Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 652/1002 İlkİlk ... 152552602642650651652653654662702752 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,209 - 5,216 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Gram ALTIN bazında hesap yapalım;

Mart 2020 ayında gram Altın TL ortalama 225 TL imiş. Şu anda yaklaşık 397 TL. Yani Gram Altın TL ögünden bugüne %76.5 prim yapmış.

370 bin TL yi %76.5 karla hesaplandığımda kerat cetveli hesabıyla 653 bin TL yapıyor.

Eğer evi 580 bin TL ye satıp bugünkü kapanış değerle Gram ALTIN alırsanız yaklaşık 83 bin TL zarar etmişsiniz, yani paranızdan bakkal hesabı ile 209 gram Altın kadar zarar etmişsiniz. Hadi küsüratları silelim 200 gram Altın zarardasınız.

Kar zarar hesabı yaparken gram altın bazında elinizdek altın gramı artmışsa kardasınız, altın gramı azalmışsa zarardasınız.

Hatalı hesap yapmışsam lütfen düzeltin.

Devlet vatandaşı bu hesaplardan uzaklaştırmak için Döviz ve Kıymetli Maden alımına %1 ek vergi getirdi. Cazibe azalsın diye yapıldı, azaldı mı? Bilmiyorum.

Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Mart ayında 330'a alıp 370'e tadilat ile bakım yaptığım yaptığım daireye 580 teklif geldi. Bence güncel ederi 450-500 arası. Satışa koymamıştım ve satmayı düşünmüyorum.

Satmış olsam fırsatçı denilecek Satmasam ve yıl sonu piyasası 450 civarı olsa satmadığım için enayi denilecek
    Sizin için söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın, genel eğilim bu şekilde.

Yatırımları mevcut pozisyonumuzdan bağımsız değerlendirmeliyiz. Kendi adıma bu evin iyi bir yatırım olup olmadığı 10 yıl sonra belli olacak. O yüzden ev aldım fiyat yükseldi kar ettim gibi bir düşüncem yok.

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Gram ALTIN bazında hesap yapalım;

Mart 2020 ayında gram Altın TL ortalama 225 TL imiş. Şu anda yaklaşık 397 TL. Yani Gram Altın TL ögünden bugüne %76.5 prim yapmış.

370 bin TL yi %76.5 karla hesaplandığımda kerat cetveli hesabıyla 653 bin TL yapıyor.

Eğer evi 580 bin TL ye satıp bugünkü kapanış değerle Gram ALTIN alırsanız yaklaşık 83 bin TL zarar etmişsiniz, yani paranızdan bakkal hesabı ile 209 gram Altın kadar zarar etmişsiniz. Hadi küsüratları silelim 200 gram Altın zarardasınız.

Kar zarar hesabı yaparken gram altın bazında elinizdek altın gramı artmışsa kardasınız, altın gramı azalmışsa zarardasınız.

Hatalı hesap yapmışsam lütfen düzeltin.

Devlet vatandaşı bu hesaplardan uzaklaştırmak için Döviz ve Kıymetli Maden alımına %1 ek vergi getirdi. Cazibe azalsın diye yapıldı, azaldı mı? Bilmiyorum.
    bu tip hesapları çok doğru bulmuyorum, aynı dönemde en çok artan emitalardan biri ile kıyaslarsanız tabi böyle çıkar.

bu hesaplara girersek altın yerine tesla alan sizi katladı. vb gereksiz..

3. Emlak, ALTIN, TLMevduat, ve DolarMevduat riski en düşük yatırımlardır. Getirileri birbiri ile her zaman mukayese edilebilir.

Konservatif eski kafalı bir yatırımcı profiline gidip sorun 100 TL paranız var, 4 e bölmeniz gerek ne alırsınız diye sorun? Bu dördünü sayar!

Siz uç örnekler veriyorsunuz. Hisse senetleri ile karşılaştırma mantıksızdır. Ben hisse ile getiriyi asla mukayese etmem.

Mesela Emlağı gidip Gümüş Platin Paladyum mukayese edin deseniz, onlarla da mukayese etmem. Çünkü Altın paradır, diğerleri ise madendir.

Paladyumun getirisi ile neden mukayese etmedim sizce? Daha fazla getirdiği halde Paladuymla değil Altın ile mukayese ettim.

Altın paradır, para Altındır. Dünyanın her yerinde altınınızı benzer fiyattan alıp satabilirsiniz. Altının Dolardan bir farkı yoktur.

Emlak getirisini Dolarmevduat ile de mukayese ederim. TLMevduat ile de mukayese ederim. Altın ile de mukayese ederim.

Akıllı iseniz sizde birbiri ile Mukayese edin bu 4 farklı enstrümanı. O zaman gerçekten para kazanıp kazanmadığınızı anlarsınız.

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    bu tip hesapları çok doğru bulmuyorum, aynı dönemde en çok artan emitalardan biri ile kıyaslarsanız tabi böyle çıkar.

bu hesaplara girersek altın yerine tesla alan sizi katladı. vb gereksiz..

4. Sahibindene kaç kez şikayet ettim nçbu ilanları ancak adamlarında umrunda değil çünkü emlekçılar ve galericiler onların en büyük gelir kalemi. Kesinlikle sahibindene rakip bir platform lazım
     Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Evet bu "opsiyonlandı", "kaporo alındı", "x beye, y hanıma hayırlı olsun" gibi şeyler niye yazılır ki, birilerini mi kıskandırmaya çalışıyorlar. Satıldıysa kaldır ilandan, ne kalabalık ediyorsun...Bunları görüp fiyatı yükselten müşteri adayları mı var son dakikada gelip "ben daha yüksek veriyorum" diyecek, onlar da önceki kaaporo aldıkları işlemi durdurup yeni müşteriye mi satacak. Böyle bir umutları var herhalde...

5.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Gram ALTIN bazında hesap yapalım;

Mart 2020 ayında gram Altın TL ortalama 225 TL imiş.
    Benim baktigim grafik hatali degilse, gram altin fiyatindaki kücük bir rakam hatasi buyuk hesap hatalarina neden olmuş galiba.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Öyle bir dönemki bütün yatırım hesaplama yöntemleri çöp olmuş durumda.

Ne değildir belli olmadığından son 6 ayda birikimlerimi şu şekilde dağıttım. Aslında corona öncesi 2019 yazından beri garip bir piyasa var.

Emlak 20%
    Hisse senetleri 30%
    2 şirket tahvili %10
    Döviz mevduat %30
    Altın %10

2 evim var, birini satmayı düşünüyorum ama emlakçı arkadaş ciddi bir teklif getiremedi henüz. Almak için bilmiyorum ama satmak için iyi bir zaman gibi gözüküyor. Oradan gelen parayı da nakitte tutacağım sanırım.

7. Haklısınız, ben Mart 2019 fiyatına bakmışım, 225 TL Mart 2019 fiyatı.

Mart 2020 fiyatı 320 TL ortalama.

Buna göre tekrar hesap yapalım.

Buna göre gram altın %23.7 kar getirmiş bugün kapanışa göre.

Buna göre eğer o evi 458 bin TL üstüne satarsanız kara geçiyorsunuz gram Altın bazında.

Eğer bu evi 580 bin TL ye satabilirseniz müthiş bir kar elde etmiş oluyorsunuz Gram ALTIN bazında. Yaklaşık 300 gram Altın kar etmişsiniz. Tebrikler.

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Benim baktigim grafik hatali degilse, gram altin fiyatindaki kücük bir rakam hatasi buyuk hesap hatalarina neden olmuş galiba.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Tüpraşı emeklilik planım deyip bir haftada satıp yerine rtalb seçmek gibi bir yatırım mı .

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Lafınız bana ise rtalb'den %450 kar yapıp evimin ve arabamın kredisini kapattım. Şu anda rtalb sayesinde 5 kuruş kredim kalmadı. Ben hisseye aşık olmam yatırımlarım labildir. Yükselince acımam hemen satarım.

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Sayfa 652/1002 İlkİlk ... 152552602642650651652653654662702752 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •