Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 732/1002 İlkİlk ... 232632682722730731732733734742782832 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,849 - 5,856 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sebebi veya sebepleri tartışılır ama çöküşün 2016'da başladığını bizzat hissetmiştim.
    İnsanlar 15 temmuzdan sonra ülkenin gidişatı hakkında "neyi sezdiler" bilmem ama fuzuli alışveriş yapmayı kestiler.
    O sıralar kamudan veya firmalardan çıkma ikinci el bilgisayar satıyordum. Önceki yıllarda satışların hızına yetişemezken, o günden sonra satışlar hızlı bir şekilde düştü.
    Ülkenin krize gittiğini anladım ve eldeki PC'leri kar amacı gütmeden satıp kurtuldum.
    Bu kadar derin bir çöküş ve buhran yaşayacağımızı bilseydim, sadece PC'leri değil, oturduğum ev hariç ne kadar mal mülk varsa hepsini satardım. Malesef yaklaşan cismin büyüklüğünü kestirememişim.

Şimdi o bahsettiğiniz dükkanların boş olması çok normal.
    2016'da PC almayan insanlar, bugünkü şu berbat ortamda hiç alışveriş yapmaz.
    Hocam yanlış anlamayın,
    Size evlenecek bir yakınınızla veya evini yeni döşeyecek biriyle alışverişe çıkmanızı öneririm
    Mobilyacılar(ünlüsü ünsüzü) teslimat için 60 gün süre veriyorlar. Perdecisi halıcısı ayrı yoğun...
    Bahsettiğim konu İstanbul için tabi. Anadolu da durum nasıldır tam emin değilim.

Birader bilindik bir markada, mobil cihaz işinde, telefon ve tablet yetiştiremiyorlar.

Otomotiv piyasası deseniz zaten bayilerde araç bulmak imkansız gibi oldu. Daha gelmeden satılmış oluyor.

Sonuç olarak; o köşe dükkanlarda değil artık piyasa. O dükkanın boş olması tüketimin veya ticaretin olmadığı anlamını taşımıyor...

2.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    Hocam yanlış anlamayın,
    Size evlenecek bir yakınınızla veya evini yeni döşeyecek biriyle alışverişe çıkmanızı öneririm
    Mobilyacılar(ünlüsü ünsüzü) teslimat için 60 gün süre veriyorlar.
    ......
    Nezaketiniz için teşekkür ederim.
    Ben ticareti 2017-2018 gibi bıraktım. Durumlar değişmiş olabilir.
    Etrafımda tanıdık bildik dükkanlar da kapanınca durgunluğun aynen devam ettiğini düşündüm.

Bir de mesela şu var.
    Tanıdığım kalbur üstü insanlar ciddi tasarrufa gittiler. Gelecek kaygıları yüksek.
    Ama ümraniye halkı ve o ayardaki kesim aynı gelecek kaygısını duymayabilir.
    Önceki sayfada bahsettiğiniz "eksen kayması"nın sebeplerinden biri de budur muhtemelen.

Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    Hocam yanlış anlamayın,
    Mobilyacılar(ünlüsü ünsüzü) teslimat için 60 gün süre veriyorlar. Perdecisi halıcısı ayrı yoğun...
    Bahsettiğim konu İstanbul için tabi. Anadolu da durum nasıldır tam emin değilim.

Birader bilindik bir markada, mobil cihaz işinde, telefon ve tablet yetiştiremiyorlar.

Otomotiv piyasası deseniz zaten bayilerde araç bulmak imkansız gibi oldu. Daha gelmeden satılmış oluyor.

Sonuç olarak; o köşe dükkanlarda değil artık piyasa. O dükkanın boş olması tüketimin veya ticaretin olmadığı anlamını taşımıyor...
    Türkiye geçen yıl cep telefonu ithalatına yaptığı 1,8 milyar dolarlık harcamayla 5 yılın en düşük seviyesini gördü.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-tekno...arcadi/1732730

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    Hocam yanlış anlamayın,

Merhaba
    Mobilyacılar ve benzer sektörler pandemi sonrası oluşan üretim kısıtı nedeni ile stok yapmadı. Sipariş yoğunluğuna göre düşük kapasitede üretim yapıyor aynen otomotiv ve diğer sektörlerde olduğu gibi. Bu nedenle yoğunluk görüntüsü oluşabilir ama durum görünen gibi değil. Düğün sektörünün neleri canlandırabildiğini herkes görmeli. Tatil sektörü sadece otel-ulaşım ile kıyaslanmaz. Tatil sezonunu ekim sonuna kadar uzatılması kesin gibi. Bu da demek tir ki sonraki 3-6 ay aynen marttaki gibi bir durum yaşanabilir. O dönemdeki kadar ekonomi ve piyasalar etkilenmese de yine de çok etkilenecektir.
    “Hayat üçbuçukla dört arasındadır.
    Ya üçbuçuk atarsın, ya da dört dörtlük yaşarsın”.

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Türkiye geçen yıl cep telefonu ithalatına yaptığı 1,8 milyar dolarlık harcamayla 5 yılın en düşük seviyesini gördü.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-tekno...arcadi/1732730

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yerli üretimleri de gözden kaçırmamak lazım ;)
    "Ülkemizdeki yerli telefonların pazar payı %8-10 seviyesine ulaşmış durumda."
    https://www.ntv.com.tr/galeri/teknol...zUuuLwfX6iRTOg

6.  Alıntı Originally Posted by tusemre Yazıyı Oku
    Merhaba
    Mobilyacılar ve benzer sektörler pandemi sonrası oluşan üretim kısıtı nedeni ile stok yapmadı. Sipariş yoğunluğuna göre düşük kapasitede üretim yapıyor aynen otomotiv ve diğer sektörlerde olduğu gibi. Bu nedenle yoğunluk görüntüsü oluşabilir ama durum görünen gibi değil. Düğün sektörünün neleri canlandırabildiğini herkes görmeli. Tatil sektörü sadece otel-ulaşım ile kıyaslanmaz. Tatil sezonunu ekim sonuna kadar uzatılması kesin gibi. Bu da demek tir ki sonraki 3-6 ay aynen marttaki gibi bir durum yaşanabilir. O dönemdeki kadar ekonomi ve piyasalar etkilenmese de yine de çok etkilenecektir.
    Bahsettiğim yer MODOKO,
    Genelde stoksuz, gelen siparişler üzerine üretim yapılıp teslimatlar yapan bir Mobilyacılar Sitesi.
    Tekrar belirteyim, İstanbul özelinde konuşuyorum. Anadolu'da ciddi durgunluk vardır birşey diyemiyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Nezaketiniz için teşekkür ederim.
    Ben ticareti 2017-2018 gibi bıraktım. Durumlar değişmiş olabilir.
    Etrafımda tanıdık bildik dükkanlar da kapanınca durgunluğun aynen devam ettiğini düşündüm.

Bir de mesela şu var.
    Tanıdığım kalbur üstü insanlar ciddi tasarrufa gittiler. Gelecek kaygıları yüksek.
    Ama ümraniye halkı ve o ayardaki kesim aynı gelecek kaygısını duymayabilir.
    Önceki sayfada bahsettiğiniz "eksen kayması"nın sebeplerinden biri de budur muhtemelen.
    Aslında ticaret de değişiyor. Ciddi bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Her sektör nasibini alıyor bundan.

Kalbur üstü kesim genel anlamda paradan para kazandığı için(mal mülk değerlenmesi de dahil) bu birkaç yıllık sürede
    panikleselerde süreç sonunda yine elleri dolu çıkacaktır...

Bağdat caddesi, Bostancı taraflarındaki kiracılarımdan her ay neredeyse pazarlıklı kira yatırmalar olurken,
    gelecek kaygısı duymayan Ümraniye'li kiracılarım tıkır tıkır ödüyorlar kiralarını Bir önceki sayfada sizin değindiğiniz konuyu bende şöyle vurgulamak istemiştim aslında, eksen kayması derken, belki de Ümraniye'de kirasını tıkır tıkır ödeyen eski Bağdat Caddeli bir esnaf olabilir ;)

8. Türkiye'de farklı demografik bölgelerde ciddi mağaza sayısına ulaşmış bir perakendeci için kısa süre önce bir çalışma yaptım.
    Benimle paylaşılan satış verilerine göre aslında B-C1-C2-D arasındaki makas ciddi bir şekilde kapandı. Yani Bağdat Caddesi eskiden atıyorum Dye göre yüzde 20 daha fazla gelire sahip B tarafından ziyaret ediliyordu. Şu an B ile D arasında yüzde 20 değil, yüzde 5 gelir farkı olduğundan caddede eski cirolar yapılamıyor. Ama Dnin geliri arttı diye fark kapandı sanmayın, aksine Bnin gelirle düştüğünden böyle bir durum oluşmuş. Yoksa oturan insan sayısında azalma yok, aksine 3-5 katlı binaların yerini 10-15 katlı binalar aldı, daha çok insan ikamet ediyor artık.
    Türkiye hızla fakirleşiyor, siyasette ciddi bir değişim olmaz ise tersine dönmesi mümkün değil.

Sayfa 732/1002 İlkİlk ... 232632682722730731732733734742782832 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •