Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 73/1002 İlkİlk ... 2363717273747583123173573 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 577 - 584 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by emir2005 Yazıyı Oku
    ben almanya Hannover de yaşıyorum ve vw de çalışıyorum çok genel bir soru sormussunuz vw golf sifir fiyatı burada 19k den başlıyor 38k ya kadar çıkıyor, almanyada bir daire München yada Berlin şehirlerinde diğerlerine göre 3 ( veya daha fazla) katı. ben bulunduğum Hannover şehrinden gerçek örnekler ile vereyim.

bir arkadasim sifir bir daire aldi gecen sene yaklaşık 80m2 civarinda amerikan mutfakli giriş katı. aldigi fiyat 260k€ ben turkiyeye yatirim yaptım çünkü ömrüm boyunca kendimi bir bankaya baglamak istemedim ve samsundan bir daire aldim 47k€ ya

maaşım ortalama 3k €
    kirada yaşıyorum verdigim kira ( buranin en ucuzudur) 100m2 daire için elektirik su gaz dahil 900€
    varin hesabı kitabi siz yapın

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk
    Verdiğiniz cevap icin teşekkürler , cok guzel ozetlemişsiniz.

Golf 19-39 k arası demişsiniz sanırım 39k golfler . 2,0 ve 200 beygir üzerindeki GTI yada R denilen golfler ki onları klasman dısı tutuyorum cunku onlar buradada 500 bin tl nin üzerinde. .. dolayısıyla 20-25 k lık golfler söz konusu olan bizim icin .

Arkadasınızın 260 k ya alfıgı ev , Munich yada baska buyuk sehirde 3 katı kadar demişsiniz hadi biz 2 kat yapalım . 500 k Munichte 80 metre .. golfede 25 k diyelim .. 20 tane golf parasına munihte 80 metrekare daire alınabiliyor demekki.Eger daireyi evi 750k euro dersek ( 3 katı hesaptan) 30 tane golf parasına 80 metrekare dairw alınıyır . bu turkiyede 7 milyon tl vivarı yaparki . bakırkoyde falan 5-6 katlı 15 daireli apartman alınır bu paraya

Turkiyede odenen yuksek vergiler nedeniyle 2 golf parasına istanbulda yani 400+450 bin liraya merkeze olukca yakın bir yerden( eski bina olsada ) 2+1 daire yada biraz uzak biryerden 3+1 daire alabilirsiniz. oldukca uzak bir yerden ise villaya kadar gider.

Bizde araba fiyatlarının bizde cok pahalı olması ve bununda sanki ev fiyatlarını goreceli olarak /kıyaslamalı ucuzmus gibi gosteriyor..Aslında Yurdısında yaşayıp orda kazanan icin pahalıda sayılmaz. Cunku 1 ila 2 senelik maaş ile 2+1 yada 3-1 ev alınabiliyor

Bence guzel bir yatırım yapmışsınız Turkiyede ev almakla .

2. öncelikle para örnekleri ile Türkiye ve almanyayi karsilastirmak cok adaletli olmaz ki çoğu gurtbetcinin gurbette oluşunun sebebi ekonomiktir, bir mühendis orada 1000€ alir burada en az 3000€ ve üzeri alir. oradaki 1000€ sizi memnun etmiyorsa daha çok kazanmak istiyorsaniz tabiki almanya bir alternativ sizin için, yalniz bu karari verirken 3000€ kazansam bin harcasam 2bin köşeye atarim ohh iyiymiş hesaplari her zaman tutmuyor kazın ayağı öyle degil.

suriyeliler konusunde benim turkiyeden edindiğim izlenim, bir suriyeli çalışma iznini birakin Türk vatandaşligi olsa, Türkçe bilse bile ırkçılığa maruz kalıyor. şuanda ki birçok suriyeli 60 larda almanyaya gelen turkler gibi, egitim eksik o sebeple berbat işlerde sigortasız calistirilip az para kazanıyorlar, 60 larda butadaki turklerde böyle idi.

almanyanin, Yabancılar ile tecrübesi daha geniş, ekonomik gücünde vermiş olduğu destek ile bu sorunun altindan daha iyi kalkıyorlar. ancak yabanci olarak öyle yada böyle heleki Türk olarak özellikle almanyada istenmiyoruz, kim aksini söylerse yalan söyler. bakin afd ırkçı parti oy rekorları kirdi yeni kurulmasina rağmen. bakin sokak yürüyüşleri pegida vs. onbinler sokakta protesto yapiyor. suriyeliler ile karsilastirmam bu sebeple, onlarda turkiyede istenmiyor bizde burada
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    nihayetinde gurbetin cennet olmadığı herkesin malumu ama TR deki Suriyelilerle kıyaslamanız ilginç olmuş.

kıyasladığınız kişilerin resmi olarak bir çalışma izni bile yok, çoğu eğitimsiz sigortasız asgari ücret altı çalışan insanlar

benim de Almanya da çalışan çok arkadaşım var (tamamı mühendis), hiçbiri burada yapamıyorum diye dönmeyi düşünmüyor.

örtülü ırkçılık artıyor, terfilerde ikinci planda kalıyorsun ama durum TR ile kıyaslayınca o kadarda kötü değilmiş.

burada mühendis 1000â�¬ ya çalışır şansı varsa bir VW marka arabayı ve bir dandik daireyi 15 yıl çalışıp alır.

orada ev almaya gerek yok, arabayı ise en kötü ikinci yılın sonunda alırsın.

çalıştığınız kurumun TR eşdeğeri denebilecek Mercedes TR den Almanya ya giden adam sayısı çok fazla, buna karşın Almanya dan aynı kuruma gelmeye hevesli çok adam olduğunu sanmıyorum.

herkesin tecrübe ve beklentileri farklı ama biraz şansız olduğunuzu düşünüyorum.
    Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk

3. https://youtu.be/GLwQ2mlQlXs

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    nihayetinde gurbetin cennet olmadığı herkesin malumu ama TR deki Suriyelilerle kıyaslamanız ilginç olmuş.

kıyasladığınız kişilerin resmi olarak bir çalışma izni bile yok, çoğu eğitimsiz sigortasız asgari ücret altı çalışan insanlar

benim de Almanya da çalışan çok arkadaşım var (tamamı mühendis), hiçbiri burada yapamıyorum diye dönmeyi düşünmüyor.

örtülü ırkçılık artıyor, terfilerde ikinci planda kalıyorsun ama durum TR ile kıyaslayınca o kadarda kötü değilmiş.

burada mühendis 1000€ ya çalışır şansı varsa bir VW marka arabayı ve bir dandik daireyi 15 yıl çalışıp alır.

orada ev almaya gerek yok, arabayı ise en kötü ikinci yılın sonunda alırsın.

çalıştığınız kurumun TR eşdeğeri denebilecek Mercedes TR den Almanya ya giden adam sayısı çok fazla, buna karşın Almanya dan aynı kuruma gelmeye hevesli çok adam olduğunu sanmıyorum.

herkesin tecrübe ve beklentileri farklı ama biraz şansız olduğunuzu düşünüyorum.
    insanlarin hep parayi on planda tutmasi beni hep sasirtmistir

Etrafimda o kadar cok paraya pula doymus ama mutsuzluk gozunden akan insanlar varki

Cunku adam yasadigi ulkeyi yada isini yada esini yada hicbirini sevmiyor ama adam zengin

mesele para degil. Parayi her zaman kazanirsin yurtdisinda. Onemli olan mutlu olabilmek

Ama gurbetci psikolojisini anliyorum yurtdisina gidisteki ana sebep kendi ulkende yeterli para kazanamamak

Yurtdisina cikiyorlar evet cok cok para kazaniyorlar ama bir seyler eksik bu seferde yemekler iklim sosyal cevre kulturde tuhafliklar oluyor ve mutsuzluk basliyor

Bu arada bende ABD deyim ve etrafimda onlarca insan turkiyede dogup buyudukleri sehirden ev aldilar tabiki dolarla aldilar

Kimi 2010 da aldi kimi sonrasinda ama en erkeni 2010

Aralarinda dolar cinsinden zarar etmeyeni yok. Gurbetcilerin bu konut alimlari hep psikolojik ve duygusal yani mantikli degil

Daha da komigi bu arkadaslardan evlerini kiraya verenler oldu ama adamin ne gelir vergisinden ne emlak vergisinden haberi yok

Oturdum bunlara olayi anlatmaya calistim bakin yanlis yapiyorsunuz Turkiye sizin 1970 lerde biraktiginiz Turkiye degil hersey elektronik ve bu vergileri vermezseniz ceza faiz biner ama alay ettiler benimle. Dedim bak edevlete gidin orada borclariniz malvarliginiz gozukur arastirin.

Orasi Turkiye devlet nereden bilecek benim kiraya verdigimi?

Ben neden gelir vergisi verecekmisim? Turkiyede boyle bir sey yok uydurma

edevleti kim takar TR ye tatile gittigimde sorarim belediyede

Orasi Turkiye nasilsa bir gun af cikar sen aptal gibi vergi veriyorsun

-------------------------------

Gurbette yasayinca insan Turkiyeden geri kaliyor bakin habersiz degil geri kaliyor. Her yaz Turkiyeye geldigimde ne kadar kriz ve fakirlik issizlik olsada insanlarin hep daha ileri gittigini goruyorsun. Oysa gurbette cevrendeki 3-5 kisiyle takildigin icin bir kavanoz hayati var. Bir cok gurbetci 20-30 yildir TR ye gitmemis anlatiyorsun inanmiyor falan hala beyinler siyah beyaz tv zamanlarinda

Adamin MIT den doktorasi var malvarligi belki milyonlarca dolar ama araba dokuk ustu basi dokuk telefon iphone 4 yada 5 hatta kullanmasini da pek bilmiyordur. Cunku fakirlikten gelmis hep o psikilojide. Hafif bir eziklik. Turkiyeden ve teknolojiden kopukluk

Sonra tatil icin Istanbula geliyorum apartmanin kapicisinin oglu bana aldigi en son model cep telefonunun ozelliklerini anlatiyor agzim acik dinliyorum cunku ben bilmiyordum kizlarla fotolar cekmis zengin arkadasinin yatinda eglenmeler (cok ciddiyim) . Turkiyede insanlar egitimsiz cahil ve evet ama kabul etmek lazim eglenmeyi yasamayi hayattan zevk almayi cok iyi biliyoruz DNA mizda var. Doya doya sonuna kadar. Turkiyede insanlar daha neseli daha hayat dolu

neyse uzattim kusura bakmayin

5.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    insanlarin hep parayi on planda tutmasi beni hep sasirtmistir

Etrafimda o kadar cok paraya pula doymus ama mutsuzluk gozunden akan insanlar varki

Cunku adam yasadigi ulkeyi yada isini yada esini yada hicbirini sevmiyor ama adam zengin

mesele para degil. Parayi her zaman kazanirsin yurtdisinda. Onemli olan mutlu olabilmek

Ama gurbetci psikolojisini anliyorum yurtdisina gidisteki ana sebep kendi ulkende yeterli para kazanamamak

Yurtdisina cikiyorlar evet cok cok para kazaniyorlar ama bir seyler eksik bu seferde yemekler iklim sosyal cevre kulturde tuhafliklar oluyor ve mutsuzluk basliyor

Bu arada bende ABD deyim ve etrafimda onlarca insan turkiyede dogup buyudukleri sehirden ev aldilar tabiki dolarla aldilar

Kimi 2010 da aldi kimi sonrasinda ama en erkeni 2010

Aralarinda dolar cinsinden zarar etmeyeni yok. Gurbetcilerin bu konut alimlari hep psikolojik ve duygusal yani mantikli degil

Daha da komigi bu arkadaslardan evlerini kiraya verenler oldu ama adamin ne gelir vergisinden ne emlak vergisinden haberi yok

Oturdum bunlara olayi anlatmaya calistim bakin yanlis yapiyorsunuz Turkiye sizin 1970 lerde biraktiginiz Turkiye degil hersey elektronik ve bu vergileri vermezseniz ceza faiz biner ama alay ettiler benimle. Dedim bak edevlete gidin orada borclariniz malvarliginiz gozukur arastirin.

Orasi Turkiye devlet nereden bilecek benim kiraya verdigimi?

Ben neden gelir vergisi verecekmisim? Turkiyede boyle bir sey yok uydurma

edevleti kim takar TR ye tatile gittigimde sorarim belediyede

Orasi Turkiye nasilsa bir gun af cikar sen aptal gibi vergi veriyorsun

-------------------------------

Gurbette yasayinca insan Turkiyeden geri kaliyor bakin habersiz degil geri kaliyor. Her yaz Turkiyeye geldigimde ne kadar kriz ve fakirlik issizlik olsada insanlarin hep daha ileri gittigini goruyorsun. Oysa gurbette cevrendeki 3-5 kisiyle takildigin icin bir kavanoz hayati var. Bir cok gurbetci 20-30 yildir TR ye gitmemis anlatiyorsun inanmiyor falan hala beyinler siyah beyaz tv zamanlarinda

Adamin MIT den doktorasi var malvarligi belki milyonlarca dolar ama araba dokuk ustu basi dokuk telefon iphone 4 yada 5 hatta kullanmasini da pek bilmiyordur. Cunku fakirlikten gelmis hep o psikilojide. Hafif bir eziklik. Turkiyeden ve teknolojiden kopukluk

Sonra tatil icin Istanbula geliyorum apartmanin kapicisinin oglu bana aldigi en son model cep telefonunun ozelliklerini anlatiyor agzim acik dinliyorum cunku ben bilmiyordum kizlarla fotolar cekmis zengin arkadasinin yatinda eglenmeler (cok ciddiyim) . Turkiyede insanlar egitimsiz cahil ve evet ama kabul etmek lazim eglenmeyi yasamayi hayattan zevk almayi cok iyi biliyoruz DNA mizda var. Doya doya sonuna kadar. Turkiyede insanlar daha neseli daha hayat dolu

neyse uzattim kusura bakmayin
    MIT den mezun adam teknolojiden kopuk dedin ya ne desem bilemedim

bu arada ihtiyacı olmayan şeyleri alıp eğlenmeye bu ülkede teknik olarak itibardan tasarruf olmaz deniyor,
    kendisi en önemli devlet politikalarımızdan biridir, bilimum gelişmiş ülkeleri kıskançlıktan çatlatma hedefi gütmektedir.

Sanırım Amerikalılar da kıskananlar kervanına katılmış.

6.  Alıntı Originally Posted by emir2005 Yazıyı Oku
    Türk olarak özellikle almanyada istenmiyoruz, kim aksini söylerse yalan söyler. bakin afd ırkçı parti oy rekorları kirdi yeni kurulmasina rağmen. bakin sokak yürüyüşleri pegida vs. onbinler sokakta protesto yapiyor.
    Zerre kadar bile yontulmamış tipler var, 30 yıldır almanyada olup halen köyündeymiş gibi davranan.
    Bir de onların repçi geçinen "bağcılar kekosu" tarzı çocukları. Gece yolda karşılaşsan korkarsın. Body building falan yapmışlar, detroitteki potansiyel suçlu zencilere benziyorlar.
    Benim Türkiyede bile istemeyeceğim tipler bunlar, almanya niye istesin ki?

Efendi efendi yaşayıp giden düzgün insana kimse ırkçılık yapmaz. Çünkü kimse ondan rahatsız olmaz.
    Geçen gün suriyeli bir çocuk evimin önündeki trafik tabelasını kopardı.
    Mahallede Türk ve kürt bir sürü çocuk var, ama şansa bak o tabelayı koparan ne hikmetse suriyeli.
    Kaldırıma yeni ağaçlar diktiler, henüz incecik fidanlar, asılsan devirirsin yani.
    Bil bakalım kimler asılıyor o fidanları devirmek için. Tabi ki suriyeli.

Ondan sonra vay efendim ırkçılık şöyle ırkçılık böyle.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Ahmetg Guest
    Izmirde basmane den taksiye atladik

orasi Izmir in gettosu tabi. Taksicide oraya ilk defa gelmis dediki

eskiden burada cingeneler vardi Kurtler geldi Cingeneleri kovdu

sonra Suriyeliler geldi Kurtleri kovdu

baya guldum

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Zerre kadar bile yontulmamış tipler var, 30 yıldır almanyada olup halen köyündeymiş gibi davranan.
    Bir de onların repçi geçinen "bağcılar kekosu" tarzı çocukları. Gece yolda karşılaşsan korkarsın. Body building falan yapmışlar, detroitteki potansiyel suçlu zencilere benziyorlar.
    Benim Türkiyede bile istemeyeceğim tipler bunlar, almanya niye istesin ki?

Efendi efendi yaşayıp giden düzgün insana kimse ırkçılık yapmaz. Çünkü kimse ondan rahatsız olmaz.
    Geçen gün suriyeli bir çocuk evimin önündeki trafik tabelasını kopardı.
    Mahallede Türk ve kürt bir sürü çocuk var, ama şansa bak o tabelayı koparan ne hikmetse suriyeli.
    Kaldırıma yeni ağaçlar diktiler, henüz incecik fidanlar, asılsan devirirsin yani.
    Bil bakalım kimler asılıyor o fidanları devirmek için. Tabi ki suriyeli.

Ondan sonra vay efendim ırkçılık şöyle ırkçılık böyle.
    Almanya'ya ilk gittiğimde il karşılaştığım Türk bana otomobil teybi satmak istedi (o zamanlar otomobil teypleri sökülebiliyordu) diğeri ucuzdan Mark satmak istedi.Ondan sonra rastladıklarımda karşı kaldırıma geçmeye başladım.Türkiye'de son rastladığım gurbetçiler de Eurosuna güvenip gösteriş yapmaya,bizi aşağılamaya hatta sen kimsin moduna geçmiş kendini kral-kraliçe zanneden tiplerdi.
    İl tanıdığım Suriyeli çok düzgün,savaş mağduru bir aile idi.Son tanıdığım Suriyeli de devletten birileriyle ortaklık kurup arap ülkelerine ihracat filosu kurmuş milyonluk villasında yaşayan bir Suriyeliydi.Neyin ticaretini yaptığını söylememesinin nedeni, karanlık bir iş mi yoksa meslek sırrı olduğu için mi tespit edemedim.
    Gerçek örneklerden çeşit olsun diye yazdım.

Sayfa 73/1002 İlkİlk ... 2363717273747583123173573 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •