yine su faturası da 140 TL; bu rakamın 54 TL'si daire içi olup kalan kısmı ortak alan gideri.
    3. Ortak alan giderleri için boş olan dükkan veya daireler hesaba katılmadan tüm yük oturmakta olan site sakinlerine yüklenmektedir.

Bunların çok daha fazlası da mevcut ancak karşımızda ne yönetimden ne de Sur Yapı'dan bir muhatap bulamadık. Bu noktadan sonra yasal yollara başvuracağım.

https://www.sikayetvar.com/sur-yapi/...orumsuzluklari

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Site tarzi yerlerdeki aidatlarin cok buyuk bir kismi guvenlik, temizlik, teknik gibi elemanlarin maasi olusturuyor.

Yoksa havuz bakimi, orta alan masraflari aidatin %25ini gecmez.

Buyuksehirlerde insanlar guvenliginden en basta guvenliginden emin olmadigi icin bu paralari oduyur maalesef.

Mesela kendim 2+1 icin 300tl oduyorum ama kac defa kapinin disinda anahtar unutmusum her seferinde guvenlik tutanak tutup bana haber verdi, ya da ne biliyim copleri bacadan atiyorum gerisine bakmiyorum, ya da aksam bi saatte teknik sikinti cikti ariyorum. E koca bahcenin peyzaji var her mevsim yesil ve temiz.

Bu hizmetler karsiliginda ben aidat vermeye raziyim.
    He siz eski usul apartmanda her hafta merdivenleri sirayla bir dairenin hanimi tarafindan silinip supurulen, coplerin camdan kapin onune firlatildigi, yan binadaki dairenin bodrum katina sizin binadan kanalizasyon sizdi diye is gunu vidanjor usta ile ugrasilan, bina girisinin dogrudan sokaga ciktigi yesilligin sadece balkondaki saksilarsa oldugu binalarda oturup 0 aidat verebilirsiniz. Tercih meselesi.
    Yukarıda saydıklarınızın çoğu bahane, siz ekstra para verip ekstra hizmet almak isteyebilirisiniz. Hatta almadığınız hizmetin parasınıda ödemek isteyebilirsiniz. Ama bunu yaparken mahalle apartmanlarını kötülemeniz gerekmez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8. Herkes tercih ettiği ve mali gücü yettiği şekilde yaşar...Kim nerede mutlu ise...İster site olsun ister mahalle içi...

Sayfa 97/1002 İlkİlk ... 47879596979899107147197597 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •