Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 993/1002 İlkİlk ... 493893943983991992993994995 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,937 - 7,944 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Şu an faizler uüksek ama ev fiyatları her ay düzenli olarak artıyor. Ben bir hesap yaptım. Ne olursa olsun şufaizlerle biile ev almak karlı. 10 seneye göre evler %300 değerlenmiş. Demekki 10 yıl sonrada %300 değerlenebilir. 300 bin tllik bir Ev alarak10 yılda 500 bin tl kazanabiliyorsun. Yani ev almakla almamak arasında 500 bin tl fark var. Tabi bu dediğim kredili alım için.

F5121 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Pandemi alışılmadık şekilde yazlık fiyatlarını fırlattı ama alım gücü ve ev alacak jenerasyon da önemli mühendis,doktor,öğretmen maaşları ile konut alıp 10 yıl kredi ödemek akıllıca değil ortamda belirsizlik hat safhada ve ev akacak orta yaş üstü birikimi olan kitle 55,60 yaşlarında onlarda aldı alacağını, bir de ev malesef modası geçen bir enstruman 5,10 yılda bir yenilemek de çok masraflı, ve fiyatlar şişebildiği kadar şişti 1in altında dahi krediyle alınan pekçok ev haczedilmişken ucuz demek insanlaı kandırmak olur

ASUS_X008D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by karcal Yazıyı Oku
    Pandemi alışılmadık şekilde yazlık fiyatlarını fırlattı ama alım gücü ve ev alacak jenerasyon da önemli mühendis,doktor,öğretmen maaşları ile konut alıp 10 yıl kredi ödemek akıllıca değil ortamda belirsizlik hat safhada ve ev akacak orta yaş üstü birikimi olan kitle 55,60 yaşlarında onlarda aldı alacağını, bir de ev malesef modası geçen bir enstruman 5,10 yılda bir yenilemek de çok masraflı, ve fiyatlar şişebildiği kadar şişti 1in altında dahi krediyle alınan pekçok ev haczedilmişken ucuz demek insanlaı kandırmak olur

Hocam bak sana ufak ufak ayar veriyorlar burdaki konutcular ama anlamiyosun. Dayak atmaya başlayacaklar bak,uyarmadi deme.
    Bu konunun başligin ne oldugunun onemi yok.

...Konut şuan ucuz ,kiralar hele dahada ucuz, kiralarda evlerin fiyatlarida artmali,,,,demen lazim.

Sen napiyosun , konut pahali diyosun şişti diyosun... Yuh yani sana. 2+1 betona 1milyon isteniyor sadece. 1 yaa 1... 2 degil 3 degil.. Rotanimi saşirdin sen. 1 in nesi pahali.

Bak uyariyorum seni , yakinda, hicbisey bilmeyen, fakir , evleri ucuza kapatmaya calişan biri olarak yaftalanacaksin...
    Ayağinı denk al ))

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Hocam bak sana ufak ufak ayar veriyorlar burdaki konutcular ama anlamiyosun. Dayak atmaya başlayacaklar bak,uyarmadi deme.
    Bu konunun başligin ne oldugunun onemi yok.

...Konut şuan ucuz ,kiralar hele dahada ucuz, kiralarda evlerin fiyatlarida artmali,,,,demen lazim.

Sen napiyosun , konut pahali diyosun şişti diyosun... Yuh yani sana. 2+1 betona 1milyon isteniyor sadece. 1 yaa 1... 2 degil 3 degil.. Rotanimi saşirdin sen. 1 in nesi pahali.

Bak uyariyorum seni , yakinda, hicbisey bilmeyen, fakir , evleri ucuza kapatmaya calişan biri olarak yaftalanacaksin...
    Ayağinı denk al ))

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Eskiden 12,13 yılda evlerin amorti etmesi hesabı yapılırdı şimdi alanın ömrü yetmez görmeye ama bu durum dönemsel bir algı, yağ,yoğurt peynir 2 ye 3 e katlar alırsın tüketmek zorundasın, ev 3 e 5 e katlanmış heleki bodrum fethiye datça 5,6 kat artmış bide yetmezmiş gibi köye yerleştik egede köy hayatı diye millet yootbır olmuş gel gel yapıyo, borsa tabiriyle kazma sapı gibi yükselmiş elbette bu konutları birilerinin kucağına bırakmalı ki tıpkı son 2 ayda altın ve doları kucaklayanlara %20 - olarak döndü, tabiki alacaklar alsınlar zaten ekonomi artık üretim bazlı olmak yerine kumar mantıklı bir süreç herkes için hayırlısı olsun kaybeden da zaten canım sağolsun der geçer geriye 10,12 yıl ödeyeceği kredi kalır ömrü yeterse

4. Önemli olan burada konutu kaça mal ettiğiniz. İyi hesap edilirse ve araştırmsnızı da ona göre yaparsanız konutta her zaman para kazanırsınız.
    Örnrk vereyim;
    Bugün 400binlik evi düşünelim.%25 peşin, %75 kredi olsun.
    100bin peşin ve 300bin kredi ödemesi olur.
    1.4 kredi oranıyla aylık ödemesi 5175TL olur
    Toplam ödeme : 720k olur.

Aynı ev kredi oranları 0.9a düşsün muhtemelen %20 zamlanacak.
    480bine çıkacak yani.
    Bu sefer peşin 120k cepten çıkacak. Ayrıca 360bin kredi çekilecek.
    0.9 kredi oranıyla aylık ödeme 4900tl olacak.
    Toplam ödeme : 710k olur

Aslında toplam ödemeler aynı. Hatta masrafları ve peşin parayı düşünürsek ilk durum daha avantajlı.
    Kaldıki durgunluğun olduğu dönemlerde alıcının eli daha güçlü olup daha uygun ev bulunabilir.

Burada aslında aylık konut satış fiyatları ve kredi oranları takip edilerek doğruya yakın bir zamanlama yapılabilir

Bahsettiğim yöntemlerde 1 ev parasını eve bağlamaya da gerek yok paranın en azından %70i yine cebinizde kalacak.

Aksi halde tren kaçtıktan sonra fiyatlar balon demek en kolayı.

Yinede yatırım tavsiyesi olmasın.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Önemli olan burada konutu kaça mal ettiğiniz. İyi hesap edilirse ve araştırmsnızı da ona göre yaparsanız konutta her zaman para kazanırsınız.
    Örnrk vereyim;
    Bugün 400binlik evi düşünelim.%25 peşin, %75 kredi olsun.
    100bin peşin ve 300bin kredi ödemesi olur.
    1.4 kredi oranıyla aylık ödemesi 5175TL olur
    Toplam ödeme : 720k olur.

Aynı ev kredi oranları 0.9a düşsün muhtemelen %20 zamlanacak.
    480bine çıkacak yani.
    Bu sefer peşin 120k cepten çıkacak. Ayrıca 360bin kredi çekilecek.
    0.9 kredi oranıyla aylık ödeme 4900tl olacak.
    Toplam ödeme : 710k olur

Aslında toplam ödemeler aynı. Hatta masrafları ve peşin parayı düşünürsek ilk durum daha avantajlı.
    Kaldıki durgunluğun olduğu dönemlerde alıcının eli daha güçlü olup daha uygun ev bulunabilir.

Burada aslında aylık konut satış fiyatları ve kredi oranları takip edilerek doğruya yakın bir zamanlama yapılabilir

Bahsettiğim yöntemlerde 1 ev parasını eve bağlamaya da gerek yok paranın en azından %70i yine cebinizde kalacak.

Aksi halde tren kaçtıktan sonra fiyatlar balon demek en kolayı.

Yinede yatırım tavsiyesi olmasın.
    Gayet mantıklı şu anda alıcı uygun evi bulabilir.Kimlerin ne duruma düşebileceği işin içine girilmeden kesinlikle bilinemez bence.Ev sahibiyle pazarlık yapılıp %15-20 ev fiyatının düşme durumu var.Fakat kredi için bankayla pazarlık yapılamaz.Evi uygun fiyattan aldıktan sonra 2-3 sene içinde kredi yapılandırma fırsatı olacağını düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by huskoz Yazıyı Oku
    Gayet mantıklı şu anda alıcı uygun evi bulabilir.Kimlerin ne duruma düşebileceği işin içine girilmeden kesinlikle bilinemez bence.Ev sahibiyle pazarlık yapılıp %15-20 ev fiyatının düşme durumu var.Fakat kredi için bankayla pazarlık yapılamaz.Evi uygun fiyattan aldıktan sonra 2-3 sene içinde kredi yapılandırma fırsatı olacağını düşünüyorum.
    Burda atlanan bişey var. İlk 3 yılda ödemenin çoğu faizdir. O nedenle 3.yıldaki yapılandırmaya kadar faizin %50sini zaten ödemiş oluyosunuz yapılandırmanın pek bir anlamı yok.

7. Yazdıklarım tabiki öngörü.
    Ben şahsen şartlar böyle devam ederse önümüzdeki kasım ayından sonra iyi fırsatlar çıkacağını tahmin ediyorum.
    Şunu da unutmamak lazım. Satışlar düştü dediğimiz durumlarda aslında talepte birikmiş oluyor.
    İlk olumlu havada fiyatlar yine tırmanışa geçer.
    Sürekli takipte olmakta fayda var.

8.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Burda atlanan bişey var. İlk 3 yılda ödemenin çoğu faizdir. O nedenle 3.yıldaki yapılandırmaya kadar faizin %50sini zaten ödemiş oluyosunuz yapılandırmanın pek bir anlamı yok.

Evet o konuda aynı fikirdeyim fakat şu anda 5000 ödeyip sonra yapılandırıp 4000 e düşerse kredi gene kardayız.Tabi eldeki altını veya dövizi mecbur kalmadıkça harcamamak koşuluyla.Ev fiyatı zaten sabit kaldı ama maaş arttı.Altın kesinlikle artacak gram bazında dövizde iyi kötü.(benim fikrim tabi)

Sayfa 993/1002 İlkİlk ... 493893943983991992993994995 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •