Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 156/1002 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206256656 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,241 - 1,248 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Türkiye deki en büyük lobinin taksici lobisi olduğu bir kez daha kanıtlandı.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...or-ha-40858610

2. Böyle zamlar devam ederse baz etkisi de kaybolunca 20 li 30 lu enf. Ler gelir herkes muradına erer. Borsa için enf. Kötü değil bence bu arada.

Ev almak amacıyla 2013 yılında başladığım bu başlıkta 6 yılda ev sahibi olamadik ama herhalde 3 4 ev paramız oldu borsa sayesinde, işin komiği borsa filan da artmadı bu süreçte 2013 Mayıs ayında 5 dolar, 93.000 olan endeks bugün 103.000, 1.8 dolar. Sürekli bist te değildim altın ve çok az mevduat ile beraber götürdüm biraz da şanslı idim elbette ama kendime de haksızlık etmeyeyim zararda bile sakin kaldım hiç stoploss yapmadım panik yapmadım ve genelde doğru hisselerde idim. Bunları niye anlatıyorum? Buraya biraz borçlu hissediyorum. Varmak istediğim bir notla var o da şu:

Bunları tüik ile devletle siyasetle muhalefetle onunla bununla kavga ederek yapmadım. Onlar her ne iseler onları olduğu gibi kabul ettim çünkü değiştirecek gücüm yok, ben değiştirme gücüm olan karar yeteneğim olan şeylere odaklandım. Mesela a değil b şirketini almak benim elindeydi o nedenle çok iyi analiz yapmaya çalıştım. Mesela enf. Rakamı yalan olduğunu düşünürsem doğrusuna göre işlem yapmak da benim gücüm dahilinde önce doğrusu ne ise oturur önce enf. Kaç olduğunu hesaplar sonra da ona göre poz. Alırım. Malesef çok sık gördüğüm hata insanların siyasi görüş ve düşüncelerine göre herhangi bir rasyonel temeli olmayan poz almaları. Aldığın nefes bile poz dur bu ülkede yaşamak mesela poz dur tl tutmak poz dur ev almak poz dur almamak poz dur dolar tutmak poz dur... her seçiş bir vazgeçiştir. Bu ülkede yaşamak da bu foruma yazmak da poz dur. Eskiden ben de sizin gibiydim konuşur dururdum sonra fark ettim ki konuşmakla insanın eline hiç bir şey geçmiyor. Çok konuşan arkadaşlar yurt dışına gittiler şimdi sınıf düştük burası düşündüğümüz gibi değil diyorlar bazıları da çok çok memnun oralardan bu da poz dur. Özetle bence enflasyon rakamı doğru baktım inceledim kafama yattı geçen yıl eylül ayına göre bu eylül sonunda fiyatlar %10 artmıştır evet. Bu bundan sonra daha az veya çok artacağı anlamına gelmez. Sadece bu rakamla bu ay rahatlıkla işlem yapabilirim ve yapacağım aksini düşünen de aksi ile yapsın. Siyâset mesela konuşsam gider bir partiye üye olurum hangisi olursa çünkü konuşmanın bir anlamı yok üye ol katkı sağla partine bu da bir poz dur. Umarım okuyup faydalanan olur saygılarımla.

3.  Alıntı Originally Posted by tarantula Yazıyı Oku
    Kimse demiyor adamın niye birden fazla evi var. Şu an ev fiyatlarının düşmemesinin nedeni bu zengin olan elinde birden fazla daire bulunduran tuzu kuru tabakadır. Eğer o dairenin elinde tutma maliyeti yüksek olsa fiyatlar gayet güzel biçimde aşağı doğru inecektir. Eğer vergisini ödemek istemiyorsan satarsın. Kimse sana elinde tut demiyor. Ama insanlar kirada otururken sen elinde 3 5 10 100 daire tutuyorsan o zaman kusura bakma kimse sana acımaz. İnsanlar yiyecek ekmek bulamıyor burda şimdi gelip zenginleremi acıyacağız Ha istiyosa oğluna kızınna amca çocuğunuun üzerine yapsın çok güveniyorsa )) Oğlu satıp kumarda veya kızlarla yemesinde
    İroni mi yaptınız , gerçek mi düşünceleriniz?

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Dolar kuru geçen yıldan aşağıda. Pek çok ürün geçen yılki fiyatında ve altında. Kredi kartımdan takip ediyorum en kötü dönem geçen yıl eylül olmuş. Kur şoku gelince çok yüklü alışveriş yapmıştım eve oradan da biliyorum. Algıda seçicilik yapıyoruz ben bu adamlara sevin güvenin demiyorum ama verilere bakın nasıl hesaplandığına bakın year over year aynı şekilde hesaplanıyorsa yanlış olma ihtimali çok düşüktür.

Geçmişte işlerine gelmeyince hesap yöntemi değiştirdiler mesela o zaman güven olmaz. Ama aynı yöntemle aynı şekilde elde edilen veriye de güvenmezseniz bence para kaybedeceksiniz bahane arıyorsunuz diyorum.
    Hesap yöntemi sürekli değişiyor. Mesela, en çok zam gören ürün gruplarının sepet içindeki payı azalıyor. Detaylı inceleme için hazinenin sitesine bakın. Yıllar itibariyle alkol ve tütünün payı nerden nereye gelmiş bakabilirsiniz. Peynir olmuş 40 TL. Geçen sene 25 TL idi.

5. Bugün ev bakmaya gittim yine .

1500 TL kiraya verilebilir 230 bin TL istiyor .

Ama evin dış cephesinde bazı çatlaklar var pek içime sinmedi .

Bunu nasıl kontrol ettirebilirim acaba bilen var mı .

Birşey çıkmazsa düşünüyorum da ama çürük bina ise de aklımı çeliyor

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Böyle zamlar devam ederse baz etkisi de kaybolunca 20 li 30 lu enf. Ler gelir herkes muradına erer. Borsa için enf. Kötü değil bence bu arada.

Ev almak amacıyla 2013 yılında başladığım bu başlıkta 6 yılda ev sahibi olamadik ama herhalde 3 4 ev paramız oldu borsa sayesinde, işin komiği borsa filan da artmadı bu süreçte 2013 Mayıs ayında 5 dolar, 93.000 olan endeks bugün 103.000, 1.8 dolar. Sürekli bist te değildim altın ve çok az mevduat ile beraber götürdüm biraz da şanslı idim elbette ama kendime de haksızlık etmeyeyim zararda bile sakin kaldım hiç stoploss yapmadım panik yapmadım ve genelde doğru hisselerde idim. Bunları niye anlatıyorum? Buraya biraz borçlu hissediyorum. Varmak istediğim bir notla var o da şu:

Bunları tüik ile devletle siyasetle muhalefetle onunla bununla kavga ederek yapmadım. Onlar her ne iseler onları olduğu gibi kabul ettim çünkü değiştirecek gücüm yok, ben değiştirme gücüm olan karar yeteneğim olan şeylere odaklandım. Mesela a değil b şirketini almak benim elindeydi o nedenle çok iyi analiz yapmaya çalıştım. Mesela enf. Rakamı yalan olduğunu düşünürsem doğrusuna göre işlem yapmak da benim gücüm dahilinde önce doğrusu ne ise oturur önce enf. Kaç olduğunu hesaplar sonra da ona göre poz. Alırım. Malesef çok sık gördüğüm hata insanların siyasi görüş ve düşüncelerine göre herhangi bir rasyonel temeli olmayan poz almaları. Aldığın nefes bile poz dur bu ülkede yaşamak mesela poz dur tl tutmak poz dur ev almak poz dur almamak poz dur dolar tutmak poz dur... her seçiş bir vazgeçiştir. Bu ülkede yaşamak da bu foruma yazmak da poz dur. Eskiden ben de sizin gibiydim konuşur dururdum sonra fark ettim ki konuşmakla insanın eline hiç bir şey geçmiyor. Çok konuşan arkadaşlar yurt dışına gittiler şimdi sınıf düştük burası düşündüğümüz gibi değil diyorlar bazıları da çok çok memnun oralardan bu da poz dur. Özetle bence enflasyon rakamı doğru baktım inceledim kafama yattı geçen yıl eylül ayına göre bu eylül sonunda fiyatlar %10 artmıştır evet. Bu bundan sonra daha az veya çok artacağı anlamına gelmez. Sadece bu rakamla bu ay rahatlıkla işlem yapabilirim ve yapacağım aksini düşünen de aksi ile yapsın. Siyâset mesela konuşsam gider bir partiye üye olurum hangisi olursa çünkü konuşmanın bir anlamı yok üye ol katkı sağla partine bu da bir poz dur. Umarım okuyup faydalanan olur saygılarımla.
    yazdıklarınızın hiçbir inandırıcılığı yok. enflasyon son bir yılda nasl yüzde 10 artar? memura düşük maaş vermek için ve faizi düşürüp konut sektörüne bir hareket getirebilmek için yapılan operasyon resmen. nereyi tutsak dökülüyor bu siyaset yapmak değil. çocuğunuz var mı bilmiyorum eskiden bizim zamanımızda böylemiydi. fakirin çocuğu çalışkansa bir yerlere gelebiliyordu çalışıp sınav kazanıp. şimdi iyi okulları da eğitimin önemini de bitirdiler. üç kuruş biriktirsen ev alsan kiraya versen verdiğin adama güvenemiyorsun. ülkenin yarısı asgari ücretle çalışıyor diğer yarısının evi var. ayrıca kira artış oranını da tüfe ile sınırladılar gerçek enflasyon kadar artış bile yapamıyorsun. borsadan 3-4 ev parası kazandım demişsiniz. altını doldurun biz de anlayalım hangi kağıtlarla kazanmışsınız. spekülatif üç beş kağıdı duymuş denk gelmiş olabilirsiniz. türkiyede adam gibi şirket mi var yatırım yapılacak. hepsini toplasan bir netflix etmiyor bırak google apple mcdonalds ı. o yüzden buradan ahlam kesmek kolay. insanlar yazıyor ya da yazmıyor takip ediyor bu mecraları neden üç kuruş tasarrufumu geleceğim çocuklarım için iyi bir yatırımla değerlendiriyim diyerek. lütfen gerçekçi olsun herkes.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. Ben yazdım inanıp inanmamak size kalmış elbette. Vakit ayırdım yazdım inansanız sevinirdim burası yeri değil hangi kağıtları alıp taşıdığın sattığım yıllar içinde hep ilgili yerlere yazdım alırken satarken de yazdım ki kendime not olsun diye. Özelden mesajla da anlatabilirim çok karışık değil zaten.

Esas noktayı kaçırmışsınız hala yapmayın dediğim şeyi yapıyorsunuz. Eğitim sistemi rezalet diyelim ki bence de öyle. Sizin de çocuğunuz var e var benim de. Eğitim sistemini düzeltme seçeneğimiz var mı? Elimizden geliyor mu? Malesef benim gelmiyor. Alternatiflere bakıyorum iyi bir özel okul iyi bir devlet okulu veya çocuğu alıp yurtdışına gitmek. Malesef seçeneklerim bunlar. Ben istemez miydin bizleri yetiştiren anadolu liseleri fen liseleri olsun ama yok malesef ah vah etmenin faydası yok şu dakikadan sonra. Umarım açık olmuştur.

Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    yazdıklarınızın hiçbir inandırıcılığı yok. enflasyon son bir yılda nasl yüzde 10 artar? memura düşük maaş vermek için ve faizi düşürüp konut sektörüne bir hareket getirebilmek için yapılan operasyon resmen. nereyi tutsak dökülüyor bu siyaset yapmak değil. çocuğunuz var mı bilmiyorum eskiden bizim zamanımızda böylemiydi. fakirin çocuğu çalışkansa bir yerlere gelebiliyordu çalışıp sınav kazanıp. şimdi iyi okulları da eğitimin önemini de bitirdiler. üç kuruş biriktirsen ev alsan kiraya versen verdiğin adama güvenemiyorsun. ülkenin yarısı asgari ücretle çalışıyor diğer yarısının evi var. ayrıca kira artış oranını da tüfe ile sınırladılar gerçek enflasyon kadar artış bile yapamıyorsun. borsadan 3-4 ev parası kazandım demişsiniz. altını doldurun biz de anlayalım hangi kağıtlarla kazanmışsınız. spekülatif üç beş kağıdı duymuş denk gelmiş olabilirsiniz. türkiyede adam gibi şirket mi var yatırım yapılacak. hepsini toplasan bir netflix etmiyor bırak google apple mcdonalds ı. o yüzden buradan ahlam kesmek kolay. insanlar yazıyor ya da yazmıyor takip ediyor bu mecraları neden üç kuruş tasarrufumu geleceğim çocuklarım için iyi bir yatırımla değerlendiriyim diyerek. lütfen gerçekçi olsun herkes.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. Doğru diyorsunuz sadece abd para basacağım demesi ve petrol düşüşü ve geçen yıl Eylül ayının zaten rezil bir ay olması sebepleri ile düşük geldi artarak yükselecektir. Petrol de de açıkçası skandal bekliyorum elektrikli araçların dünyayı kimyasal çöplüğe çevirmek dışında nasıl bir çevreciliği var anlamış değilim bir yerde farkedilecek ve petrol sert yukarı patlayacak gibi geliyor. O zaman görün yalnız ve güzel Türkiyemi...
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Hesap yöntemi sürekli değişiyor. Mesela, en çok zam gören ürün gruplarının sepet içindeki payı azalıyor. Detaylı inceleme için hazinenin sitesine bakın. Yıllar itibariyle alkol ve tütünün payı nerden nereye gelmiş bakabilirsiniz. Peynir olmuş 40 TL. Geçen sene 25 TL idi.

Sayfa 156/1002 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206256656 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •