Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 461/1002 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,681 - 3,688 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Hoca sen neden ABDde olup da yatirimlik ev ariyorsun anlamak mumkun degil. Turkiyede 2-3 Milyon Dolara alinan ev Dolar bazinda 2-3 Bin Dolar kira getiriyor. Halbuki o paraya DC, Miami, Austin, gibi 2. Kategori metropollerde 6-7 Bin kira getiren yerler bulabilirsin.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    Hoca sen neden ABDde olup da yatirimlik ev ariyorsun anlamak mumkun degil. Turkiyede 2-3 Milyon Dolara alinan ev Dolar bazinda 2-3 Bin Dolar kira getiriyor. Halbuki o paraya DC, Miami, Austin, gibi 2. Kategori metropollerde 6-7 Bin kira getiren yerler bulabilirsin.
    Amacim ogrenmek. Turkiyede de firsatlar varsa neden kacirayim? Birgun donecegim icin Turkiyede bakmak daha mantikli geliyor.

Ayrica yukarida verdigin rakamlar dogru degil. O kadar cok emlak vergisi ve tamir giderleri varki ABD de gayrimenkul almak delilik

Hatta Amerikada bir laf var. Tamiri kendin yapacaksan kiralik gayrimenkul almak para kazandirir. Bilmiyorsan batarsin.

Son zamanlarda Airbnb cikmisti ama oda yalnizca spesifik bolgelerde para kazaniyordu. Virus cikti ve bankadan kredi cekip evler alip bunlari airbnb yapanlar battilar ustune bankalar hacize hazirlaniyor. Internette ararsan bulabilirsin.

3.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ..
    ABD de gayrimenkul almak delilik

Hatta Amerikada bir laf var. Tamiri kendin yapacaksan kiralik gayrimenkul almak para kazandirir. Bilmiyorsan batarsin.

Son zamanlarda Airbnb cikmisti ama oda yalnizca spesifik bolgelerde para kazaniyordu. Virus cikti ve bankadan kredi cekip evler alip bunlari airbnb yapanlar battilar ustune bankalar hacize hazirlaniyor. Internette ararsan bulabilirsin.
    avrupa'da da farklı değil galiba o tür tamirat vs işleri
    fransa'daki abladan 70 m2 evi boyatmak için 50.000 TL istemişler (burada taş çatlasa 1.500 TL verirsin)
    birisi de çilingire kilit için 17.000 TL ödemiş (geçende benim başıma geldi, 130 TL vermiştim)

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Amacim ogrenmek. Turkiyede de firsatlar varsa neden kacirayim? Birgun donecegim icin Turkiyede bakmak daha mantikli geliyor.

..
    ahmet, sen de dönemedin gitti, 65 yaşını mı bekliyorsun ?
    bu arada oil industry duman oldu, shale işi yapanlar patladı, arada senin şirket de gümlemesin sakın.. şirket batarsa içerdeki emeklilik primlerin yanmıyordur inşallah :-)

5.  Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    Her 30 yilda ABDde totalde yuzde 100 enflasyon oluyor. O 50 Bin bugun 100 Bin Dolar biraz ustu, carpi bugunun kuru seklinde bir hesap yapmistir diye tahmin ediyorum.
    Ama oyle degil iste, bir kere 30 sene once dunyanin her yerinde paranin degeri ayni degildi, acayip arbritraj vardi.
    hem o şekilde hem de enflasyon hesabı yapınca yaklaşık benzer rakamlar çıkıyor.

tabi şimdi burası 2-3 milyon tl olunca çok kazandırmış gibi gözüküyor ama o yıllarda 50bin dolara istanbulun herhangi bir yerinden arsa alanlar şu an en kötü ihtimalle küçük bi zenginlik sahibi olmuştu.

6.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku

Ayrica yukarida verdigin rakamlar dogru degil. O kadar cok emlak vergisi ve tamir giderleri varki ABD de gayrimenkul almak delilik

Amerika'da dünyanın en iyi ve oturmuş emlak sistemi var. Bir kere, alacağın evin ve bölgedeki diğer bütün evlerin önceki satış bedelini görebiliyorsun, bundan daha güzel bir şey olabilir mi. Evi alacağın bölgede yaşayan demografik bilgilere her yerden ulaşabiliyorsun. Okulu iyi mi kötü mü, yaşayanların ortalama geliri ne, aileler mi yoksa yalnız yaşayanlar mı tercih ediyorlar, vs. Sonra evin vergileri diyorsun ama o vergilerin nereye gittiği, hangi valuation'a göre o rakamın çıktığı gibi bütün şeyler ortada. Sonra o mortgage ödemelerindeki faizi, vergileri tax income'da düşebiliyorsun, vsvs yani herşey apaçık ortada. Ne kadar risk alırsan kazancın ona göre artıyor, ama kaybedebilirsin de, yani klasik ticaret işte. New York'ta Queens'te ev alıp flip ederek çok iyi para kazanan arkadaşlarım da var, kaybedenler de var.

Ayrıca o tamir fiyatları da evin değerine katılan bir şey onu da söyleyeyim. Queens'teki çocuğun son projesinden bir kaç rakam paylaşayım ama adresini paylaşmayacağım. 410 Bin Dolar nakit + kredi ile evi aldı. 4 ay boyunca 200 Bin Dolara renove etti. Bu kriz zamanında 765 Bin Dolara sattı. Adama loan yerine benden para al diye yalvardım, istemedi.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    Amerika'da dünyanın en iyi ve oturmuş emlak sistemi var. Bir kere, alacağın evin ve bölgedeki diğer bütün evlerin önceki satış bedelini görebiliyorsun, bundan daha güzel bir şey olabilir mi. Evi alacağın bölgede yaşayan demografik bilgilere her yerden ulaşabiliyorsun. Okulu iyi mi kötü mü, yaşayanların ortalama geliri ne, aileler mi yoksa yalnız yaşayanlar mı tercih ediyorlar, vs. Sonra evin vergileri diyorsun ama o vergilerin nereye gittiği, hangi valuation'a göre o rakamın çıktığı gibi bütün şeyler ortada. Sonra o mortgage ödemelerindeki faizi, vergileri tax income'da düşebiliyorsun, vsvs yani herşey apaçık ortada. Ne kadar risk alırsan kazancın ona göre artıyor, ama kaybedebilirsin de, yani klasik ticaret işte. New York'ta Queens'te ev alıp flip ederek çok iyi para kazanan arkadaşlarım da var, kaybedenler de var.

Ayrıca o tamir fiyatları da evin değerine katılan bir şey onu da söyleyeyim. Queens'teki çocuğun son projesinden bir kaç rakam paylaşayım ama adresini paylaşmayacağım. 410 Bin Dolar nakit + kredi ile evi aldı. 4 ay boyunca 200 Bin Dolara renove etti. Bu kriz zamanında 765 Bin Dolara sattı. Adama loan yerine benden para al diye yalvardım, istemedi.
    Sevgili efet

Turkiyeden baktigin gibi degil olay. Tamircilerin pesinde kostum yillarca. Ingilizce bile konusmayan adama laf anlatmak, parcalari bulmak icin magazaya gitmek tekrar bozul tekrar duzelt. Allahim neler cektim ben anlatsam roman olur.

Turkiyedeki apartman evlerini cok ozluyorum kapicimi markette calisan 3 TL ye evime herseyi getiren ciragi. Kapicinin karisi evime gelip temizlik yapardi uc kurusa. Annem eve hizmetci almisti yine uc kurus. Sosyete hayati yasiyor bazilari Turkiyede ama farkinda degiller.

ABD ye goc eden Turkler bir araya gelip agladiklari tek konu tamir temizlik yemektir. Neyse konuyu dagittim kusura bakmayin.

Yasamayan bilmez.

8. Hocam sana yüz kere yazdım, New York istanbul arası gidip geliyorum. Mesela son 3 aydır New York'tayım. Öyle Türkiye'den bakmak gibi bir durum yok. Ayrıca Türkiye hayalindeki gibi bir ülke değil, hiç bir zaman da olmadı, nüfusun yüzde 5ine bakarak bütün ülkeyi yorumluyorsun. O zaman ABDdeki nüfüsun yüzde 5i karşılaştır, bakalım nasıl farklar göreceksin.

Ayrıca, yazlık alımını yatırım olarak görme. Belki satarken kazanırsın ama kazanırsanız bilin ki çok şanslıydınız.

Sayfa 461/1002 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •