Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 24/1002 İlkİlk ... 1422232425263474124524 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 185 - 192 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    indirsinler bakalım faizleri, bu belirsizlik ve işsizlik ortamında millet çok meraklıydı kredi ile ev almaya.

insanların çoğunda zaten para yok, faiz çokta umurlarında değil.

parası olanda ya alacağı evi almıştır ya da parasının çoğu dolardadır niye bozdurup alsın.
    Hane halkının eve hücum etmesi için gerekli şartlar oluşmadı derken kastım buydu.
    Ya gelirleri artacak veya altın ve dolar pozisyonu taşıyanların güzel-karlı bir pozisyona geçip karlarını realize etmeleri ile olacak.

2.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    https://www.sozcu.com.tr/2019/emlak/...erisi-5236671/
    anasının en akıllısı bu bit yavrusu
    İçimden çok kötü şeyler söyledim bu ahlaksıza...
    Kar ederken kar bize, zarar ederken zarar ''size'' diyor..

3. Şayet faizler iner ve fiyatlar artmazsa, yakınen tanıdığım 2 arkadaşım ev almayı planlıyor, iki çiftde beyaz yakalı çalışan, 5 er yıllık evliler,

ortak özellikleri;
    - Aileleri ev almaları şartı ile desteğe hazır hemen hemen yarı yarıya destekten bahsediyorum,
    - 4 kişiden biri kamu görevlisi fakat diğer 3'ü de en az enflasyon kadar zam alabildi, global şirketlerin Türkiye ayağında çalışıyorlar
    - Aradıkları ev özellikleri, site olması,yeşil alan,daire sayısının az olması 200 ve altı,ebeveyn banyosu,kapalı mutfak,düşük aidat,havuz vs. şart değil,

Eminim kiradan kurtulmak için bu tarz arayışta olanlar vardır ama faiz indi diye fiyatları hemen uçururlarsa insanlar alım için beklemeye devam eder, insanlar uyandı artık, usd-altın-faiz bir şekilde birikimini koruyor.

4.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    herkes faiz indirimini bekliyor
    faiz inecek ya şimdiden ev sahipleri 100 er bin koymuş fiyatlara
     Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Şayet faizler iner ve fiyatlar artmazsa, yakınen tanıdığım 2 arkadaşım ev almayı planlıyor, iki çiftde beyaz yakalı çalışan, 5 er yıllık evliler,

ortak özellikleri;
    - Aileleri ev almaları şartı ile desteğe hazır hemen hemen yarı yarıya destekten bahsediyorum,
    - 4 kişiden biri kamu görevlisi fakat diğer 3'ü de en az enflasyon kadar zam alabildi, global şirketlerin Türkiye ayağında çalışıyorlar
    - Aradıkları ev özellikleri, site olması,yeşil alan,daire sayısının az olması 200 ve altı,ebeveyn banyosu,kapalı mutfak,düşük aidat,havuz vs. şart değil,

Eminim kiradan kurtulmak için bu tarz arayışta olanlar vardır ama faiz indi diye fiyatları hemen uçururlarsa insanlar alım için beklemeye devam eder, insanlar uyandı artık, usd-altın-faiz bir şekilde birikimini koruyor.
    Yakınen tanıdığınız kişilerin ev talebi nispeten tüketim için olduğundan farklı bir konu gibi geliyor.
    Bu yakınen tanıdığınız kişiler faizler düşünce yatırım için konut alırlar mı?

Diğer yandan merkez bankasının politika faizi ile toplam piyasadaki paranın ne kadarını fonluyor bunu bilen var mı?
    Yani politika faizi düştü diye tüm faizler düşecek mi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Yakınen tanıdığınız kişilerin ev talebi nispeten tüketim için olduğundan farklı bir konu gibi geliyor.
    Bu yakınen tanıdığınız kişiler faizler düşünce yatırım için konut alırlar mı?

Diğer yandan merkez bankasının politika faizi ile toplam piyasadaki paranın ne kadarını fonluyor bunu bilen var mı?
    Yani politika faizi düştü diye tüm faizler düşecek mi?
    - Yatırım için konut alacaklarını sanmıyorum, aylık %1 civarı faiz seviyesi ciddi olarak harekete geçirir. Bir tanesi ev sahibiyle ciddi sorun yaşıyor bıkmış durumda bu husus ve aile desteği ciddi katalizör.

6. Herkesin tercihen 1 tane oturmak için evi olmalı, makul fiyattan alınabiliyorsa...Ama yatırım için değmez artık bu devirde...

7.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Şayet faizler iner ve fiyatlar artmazsa, yakınen tanıdığım 2 arkadaşım ev almayı planlıyor, iki çiftde beyaz yakalı çalışan, 5 er yıllık evliler,

ortak özellikleri;

yazdığınız konuda aile desteği, kötü ev sahibi ve fiyat artmaması kriterleri var.

şu an ev alacak bir miktar parası olanlar içinde bile bu kriter setine sahip adam sayısı yüzde beşi geçmez.

8. Mayis ayında favoriye ekledigim ilanlar, şu anda yüzde +10 farklı. Bir de adamlar şunu bellemiş, fiyat 400 iken 430 yapıyor, sonra 420 yapınca sana bildirim geliyor fiyat düştü diye. Girip bakıyorsun fiyat geçmişine, favoriye ekledigim tarihte 400 iken, şu an inmiş fiyatı 420: ))

En para 6 aylık faizleri 16ya çekti geçen hafta. Sanmayın ki ev sahipleri düşen faizleri kullanıp ev fiyatlarını artırmayacak. Ahlaksizlik bu. Cidden satma niyetinde olan dürüst kişileri tenzi ederim.

SM-A105F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 24/1002 İlkİlk ... 1422232425263474124524 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •