Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 862/1002 İlkİlk ... 362762812852860861862863864872912962 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,889 - 6,896 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    emlak vergisi bizde kuş kadar olduğu için, doğru düzgün ödeyeni de bulunmadığı için genelde pek dikkate alınmaz.
    ama başka ülkelerde bu vergilere (ve diğer masraflara) bakmak lazım, buna katılıyorum

ancak
    "Daha geçen gün hollandalı arkadaşım 280-290 euro civarı bir rakam söylemişti yıllık çöp vergisi için. Artı atacağınız her poşeti de konteynere 0.80 euro karşılığında atıyorsunuz."

bu ne alaka?

bunu kiracı da olsanız ödüyorsunuz, ev sahibi-oturan da olsanız ödüyorsunuz. bu haneden alınıyor, mülkten değil. (bizde de yanlış bilmiyorsam su faturasıyla birlikte geliyor bu). hanede tek kişi varsa 276 euro, hane halkı sayısına göre değişiyor ama bunun emlak sahipliği ile bir alakası yok dolayısıyla hesaplarda yer alacak bir unsur değil.

daha stabil yerlere bakılmalı bence.
    Diger ülkeleri pek bilmiyorum, ama GER'de hane basina degil, binada kullanilan cöp bidonunun (bidonlarininin) büyüklügüne göre cöp bedeli ödenir.
    Eger binada birden cok daire varsa, dairelerin binadaki m2 orantisina göre bina yöneticisi tarafindan dairelere (hanelere) bu bedel yansitilir (yan masraflarin icinde).

Bazi ufak beldelerde örnegin eviniz vardir ama orada yasamazssiniz. O yüzden belediyeden cöp bidonu talep etmezsiniz ve senelik cop bedeli ödemezsiniz. Evinizde oldugunuz zamanlarda kullanmak icin belediyeden poset satin alir ve cöplerinizi bu posete atip evin önüne birakirsiniz.
    Daimi yasayanlar icin bu posetler pahaliya mal olur, ama ara sira gidenler icin daha makul (müstakil evler icin gecerli).

2. Vergiyi uygunsuz şekilde arttırırsan, kayıtdışı ekonomiyi patlatırsın ve sonuçta daha az vergi toplarsın.

http://journal.ihu.edu.tr/index.php/...ownload/11/pdf

kaynak: Vergi Oranı ve Belirleyicileri: İbn Haldun dan Bir Görüş
    Tax Rate and its Determinants: An Opinion from Ibn Khaldun

Abdul Ghafar İsmail(1), Abu Bakar Jaafar(2)
    (1) İslâmi Araştırmalar ve Eğitim Enstitüsü İslâm Kalkınma Bankası, Suudi Arabistan
    (2) Malezya Ulusal Üniversitesi (UKM), Malezya
    (1) [email protected]

SONUÇ:
    Vergi oranları ile ilgili yapılan tartışmalar, İbn Haldun un daha fazla vergi geliri elde
    etmek için vergi oranlarının artırılmasını desteklemediğini göstermektedir. Bunun
    nedeni, yüksek vergi oranının insanların çalışma motivasyonunu olumsuz yönde
    etkilemesidir. İnsanlar, çok çalışsalar da yine de yüksek vergilerin yükünü taşımak
    zorunda kalacaklarını düşünürler. Sonunda ciddi bir şekilde çalışmamaya karar
    verirler. Bu durum da vergi gelirini etkileyecektir. İnsanlar için daha az kazanç,
    toplanacak daha az vergi anlamına gelecektir. Benzer şekilde, insanlara daha düşük
    bir vergi oranı yüklendiğinde, bu kendilerinde çalışmak için daha fazla motivasyon
    bulmalarını sağlar ve gelirleri de artar. Bu gibi durumlarda hükûmet, yüksek gelirden
    daha fazla vergi geliri elde etme şansına sahip olacaktır. 10 gelişmiş ülke, 10
    gelişmekte olan ülke ve 10 az gelişmiş ülke üzerinde yapılan araştırmaya bakılırsa,
    İbn Haldun tarafından ortaya konan teorinin bugün hâlâ geçerli olduğu görülür.
    Araştırmanın sonuçları, artan vergi oranlarının büyümede bir düşüşe neden olacağını
    göstermektedir. Dolayısıyla, İbn Haldun ve Laffer arasındaki bu kombinasyon, vergi
    oranlarının değiştirilmesinden sonraki dönemde bir ülkedeki büyümeyi görmemizi
    sağlayan yeni bir fikir ortaya çıkarmıştır.

3.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Diger ülkeleri pek bilmiyorum, ama GER'de hane basina degil, binada kullanilan cöp bidonunun (bidonlarininin) büyüklügüne göre cöp bedeli ödenir.
    Eger binada birden cok daire varsa, dairelerin binadaki m2 orantisina göre bina yöneticisi tarafindan dairelere (hanelere) bu bedel yansitilir (yan masraflarin icinde).

Bazi ufak beldelerde örnegin eviniz vardir ama orada yasamazssiniz. O yüzden belediyeden cöp bidonu talep etmezsiniz ve senelik cop bedeli ödemezsiniz. Evinizde oldugunuz zamanlarda kullanmak icin belediyeden poset satin alir ve cöplerinizi bu posete atip evin önüne birakirsiniz.
    Daimi yasayanlar icin bu posetler pahaliya mal olur, ama ara sira gidenler icin daha makul (müstakil evler icin gecerli).
    o bahsettiğimiz rakamlar sadece Amsterdam için geçerli, konu öyle başlamıştı her ülkeyi bırakın her şehir bile aynı değil.

4. Falkart'tan 4 tane 2+1 almistik.Dolar bazinda zarar ettim.Kiracilarla ugrasmasi ayri dert...
    Peder simdi Urla'ya dadandi.Arazi bakiyor.
    Bu memleketin emlak sevgisinden gecmesi zor.
    Eline para gecen ev aliyor.Kira vermek daha mantikli.Begenmedin mi degistir semti gitsin....
    Bazi muhitler bozuluyor.yillar.icinde...
    Alsancak eskiden nezihti cocuklugumda.Simdi siginmacilar cirit atiyor.Guzelbahce taraflarina kayfi muhit.Oralarda da mangal seviciler cikti oranin da muhit bozuldu.Simdi İzmir de Urla taraflari revacta.Orayi da 10 yila pisletirler.
    Emlak dertten baska bir sey degil.
    Gecenlerde Karsiyaka'daki sitedeki kiraci avukati aramis.Ust komsuyla tartismislar.Cocuk gurultusu sebebiyle...
    Kiraci doktor ust kattaki mali musavir.Doktor tasinacakmis.
    Emlaktaki rant hicbir yerde yok.
    Bir yer daha duydum orayi da imara acip villalar yapcaklarmis da kulak tikamistim.
    Ha bire fiyatlar yukari gidiyor.
    Mal sahipleri olarak iyi mi iyi ama al sat yapsak anlicam alip alip kiraciyla ugrasmak mantik disi....
    Emlak bir yatirim araci olmaktan cikmali.Ben pederi bile ikna edemedim toplumu hic ikna edemeyiz....

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Falkart'tan 4 tane 2+1 almistik.Dolar bazinda zarar ettim.Kiracilarla ugrasmasi ayri dert...
    Peder simdi Urla'ya dadandi.Arazi bakiyor.
    Bu memleketin emlak sevgisinden gecmesi zor.
    Eline para gecen ev aliyor.Kira vermek daha mantikli.Begenmedin mi degistir semti gitsin....
    Bazi muhitler bozuluyor.yillar.icinde...
    Alsancak eskiden nezihti cocuklugumda.Simdi siginmacilar cirit atiyor.Guzelbahce taraflarina kayfi muhit.Oralarda da mangal seviciler cikti oranin da muhit bozuldu.Simdi İzmir de Urla taraflari revacta.Orayi da 10 yila pisletirler.
    Emlak dertten baska bir sey degil.
    Gecenlerde Karsiyaka'daki sitedeki kiraci avukati aramis.Ust komsuyla tartismislar.Cocuk gurultusu sebebiyle...
    Kiraci doktor ust kattaki mali musavir.Doktor tasinacakmis.
    Emlaktaki rant hicbir yerde yok.
    Bir yer daha duydum orayi da imara acip villalar yapcaklarmis da kulak tikamistim.
    Ha bire fiyatlar yukari gidiyor.
    Mal sahipleri olarak iyi mi iyi ama al sat yapsak anlicam alip alip kiraciyla ugrasmak mantik disi....
    Emlak bir yatirim araci olmaktan cikmali.Ben pederi bile ikna edemedim toplumu hic ikna edemeyiz....

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Güzel bilgiler verdiniz. Bizde kök salma diye bir şey olmadığı için sürekli muhitlerin içeriği değişiyor.
    Kiracı ile uğraşmak akıl karı değil. Eskiden ev kiracı için değil yarın öbür gün evlenecek çocuk için alınır geçici kiraya verilirdi. Ama şimdi o işte yalan oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Güzel bilgiler verdiniz. Bizde kök salma diye bir şey olmadığı için sürekli muhitlerin içeriği değişiyor.
    Kiracı ile uğraşmak akıl karı değil. Eskiden ev kiracı için değil yarın öbür gün evlenecek çocuk için alınır geçici kiraya verilirdi. Ama şimdi o işte yalan oldu.

Toplum bilinci degisse rant ortadan kalkacak degerler yukselecek ama bu toplumda zor maalesef....

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.

Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Toplum bilinci degisse rant ortadan kalkacak degerler yukselecek ama bu toplumda zor maalesef....

Kendi arazisine yola sıfır bina dikip, karşıdaki alan park kalsın diye kavga eden topluluktan beklentim düşük.
    Ama ingilteredeki programları izleyince hayretler içinde kalıyorum. İnsanlar bölgelerinin değeri düşmesin diye çaba sarf ediyor.

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Kendi arazisine yola sıfır bina dikip, karşıdaki alan park kalsın diye kavga eden topluluktan beklentim düşük.
    Ama ingilteredeki programları izleyince hayretler içinde kalıyorum. İnsanlar bölgelerinin değeri düşmesin diye çaba sarf ediyor.

Konunun cok disina cikmak istemiyorum ama hollanda belcika gezisine katilmistim.Orada yeni ev sistemlerini anlatmisti bir arkadasim.kendi suyunu tekrar kullanan enerji harcamasi sifir olan ruzgar vs gibi akilli evleri ciddi ciddi yapiyorlar.
    Bizimkiler kat karsiligi emlak derdinde.Ustune ustluk emlak kalitesi bina saglamligi cok iyi degil.Avcilarda bazi yerlerde yeni denilerek yapilan yerlerin tabani balcik vs diye duydum.Ne kadar yatirim yapar muteahhit onu ulke sartlarinda siz dusunun.Ben guvenmem sahsen...
    Neyse kararip kalcak halimiz pur melalimiz...iyi dusunelim iyi olsun....
    Bir de bu evlerde yirmi otuz yil carpanlari da hikaye...
    Yatirimlar dogru yonlendirmeyle o kadar yil maliyetin geri gelmesine de gerek yok.
    Dunyanin parasini yatirip 25 yilda amorti edecek mantigi bana pek uymuyor.
    Kira carpani piyasa sartlarinda fevkalede olmasina imkan yok.Toplum bunu karsilayamaz.Daima kira carpanlari mulkun ana parasini uzata uzata yayan bir faktör.
    İlla alacam diyene imari gecmis arsa yok o kadar param diyene gene pahali bir yontem ama dükkan tavsiye ederim.
    Emlak almak dert almaktir.
    Hic olmadi temettulu hisse senedi almak daha mantikli...
    Ytd

Sayfa 862/1002 İlkİlk ... 362762812852860861862863864872912962 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •