Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 238/1002 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338738 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,897 - 1,904 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

oturmak için evi nerden aldığına bağlı..

eğer böyle kümeslerden bir daire alıp bunun üzerine matematik analiz kasıyorsan o hesap tutmayacaktır..

ülke değişiyor.. bu kümesler beş para etmeyecek..bu karanlık dönem bittiğinde daha ferah evlerin ve çevresel düzenlemelerin yapıldığını göreceğiz.. senin elinde kalan ise bu tür kümeslerde bir daire olacak.. değeri iyice azalacak.. kira ödemiyorum diye avunacaksın ama kendinde bir süre sonra bu kümeslerde oturmak istemeyeceksin.. neticede elinde beş para etmez ve satmaya çalışacağın bir ucube kümes kalacak.. şimdi krediler ucuz diye alacağın ev ile benzer şekilde bu saadet zincirine kapılmış insanlar kümesine dahil olacaksın..

nitekim.. şu anda emlaktan çok kolay para kazanacağını sanan bir sürü "genius" un para kazanamadıklarını görüyoruz yıllardır.. neden ? zira iş baştan yanlış.. ev değil kümes yapılıyor zira..ve kümeslerin ederi de bellidir..baştan yüksek fiyata halka satılsa bile nihayetinde fiyatta düşüş kaçınılmazdır..

It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    oturmak için evi nerden aldığına bağlı..

eğer böyle kümeslerden bir daire alıp bunun üzerine matematik analiz kasıyorsan o hesap tutmayacaktır..

ülke değişiyor.. bu kümesler beş para etmeyecek..bu karanlık dönem bittiğinde daha ferah evlerin ve çevresel düzenlemelerin yapıldığını göreceğiz.. senin elinde kalan ise bu tür kümeslerde bir daire olacak.. değeri iyice azalacak.. kira ödemiyorum diye avunacaksın ama kendinde bir süre sonra bu kümeslerde oturmak istemeyeceksin.. neticede elinde beş para etmez ve satmaya çalışacağın bir ucube kümes kalacak.. şimdi krediler ucuz diye alacağın ev ile benzer şekilde bu saadet zincirine kapılmış insanlar kümesine dahil olacaksın..

nitekim.. şu anda emlaktan çok kolay para kazanacağını sanan bir sürü "genius" un para kazanamadıklarını görüyoruz yıllardır.. neden ? zira iş baştan yanlış.. ev değil kümes yapılıyor zira..ve kümeslerin ederi de bellidir..

Sayın discretus.

Bunlar konut değil, hapishane. Zaten bu yüzden yeni projelerden uzak durmasını öneriyorum yatırımcıların. Bunlar oturmak için değil, açgözlülükle, hırs ile, rant sağlamak için yapılmış projeler.

Bu hapishaneleri, modadaki 5 katlı aile apartmanıyla bir tutmamak lazım. Ve alırken arsa payına bakmak lazım! Kendin oturmayacağım bir konutta başkasının oturacağını sanmak da safça olur, sen koç ailesinin varisisiysen bilemem tabi.

3. Şu kısım dikkatimi çekti, madem bu kadar şikayetçisiniz, neden 8-9 farklı kira getiren mülke yatırım yaptınız? Hadi diyelim ki zamanında hata yapıp aldınız neden şu anda satıp Tüpraş temettüsü gibi daha verimli ve baş ağrıtmayacak yatırımlara yönelmiyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Beyfendi bana göre kiraya vermek için ev almak zaten tamamiyle saçmalık, o yüzden senaryoyu oturduğunuz ev üzerinden kurdum. Bu bedavaya dağıtılan krediler varken bile kiraya vermek için ev alınmaz, 8-9 farklı kiracıyla uğraşıyoruz biz, inanın bana çekilecek çile değil. Tüpraş'dan her sene temettü almak varken, bu temettü dolara endeksli olan rafineri marjına endeksliyken, kiracıyla uğraşmak için deli olmak lazım.

Yasaların açıklarını bilen kiracı sizi maymuna çevirir!

4.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Şu kısım dikkatimi çekti, madem bu kadar şikayetçisiniz, neden 8-9 farklı kira getiren mülke yatırım yaptınız? Hadi diyelim ki zamanında hata yapıp aldınız neden şu anda satıp Tüpraş temettüsü gibi daha verimli ve baş ağrıtmayacak yatırıma yönelmiyorsunuz?
    1. Mülkler babamın
    2. Şu an ki piyasada satmak saçma olur, o tren geçti. Dolar bazında fiyatlar dipte. 2015 de 300k usd eden dükkan şu an 150k usd.
    3. Bazılarını 2014'de sattırıp borsaya yönlendirdim yalvar yakar, durum çok daha iyi şu an.

5. Zamani gelecek 15 000 dolara ev alacagiz.kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir
     Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Merhabalar arkadaşlar.

Eğer eve ihtiyacınız var ise, elinizde o evi alacak peşin para olsa bile, hatta 3-5 katı peşin para olsa bile, bu oranlardan kredi çekmemek kerizliktir. Türkiye gibi kronik enflasyon sorunu olan bir ülkede verilen bu oranlar gerçekten 40 yılda bir olacak bir firsat sunuyor yatırımcılara. Oranlar serbest piyasaya aykırı!!! Devlet resmen zararına para dağıtıyor.

Tabi bu evi alırken 0 konutlardan bence uzak durmak lazım, onların fiyatlaması bence hala sağlıklı değil, 10-15 yaşında piyasası oturmuş 2. el konutları almak daha mantıklı olacaktır. Dolar bazında fiyatlar ankara için konuşursak dibin de dibinde.

Neyse bi senaryo ele alalım. 750 bin liralık bir konut alacaksınız, 250 bin lirasını peşin verip 500k kredi çekecekseniz 15yıllığına. Aynı konutu kiralamanın bedeli 2500 lira olarak varsayıyorum. Ha bir de şu gerçek var, 3 yıl önce bu konut dolar bazında 250 bin dolara satılıyordu, şu an 130-135'den el değiştiriyor, bu rakamlar hayali değil gerçektir.

Neyse efendim, 500 bin liralık kredi için aylık geri ödeyeceğiniz tutar her ay 5962tl

15 yıl sonra bankaya toplam 1.073.000 tl ödeme yapacaksınız

Cebinizden peşin olarak 250 bin lira çıktı, onu unutmayalım, toplam maliyetiniz 1.32 milyon tl olacak.

Evet göze çok pahalı gelebilir bu, ama aslında bedava, Türkiye gibi enflasyon canavarı ülkede yaşadığınızı unutmayın asla.

Bu 750 bin liraya alınan konut her sene %10 değer kazansa, ki burası Türkiye, %10 muhafazakar bir rakam. Kazanır. 15 yıl sonra konutunuzun değeri.

Ek 23803

3 .340 milyon tl!

Her sene %15 değer kazanırsa

Ek 23804
    7 milyon tl oluyor.

Ha unutmayalım, taksit sayısı sabit kaldığı için enflasyon canavarı yüzünden ilerde 6000tl çok komik bir rakam olacak. Muhtemelen 5 sene sonra şimdi 2000-3000tl ye satılan en dandik çin malı telefonlar 6000tl ye satılacak, iphone 20 bin lira olacak. Nusrette 4 kişilik bir ziyafet 3000tl olacak, gibi gibi.

Neyse bu konut sizin oturacağınız konut olduğunu varsayıyorum, 2500tl kirası var. Yani aslında 3500tl cebinizden çıkıyor bu eve sahip olmak için, 6000tl değil. Hesabınızı ona göre yapın. 5 yıl sonra asgari ücretin 4000-5000tl olacağını da unutmayın.

Selamlar.

.
    SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by astsubyee Yazıyı Oku
    Zamani gelecek 15 000 dolara ev alacagiz.kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Venezuelada bile 15 bin dolara ev yok ( evet merak edip piyasayı araştırdım, orda bile dolar ile el değişiyor evler)

Sincan karapürçek de 15 bin dolara şu an bile ev alabilrisiniz, ama prime yerlerde 15 bin dolara belki 1 seneliğine kiralarsın o evi astsubay kardeş : ) Bana prime yerde 15 bin dolara ev satılan bir ülke göster, bu bangladeş bile olabilir. Burda özür dilyeceğim senden.

7. Ersoy müritleri gelmiş kaç kaç kaç Bu arada tüm yazılanlara katılıyorum özetle bence kümes olmayan arsa payı yüksek güzel yerde site içinde kendi evini krediyle almanın tam zamanı.

8. Arsa payı, arsa payı.

1989-1990'da Angora evleri 100-120 bin usd'ye satıldı temelden. Aynı sene Kavaklıdere'de 3+1 140-150 metrelik 0 apartman daireleri 90-100 bin dolar arasıydı.

Şu an kavaklıderedeki aynı ev 90 bin dolar ediyor ya da etmiyor.

Angora evleri 500 bin dolar altında el değiştirmiyor.

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...62213734/detay

Sayfa 238/1002 İlkİlk ... 138188228236237238239240248288338738 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •