Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 848/1002 İlkİlk ... 348748798838846847848849850858898948 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,777 - 6,784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yurtdışına gitmek isteyen çok da, gidebilen az olacak.
    Adamlar artık hasta-yaşlı bakıcısı olarak gelenin bile yeterli seviyede almanca bilmesini istiyorlar. Eskisi gibi sıfırdan uğraşmak istemiyorlar.
    Diplomalarımızın uluslararası denklik meselesi de ayrı bir sıkıntı.
    O yüzden "gidecem bu ülkeden" diyenlerin çoğu seve seve kalacak.
    Sadece paralı ve zeki kesim gereken şartları sağlayabilir bence.

Ha tabi bir "demirci-kaynakçı" da eğer B1-B2 seviyesinde almanca konuşabiliyorsa o da gidebilir. Ama piyasada öyle biri yoktur heralde.
    Benim ,Almanca dersi verdiğim ve Goethe Institut'tan B1 sertifiksı aldırdığım fayans ustası vardı, o şirket vasıtasıyla gitti....

2. Aynen öyle. Lüks segment ( 2.5m + sanırım ) zaten hiç burnundan kıl aldırmadı direk uçtu gitti. Benim baktığım orta - ust diyebileceğimiz 1.5 - 2.5 arasına geldi önceden 1 - 2 arası idi ve kesinlikle inmiyor satilanlar da oluyor ama hem mevsimsel hem de faizlerde dolayı yavaşladı yine de kimse burnundan kıl aldırmıyor hayırlısı olsun bakalım.
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sizin için sanırım Ankara faktörü de etkili.

ankara da gelirler devlete endeksli ve hamdolsun piyasa kan gölü olsa da itibar başta olmak üzere hiçbir konuda zerre tasarruf yok.

herkes memur krediyi ödeyebilir miyim kaygısı yok.

kara para rüşvet aklama kaynaklı alımlar ayrı hikaye zaten

devletten akan kaynakta dramatik kesinti olmadığı sürece ankara piyasası rölanti de gider.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Aynen öyle ama fırsat kötü kaçtı. Tam pazarlık ediyordum resmen yazık oldu içinde kiracı olmasa almıştım çoktan biraz da nasip yani. Kiracı varken almayı kabul etsem kafadan 600 bin dusuge alıyordum mayıs ayında 1 haziran milat oldu orada patladı iş, bir süre yatay gidebilir ama sonra arz yok talep var yon belli bence de.
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    kredi faizleri yükselince sonbaharda ev fiyatları düşer dedik fakat tam aksine fiyatlarda bir katılaşma oldu, yalnız aynı ilanlar dönüp duruyor satıldığı da yok. bana da tlde nominal olarak düşmez gibi geliyor artık ama enflasyona karşı reel olarak ezilebilir.

4. Marmara daki kırılım şiddetinde ölmez sağ kalırsak düşünüyorum .

Daha öncesi mantıklı değil yıkılma riskini göze alamıyorum

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Aynen öyle. Lüks segment ( 2.5m + sanırım ) zaten hiç burnundan kıl aldırmadı direk uçtu gitti. Benim baktığım orta - ust diyebileceğimiz 1.5 - 2.5 arasına geldi önceden 1 - 2 arası idi ve kesinlikle inmiyor satilanlar da oluyor ama hem mevsimsel hem de faizlerde dolayı yavaşladı yine de kimse burnundan kıl aldırmıyor hayırlısı olsun bakalım.

Sn. Nosfecagri, sizinle çok benzeriz. 3-4 yıldır Ankarada alıcı olarak ev bakıyorum, orta üst site, çayyolu tarafları. Sonunda karar verdim, 1600-1800 aralığında alım yapacağım.

6. Bir de sahibinden sitesinde ilan kalkınca satıldı zannetmeyin. Kalkan ilanların bir kısmı 1 aylık süresi bitttiği için kalkanlar diğer büyük çoğunluğu da uzunca süredir satılamadığı için satıştan vazgeçen ev sahipleri. Özellikle Eylül ortasından itibaren emlak piyasasında yaprak kımıldamıyor.

Panikçileri fazla önemsemeyin. Faizler artmaya yeni başladı. Konut fiyatlarında TL bazlı olarak 2 yıl yerinde sayan fiyatlar görürsem hiç şaşırmam. Evet fiyatlar TL bazlı düşmeyebilir ama 2 yıl bu enflasyon ve muhtemel döviz artışıyla fiyatların yerinde sayması bile fiyatların düşmesi sayılır.

Şimdilik herşey 2018 e benziyor. Yarın merkez faiz arttırırsa gayrimenkul sektörüyle işleri bitmiş tabutuna çivi çakmaya başladılar demektir. O yüzden yarınki faiz kararı önemli
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7. Hayırlı olsun, beni kiralar bitiriyor mesela o dediğiniz evi muhtemelen 4 - 4.5 arasına tutarsınız yani 30 senelik kirasını vermek gerekiyor bu da benim kafama bir türlü yatamadı gitti böyle böyle de ev alamadık işte dile kolay 7 sene oldu

Cauti aney diyor, sürekli kafada hesap yapmayacaksın diye. Hakikaten öyle ama huy işte çıkmıyor can çıkmadan.
     Alıntı Originally Posted by lunatic Yazıyı Oku
    Sn. Nosfecagri, sizinle çok benzeriz. 3-4 yıldır Ankarada alıcı olarak ev bakıyorum, orta üst site, çayyolu tarafları. Sonunda karar verdim, 1600-1800 aralığında alım yapacağım.

8. Hiçbir şey bilmeyen adam bile yarın faizler artmadan önceki şu halde bile bankadaki 1 milyon TL mevduatına her ay 11.200 TL para kazanıyor.
    Dolar, altın, borsa falan hiç riske girmek istemeyen kişi bile aylık bu parayı kazanırım diye düşünürse yarın faiz artışından sonra daha da çok kazanacaklarını düşünür ve hiç konuta yatırım yapmaz.

Bir de bu faizi almak için evini satmak isteyenleri düşünün..?

"Ama parası erir..." falan diye düşüneceksiniz biliyorum ama insanlar tatlı parayı severler. Mantık aramayın...

Ayrıca illa ki mantık arıyorsanız konut fiyatlarının bu denli balon olması da bu tarz mantıksızlığın eseri olduğunu da unutmayın...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Sayfa 848/1002 İlkİlk ... 348748798838846847848849850858898948 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •