Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
Multiple Choice Poll.
Sayfa 522/1002 İlkİlk ... 22422472512520521522523524532572622 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,169 - 4,176 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Şimdi tüm piyasalarda sanılıyor ki aptallar ve fırsatçılar var onlar fiyatları belirliyor.Bu işlerde piyasaları aptallar ve fırsatçılar oluşturmaz.Zamanın ruhu var ,piyasa var, ister kabul edilsin ister edilmesin sistem kendi dinamiğinde işler.Önemli olan olan biteni doğru okumak.Benim baya gayrımenkulum var,zamanında devletin emekli maaşına güvenmediğimden her türk gibi gayrımenkule baya para bağladım.Şu anda gayrımenkul artsa işime gelir,ama bence öyle olmayacak bu artışlar bana mantıklı gelmiyor.Milletin alım gücü sınırlı,gayrımenkulde hakiki enflasyonu yenecek sürdürülebilir talep şu ortamda olamaz.Kira durumu ise benim aklıma göre çok daha kötü seyredecek.Bekleyelim görelim bakalım.
    Kiralar artmayabilir, ama ev fiyatları artabilir.Varlık şişmesi diyorlar buna. Borsalarda da o gercekleşiyor.

15 yıllık ucuz kredi şuanki fiyatları artırmaya yeterli. Geleceğin alım gücünü bugune cekiyorsun.

Memur'a diyorsun ki al sana 300-400k tl para, araba ya da ev al. Bu fırsat şimdiki fiyatları şişirir, ama bu gecici dönemlik olabilir.

Bu tarz varlık şişmesi olduğu zamanlarda satış yapılmalı. Önümüzdeki 2-3 yıl satış için uygun olabilir. (varlık fiyatlarının şişmesini ön görüyorum)

Fed salgın bitince parayı cekmeye başlağında varlık fiyatları tekrar düşmeye başlayacak. O zamana kadar satmak için süremiz var.

Tüm bunlara ek bişey söyleyiyim. Istanbulda arz azalıyor, bu da fiyatları artırır. Son 2-3 senedir civi cakılmadı Istanbul'a.

Dezavantajlar ise Turizm ölmesi, yüksek işşizlik bunlar da fiyatları geri ceker.

Bence FED parayı salması, fiyatları artırmaya devam ettircek. Taki tekrar cekicem dediğine güne kadar.

2.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bu konutuna zam yapan grup hayat icinde yapilan zamlarin hicbirine itiraz etmiyordur insallah. Mesela soganin patatesin 10_15 lira ya ciktigi donemlerde arz- talep meselesi olarak bakmislardir olaya!....

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Çok güzel bir yorum olmuş,tebrik ederim....

Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Kiralar artmayabilir, ama ev fiyatları artabilir.Varlık şişmesi diyorlar buna. Borsalarda o gercekleşiyor.

15 yıllık ucuz kredi şuanki fiyatları artırmaya yeterli. Geleceğin alım gücünü bugune cekiyorsun.

Bu tarz varlık şişmesi olduğu zamanlarda satış yapılmalı. Önümüzdeki 2-3 yıl satış için uygun olabilir.

Fed salgın bitince parayı cekmeye başlağında varlık fiyatları tekrar düşmeye başlayacak. O zamana kadar satmak için süremiz var.
    Valla 3 yıl önce deminki örnek ev için ben satma işini 6 ay denedim kimse almadı.O zaman 440 dan ev satılmış sitede ben 370 e kadar düştüm kimse almadı, ben de bir sağlam tanıdığa kiraya verdim.Şimdi sahibinden .com a bakıyorum 450 desem anca gider millet baya baya pazarlık etmeye kalkar.Zaten kiracı çok yakınım satsam ayıp olur.1200 lira kira için 400 450 bin lira duruyor o evde.Ben kar falan görmüyorum emlakta.Uzun süre de pek ümidim yok.

Neyse bu işlerde kızma sinirlenme olmaz,biri para bağlamış ,belki yılların helal para ile edinilmiş birikimi emeği orda yatıyor.Diğeri kredi çekecek belki yıllarca borç ödeyecek.Kızma sinirlenme olmaz,herkes kendince haklı,ortada buluşulunur piyasa olayı halleder merak etmeyin arkadaşlar))))))

5. Her yıl mayıs ayında kiraya makul ölçüde zam yapardım.
    Bu sene kirayı aldığıma şükrediyorum.
    Sanırım yılbaşında konuşmayı düşünüyorum.
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Kirada evlerim var kiracılar kiralarını ödemekte zorlanıyorlar,bu yıl enflasyon kadar zam yapma olasılığım ya var ya yok,enflasyon üstü zam isteyemem kesinlikle.Dükkanlardan birinin kiracısı bir yıl önce çıktı bir yıldır benim istediğim fiyata kiracı bulamıyorum.Bir diğer esnaf kiracım üç aydır dükkanı açamıyor,ilk ay aradı malum durum nedeniyle kirayı yatıramıyacağım dükkan kapalı dedi,tamam dedim dükkanını açtığın zaman konuşuruz hala dükkanı açamadı ona da değil zam yapmak ,acaba batar mı diye düşünüyorum.Ticari yatırımlarda durum böyle.Ev kiracılarımdan emekli olanlar enflasyon kadar zam yaparlar diye düşünüyorum onlar güvenilir gibime geliyor ama onlardan da enflasyon üstü kira istemem mümkün değil.Benim reelde yaşadıklarım bunlar ,diğer mülk sahibi arkadaşlar da kendi deneyimlerini yazarlarsa daha sağlıklı olur tabi.

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Valla 3 yıl önce deminki örnek ev için ben satma işini 6 ay denedim kimse almadı.O zaman 440 dan ev satılmış sitede ben 370 e kadar düştüm kimse almadı, ben de bir sağlam tanıdığa kiraya verdim.Şimdi sahibinden .com a bakıyorum 450 desem anca gider millet baya baya pazarlık etmeye kalkar.Zaten kiracı çok yakınım satsam ayıp olur.1200 lira kira için 400 450 bin lira duruyor o evde.Ben kar falan görmüyorum emlakta.Uzun süre de pek ümidim yok.
    Alternatiflere bakmamız lazım. Mevduatta yüzde 5 faizle para daha cok erir. Turkiye ekonomisi reel anlamda büyümediği için ev fiyatlarının artmasını ben de beklemiyorum. Ama arzın azaldığını belirteyim, buna para bollaşması eklenirse ev fiyatları salgın sonra toparlayabilir. Salgın döneminde cok büyük beklentiye girmemeli.

Uygun fiyata alınmış ev mi, mevduat mı dersiniz. Ev derim.

Eurobond mu, ev mi derseniz. Eurobond derim.

7. Yukarida arkadaşın bahsettiği olay saniyorum, kira tespit davası.
    Hem ticari hem de konutlar içinde gecerlidir.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. lawyerbroker,

Yukarıda saydığınız maddeler hem ticari hem de konut için geçerli mi?

8. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Fırsatçılık yok iki sene evvel 150 bin dolara satılan dairenin üst katı yine 150 bin dolar .

O zaman 0.99 almıştı alan bu alan 0.74 le alacak onun etkisi tl olarak .

Hemde daha kötü yeri .

Bende satışa koyarsam 30 m2 eklerim artık apartmanda gelenek sanırım bu .

Satıcı yazlıkta komisyoncu sizinkine bakabilir mi diye sorarsa öncekindeki gibi 5000 ateşle diyeceğim .

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 522/1002 İlkİlk ... 22422472512520521522523524532572622 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •