Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 787/1002 İlkİlk ... 287687737777785786787788789797837887 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,289 - 6,296 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Gram altın tüm dönemlerde kazanıyor mu ?
    2011-2015 arasında acaba nasıldı?
    Ucuz kredi ile kira yerine kendi evinizi aldığınızda enflasyon sizin için bir avantaj olur.
    Ayrıca aldığınız konutu da kullanırsınız, içinde oturursunuz.
    Olayın iki türlü kazancı var.
    Muhtemelen bankada paranız var ama kiralarda şimdiye kadar bir çok ev değiştirmişsinizdir.
    Ortalama 20 yılda birde ev sahibinize yeni bir daire almışsınızdır.

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bu adamlar yeterince matematik bilmiyorlar. Bu sebeple detayda asıl sorunun ne olduğunu anlayamıyorlar.

Aynı hesabı bir de 1/2 altın 1/2 dolar faizi alarak hesaplasan zararın boyu daha da belirgin olur.

Ben bütün hesaplarımı gram altına göre yaparım ama 1/2 dolar 1/2 altın hesabına da itirazım yok.

Borsada en tutucu iki tane Eurobond fonu var İşbankasından IPV ve TDG. İsterseniz getiriyi hesaplarken direk bu fonların değer artışını kardan stopajı düşerek hesaplayın.

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Mısır a Venezuela ya Zimbabwe ye bakmak lazım. Orada ne olduysa benzeri bizde de olacaktır.

Fazla basılan paralar bir gün gelir oranı buranı tırmalar!

Bahsettiğiniz ev fiyatlarının artması TCMB nin M1 para arzını aşırı genişletmesinden dolayıdır.

Şimdi ne oldu? Dövize fren tutturamıyorsun! Grafikler ortada.

DolarTL 20 olursa hala karda olacak mısınız? Veya Dolar artmasın diye TL faizleri %20-30-40-50 diye artmaya başladı, evin yüzüne kim bakar bu durumda?

kaynak: https://tradingeconomics.com/turkey/money-supply-m3

Aynen katılıyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

3. Ben kirada oturuyorum 3 4 ev değişmişimdir. Kiracıysan hep temiz ve sıfır yada 3 5 senelik evleri tercih etmenizi tavsiye edeirm. Ev almaya karşıyım hele 120 hadi bilemedin 150 çarpanın üstünde ev almak bana göre yanlış. Tabi daha iyi değerlendirecek bir alan bulamıyorsan.
    Her zaman derim :
    100 binlik ev alacağına 200 bin
    200 binlik alacağına 500 bin
    500 binlik ev alacağına 1 milyon
    1 milyonluk alacağına 5 milyon luk evde kirada oturmak daha mantıklıdır. Hem paran cebinde kalır fırsat yatırımlarda değerlendirir hemde daha iyi evde oturabilirsin ev eskiyince tadilatla uğraşmazsın çıkar gidersin ev sahibi yapsın tadilatını sanane : )
    Evin varsa vergi ödicen 5 10 senede bir tadilat yapacaksın mutfak değiş banyo değiş balkonu kapa yok sitede yeni yatırım yapılır yok mantolama yok cart yok curt derken benim taşınma eşya emlakçı maliyetimden daha çok maliyet çıkar. ee bide amortismanı düş her sene o da benim kira maliyetim. Ayrıca ev aldınmı çakılır kalırsın kiracıysan bak yeni konut varsa yeni site hemen yapıştır ilk başta ucuzda olur 5 sene oturdunmu kaç başka yere.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

4. son gelişmeler

6-İstanbulda beklenen yıkıcı deprem gün ve gün yaklaşıyor ,kentsel dönüşüm hızında bariz bir yavaşlama var.Bu iş neden sürümcemede bırakılıyor ?

https://www.hisse.net/topluluk/showt...24#post4779924

5.  Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    son gelişmeler

6-İstanbulda beklenen yıkıcı deprem gün ve gün yaklaşıyor ,kentsel dönüşüm hızında bariz bir yavaşlama var.Bu iş neden sürümcemede bırakılıyor ?

https://www.hisse.net/topluluk/showt...24#post4779924
    Herseyi oldugu gibi bu işinde b.kunu cikardik.

İlk olarak 4 katli binayi yiktik,5 katli yapip tüm maliyeti 5.kati alacaklara yiktik.
    Bu tip rant ve ödeyecek kerizler bitti.
    Sonra bu maliyetin bir kismini eski daire sahiplerine yansittik, malesef o ödemeyi yapabilecek apartmanlarda bitti.
    Simdi ise bu daire sahiplerinin odeyecegi miktarlar baya artti( istanbul bakirkoyden bahcelievlerden bilgi dir bunlar) ve her daire sahibi bu yükün altina giremiyor.
    Sonuc: patlak bir kentsel dönusum

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Herseyi oldugu gibi bu işinde b.kunu cikardik.

İlk olarak 4 katli binayi yiktik,5 katli yapip tüm maliyeti 5.kati alacaklara yiktik.
    Bu tip rant ve ödeyecek kerizler bitti.
    Sonra bu maliyetin bir kismini eski daire sahiplerine yansittik, malesef o ödemeyi yapabilecek apartmanlarda bitti.
    Simdi ise bu daire sahiplerinin odeyecegi miktarlar baya artti( istanbul bakirkoyden bahcelievlerden bilgi dir bunlar) ve her daire sahibi bu yükün altina giremiyor.
    Sonuc: patlak bir kentsel dönusum

Otoparkı olmayan evlerin gelecekte para edeceğini düşünmüyorum. Şu anda kentsel dönüşümle otopark işini güzelleştirdik. Çoğu yerde arabayı koyacak kaldırım bile yok. Parası olan adamın evinde 2 araba var nereye sokacak bu arabaları ? Adam site yapıyor. 50 daireye 25 araçlık otopark yapıyor. Şimdiden alıcısına geçmiş olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Otoparkı olmayan evlerin gelecekte para edeceğini düşünmüyorum. Şu anda kentsel dönüşümle otopark işini güzelleştirdik. Çoğu yerde arabayı koyacak kaldırım bile yok. Parası olan adamın evinde 2 araba var nereye sokacak bu arabaları ? Adam site yapıyor. 50 daireye 25 araçlık otopark yapıyor. Şimdiden alıcısına geçmiş olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Üstelik otoparki olmayan apartmanlara ruhsat verilmeyecekti

8. Son faiz indiriminde sağlam nakiti olanlar ve müteahhitler kazandı.

Sağlam nakiti olan 0,64 kredi ile az pesinatla evi aldı. Geriye kalan nakitini dövize gömdü.
    Müteahhit stoğunu eritti. Gelen nakiti dövize gömdü.

Böylelikle döviz ve enflasyon artmaya devam etti.

Orta direk ve altının alım gücü iyicene düştü.

G008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Sayfa 787/1002 İlkİlk ... 287687737777785786787788789797837887 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •