Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 660/1002 İlkİlk ... 160560610650658659660661662670710760 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,273 - 5,280 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Berber haklı, *2 yıl sonra evin değeri %50-60 artar ödediği kredi kuşa döner. Daha bankaya para ödemeden böyle kar 100 yılda bir gelir
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Biraz önce berbere traşa gittiğimde, geveze berber muhabbet konusu açmaya çalışmak için nerelisinle başlayınca ;
    Sen boş ver nereli olduğumuzu, işlerin nasıl ? Bak konut kredileri düştü daire alacanmı dedim. Adam , oooo abi ben bir tane kaptım, şimdi emekli babamın üzerine bir tane alacağız dedi.

Peki taksitleri nasıl ödeyeceksin, bak 3 ay kapanıveriyor dükkanlar dedim. Abi, 2 yıl ödemesiz zaten. 2 yılda neler olur neler. Böyle bir kıyak bir daha asla gelmez. dedi.
    F5121 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Berber haklı, *2 yıl sonra evin değeri %50-60 artar ödediği kredi kuşa döner. Daha bankaya para ödemeden böyle kar 100 yılda bir gelir

Son 2 yilda %50 uzeri degiri artmis ev orani kactir?
    Suan alinan evlerin bir cogu degerinin uzerinde aliniyor

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Otomobil son 1 yılda %60-80 artmış bu getçek ve halada artış aynı hızda devam ediyor. Ev ve arsada ise balon daha yeni şişmeye başlıyor. Ben bunu 6-7 aydır söylüyorum, burada ev almayın diyenlerin aksine. Alan karlıdır aynen araçtaki gibi. Arsalardan haberiniz varmı bilmiyorum ama sadece son 2 haftada %50 artan arsalar biliyorum. Burası borsa forumu az buçuk trendden anlarız. Şu an tüm mallarda artış trendi var, bunu kabul etsekte etmesekte.
     Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Son 2 yilda %50 uzeri degiri artmis ev orani kactir?
    Suan alinan evlerin bir cogu degerinin uzerinde aliniyor

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. ev alıp satarkenen deprem zigortasını sual eyliyor tapu dayresi ... bilinçli sorumlu bir yurttaş mutlaka ister kiracı ister mülk sahibi olsun evini kapsamlı sigorta yaptırmalı... yangınından tut da helikopter uçak düşmesi , tren gemi şilep çarpması yada düşmesi , fırtına boran kasırga hortum hasarı , apartman komşularından kaynaklı evinin göreceği zarar , senin üçüncü kişilere vereceğin zarar ( mesela manyak bir koleksiyoncusun , evde aygaz ipragaz milangaz mogaz tüplerinin hepsinden boy boy dolu olarak koleksiyonunu yapıyorsun ... bi aksi durumda patlama olsa evi bırak bina mortingen ştrase olur bu durumda sigortan varsa üçüncü kişilere bina sakinlerine verdiğin zararın bir kısmını herhalde sigorta şey eder ) ... onun içün sigorta iyi bir mevcudiyet.
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

5.  Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Kanuni yollara başvurun, iade alabiliyorsunuz bu bedeli.
    Kanuni yol derken,
    Tuketici hakem heyetine mi yoksa yargiya mi başvuracaz.

Sözleşmeyi iyi okumadım ama, banka sozlesmede böyle bir madde var ve sende "okudum anladım" diye imzalamisin derse ne olur.

6. Size 4 yıl önce aldığım ve geçen ay sattığım evimle ilgili bilgi vermek istiyorum;

Yer: Konya

Evi alış: 24 Nisan 2016 Alış Fiyatı: 182.500 TL - Dolar kuru: 2,85 (64.000 dolar) - Gram altın: 113,5 tl (1608 gram)
    Evi satış: 19 Haziran 2020 Satış Fiyatı: 285.000 TL - Dolar kuru: 6,88 (41.425 dolar) - Gram altın: 380 tl ( 750 gram)

Evin fiyatı 64 bin dolardan 41.425 dolara düşmüş
    Evin değeri yine 1608 gram altından 750 gram altına düşmüş.

Bu süre zarfında ;

EVİN DEĞERİ TL BAZINDA ARTIŞ: % 56
    DOLARIN ARTIŞ: %141
    ALTININ ARTIŞ: % 235

Kira gelirim: 38 ay (ortalama net 38.000 tl) Ev 6 ay boş kaldı, merkezi sistem oldugu için yaklaşık 2000 tl cebimden aidat ödedim. Bakım onarım masrafları da yaklasık 2000 tl tuttu (duşakabin bozuldu, tavan döküldü vs)

Nereden bakarsam bakayım elimde kalıyor...
    Hem dolar bazında, hem altın bazında ciddi zarardayım.
    3 kiracı değişti, kira artış diyalogları baya can sıkıcı oldu.

Ben bunları neden yazdım? Yaşadığım tecrübeyi, alış satış fiyatlarımı paylaşmak istedim. Bir nevi kendi muhasebemi paylaşıp sesli düşündüm. Size şunu net söyleyebilirim; bu hesap kafa kafaya olsa da ev yatırım aracı olmaz, olamaz benim için. Bir sürü şeyle uğraştım (emlakçı, kiracı, sıvacı, fayansçı, kapıcı, yönetici) ve kısıtlı zamanımda yeterince bunaldım. Başka bölgelerde fiyatları mutlaka daha fazla artan evler vardır ona bir şey demiyorum ancak genel anlamda altın ve dolara karşı bu hesapta 2010 dan bu yana galip gelen örnek yüzde 10 u geçmez diye düşünüyorum.

Yıllardır bu başlığı okurum, ilk kez başlığın sorusuna ''kendi adıma'' bu denli net cevap verebiliyorum..

7.  Alıntı Originally Posted by feveran99 Yazıyı Oku
    Size 4 yıl önce aldığım ve geçen ay sattığım evimle ilgili bilgi vermek istiyorum;

Evi alış: 24 Nisan 2016 Alış Fiyatı: 182.500 TL - Dolar kuru: 2,85 (64.000 dolar) - Gram altın: 113,5 tl (1608 gram)
    Evi satış: 19 Haziran 2020 Satış Fiyatı: 285.000 TL - Dolar kuru: 6,88 (41.425 dolar) - Gram altın: 380 tl ( 750 gram)

Bu süre zarfında ;

Kira gelirim: 38 ay (ortalama net 38.000 tl) Ev 6 ay boş kaldı, merkezi sistem oldugu için yaklaşık 2000 tl cebimden aidat ödedim. Bakım onarım masrafları da yaklasık 2000 tl tuttu (duşakabin bozuldu, tavan döküldü vs)

Ben bunları neden yazdım? Yaşadığım tecrübeyi, alış satış fiyatlarımı paylaşmak istedim. Bir nevi kendi muhasebemi paylaşıp sesli düşündüm. Size şunu net söyleyebilirim; bu hesap kafa kafaya olsa da ev yatırım aracı olmaz, olamaz benim için. Bir sürü şeyle uğraştım (emlakçı, kiracı, sıvacı, fayansçı, kapıcı, yönetici) ve kısıtlı zamanımda yeterince bunaldım. Başka bölgelerde fiyatları mutlaka daha fazla artan evler vardır ona bir şey demiyorum ancak genel anlamda altın ve dolara karşı bu hesapta 2010 dan bu yana galip gelen örnek yüzde 10 u geçmez diye düşünüyorum.

Yıllardır bu başlığı okurum, ilk kez başlığın sorusuna ''kendi adıma'' bu denli net cevap verebiliyorum..
    hisse kelepirden , ev topraktan alınır ...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

8.  Alıntı Originally Posted by feveran99 Yazıyı Oku
    Size 4 yıl önce aldığım ve geçen ay sattığım evimle ilgili bilgi vermek istiyorum;

Bu süre zarfında ;

Demek dolar toplayan, kestirmeden gidiyor, cok degil 3 sene sonra secim var, kim bilir o dolar nereye cikar artik.

Sayfa 660/1002 İlkİlk ... 160560610650658659660661662670710760 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •