Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 792/1002 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842892 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,329 - 6,336 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Bütün kira ödemelerini kuruşu kuruşuna bankadan yap ve eşşek gibi vergiyi tam vermesini sağla.

Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar. Ev sahibimle (önceden tanıyordu birbirimizi) 2019 Eylül ayında 5 yıllık güvene dayalı bir anlaşma yaptık. 4 yıldır aynı evde oturuyordum herhangi bir kira gecikmesi yada ödememe durumu olmadı. (kamu personeliyim). Ev ve Kira fiyatları artınca anlaşmanın üzerinden 10 ay geçmişken (kirayı arttırmaya yüzü tutmadı sanırım. Zira 10 ay önce zaten arttırmıştı kendi istediğine getirmişti kirayı) Evden çıkmamı istedi. Acil olarak çıkmam için baskı yapıyor. Ev satın almayı düşünüyorum. Bunun için 2021 Ocak ayına anca hazır olurum mali olarak. Ortalama 4 aya ihtiyacım var. Birkaç cevaba ihtiyacım var.
    1.Resmi yollardan beni çıkarması ne kadar sürer (Kirayı düzenli ödüyorum. Henüz restleşme durumu olmadı).
    2. Paramın hazır olması Ocak ayını bulacak ama diyelimki şimdi bir ev buldum. Adama kapora vermeden önce ev sahibinin evi anlaştığımız fiyat üzerinden anlaştığımız tarihte bana satması için Noter den falan yaptırabileceğimiz resmi bir işlem var mı acaba? Süre uzayınca fiyat değiştirenler oluyor.
    3.Yaklaşık 200 Kira çarpanı olan bir evi yarı peşin yarın kredi ile almak şu an için mantıklı mı?

starbucks ve benzeri açılımlar ülkemizde avrupaya göre bir nevi zorunluluktu..
    bunun adı starbucks olur gloria olur farketmez.. bunlar serviste bir seviye getirdiler ve genç ve eğitimli kesim için sosyalleşme/çalışma ortamı oluşturdular.. avrupa ile karşılaştırılması saçma orada asgari bir liberal iklim/ortam var.. ülkemizde ise ağır bir islami kültür arka planlı tutucu bir ortam var.. bu sosyal ilişkilere de yansıyor sonuçta..

ne yapacaktı gençler ve eğitimli kesim ? starbucks olmasaydı (ve benzerleri) 2020 yılı Turkiyesinde kahvehanelerde onlara yiyecek gibi bakan tipler arasında oturmak zorunda kalacaklardı.. eğer (starbucks'a) bir ihtiyaç olmasaydı bu kadar çok sayıları artmazdı.. avrupanın en genç nüfusuna sahipsen ve bu nüfusun talepleri varsa eskiyi ve arkaik sistemleri savunmanın manası yok..

ben bu başlıkta şehirlerde en çok "liberal iklimi" savundum..şehirlerin liberal iklimin oluşmasına katkısı olmalı dedim modern şehircilik prensipleri dedim.. ama ülke neticede hala çok geri.. bu ülkede sınırlı yerler dışında liberal iklim yok.. zaten ülkenin berbat durumu bunu teyit ediyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3. Su soyleme hastayim neymis 200kira carpani yuksekmis alinmazmis!??
    Istabulda oturulacak semtlerde eli yuzu, kati konumu duzgun 200kira carpanli 3+1 daire bulun 2 tane alacagim )

4. Bu arada bi soru da ben sorayim, ev sahibim sagolsun 0,74 iken evi satmayip simdi satmaya karar verdi. Evi bir nevi almak zorundayim.

Eger 0,74 veya 0,89 ile olsaydi evin %80-90nina kadar kredi kullanacaktim, fakat su an en iyi oran 1,19 bu nedenle rakam artinca maliyet cok ciddi artiyor bu durumda max yuzde kac krediye girilmeli finansal anlamda.?

Su an %55 kredi %45 gibi nakit hesabi yaptim ama dogrusu ne olmali sizce?

5. Kirayı bankadan gönderiyorum ama diğer transferi seçiyordum. Bundan sonra Kira seçeneğini seçeceğim. Ev sahibi farklı bir ilde oturuyor. Herhangi bir sözleşme yok. Güvene dayalı bir anlaşma yapmıştık. 5 yıldır aynı evde oturuyorum zaten. Avukatıma sormadan önce özellikle burda sormak istedim. Anladığım kadarıyla düzenli ödeme yaparsam (bankadan) 1 - 2 yıl çıkaramaz.

Alıntı Originally Posted by rockclimber Yazıyı Oku
    Kirayı bankadan gönderiyorum ama diğer transferi seçiyordum. Bundan sonra Kira seçeneğini seçeceğim. Ev sahibi farklı bir ilde oturuyor. Herhangi bir sözleşme yok. Güvene dayalı bir anlaşma yapmıştık. 5 yıldır aynı evde oturuyorum zaten. Avukatıma sormadan önce özellikle burda sormak istedim. Anladığım kadarıyla düzenli ödeme yaparsam (bankadan) 1 - 2 yıl çıkaramaz.
    Neden kirayı seçmediniz bu güne kadar. Zira kira seçtiğiniz takdirde vergi dairesinede bilgi gidiyor diye biliyorum. Bu sayede vergiyi hesaplamakta kolay oluyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Cevap net,kirayı bankadan yatırın,yıllık enflasyon oranında zam yapın,evden çıkmayın,resmi tebligat ve hakim kararıyla çıkarılana kadar bekleyin ki en az 2 yıl sürer.Yasal olarak olay tamamen kiracı lehinedir,hele öyle kira kontratı ortasında acilen çık falan tamamen gülünecek işler.Olay hukuki zemine dönünce ev sahipliği tamamen saçmalık.Kiracılar yüzünden 2 tane ev satmak zorunda kalan biri olarak bunları yazıyorum.
    allah herkese düzgün ev sahibi versin. düzgün insanlara da düzgün kiracılar gelsin yamyamlar yamyamları bulsun. kiracı olmakta zor.

8.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Hocam hesabiniz güzel. Ama;
    Turkiyede yaşadiginizi varsayarak soruyorum.

6460 Tl taksit verebilecek hane orani nedir?
    Bunu verecek hane halkinin evine ayda kaç lira girmelidir?
    Bu adamlar cocuk buyutmeyeceklermi,gezmeyeceklermi yemeyeceklermi yoksa ( hirsizlikmi yapacaklar ! )

Son kredi kampanyasinda satilan evlerin % kaçı ihtiyaç sahiplerine yapilmistir ?

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    son kredi olayında 300 binlik ev abartmıyorum 400-450 bin oldu . o yüzden o indirimin hiç bir numarası kalmadı. alan neden aldı bilmiyorum. bizim millet evi seviyor . ben evi satıp altın aldım 2 yıl oluyor,o zaman emlak fiyatları leşti 5-10 da aşağı verdim. elimde evi tutsam bu kadar kar edemezdim.

başlıktaki soruyu cevaplarsam şuanda türkiyede doğru yanlış kalmadı. çalışmak için yaşıyoruz. yoksa yaşadığımız hayat falan değil.

Sayfa 792/1002 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842892 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •