Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 795/1002 İlkİlk ... 295695745785793794795796797805845895 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,353 - 6,360 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Son faiz artırımından sonra emlak piyasası daha da kötü duruma girecek ama yine de gayrimenkulünü satmak isteyenler için köprüden önceki son çıkış olduğunu düşünüyorum. Köprüden önceki ilk çıkış faizlerin haziranda suni olarak düşürülmesi zamanındaydı. Şimdi ise hala az da olsa TL mevduatı tutanlar var. Ve bunlar hala eksi reel faiz ile parasını bankada tuttukları için emlak hala son cazibesi döneminde. Yakında Faizleri çok yüksek oranlarda artmak zorunda kalacakları zaman kimse gayrimenkulün yüzüne bile bakmayacaktır. O yüzden gayrimenkulünü satmak isteyenler için köprüden önce son çıkış olarak görmekteyim son durumu

Faizler arttığında insanlar 300 bin lirasına 5 Bin TL faiz alırlarsa kimse gayrimenkulün yüzüne bile bakmaz ve hatta öyle bir cazibede kira yatırımı için gayrimenkulü olanlar düşük fiyatlara kiracıyla uğraşmaktansa evlerini satışa sunar ve arz bolluğu fiyatları daha da aşağıya çeker.

Tüm bunlara ek olarak ne olursa olsun Gayrimenkul fiyatlarının döviz ve altın bazında en az 5 yıl daha düşüş trendinde seyredeceğini düşünüyorum. Bunda en önemli etken arz fazlasının çok yüksek olması. Hatta şöyle diyebilirim ki sadece İstanbul'daki konut stoku tüm Türkiye'nin ihtiyacından bile daha fazla durumda. Geçen bir çok semti gezdim hala hayalet şehir gibi bir çok boş konutlar mevcut.
    Sayın Vivatrader , İstanbul ' da konut stoğunun en fazla olduğu 3 ilçe sırasıyla Esenyurt , Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleridir . Sadece Esenyurt ' taki konut stoğu 35 000 adet .

Bundan sonraki süreçte taaki TL ' ye güven olmadığı sürece insanların çoğu döviz ve altında kalacağından faizler artmaya devam edecektir . Dün MB ilk faiz artışını gerçekleştirdi . Bu sadece küçük bir başlangıç.

Faiz oranlarının arttığı bir ortamda özellikle konut fiyatlarının düşeceğini düşünüyorum .
    En kazançlı ve en kârlı olanlar ise elinde ciddi miktarda nakiti olanlar olacak.

Önümüzde o kadar çok ekonomik ve siyasi belirsizlikler var ki tabi ki buna ikinci bir 1999 depreminin olma olasılığını da eklemek gerek ! Ülke ekonomisinin durumu malum ! Davetsiz misafir misali İstanbul ' da 7.4 ve üstü şiddetli depremin olması çoğu dengeleri altüst eder . Korku ve panik havası yaratır .

Yerli ve yabancı yatırımcıların güveni kazanılmadığı sürece , TL ' ye olan talep düşük olduğu sürece , döviz ve altına yoğun talep olduğu sürece , ekonomik ve siyasi belirsizlikler devam ettiği sürece , ciddi tasarruf tedbirleri alınmadığı sürece , dış ilişkilerimiz düzelmediği sürece , insanların önünü görüp tüketime doğrudan yatırıma gitmediği sürece bu kısır döngü böyle devam edecektir.

Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin inşallah ! Sağlıcakla kalınız .

2. Bu tespitiniz hangi veriye dayanıyor, bilmiyorum ama şu kadarını söyleyeyim; Ben yazdığınız bölgelerin birisinde yaşıyorum ve bulunduğum muhitte kiralar son 3 ayda resmen uçtu (min.%30 artış var) ve kiralık ev yok. (Gerçekten yok)

Dediğiniz gibi bu kadar stok varsa, kiraların bu kadar yükseldiği bir dönemde bu evler niye kiraya verilmiyor da boş tutuluyor?

Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Sayın Vivatrader , İstanbul ' da konut stoğunun en fazla olduğu 3 ilçe sırasıyla Esenyurt , Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleridir . Sadece Esenyurt ' taki konut stoğu 35 000 adet .

Bundan sonraki süreçte taaki TL ' ye güven olmadığı sürece insanların çoğu döviz ve altında kalacağından faizler artmaya devam edecektir . Dün MB ilk faiz artışını gerçekleştirdi . Bu sadece küçük bir başlangıç.

Faiz oranlarının arttığı bir ortamda özellikle konut fiyatlarının düşeceğini düşünüyorum .
    En kazançlı ve en kârlı olanlar ise elinde ciddi miktarda nakiti olanlar olacak.

Önümüzde o kadar çok ekonomik ve siyasi belirsizlikler var ki tabi ki buna ikinci bir 1999 depreminin olma olasılığını da eklemek gerek ! Ülke ekonomisinin durumu malum ! Davetsiz misafir misali İstanbul ' da 7.4 ve üstü şiddetli depremin olması çoğu dengeleri altüst eder . Korku ve panik havası yaratır .

Yerli ve yabancı yatırımcıların güveni kazanılmadığı sürece , TL ' ye olan talep düşük olduğu sürece , döviz ve altına yoğun talep olduğu sürece , ekonomik ve siyasi belirsizlikler devam ettiği sürece , ciddi tasarruf tedbirleri alınmadığı sürece , dış ilişkilerimiz düzelmediği sürece , insanların önünü görüp tüketime doğrudan yatırıma gitmediği sürece bu kısır döngü böyle devam edecektir.

Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin inşallah ! Sağlıcakla kalınız .

3. Ev sahipleri ve öğrenciler arasında 'kira' kavgası!

https://emlakkulisi.com/ev-sahipleri...kavgasi/649520

4. Buradan kirala. Ev 950 TL, aidat 300 TL.

GEÇMİŞTE ÇOK SENELER ÖNCE BU SİTE OLAYI milleti batıracak demiştim.

Şu anda oran 1/3. 1/2 den sonra fren patlar.

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...92681192/detay

Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Bu tespitiniz hangi veriye dayanıyor, bilmiyorum ama şu kadarını söyleyeyim; Ben yazdığınız bölgelerin birisinde yaşıyorum ve bulunduğum muhitte kiralar son 3 ayda resmen uçtu (min.%30 artış var) ve kiralık ev yok. (Gerçekten yok)

Dediğiniz gibi bu kadar stok varsa bu evler niye kiraya verilmiyor da boş tutuluyor?

5. Merhaba,
    Oturmak için alıyorsanız, çokta hesabın önemi yok. Ama şu dönemde kendim almış olsaydım, %25-35ini peşin kalanı 0.99 oranla alırdım. Kira çarpanı içinse (0.99'a göre) 240 ayı geçmemeye çalışırdım.

Alıntı Originally Posted by lunatic Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Ankara’da yeni yapılan en üst segmentte bir projeden daire almayı planlıyorum. Fiyat 1.6 milyon civarı. Yaklaşık 290 kira çarpanı. Oturmak için almayı değerlendiriyorum.
    Kredi çekme mecburiyetim yok. 0.99% oran veriyor banka.
    Düşüncelerinizi almak isterim.

Sıfır daire almıştım.. Oturduğum da kendimin.. Lüks 148 metre kare ve dört katlı.. Karar aldık asansör yaptıracağız ve öyle kiraya vereceğim..Maliyet daire başı 14.000.. Ben kullanmayacağım halde severek yaptırıyorum ama millet bunu maliyetten sayar.. Kiralar bölgede 2000-4000 arası dalgalanıyor.. Anlatmak istediğim kiraya vereceğiniz daire kaliteli bölgede ve gözde yerdeyse masrafa acımayın çünkü size nakit akışı sağlayacak.. Hiç masraf istemiyorsanız ki benim 15 yıl önceki kafam öyleydi bir kaç dükkan almıştım.. Ama unutmayın dükkan devranı dönmeye başladı.. Tahsilat sıkıntısı yaşayabilirsiniz dükkanlarda.

7. Sakın ha sakın almayın. Gidin az kenar semtte müstakil Bahçeli bir siteden ev alın. Kümeste artık kolay kolay kimse oturmayacak. Beyaz yakalılar en az %50 zamanını uzaktan çalışacak bundan sonra. Dünya her yerde iş yapma şekli değişti. Kenarda olsun ama müstakil bahçesi olsun, ha yine site olsun ama aidatı düşük olsun.

Ayağınız toprağa değmiyorsa o ev değildir, kümestir.

New York taki Rezidans Apartman ev fiyatları asla düşmez derlerdi. Son 50 senedir her sene artardı. İlk defa bu sene düştü!

Let the trend, be your friend!

Alıntı Originally Posted by lunatic Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Ankara’da yeni yapılan en üst segmentte bir projeden daire almayı planlıyorum. Fiyat 1.6 milyon civarı. Yaklaşık 290 kira çarpanı. Oturmak için almayı değerlendiriyorum.
    Kredi çekme mecburiyetim yok. 0.99% oran veriyor banka.
    Düşüncelerinizi almak isterim.

Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Bu tespitiniz hangi veriye dayanıyor, bilmiyorum ama şu kadarını söyleyeyim; Ben yazdığınız bölgelerin birisinde yaşıyorum ve bulunduğum muhitte kiralar son 3 ayda resmen uçtu (min.%30 artış var) ve kiralık ev yok. (Gerçekten yok)

Dediğiniz gibi bu kadar stok varsa, kiraların bu kadar yükseldiği bir dönemde bu evler niye kiraya verilmiyor da boş tutuluyor?
    Bu zamanda güvenilir kiracı bulun öpüp başınıza koyun. Milletin işi bozulmuş. Dünya kadar işsiz var. Bu zamanda ev kiraya vermem.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 795/1002 İlkİlk ... 295695745785793794795796797805845895 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •