Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 791/1002 İlkİlk ... 291691741781789790791792793801841891 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,321 - 6,328 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar. Ev sahibimle (önceden tanıyordu birbirimizi) 2019 Eylül ayında 5 yıllık güvene dayalı bir anlaşma yaptık. 4 yıldır aynı evde oturuyordum herhangi bir kira gecikmesi yada ödememe durumu olmadı. (kamu personeliyim). Ev ve Kira fiyatları artınca anlaşmanın üzerinden 10 ay geçmişken (kirayı arttırmaya yüzü tutmadı sanırım. Zira 10 ay önce zaten arttırmıştı kendi istediğine getirmişti kirayı) Evden çıkmamı istedi. Acil olarak çıkmam için baskı yapıyor. Ev satın almayı düşünüyorum. Bunun için 2021 Ocak ayına anca hazır olurum mali olarak. Ortalama 4 aya ihtiyacım var. Birkaç cevaba ihtiyacım var.
    1.Resmi yollardan beni çıkarması ne kadar sürer (Kirayı düzenli ödüyorum. Henüz restleşme durumu olmadı).
    2. Paramın hazır olması Ocak ayını bulacak ama diyelimki şimdi bir ev buldum. Adama kapora vermeden önce ev sahibinin evi anlaştığımız fiyat üzerinden anlaştığımız tarihte bana satması için Noter den falan yaptırabileceğimiz resmi bir işlem var mı acaba? Süre uzayınca fiyat değiştirenler oluyor.
    3.Yaklaşık 200 Kira çarpanı olan bir evi yarı peşin yarın kredi ile almak şu an için mantıklı mı?
    Sn. rockclimber,

İlk sorunun cevabı beni aşar.

İkinci sorunun cevabı ise evettir. Adama kapora vermeden önce ev sahibinin evi anlaştığımız fiyat üzerinden anlaştığımız tarihte size satması için sözleşme yapacaksınız. Ev örneğin 31 Ocak 2020 tarihinde sizin olacak sizde X kadar ödeme yapacaksınız. Bu alım hakkı için prim ödenmesi istenebilir. Bunu da ödeyebilirsiniz. Örneğin 100 lira değerinde bir ev için 5 lira prim ödersiniz. Böylelikle 5 liralık prim ile 100 TL'ye alım hakkı sahibi olursunuz. Finansal piyasalarda yaptığımız alıcısına gelecekte belirli bir miktarda evi, belirli bir fiyattan alma hakkı veren opsiyon sözleşmesini noter huzurunda gayri menkul piyasasında yapabilirsiniz.

Yaklaşık 200 Kira çarpanı olan bir evi alma konusunda benim fikrim olumsuz ancak olumlu olanlarda var. 200 kira çarpana kirada oturmak bana daha makul geliyor...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar. Ev sahibimle (önceden tanıyordu birbirimizi) 2019 Eylül ayında 5 yıllık güvene dayalı bir anlaşma yaptık. 4 yıldır aynı evde oturuyordum herhangi bir kira gecikmesi yada ödememe durumu olmadı. (kamu personeliyim). Ev ve Kira fiyatları artınca anlaşmanın üzerinden 10 ay geçmişken (kirayı arttırmaya yüzü tutmadı sanırım. Zira 10 ay önce zaten arttırmıştı kendi istediğine getirmişti kirayı) Evden çıkmamı istedi. Acil olarak çıkmam için baskı yapıyor. Ev satın almayı düşünüyorum. Bunun için 2021 Ocak ayına anca hazır olurum mali olarak. Ortalama 4 aya ihtiyacım var. Birkaç cevaba ihtiyacım var.
    1.Resmi yollardan beni çıkarması ne kadar sürer (Kirayı düzenli ödüyorum. Henüz restleşme durumu olmadı).
    2. Paramın hazır olması Ocak ayını bulacak ama diyelimki şimdi bir ev buldum. Adama kapora vermeden önce ev sahibinin evi anlaştığımız fiyat üzerinden anlaştığımız tarihte bana satması için Noter den falan yaptırabileceğimiz resmi bir işlem var mı acaba? Süre uzayınca fiyat değiştirenler oluyor.
    3.Yaklaşık 200 Kira çarpanı olan bir evi yarı peşin yarın kredi ile almak şu an için mantıklı mı?
    Kiranı ödüyorsan seni yasal yollardan evden çıkarması çok zor. Kiranı ödemesen bile en az 6 ay sürüyor

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    merhaba sn rockclimber
    1. Soruyu avukata sormak lazım ama tahminim, eğer kirayı elden vermiyorsanız en az 6 ay sürer diye tahmin ediyorum.
    Davayı sizin kazanma şansınız var. Dediğim gibi avukata sormakta fayda var
    2.noterde yapacağınız sözleşmenin, müteahitin evi başkasına sarmasını engel teşkil etmiyor. Davalık olunca davayı kazanırsınız belki ama çok başınız ağrır.
    Benzer konuyu bende araştırmıştım, 2-3 noterde yazdığım şeyleri söyledi
    3. Şuan kredi oranları yüksek, ancak ben ev almak zorunda olsaydım %35in üzerine çıkmamayı gayret ederdim.

Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    Cevap net,kirayı bankadan yatırın,yıllık enflasyon oranında zam yapın,evden çıkmayın,resmi tebligat ve hakim kararıyla çıkarılana kadar bekleyin ki en az 2 yıl sürer.Yasal olarak olay tamamen kiracı lehinedir,hele öyle kira kontratı ortasında acilen çık falan tamamen gülünecek işler.Olay hukuki zemine dönünce ev sahipliği tamamen saçmalık.Kiracılar yüzünden 2 tane ev satmak zorunda kalan biri olarak bunları yazıyorum.

Ha huzursuz olduğun bir evde ailenle yaşıyorsun falan tatsız işler tabi.Her iki taraf için de çok sıkıntılı durumlar.Evsahibi para bağlamış,devlet yıllık enflasyon oranında zam hakkın var diyor,sonra enflasyonda yüzde 12 diyor, al buyur burdan yak.3 yıllık eski kiracın oldu mu kira komik kalıyor,tabi iyice çakal kiracıya düşersen kiranı da yatırmaz, evinin de canına okur.Yahu evden ihtilaflı çıkıp kira ,elektrik su takan ayrıca kızıp tuvaleti tıkayan insanlar var bu memlekette.Aslında evsahipliği hiç iş değil.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. rockclimber,

İlk sorunun cevabı beni aşar.

İkinci sorunun cevabı ise evettir. Adama kapora vermeden önce ev sahibinin evi anlaştığımız fiyat üzerinden anlaştığımız tarihte size satması için sözleşme yapacaksınız. Ev örneğin 31 Ocak 2020 tarihinde sizin olacak sizde X kadar ödeme yapacaksınız. Bu alım hakkı için prim ödenmesi istenebilir. Bunu da ödeyebilirsiniz. Örneğin 100 lira değerinde bir ev için 5 lira prim ödersiniz. Böylelikle 5 liralık prim ile 100 TL'ye alım hakkı sahibi olursunuz. Finansal piyasalarda yaptığımız alıcısına gelecekte belirli bir miktarda evi, belirli bir fiyattan alma hakkı veren opsiyon sözleşmesini noter huzurunda gayri menkul piyasasında yapabilirsiniz.

Yaklaşık 200 Kira çarpanı olan bir evi alma konusunda benim fikrim olumsuz ancak olumlu olanlarda var. 200 kira çarpana kirada oturmak bana daha makul geliyor...
    Diğer noterden fiyatı sabitlemek olayına gelince ,bunun adına gayrımenkul satış vaadi sözleşmesi deniyor,teknik yapı,suryapı,nef falan yıllardır tapusuz evleri zaten bu şekilde satıyor.Ha tapuyu geçtim ev de yok zaten ortalıkta,maket satılıyor.Farzı misal bu arsada ev olsa ben sana şu fiyata satarım valla diye noterden sözleşme yapılıyor yüzbinlerce lira para bu şekilde el değiştiriyor.Tamamen saçmalık,hukuken çok sorunlu anlamsız işler.Ev bitmiş ,iskanlı,hazırsa müteahitle ileri tarihli yapacağınız ceza maddesi içeren bir sözleşme elbet bağlayıcıdır.Misalen sözleşmeden dönen karşı tarafa 50 bin lira öder diye madde koyarsınız,siz almak zorunda kalırsınız,adam da satmak zorunda kalır.

7.  Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    Merhaba,

konu 1 : Bayağı uzun sürer, burada siz avantajlısınız ama uzlaşmak en iyisi. O yüzden haklarımı biliyorum, ben çıkıcam ama en az 4 aya ihtiyacım var anlayışlı olun , beni sıkıştırmayın deyin. Hukuk yolu ile çıkarabilmesi için mevcut kontrat bitiminde geçerli bir sebep ( aynı ilçede başka evim yok ben oturacağım diyebilir -başka bir sebeble çıkaramaz zaten) ile size ihtarname vermek zorunda.

konu 2 : Allengirli bir işe girişmeyin. Şimdiden yer bakmaya başlayın, siz piyasayı tanıyana kadar bir ay geçer zaten. Kapora sözleşmesini noterde yapabilirsiniz ama karşı taraf cezasına katlanır yine iptal eder sözleşmeyi (kapora sözleşmelerinde ceza kaporanın iki katı)

8. Hükümete teşekkür edin. Eskiden lüks kahve ve fast food bu kadar yoktu! Artık her yerde var!

Starbucks in en çok olduğu 2. ülkeyiz! Ekonomist Mahfi Eğilmez nedenini açıkladı: Kısmen gösteriş, kısmen züppe etkisi

Starbucks’ın dünyada en çok olduğu 2. ülkeyiz!
    Türkiye’nin notu Tanzanya seviyesine indirilmişken Avrupa’da en çok Starbucks dükkanı olan ikinci ülke olmamızın ardında sosyo-ekonomik bir analiz yatıyor.

http://m.patronlardunyasi.com/defaul...haberid=240823

Sayfa 791/1002 İlkİlk ... 291691741781789790791792793801841891 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •