Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 371/1002 İlkİlk ... 271321361369370371372373381421471871 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,961 - 2,968 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Herkesin oturduğu yer genelde kendine güzel gelir fikriniz çok yerinde.

Beylikdüzü nde oturuyorum. Demişsiniz ya , bedava verilse oturmam dediğiniz yerde. Vallahi ben de sizin oturduğunuz Çeliktepe de , bedava değil üstüne bir de bedava her ay kira verilse 5 dk oturmam . Nedir öyle tıkış tıkış mahalleler , caddeler , sokaklar. Düşünmesi bile sıkıntı. Sizin komşu semt Gültepe de dükkan vardı bi zamanlar. Gayet iyi bilirim oraları.
    Bizim ilçemiz , geniş caddeleri , temiz havası gibi şeyleri geçelim. Şu an İstanbul da , kızınız caddelerde şort ile bisiklet sürse , eşiniz bacınız mini etek giyse dönülüp bakılmayacak son kalan 3-5 semt den biri olması bile yeter. Böyle öküzlükler çok şükür hala yok bu ilçede.

Ezcümle ; herkesin semti kendine güzeldir. - ve + larıyla

2. Buranın barzoları da değişim geçirdi bir miktar.

Öğrencilerin ve beyaz yakalıların buraya hücum etmesi sonucu kiraların artmasıyla, it takımının bir kısmı daha ucuz semtlere göç etti, bir kısmı ise okumuş ve kibar çocukların kolunda güzel çıtırları görünce, bu işin "laf atarak" olmayacağının farkına vardılar.

3. En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4. Sizce ideal kira çarpanı nasıl hesaplanmali veya kaç olmalı acaba? İkinci sorum, emlak vergisine nasıl bir zaman gelir sizlerin fikrine gore? Tesekkurler

5.  Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Herkesin oturduğu yer genelde kendine güzel gelir fikriniz çok yerinde.

Beylikdüzü nde oturuyorum. Demişsiniz ya , bedava verilse oturmam dediğiniz yerde. Vallahi ben de sizin oturduğunuz Çeliktepe de , bedava değil üstüne bir de bedava her ay kira verilse 5 dk oturmam . Nedir öyle tıkış tıkış mahalleler , caddeler , sokaklar. Düşünmesi bile sıkıntı. Sizin komşu semt Gültepe de dükkan vardı bi zamanlar. Gayet iyi bilirim oraları.
    Bizim ilçemiz , geniş caddeleri , temiz havası gibi şeyleri geçelim. Şu an İstanbul da , kızınız caddelerde şort ile bisiklet sürse , eşiniz bacınız mini etek giyse dönülüp bakılmayacak son kalan 3-5 semt den biri olması bile yeter. Böyle öküzlükler çok şükür hala yok bu ilçede.

Ezcümle ; herkesin semti kendine güzeldir. - ve + larıyla
    Herkesin yaşadığı, yıllarının geçtiği yer en güzel yerdir, çok doğru. Ankara'dan başka biryerde yaşayamam diyen ben, 5 yıl önce Antalya'ya yerleştim. Şimdi Antalya'dan başka biryerde yaşamam diyorum. İnsanoğlu işte, nankör

6.  Alıntı Originally Posted by verytired Yazıyı Oku
    Sizce ideal kira çarpanı nasıl hesaplanmali veya kaç olmalı acaba? İkinci sorum, emlak vergisine nasıl bir zaman gelir sizlerin fikrine gore? Tesekkurler
    100 - 200 ay arası olmalı. Ama bu dediğim firmaların yaptığı projeler veya balon gibi şişmiş fiyatlar için geçerli değil.

7. Bence faizin fonksiyonudur. Mesela 9.5 faiz için 7.64 yılda kendini geri ödeyen bir şirket almaya çalışırım. Ama kendi evimi alırken, ödemeyeceğim 7.64 yıllık kirayı da üstüne koyarsam, kırama bağlı olarak 10 - 15 fk ideal çıkabilir, yani 120 - 180 kira bedeli uygun olabilir. Oturulacak evlerde böyle bir çarpan son 7 senedir Ankarada oluşmadı bu nedenle de ev alamadım beklemedeyim ısrarla. En pahalı 600 kira çarpanı yani 50 Yılda kendini amorti eden evlere denk geldim, en ucuz 270 veya 23 Yıl. 18 değil de 20 yıl çarpana bile almaya razıydım o da aynı gün satıldı yan tarafı aynı gün 200 bin zam yaptı falan filan nasip olmadı. Demek ki ya ben ya piyasa yanlış düşünüyoruz hangimiz haklı zaman gösterecek. Ben iyi ki kiradayım diyorum Borsadan kazandıkça, eğer borsa düşerken de kazanmayı veya zarar etmemeyi başarırsam faizler yükselirken uygun evler denk geleceğini düşünüyorum açıkçası.

Söyle bir risk de var Ankara için, yeni inşaat başlamıyor. Olanları yavaş yavaş bitirmeye çalışıyorlar ama şu anki mevcut arz fazlası 2 3 yıl içinde talep fazlasına doğru kayabilir çünkü yeni ev olmayacak artık.
     Alıntı Originally Posted by verytired Yazıyı Oku
    Sizce ideal kira çarpanı nasıl hesaplanmali veya kaç olmalı acaba? İkinci sorum, emlak vergisine nasıl bir zaman gelir sizlerin fikrine gore? Tesekkurler

8.  Alıntı Originally Posted by verytired Yazıyı Oku
    Teorik hesap yaklaşık bu şekilde;

10 yıllık eurobond faizi : 5,5 yaklaşık

100/5,5=18,18 yıl = 218 Ay

Sayfa 371/1002 İlkİlk ... 271321361369370371372373381421471871 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •