Sayfa 1/5 123 ... SonSon
Arama sonucu : 36 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Kiraya Vermek İçin Konut Almak ve Mevduat Faizi Arasında Kararsız Kalmak

1. Question Kiraya Vermek İçin Konut Almak ve Mevduat Faizi Arasında Kararsız Kalmak

Merhabalar

Öncelikle durumumdan bahsetmek isterim. 34 Yaşındayım evim ve arabam var. Borcum yok. 300 K param var ve mevduat getirisi kazanıyorum. Her ay kazandığım faize dokunmuyorum ve üzerine minimum 10 k para ekliyorum. Hedefim 1 milyon nakite ulaşmak ki hesaplarıma göre bunu 3-4 sene içerisinde yapabiliyorum.(bileşik faiz ve üstüne eklediğim paralarla) 40 yaşında kendimi emekli etme gibi bir planım var.

Faizlerin düşmesi beni biraz düşünceye itti. Acaba 1+1 kira çarpanı uygun, kolay kiraya verilebilir evler mi almaya başlasam diye.

135 bine 1000 tl'ye kiraya verilebilen bir ev buldum.

Size sormak istediğim size mantıklı olan 1 milyon tl'ye ulaşıp faiz geliriyle mi yaşamak( Kesinlikle tüm faiz geliri harcanmayacak, ana para mutlaka bir ay öncesinden daha fazla olacak) ya da mümkün olduğunca fazla kira gelirine sahip olup kira geliriyle mi yaşamak?

Fikirlerinizi merak ediyorum.

Görüşmek üzere..

2. Kiracılarla ve evlerin yıpranmasıyla uğraşmak zor değil mi ? Kira gelir vergisi de var...

Kiracı bulamazsan aidatları sen ödemek zorundasın...
    Son düzenleme : EREGLTUPRS; 19-08-2019 saat: 17:44.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,046
     Alıntı Originally Posted by DJDarci Yazıyı Oku

Faizlerin düşmesi beni biraz düşünceye itti. Acaba 1+1 kira çarpanı uygun, kolay kiraya verilebilir evler mi almaya başlasam diye.

135 bine 1000 tl'ye kiraya verilebilen bir ev buldum.

Size sormak istediğim size mantıklı olan 1 milyon tl'ye ulaşıp faiz geliriyle mi yaşamak( Kesinlikle tüm faiz geliri harcanmayacak, ana para mutlaka bir ay öncesinden daha fazla olacak) ya da mümkün olduğunca fazla kira gelirine sahip olup kira geliriyle mi yaşamak?

Fikirlerinizi merak ediyorum.

Görüşmek üzere..
    bence şu sorulmalı " alınacak kira garantimi ? yılın kaç ayı nakit akışı sağlayacak? Her zaman kiracı bulunabilir mi?
    Ev olmalı ama bütün yumurtaları aynı sepete koymamak lazım.
    Yıllar boyu temettü veren şirketler olmalı. En iyi kiracı onlar bence
    syg. bol kazançlar
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Kiracılarla ve evlerin yıpranmasıyla uğraşmak zor değil mi ? Kira gelir vergisi de var...

Kiracı bulamazsan aidatları sen ödemek zorundasın...
    Apartman dairesi için aidat pek sorun değil. Lakin evin yıpranması ve kirayı alamama gibi durumlar can sıkıcı olabilir.

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    bence şu sorulmalı " alınacak kira garantimi ? yılın kaç ayı nakit akışı sağlayacak? Her zaman kiracı bulunabilir mi?
    Ev olmalı ama bütün yumurtaları aynı sepete koymamak lazım.
    Yıllar boyu temettü veren şirketler olmalı. En iyi kiracı onlar bence
    syg. bol kazançlar
    Hocam temettü olayı çok mantıklı geldi. Üstünkörü hesap yaptım. Faizden daha fazla temettü gelirim olabiliyor. (bileşik faiz hesaplanmadı) . Bunun yanında hisse sahibi olup, istediğin an nakite döndürebilme özelliği de cabası...

5. temettü işine de o kadar güvenmeyin, bir sene çok verir ertesi sene az verir belki bi sene pas geçer. yani o gelire sürekli ihtiyacınız varsa sıkıntılı.

üstelik ana para bazen cok fazla değer kaybedebilir, moral bozup elinizdekileri satmaya kadar gidebilir.

kira o açıdan daha stabil.

bence de önemli olan yumurtaları tek sepete koymamak, yani hem kira gelir olur, diğer taraftan biraz temettü v.s.

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    temettü işine de o kadar güvenmeyin, bir sene çok verir ertesi sene az verir belki bi sene pas geçer. yani o gelire sürekli ihtiyacınız varsa sıkıntılı.

üstelik ana para bazen cok fazla değer kaybedebilir, moral bozup elinizdekileri satmaya kadar gidebilir.

kira o açıdan daha stabil.

bence de önemli olan yumurtaları tek sepete koymamak, yani hem kira gelir olur, diğer taraftan biraz temettü v.s.
    Temettü geliri için de bir güzel sepet yapılabilir. Dönemsel hisse fiyatı değişikliklerinde azar azar ağırlıklarını arttırma ya da azaltma yönünde hareketler ile ana para da arttırılabilir.
    Bununla ilgili topikte yazılıp çizilenler vardı, faydalı olabilir.

Ahmetg Guest
    Enflasyonun en az %20 oldugu ve dolarin zorla sabit tutuldugu bir ulkede mevduata para koymak bence deliliktir. Bariz belliki dolari sonsuza kadar tutamazlar biryerde patlayacak ve sizin 1mm tl tahmininiz tutsada degeri 300 bin tl olacak

Her zaman derler ki b tüm yumurtaları aynı sepete koyma.
    Ha tek sepet olunca kafa rahat oluyor ama riski fazla oluyor...
    Temettü geliri yüksek 2-3 hisse, gayrimenkul ve mevduat arasında paylaştırmak riski dağıtmak anlamında daha faydalı olur gibi...

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •