Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
Multiple Choice Poll.
Sayfa 260/1002 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360760 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,073 - 2,080 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    Ana yanılgı nerde biliyormusunuz ? illa ev değil bir seyin fiyatı duserken hep duscekmiş gibi dusunuluyor , cıkarkende hep cıkacakmış gibi .... bu hisse senetlerindede boyle,konut piyasında ise yıllara yayılan cok daha yavaş versiyonu ama yavaş olmasının dezavantajıda uyuşturur ,piyasanın yukarı veya aşagıya döndüğünü anlayamazsın

Ben taban taban geri gelen hisse senedinde , eger son tabanı oldugunu dusunuyorsam tabanın bir kac kademe ustune alıs goderirim ve gercekleşir genelde ve ordan tepki yaparak yukarı gider . tabanda ise hissenin fiyatına gore bir kac 10 bin lot veya milyon lot alışta bekler. Ne demek istedigimi anlatabildimmi. ? yani hesapta doalr artacak faziler artacak . onlar artınca doları vs bozup dahada ucuzlayan konuta girilecekti. işte bunlar tabanda bekleyen milyonlar. tabanın biraz ustunden alanlar ise fazilerin dusecegini , doların cıkmayacagını dusunup henuz kıpırdanma başlamamışken ugyun fiyata alanlar.
    Çok iyi bir yorum.İşte en önemli mesele taban nerde oluşacak.Ya bu son günlerdeki artışlar emlakta tepki çıkışı ise .Trend bozulmadıysa taban serisi emlakta devam edecekse.)))))))))Yanlış anlaşılma olmasın emlakta yatay seviye bile enflasyonist ortamda düşüş demektir.

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Çok iyi bir yorum.İşte en önemli mesele taban nerde oluşacak.Ya bu son günlerdeki artışlar emlakta tepki çıkışı ise .Trend bozulmadıysa taban serisi emlakta devam edecekse.)))))))))Yanlış anlaşılma olmasın emlakta yatay seviye bile enflasyonist ortamda düşüş demektir.
    Yatırım olarak dusunurseniz ve yatay giderse evet haklısınız.Ama ben konutta eger bir hareketlenme varsa , başlamışsa yada olacaksa, bu hareketin icindeki yatırım amaçlı konut alımı payının gectigimz yıllardakinden daha az oalcagını dusunuyorum .Lokomotif ihitiyac amaclı konut olabilir.Ihtıyac olunan fakat kredi fazilerinin yuksekligi nedeniyle ertelenen bir talep , yatırım amclı talepten daha fazladır bence, Cunku herkes kiracı oldu son 2-3 seneden beri .. hatta konutunu satıp , parayı baska sekilde degerlendirip kiraya gecenler bile vardır.Bunların hepsi su anda konut ihtiyacı olan kısmındalar.

Trend bozulsada yani konut fiyatları yinede yatay kalsa veya düşse eger cok uygun kredi ile alındıgı zaman cok büyük problem olmayacaktır ihtiyaç icin alanlar için .

Söyle dusunun 350 bin liralık eve 1500 tl kira veren biri 10 sene boyunca 300 bin tl civarında para veriyor senelik %10 artışla .10 sene sonundada,e eger cıkarsa ceketini alıp , anahtarı teslim edip cıkıyor . ..krediler 0,60 lar 0,70 ler seviyesine gelirse biraz peşinatla ilk seneler kiradan biraz fazla , ortalarda kira oder gibi ..son seneler ise yarı kira oder gibi konut sahibi olunabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Bu başlıkta 1,5 sene önce, ihtiyacınız varsa, birazda peşin paranız varsa, paranızı uzun vadeli aylık ödemeli faize yatırıp veya Nkolay bono alıp, 0,98 faizli veya 60 ay 0 faiz projelere bakıp, hazır talep dipteyken fiyatı önceki senelere yakın olan konut projelerinden alın demiştim.

Nerede evi olmayan ve alamayacak durumda olan, doların 10 lira olacağını zanneden, bitcoinci, mevduat faizlerinde 90lar olacak diyen, bu faizler en az 3-4 sene daha böyle diyen, 90larda kira çarpanı 120ydi tüm evlerin kira çarpanı 120ye düşmeden İstanbul’dan ev almam diyen, hepsi salladı da salladı.

Bugün geldiğimiz noktada kredi faizleri yeniden yıllık yüzde-13-14, dolayısıyla Talep açıldı, ev fiyatları da hemen zamlandı. Emlakçılar alıcı değil satıcı aramaya döndü.

Uzun lafın kısası faiz arbitrajı da düşük ev fiyatı da kaçtı.

@djoz
    @HAKEM
    @mustaine
    @martind
    @ekfuture
    @watcher46
    Ben 170 çarpanda almayı düşünmeye başlarım, 140 çarpan görürsem balıklama dalarım tarzı bir şey söylemiştim.

Şimdi fikrim değişti. Hiç bir fiyata ev mev almam. Mümkün olursa ülke değiştireceğim, mümkün olmazsa malları minimuma indirip riskimi ve vergimi azaltacağım.

Gel sana 280 çarpanla ev satayım kadeş.
    1+1, 2+1, 3+1, Yeni bina..
    Yürüyerek 4 levent metrosuna 10 dakika. Kiracı profili beyaz yakalı.
    Aynı binadan 4 daire alırsan büyük indirim yaparım.

İstersen rezidans projelerine uygun, geleceği palak, eski daireler de var.

Gel fırsatı kaçırma. Ev fiyatları uçtuğu zaman üzülürsün bak.

4. Biz 200'ün altı kira çarpanlarından bahsettik diye "ölücü" "mezarcı" gibi şeyler söyleyen herkese teklifim geçerlidir.

5.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Bu başlıkta 1,5 sene önce,
    .....
    0,98 faizli veya 60 ay 0 faiz projelere bakıp, hazır talep dipteyken fiyatı önceki senelere yakın olan konut projelerinden alın demiştim.
    Pardon ya şimdi fark ettim ki arkadaş "lüküs proje"ciymiş.

Zira bahsettiği oranlar ve şartlar sadece belli müteahitlerin belli projelerinde (daha doğrusu ilgili bankaya kredisini ödeyemeyen batık müteahitlerin projelerinde) geçerliydi.
    Sokak arasındaki aidatsız küçük binadan Ahmetin Mehmetin dairesini almak için banka öyle bir kredi vermiyordu diye hatırlıyorum.

Ben sana engel olmayayım kardeş,
    buyur sen rahat rahat işini yap.

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Eski HAKEM nıckı bana ait.Herşeyin zamanı var.2017 aralıkta çekmeköyde ekşioğlu beşyıldız sitesindeki evimden kiracı çıkmıştı.İnternette satış fiyatları 440 bindi,emlakçıya sordum o fiyatlardan gidiyor dedi.Bende ilana 420 den koydum 6 ay bekledim 370 e kadar düştüm bir tane alıcı çıkmadı.Bu arada aylık 370 liradan aidatlar bana zarar yazdı tabi.Neyse evi satamayınca boyası tamiratı şu bu 10 bin zarar satıştan vazgeçtim.Bu ev artışları ile fiyatlara baktım.3 artı bir 500 civarında ev var sitede.Bizimki gene 400 e anca gider.Bu arada ben borsadaki paramı nerdeyse ikiye katladım.Elbet borsa böyle gitmeyecek.Ama gelecek yıl da gümüşe döndüğüm paramdan kazanacağım diye düşünüyorum.Finanstan anlayan bu ara evden uzak durmalı.Ben ne fiyat artışı anlamında ne kirası anlamında ev işini hala yatırım olarak göremiyorum.Siz o sahibindeki ilanlara bakmayın gel malımı al deyince kimse o fiyatları vermiyor.
    Sayın Hakem nasılsınız? bu başlıkta güzel mantıklı sohbetleriniz vardı,şu ev sevmeyenler listesi olmasa sizden haber alamayacaktık...

7.  Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    Yatırım olarak dusunurseniz ve yatay giderse evet haklısınız.Ama ben konutta eger bir hareketlenme varsa , başlamışsa yada olacaksa, bu hareketin icindeki yatırım amaçlı konut alımı payının gectigimz yıllardakinden daha az oalcagını dusunuyorum .Lokomotif ihitiyac amaclı konut olabilir.Ihtıyac olunan fakat kredi fazilerinin yuksekligi nedeniyle ertelenen bir talep , yatırım amclı talepten daha fazladır bence, Cunku herkes kiracı oldu son 2-3 seneden beri .. hatta konutunu satıp , parayı baska sekilde degerlendirip kiraya gecenler bile vardır.Bunların hepsi su anda konut ihtiyacı olan kısmındalar.

Trend bozulsada yani konut fiyatları yinede yatay kalsa veya düşse eger cok uygun kredi ile alındıgı zaman cok büyük problem olmayacaktır ihtiyaç icin alanlar için .

Söyle dusunun 350 bin liralık eve 1500 tl kira veren biri 10 sene boyunca 300 bin tl civarında para veriyor senelik %10 artışla .10 sene sonundada,e eger cıkarsa ceketini alıp , anahtarı teslim edip cıkıyor . ..krediler 0,60 lar 0,70 ler seviyesine gelirse biraz peşinatla ilk seneler kiradan biraz fazla , ortalarda kira oder gibi ..son seneler ise yarı kira oder gibi konut sahibi olunabilir.
    Doğru yorum,sihirli kelime:ihtiyaç varsa,özellikle büyük şehirlerde az katlı,az aidatlı mümkünse iyi yönetilen bir evi uygun kredi oranlarıyla almak,cüzi artış olsa dahi kira ödemekten daha avantajlıdır.

8. Emlakcilar coşmuş ama eminimki %90 eksik konusuyorlar.
    Biz farkli yerdemi yasiyoruz.
    Benimde arkadasim evini satiliga cikardi.
    Istanbul Gaziosmanpasa merkezde 2 tane hastanenin karşisinda evi.Oralari bilen bilir...
    1 yil once 350 ye satarim dedigi 30 yaş civarinda 3.kat 2+1 90mkare evi 3 ay once 230 dan satiliga cikardi. Ne arayan var ne soran.
    Kalkmislar burda tapu dolmuyşda, 1250k dan ev satiyomusda.

Keriz dolu burasi tabi. Sizin iki sözünüze 400 etmeyecek eve 800 vericez.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 260/1002 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360760 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •