Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 521/1002 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,161 - 4,168 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bana gore;
    Bu başlikta okudugum gerceklere en ters yazi bu.

Bi kere kücük inşaatcilar emlak fiyatlari 2012 gibi artmaya basladiktan sonra türedi. Onlar ucuz konut üretmedi bilakis artan fiyatlardan nemalanmak icin bu işe girdiler( Bizzat kendi tanidigim bir emekli Uskudarda bir apartman yapti 2 yil önce. Sahipler aldiktan sonra kendisine alt ve ust dubleks kaldi. Hala elinde. Alti 800k ustü 1.2mn dan satmaya calisiyor. Yaptigi ilk ve tek apartman.).
    Kira meselesine gelirsek. Enflasyon kadar bile artmayan maaşlar ile kiralarin enflasyondan fazla artacagini soylemek icin Tr de yaşamamk gerek galiba.20 yildir kieadayim.1 gün kira geciktirmedim ama ev alamadigim bir ortamda maaşimdan fazla artacak kiralari ödeyebilecegimi sanmiyorum. 10 ay birine 12 ay birine takarak yasariz artik...

Haaa siz dersenizki kesin maaşlar da enflasyondan fazla artacak o zmaan sizin yaziniz mantikli olmaya baslar...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Katılıyorum,Bandırma dan örnek vereyim;her yapılan yapının fiyatına bakılmaksızın alındığı ve üzerine kar koyarak 6 ay sonra kolayca satılabildiği altın yıllarda,Bandırma da,ayakkabıcı,gözlükçü ve eli para tutan bilumum esnaf bir veya 2 blok yapmışlar ve satışa çıkarmışlardı,bunların çoğuda piyasadan olmadığı için fahiş fiyatlar istemiş,30-40 yıl düzgün giden esnaflık hayatlarını bilmedikleri bir iş kolunda,aşırı kar hırsı ve iş bilmezlik yüzünden bitirmişler ve piyasadan silinmişlerdi...

2.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Hükümetin veya hükümetçilerin "fırsatçı" demediği kimse kaldı mı ki?

Soğanı tüm yıl satmak için deposuna koyanlara bile fırsatçı dediler.
    Yahu bu işin kırk yıllık yöntemi bu. Sahte düşmanlar yaratmaya bıkmadılar.

Konuya dönecek olursak.
    düşük faizli kredinin ekmeğini "alıcı" yeyince problem yok, "satıcı" yeyince niye problem oluyor anlamış değilim.

Satıcı da zamanında o eve belki 120 bin dolar verdi.
    Belki şimdi 80 bin dolara zararına satıp kurtulmaya çalışıyor. Belki o da kendince mağdur.
    Yok o mağdur değil...o hesap kitap bilmeyen salak...kazığa oturmuş...120 bin usd saydığı eve, 80 bin isteyen çakal...hadi usd konuşmayalım.,.5 sene önce 300 bine aldığı evi, şimdi 400 bine satmaya çalışınca, fırsatçı insafsızın teki oluyor.

Burada, ev almak isteyen ya da kiracı olarak devam edenlerin çoğu şu yanlışa düşüyor...Tüm ev sahipleri haram para ile bu evleri almışlar, ya da yok pahasına aldıkları arsa ile 5-10 eve konmuşlar sanılıyor.

Deprem ve 2001 krizi sonrası konut piyasası 2001-2005 arası geberikti...ayrıca o zamanlar iyi bir maaşla çalışan birikimleriyle uygun fiyatlı evlerden alabiliyordu...yani birikimlerini iyi yöneterek 1-2-3 ev almış insanlara rastlanabiliyordu.,.2010 dam sonra bir şeyler değişti...kızacaksanız başka birilerine kızmanız gerekiyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Tr de niye dolar hesabi yapiyosunuz.
    Sanki ev almasa dolar alacakti o ev sahibi.
    Ev almasa belki batirackti parayi, o yonden noye bakmiyosunuz.
    Onu alsaydi bunu alsaydiyla olmuyor bu hesaplar. Tr de TL vererek aldigin evi yine Tr de TL alarak satacaksin.
    Enflasyona gore ev fiyatlari ebesinin hörekesinde mi degilmi ona bakacaksin.
    Ben devlet calisaniyim, maaşima ve dunyada genel gecer konut hesaplamalarina göre bakarim fiyatlara.
    300 kira carpaniyla ev satmaya calisan adam bana göre firsatci, almaya calişan ise tam bir s.laktir.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Satıcı da yer kaymağını azizim, fırsat kovalamasına gerek yok.

1 aydır ilanda olan evi ben alamıyordum. Neden, çünkü ödeme gücüm yoktu. Bu kampanya sayesinde ödeme gücüm oldu ve artık alabilirim. Satıcı ise 1 aydır satamadığı evi artık rahat satacabilecek. Bakın ona da yaradı bana da.

Peki satıcı ne yapıyor, 1 aydır satamadığı eve %50'ye varan zam yapıyor. Sonuç, ben almam, alana da Allah akıl fikir versin.

Bu mu kampanyanın kaymağı? Değil efendim, değil.

Gitsin o da kendine ev alsın kampanya ile, tutan yok.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Yahu 3 aydır millet değil kiralarda artış yapmak kiracılar kiralarını ödediler diye mutlu oluyorlar.Amerikada işsizlik artık fezaya çıktı,bu ortamda bu dalgadan türkiye payını almaz diye düşünmek en insaflı tabirle saflıktır,piyasayı bilmemektir.E işsizlik artacak,patronlar bırak artış yapmayı verdikleri ücretleri bile ödemekte zorlanacaklar başta gıda herşeyin fiyatı uzaya çıkacak,senin elinde bir ton yüksek aidatlı konut stoğun olacak ve ev kiraları enflasyondan fazla artacak diye düşüneceksin.Yahu kanun var kiracı enflasyon kadar artırır oturur evde, isterseniz almanyadan oğlum geldi diye kirasını düzgün ödeyen artışlarını enflasyon oranında artıran bir kiracınızı çıkarmayı deneyin kiracı işi biliyorsa canınıza nasıl okur onu o evden çıkarmanız kaç yıl sürüyor görürsünüz.Suryapı egeyapı ağaoğlu sağlam denilince beni bir gülme aldı.Yahu suryapı son yaptığı teslim ettiği projelerde, evleri satıp parasını cebine koyduğu halde projeleri bankalara ipotek ettiğinden tapu veremiyor.Adam suryapıdan evi teslim almış 5 yıldır içinde elinde tapusu yok.Bu şirketlerin hepsi batık,suryapı ,nef,teknikyapı aslında batık isteyen şikayetvar sitesine girer bu şirketlerden ev alanların başına neler gelmiş görür.
    Umutabi.com da aynı işi görür.
    Eski sayfalarda bir ton yazı var.

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Evet hocam aslında mimar ve müteahhit ( devlete is yapıyor ) arkadaşlarım var konuşmaya başladık kendi aramızda gerçekten böyle bir şey düşünebiliriz.
    16 daireli sakin bir sitede oturmama ragmen.
    Tavsiyem al bir arsa gücün nispetinde bağımsız ve mustakil kendi evini yap.

Kardeşin akraban en yakin arkadaşın dahi olsa ortak iş yapma.

Bana ilerde hak verirsin.

Şimdi tüm piyasalarda sanılıyor ki aptallar ve fırsatçılar var onlar fiyatları belirliyor.Bu işlerde piyasaları aptallar ve fırsatçılar oluşturmaz.Zamanın ruhu var ,piyasa var, ister kabul edilsin ister edilmesin sistem kendi dinamiğinde işler.Önemli olan olan biteni doğru okumak.Benim baya gayrımenkulum var,zamanında devletin emekli maaşına güvenmediğimden her türk gibi gayrımenkule baya para bağladım.Şu anda gayrımenkul artsa işime gelir,ama bence öyle olmayacak bu artışlar bana mantıklı gelmiyor.Milletin alım gücü sınırlı,gayrımenkulde hakiki enflasyonu yenecek sürdürülebilir talep şu ortamda olamaz.Kira durumu ise benim aklıma göre çok daha kötü seyredecek.Bekleyelim görelim bakalım.

Ha kimse kusura bakmasın paranın zaman maliyetini düşündüğümden ben hep dolarla hesap yaparım.5 yıl önce 400 bin eden ev 450 ye çıktı diye sevinmem.Hele de 1200 lira kira alıyorsam misal,külliyen zarar))Bu örnek atmasyon değil benim evlerden biri için reel hesap aynen böyle oldu.

Sayfa 521/1002 İlkİlk ... 21421471511519520521522523531571621 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •