Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 105/1002 İlkİlk ... 55595103104105106107115155205605 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 833 - 840 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Sumko sitesi eski anilarimi canlandirdi, 20-30 senelik anilar

neyse bizim evde 100 metre ileride zaten. Su anda kiraci 2500 veriyor ama ayni zamanda satiliga cikardim 750 binden 2 ay once

Bir kisi bile ilgilenmedi

Sonra dun 700 bine dusurdum fiyati bakalim ne olacak

bir zamanlar bu ev 200 bin dolar ediyordu simdi 120 bin dolar

Buyuk zarardayiz ama dolar firlayacak beklentisi icinde biriyim o yuzden satmak istiyorum

Bu hisse.net benim beynimi yikadi istatistikler butce aciklari dis borc derken dolarin daha da cikmasi gerektigine ikna oldum

O yuzden 120 bin dolara satsam kardayim diye dusunuyorum
    Bu ülkede bir şeyin değerini dolar artışına endekslemek çok çok saçma bir şey evin dolar karşısında değer kaybetmiş bu kadar basit evin dolar karşında değer kazansaydi indirim mi yapacaktin ne kadar basit bir çıkarım piyasada arz ve talep diye bir olgu var evin fiyatını piyasa belirler şimdi faziler düştü diye ev fiyatını arttıran mutahittler ve ev sahipleri evin fiyatlarını yükseltiyor bu durum piyasayı daha çok tıkar çünkü piyasaya talebin artmasinin en önemli unsuru insanların bütçesinde tasarruf edeceği miktarın artmasıdır yani bu durum genelde maaş artışı iş devisikligi ve mevki yükselmesi veya kişisel tasarruflardan oluşur gerçek enflasyonun olagandan çok olduğu bir durumda reel gelir artışı ve kişisel tasarruf oranı düşüyor tek bir şey kalıyor o da iş degisikligi ve mevkii yükselmesi o da bu piyasada ki arzın dişinin kovuguna yetmez demem odur ki bu fiyatlara bu maaş oranları çok ama çok düşük 180 ay vade kredi hamlesi bizim ne kadar fakirlestigimizin göstergesi eskiden 60 ay 120 ay yeterli olurken artık 180 ay bile yetersiz gibi görünüyor bu da insanlarin evlerinin değerinin karsisinda maaşlarının ne kadar çok düştüğünün kanıtı ama sen hala evin fiyatının dolar karşında değer kaybettiğini düşünüyorsun

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Emlak vergilerinin nerelere harcandığını gördük mü ?
    Emlak vergilerimiz şuan Yenikapı'da yatıyor

3. Türkiye de 2. eve vergi artışını bırakın normal vergiyi bile alamıyorsunuz. Sattığım evin emekli muafiyetini sildirmeye belediyeye gittim. Memura kimliğimi vererek üzerime ev görünüyor mu diye sordum. ( sattığım genç insanı bizzat belediyeye emlak beyannamesi verdirmiştim ) memur ; - evet bir daireniz var ama borcu yok- dedi.

Yahu nasıl olur, ben daireyi temmuz da sattım. Adam beyanname verdi, bu sistem aynı daireyi 2 kişiye kaydeder mi dediğimde, '' Bizim sistem manuel çalışıyor. Tamamen kontrol bizde. İstersek hiç kayıtlı göstermeyiz, istersek 3 kayıt gösteririz '' dedi. Başkana ulaşamadım, belediyenin sosyal medyasında olayı deşifre ettim. yani verenden alırız misali.

4. Bizim ülkede eğitimi olmayan , niteliksiz nüfusu oyalamanın en kolay yolu inşaattır. İnşaat sektör olarak çok geniş iş yaratır. Bu nedenle en kolay işsizlikle mücadele yöntemidir.

En can alıcı vuruşta yapıldı. Doğal yaşamı koruma ve Milli Parklar genel müdürlüğü kaldırıldı. yani artık yeşil, çevre , börtü böcek demeyiniz. Aydere bile otel yapılıyorsa boşa tartışıyoruz.

Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    10 - 100 arası evi olan insanlar var şirketler var. 2 3 ev belki çözersin ama üstünü işte çözemezsin. Yapıştırıcan vergiyi.
    Onlar zaten ülkeyi yönetiyor. örnek verirsek sahibinden.com’u bu ülkede herkes biliyor ancak devlet alım satım vergisi alırken rayici bunun çok altından hesaplıyor bu nasıl oluyor ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Bu aralar bol bol dış cephe yaptıran apartman görüyorum. Kriz zamanı bunu yaptıran motivasyon nedir ?

O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    750 bini olan adam zaten şu ana kadar ev almadıysa o paraya akıllı adamdır. Akıllı parada gidp emlağa yönelmez. 2500 tl kira diyorsun niye bir çırpıda 30 yıllık kirayı peşin versin? Zaten adamın o kadar yaşayacağının garantisi yok. Ee 20 - 30 yaşındaki milleniallar da para yok . Üzülerek söylüyorum eğer koyduğunda 1 ay içinde satılmıyorsa evinin değeri o değildir. Sen deneme amaçlı düşür evinin fiyatını 1 ay içinde satılıyorsa o zaman gerçek fiyatını bulmuş olursun. Bana göre o ev 400 den fazla etmez. Ben 400 den fazla vermem ki şu an 400 bile vermem. Parasal genişlemede para mecburen emlağa aktı. O yüzden fiyatlar yüksek ama hiç makul değil. Devlet emlak fiyatlarına anormal vergiler getirecek göreceksin 2. evi olanlar yandım anam diyecekler. Yatırım amaçlı ev alanlar 3 kirayı vergiye verecekler sen asıl o zaman göreceksin emlak fiyatlarını 20 bin dolarlara düşecek şu an 50 bin dolar olan evler.
    su andaki fiyatlarıyla 50 binlil evin 20 bine dusmesi icin herseyinde ona gore olması lazım

2 kişi kofteciye gidiyorsun 2 kofte bi piyaz 2 kola bahşişle 100 lira verip cıkıyorsun.

bir araba olmus zaten full paket üst değil orta segment 250 bin .( avrupada 60-70 m 1+1 leri 15-20 sıfır orta segment araba parasına alıyorlar )

bir hafta tatil yap 10-15 bin ver gel .

50 bin lik evin 20 bine dusmesi icin 1000 lira kira verirken 400 liraya dusmesi lazım ..

kiralar artıyor her sene onu ne yapacaksın ? ve hep kira carpanıyla hesaplanıyor evler.

dolar bazında zaten dustu senin haberin yok 50 den 20 ye dustu ..

sen 20 dende 8 bine dusssun yani toplamda 50 binden 8 bine duşsun diyorsun .

8 bindede durmazsa düşüş 800 dolara düser sende sıkı bir pazarlıkla 500 dolara alırsın iyi yerden 2+1
    Son düzenleme : zubizaretta; 07-09-2019 saat: 12:18.

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bu aralar bol bol dış cephe yaptıran apartman görüyorum. Kriz zamanı bunu yaptıran motivasyon nedir ?

dış cepheyi yaptırmazsan belediye kendi yapıp sana fatura ediyor da ondan

Sayfa 105/1002 İlkİlk ... 55595103104105106107115155205605 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •