Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 308/1002 İlkİlk ... 208258298306307308309310318358408808 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,457 - 2,464 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Öyle deme abi biz en iyisini biliriz gitmesek de görmesek de ahkamın kralını biz keseriz biz biz. Bizden iyi mi bileceksiniz? Yaşadı iseniz ne olmuş? Internette ne yazıyorsa o.

Malesef ülkemizin kısır siyasi ortamında her iki tarafın aslında psikolojisi aynı, al birini vur ötekine.

Ben şahsen Türkiye'de vergilerin adaletsiz toplandığını hep söylüyorum.

Düzen bozuk ve bunu ben de teyit ediyorum.

Ancak toplam vergi yükü Avrupa'nın yine de altında. Sadece bunu söylüyorum.

Ama bu Türkiye'de vergilerin az olduğu anlamına da gelmiyor. Muadili olan bir çok ülkeden misliyle fazla.

Hatta o nedenle son 1 yıldır Türkiye'den ihrac ettiğim ürünleri daha düşük vergi yükü ile imal edebileceğim ülkeler arıyorum. Belki diğer başlıklardan şahit olmuşsunuzdur.

Çünkü Türkiye'de hakkaniyetli ve adil bir vergi politikası yok.

Ama buna rağmen AB vatandaşlığım olmasına rağmen çoğu Avrupa Birliği ülkesinde bu tür bir girişimde bulunamıyorum.

Zira inanın oradaki vergiler buradan da yüksek.

Avrupa'daki tek alternatif Bulgaristan gibi gözüküyor ve konuyla ilgili bazı girişimlerde bulundum.

En azından ihraç ettiğim ürünleri orada imal edip oradan ihrac etmek gibi bir olasılık üzerinde çalışıyorum.

Ama tekrar söylüyorum, bu sadece Bulgaristan ve İsviçre gibi istisna ülkelerin vergileri Türkiye'den daha düşük demek.

Pek çok Avrupa ülkesinin vergi yükü Türkiye'den kat be kat fazla. Evet hesap verilebilir ve adil bir düzenleri var ama yıllık %2 (binde 20!!!) emlak vergisi koyulduğu zaman (Türkiye'de itiraz edilen binde 3 'lük servet vergisinin 7-8 katı) adam sana hesabını verse de çok bir anlamı kalmıyor. Vergiler yüksek işte.

Elma ile armutu bence karıştırmamalı. Avrupanın çoğu ülkesinde vergi Türkiye'ye göre yüksek ama adaletli.

Türkiye'de de vergiler dünya ortalamasından düşük demedim. Evet Türkiye'de de vergiler yüksek ama Avrupa ülkeleri kadar yüksek değil.

Sanırım anlatabiliyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Kişi başına ödenen vergi oranında OECD ülkeleri arasında sıralamada sonlardayız. Sn rxpu'nun söylediklerine katılıyorum. Evet otomobil için ÖTV ve yurtdışı çıkış harcı veya telefon harcı gibi dünyada eşi benzeri olmayan vergiler ödüyoruz ama bunların nedeni kesinlikle kayıtdışılık. Doktorumuz, mimarımız vergi vermiyor, esnaf kesimi vergi vermiyor, hizmet sektörü kontrol altında değil vb..

3. Azınlığın çoğunluğa hükmetmesi ve köle haline getirmesi (vergilerle ve zamlarla ezilmesi, alım gücünün düşmesi, ev- varsa iş arasında gidip gelinmesi ve eve hapsolunması) isteniyor bu AKP düzeninde...

4.  Alıntı Originally Posted by mirage Yazıyı Oku
    Kişi başına ödenen vergi oranında OECD ülkeleri arasında sıralamada sonlardayız. Sn rxpu'nun söylediklerine katılıyorum. Evet otomobil için ÖTV ve yurtdışı çıkış harcı veya telefon harcı gibi dünyada eşi benzeri olmayan vergiler ödüyoruz ama bunların nedeni kesinlikle kayıtdışılık. Doktorumuz, mimarımız vergi vermiyor, esnaf kesimi vergi vermiyor, hizmet sektörü kontrol altında değil vb..
    İnsanlar , vergi vermesi gerekenlerden vergi alınmadığı veya alınamadığı için bu tür abuk subuk servet vergileri ile muhatap olduklarını ama buna rağmen ülkenin topladığı kişi başına vergi tahsilatının yerlerde süründüğünü görmeli.

Eğer problemi doğru teşhis edemezseniz çözümünü de bulamazsınız. Sadece kendinizi yıpratırsınız.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

kedi vergileri ile ispat edemediler şimdi manasız argumanlarla konuyu devam ettiriyorlar.. "all the president's men" tabiri burada uygun olacaktır..akşam tv lerde a.k.p argumanlarını savunanlar da ancak bu kadar yapar.."Turkiye de fazla ama avrupada daha fazla, hadi yine iyisiniz"

yok vergi toplanamamış da yok bilmem ne de..standard bir orta direk için vergi yükü çok daha fazla avrupaya göre.. elektrik, benzin, kdv, viskiye verdiğin ötv, arabaya verdiğin ötv pasaporta verdiğin ötv bunlar vergi değil mi? hayatın her alanı vergilendirilmiş durumda.. elinde kalan para ne kadar ? harcanabilir gelirin ne kadar vergilerden sonra ? saçma saçma argumanlarla avrupa daha fazla vergi ödüyor diye ispata çalışılıyor..

"a.k.p. hukumetinin topladığı ve sürekli artan vergiler neden yetmiyor" diye sorgulamıyorlar vergiler az diye ispata çalışıyorlar
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6. Verginin karşı ayağı 'gelir'dir .

Gelirimiz , belli bir dönem içinde , ne imiş , ne olmuş ?

Bizim gelirimiz %? enflasyon ile traşlanırken ;

Portekiz (AB'nin en fakir ülkesi) €600 olan asgari ücret 2020'de €700 'ya yükseltiliyor.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    Evet baya şikayetçi insanlar yeni emlak vergisinden peki neden şikayet ediyorlar? Bence şükretsinler. 1950 - 60 arası doğan nesil zaten 80 90 yılların hatta 2 binli yılların başındaki fırsatlardan oldukça yararlandılar ve zenginliklerine zenginlik kattılar tüm dünyada. Onların ana babaları 20 30 doğumlular zaten onlara güzel bir temel hazırlamıştı. Bu temelin üstüne katarak yıllarca gayet güzel yaşadılar.
    Şu an baby boomers denilen bu 50 60 70 li yaşlardaki nesil dünya varlıklarının %80 lik bölümüne sahip. Nesiller arası bu gelir adaletsizliği ne olacaktı sanıyorsunuz?
    Şu an 20 li yaşlarda hayata yeni başlayacak insanları düşünen yok 2 bin tl asgari ücret alıyor bırakın ev almayı kendine scooter bile alabilecek birikimi 5 yılda ancak yapabilir o da kenara iyi bir para koyması gerek her ay.

Bu babadan zengin olan ya da 50 60 yalşında olan insanları monopoly oyununa erken başlayıp tüm dükkanları satın almış ve gelen geçenden kira alan kişilere benzetiyorum. Oyuna yeni girenlerin ne gibi bir şansı olabilir. Sizce bu adil mi?? Dünyaya erken gelip tüm varlıkları tekellerinde toplamak mı adalet? EEE böyle olunca biri gelir o monopoly oyununun kartonunu alır ters çevirir tüm oyun baştan başlar. Dünyada ve ülkemizde olan ve olacak olan budur. Kartlar yeniden dağılacak bu daha başlangıç bence şükretsinler bu kadar yıl rahat yaşadıklarına Erken monopolye başlamak bir başarı değil bir şanstır(Allah'ın lütfu da diyebiliriz). Şansla gelen şansla gider.

Oyuna erken başlayıp evleri dükkanları kapmak mı?
    Sanki evler dükkanlar bedava dağıtılmış da kimse sizin dedenize haber vermemiş gibi söylüyorsunuz.

"Oyuna yeni girenlerin ne gibi bir şansı olabilir" derken, kim oyuna yeni girmiş ki?
    Kimse gökten düşmedi. Herkesin babası dedesi vardı.
    (Yetimhanede büyüyüp hayata sıfırdan başlamak zorunda olanlar istisna)
    Babalar dedeler zamanında toprağa bir çekirdek soksaydı, bugün torunlar meyve yerdi.

Yıl 1979.
    Rahmetli babam renault-mais'te çalışıyor.
    Bir gün renault-mais'ten diyorlar ki, "eleman azaltacağız, biz rastgele atmayalım, isteyen gönüllü çıksın, tazminatı neyse tıkır tıkır ödeyeceğiz.
    Babam ve birkaç kişi daha tazminatı alıp çıkıyorlar.
    Babam o tazminatla taksi plakası alıyor. Üste de az bişey para artıyor, onu da kötü gün parası diye kenara koyuyoruz, üzerine kırk tane düğüm atarak.

Aynı tazminatı alan diğer arkadaşları ne alıyor biliyor musunuz? Buzdolabı, renkli televizyon, ışıl ışıl avizeler, vitrinler, ıvır zıvır çer çöp. Fakat o dönemin gayet havalı şeyleri bunlar.
    Kimisi de gezip tozup parayı çıtır çıtır yiyor.

Şimdi o renkli televizyon alanlar veya parayı çıtır çıtır yiyenler de aynen sizin gibi "millet evleri dükkanları kapmış" diyordur.
    Ben, renkli televizyonu olanların penceresinden içeri bakarak büyüdüm.
    Bugün kazık kadar karılar kopan düğmesini bile dikmeyi bilmezken, ben daha ilkokul çağında yırtık ayakkabımı kendim dikerdim.
    zaman geçti, ergen olduk, etrafta yaşıtlarımız her şeye sahip olup hava atarken biz sadece zaruri ihtiyaçlarımızı gidererek yaşadık.
    Ama 20'li yaşlarda kendi adıma daire alacak kişisel param olmuştu.

Uzun lafın kısası, kimse monopoliye sizden daha erken başlamadı, kimse de hiç bir şeyi bedava bulmadı.
    Hatayı yanlış yerde ve yanlış kişilerde arıyorsunuz.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 308/1002 İlkİlk ... 208258298306307308309310318358408808 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •