Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 326/1002 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426826 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,601 - 2,608 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Fırsat bugunde var, yarında olacak. 20 yıl sonra bakınca keşke 2020'de şunu yapsaydım diyeceksiniz. 1970'lerde doğanda, 50' dekilere bakıp imreniyordur.. Bu döngü her zaman devam edecek.

Kendimden örnek veriyim, yakın bir arkadaşım bana 2015'de bitcoin al demişti. Bu ne lan, kriptodan para mı olur git işine dedim: ) Nakit paramın %5'ini koysam şu an farklı bir evrende olurdum.

Kendisi girdi, ve keyfini çatıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    iyi de beyefendi
    70'lerde ben portakalda vitamindim.
    70 lerde hayatta değildim ki..doğmayı bekliyordum. 80lerde de yürümeyi koşmayı filan öğreniyordum. kusura bakmayın tabi ilkokula başlamadan ev almam lazımdı...

babam 79da bırakın bir taksi plakalık tazminat alıp işten ayrılmayı daha askerdeydi

dedem zaten 60'larda daha yerleşik hayata yeni geçmişti ne tapusu? o nedir, yörük tapu mu bilir? göçebe Türkmen. şimdi kusura bakmayın da Mustafa Kemal'in de dediği gibi Toroslarda türkmen obalarının tüten ocağı sönerse, o zaman korkun asıl bu memleketin halinden...biz savaştan dönebilen dedemiz var diye şükrediyoruz. zira savaştan geri gelen pek olmamış da.

öyle bir yazmışsınız ki....

sanki herkes 70lerde yaşıyordu, üstüne iş hayatındaydı, sanki herkes 7 göbek kentsoylu ailelere mensup ama eline geçen parayla ışıl ışıl avizeler aldı! hey maşallah! bu kadar lümpen olunur!

yahu benim 7 ceddimin evinde bugün bile avize yok siz ne anlatıyorsunuz?
    Biz de yörüküz ve göçmeniz.

Dedelerimin biri makedonyadan, diğeri yunanistandan göçüp gelmiş.
    Annem ilkokuldan çıkar çıkmaz ambalaj üreten bir atölyede işe başlamış. (13 yaşında)
    Babam da aynı şekilde, küçücük yaşta çalışmaya başlamış. Yaşı büyüdükçe iş makineleri tamiri gibi ağır işlerde anası ağlamış.
    Yani biz de sıfırdan başlamışız.

Benim tek rahatsız olduğum şey "dükkanlara evlere arsalara konmuşlar-kapmışlar" gibi bir ifade kullanılmasıydı.
    Sadece o malların kimseye beleş dağıtılmadığını,
    hepimizin anasının babasının eline o yıllarda fırsatlar geçtiğini,
    bugün eğer bir genç sıfırdan başlamak zorunda kalıyorsa, suçun diğer mal mülk sahiplerinde olmadığını
    anlatmaya çalıştım.

Edit:
    Bu arada çiftçiliğin düşürüldüğü durum konusunda size hak veririm.
    Ekmeğini tarımdan kazanmaya çalışan kesim malesef bu ülkenin şanssız kesimi.
    Tarımı bitirmeye yemin etmiş kişilerin zamanına denk geldiniz.
    Son düzenleme : djoz; 26-12-2019 saat: 21:48.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

recep erdoğan ın eskiden yaptığı şu simit çay hesabını yeniden yapması lazım.. bunu beklemek çok normal zira 17 sene once yapmışsın şimdi de aslında bir mitingte yapması lazım.. gelinen noktayı özetlemiş olur..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4. Kendi öngörümü paylaşıyım, eskiden köyden şehire gidip arsa dükkan kapatanlar ihya oldu, önümüzdeki yıllardada muhtemelen şehirlerden köye dönüp arsa arazi kapatanlar ihya olacak. Ünlü yatırımcı jim rogersin dediği gibi, ilerde çiftçiler ferrariye lamborghiniye binecek, şimdiki beyaz yakalar onların traktörün sürecek.

Devletin tarımda verdiği teşvikleri , organik tarımı filan iyi incelemek lazım. Organik tarımda ciddi bir kar marjı var, şu an talep daha az, ama ileride çok daha artacak. Amerikanın en ciks marketlerinde türkiyeden ithal organik ürünlkeri görmek mümkün, fiyatını söylesem dudağınız uçuklar.

Köylü milletin efendisidir lafı er geç gerçek olacak, biz görürmüyüz bilmem. Ileride millet anlayacak iphone'un yenecek bir şey olmadığını.

kanal istanbul un bir emlak projesi olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılıyor.. özellikle fotoda görüldüğü gibi araplara bunlar zaten yıllardır bunu pazarlıyorlar.. bu ilkellik sadece beton/emlak ile geliştiğimizi sanan bir zihniyet.. vizyonları bu kadar.. sıfır vizyon..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Amerikanın en ciks marketlerinde türkiyeden ithal organik ürünlkeri görmek mümkün, fiyatını söylesem dudağınız uçuklar.
    Bu çok da iyi bir gösterge değil aslında.
    bizim buradan güzel antep fıstığı dışarı ihraç ediliyor, bize dışarıdan düşük kalite olanı geliyor, aynı şekilde buradaki güzel kayısı dışarı gönderilip yine ucuzu ithal ediliyor diye duymuştum (bu ürünlerin yetişttiği illerdeki halka uzatılan mikrofondan)
    Aynı şey susamda da var diyorlardı. bizim güzel susam dışarı, çin susamı içeri.

İyiyi satıp kötüyü alarak aradan üç beş kuruş döviz kazanacağız diye gıda kalitemiz yerlerde sürünüyor.

Geçen yıl kirazları satamamıştık da hayatımda ilk defa öyle güzel kiraz yeme şansı bulabildim.
    Meğer gavur bizim koca kirazları löp löp yutuyormuş. Bizim yediklerimiz ise cibre olurdu hep.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Piyasa için ölçü olmayabilir ama benim ve çevremdekilerin gayrimenkullerine, fiyat aralığı 500 bin 2 milyon arası diyelim, ciddi bir talep artıÈâ„¢ı oldu. Yüksek fiyatlı evlere vatandaşlık için talep var, özellikle İranlılar.

Bence mb faizi tek haneye çekecekse ve dolar kontrolden çıkmayacaksa konuta talep artacaktır. Nasıl alıcı bugünkü fiyatla ve ilerideki kredi faiz oranı ile alım yapmak istiyorsa, satıcı da ilerideki kredi faiz oranının oluşturacağını düşündüğü talebi şimdiden fiyata yansıtıyor.

Ev almak isteyenler doğal olarak rahatsız oluyor, yalnız unutulmasın ki, fiyatlar(yine benim çevremdeki) 3 yıldır yerinde sayıyordu veya düşüyordu enflasyonu da hesaba katarsanız %40-50 kayıp var, bu sürede ödenen aidatları saymıyorum. Satıcı zararını (kardan ya da gerçek) telafi etmek için faiz düşüÈâ„¢ünü fırsat olarak görüyor.

Saygılar.
    sıkışanların malları çoktan satılmış olmalı bu 3-4 yılda, sıkışıklar satmıştır artık, ucuz mal pek kalmadı .. talebi tetikleyen makro faktörler; seçimlerin bitmesiyle netleşen iç siyasi istikrar, dış politika kaynaklı risklerin beklenen sonuçlara yol açamamış olması, dolarda oynaklığın azalması, ve tabii ki faiz indirimi.. lakin, son dönem hareketliliğin esas faktörü eylül depremi oldu, istanbul'un her yerinde hissedildi, herkese depremi hatırlattı- zemini daha sağlam lokasyonlara ve yeni binalara talep oluştu

bundan sonrası için belirleyici dinamik, tabii ki, faizlerin seyri olacak.. merkezin %24- %12 hareketine dolar kuru üzerinden bir karşılık üretemedi piyasa (demek ki, koşullar değişmiş olmalı).. reisin faiz takıntısı biliniyor, merkezin yeni yönetimle itirazcı olmayacağı da belli oldu, yani faiz düşüşünün devam etmesi baz senaryo olmalı..

faiz 'küresel normal'e kadar düşerse fiyatlama modelleri değişir.. ve, hisseler değer kazanır bir, ardından gayrimenkul değer kazanır iki.. düşük faize bir alışma süresi olacaktır mutlaka- mamafih bi süre sonra dolar alıp- yatıyosun bi şey olmuyo, faize koyuyosun %5, kira amorti süresi mesela 20 yıl olan bi gayrimenkul yatırımına nasıl bakmaya başlar insanlar ??

küresel taraftan 'game changer' bi faiz baskısı gelebilir mi ?? 6 yıl evvel ilan ettiği daraltma döngüsünde fed faizi %3 bile göremedi ve artık geri döndü, fed artırma konusunda havluyu attı, net.. bu fed macerası esnasında, avrupa ve japon faiz arttırmayı aklından geçiremedi bile- çünkü küçük bir faiz artışı bile öyle bir faiz yükü yaratıyor ki bütçe üstünde, memur ve emekli maaşları ödenemez hale geliyor.. öyle bir borç stoğu ve öyle bir bütçe dengesi var çünkü.. basit matematik..

8. [IMG][/IMG]

Sayfa 326/1002 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426826 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •