Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 215/1002 İlkİlk ... 115165205213214215216217225265315715 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,713 - 1,720 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Birinci konuda iddialıyım, ikincisini de başkası yapsın yalnız vergiden kaçmak ile kaçınma farkı önemli...bilinçli olarak kaçınma dediğini düşünüyorum...sonuçta yasal mevzuat dahilinde kalıp, en az vergiyi vermeye çalışmak gayri yasal olmadığı gibi, gayri etik de değil,,gayet normal bir şey.
    Evet " kaçınma " kelimesini bilinçli kullandım, aile olarak mevcut gider kalemlerimizi farklı bir ülkede yapsak, matrahtan indirecek o kadar çok kalem var ki ! Sadece bu reform yapılsa sıradan bir beyaz yakalı, ekonomi profesörlerine rahmet okutur

Not: Meslek hayatımı net maaş üzerinden anlaşarak devam ettiriyorum halada böyle, fakat tam tersi olmasını arzu ederdim, toplumsal gelişme adına vergi konusu çok çok önemli kanımca.

2.  Alıntı Originally Posted by altivec Yazıyı Oku
    zaten öyle yaparım,ne öyle aydan aya para mı ödeyeceğim.saçmalık. 36000$ para falanda değil.ben TR de kira tuttuğum yerlere hep 2 sene peşin verir ve fiyatta indirim yaptırırım. herif toplu parayı görünce hesabı şaşıyor. ee neticede bu dünyada paran olacak,gerisi boş iş.
    SONRA eve geçip oturacaksın bir bakmışın üst komşun akşam top oynuyor yan komşunun playstation atıyor, osursan ses geçiyor kışın ev su alıyor vs sonra 2 sene peşin verdin otur seve seve parası olana hayat çok kolay

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Kavranıp duruyorlar...bir şey yapacaklar ama, tabandan aşırı tepki alacaklarını biliyorlar...şu ortamda adam niye ev satar, büyük ihtimal sıkışmıştır..tek varlığı olan evini satacak...gelen parayla ya daha ucuz ev alacak,,,ya da borçlarını kapayacak, klanı da yiyecek.( yakın bşr akrabam evini 400 e satıp, 300 lük bir eve geçmeyi düşünüyor, finansal açıdan biraz rahatlamak İçin)
    Benim şu an gayrimenkullerim satılık, gözünün yaşına bakmam, tabi satıldıkça diğerleri için daha yüksek fiyat isterim.
    Paraya ihtiyacım yok. Sebeplerim şöyle:

1-) Ev fiyatları ucuz ama altın ve Türk hisse senetleri de ucuz, onlara yatırım yapmayı tercih edebilirim. Türkiye gibi stok sorunu olan ülkelerde gayrimenkul fiyatları arttığında diğer her şeyin fiyatı artmış oluyor, alternatif yatırım potansiyeli düşük oluyor.

2-) Sadece Türkiye'de değil dünyada da bir servet vergisi furyası almış başını gidiyor. Bunun en kolay uygulaması ev ve araba, şimdi ufak ufak başladılar gerisi gelir. Bu dönemde daha likit yatırımlar daha uygun olacaktır kanısındayım.

3-) Siz de bu forumda okuyorsunuz kiradan kazanılan parayı rantiye olarak nitelendirip bu kazancı elde edenleri toplumun diğer fertlerinin emekleri üzerinden geçinen insanlar olarak gösterme çabası var. Ne zaman vergi artırılacak olsa akla ilk gelen konular arasında kira. Benim de ülkeye bir faydam olsun onları bir rantiyeciden kurtarayım istiyorum.

4-) https://www.globalpropertyguide.com/landlord-and-tenant Ülkede hukuk kiracıdan yana, bu durumun kötüleşerek sürmesini bekliyorum.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Birinci konuda iddialıyım, ikincisini de başkası yapsın yalnız vergiden kaçmak ile kaçınma farkı önemli...bilinçli olarak kaçınma dediğini düşünüyorum...sonuçta yasal mevzuat dahilinde kalıp, en az vergiyi vermeye çalışmak gayri yasal olmadığı gibi, gayri etik de değil,gayet normal bir şey.
    Vergiden kaçınma konusunu bana bırakın o zaman. Bu konuda danışmanlık yapacak kadar bilgi edindim. Kaçınma konusunda söyleceğim; verginin meşruiyeti önemli, birilerinin vergisini artırırken diğerlerininkini siliyorsan ve/veya toplanan verginin nereye harcandığının hesabını vermiyorsan, daha az vergi vermek için çaba göstermek vatandaşın hakkıdır. Araba, telefon vb. değiştirme zamanım gelmiş olmasına rağmen değiştirmiyorum, alırken ödeyeceğim vergilerin nereye gideceği konusu beni düşündürüyor.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    SONRA eve geçip oturacaksın bir bakmışın üst komşun akşam top oynuyor yan komşunun playstation atıyor, osursan ses geçiyor kışın ev su alıyor vs sonra 2 sene peşin verdin otur seve seve parası olana hayat çok kolay
    peki ya öyle bir evi satın almış olsaydın ????

kiracı herzaman karda görüyorsun
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

5. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    peki ya öyle bir evi satın almış olsaydın ????

kiracı herzaman karda görüyorsun
    ben satın almışsam emin ol başka biride benden satın alır.

7. Ben şu an uygulanan 5 yıllık sürenin tamamen ortadan kalkmasından (yani verginin) bahsediyordum.watcher46 böyle demişti.Bu olumlu olur dedim.Ama o da 5 yıllık süre kaldırılacak derken vergi her sene uygulanacak demek istemiş.Yani aynı şeyi demişiz.Bu ev satışlarını bitme noktasına getirir.Özellikle eski evler satılmaz.Çünkü ev alıpta normal fiyattan gösteren yok.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sizin bir eviniz var ve satmayı düşünüyorsunuz diyelim.
    6 yıl önce 200 bine aldınız, şimdi 500 bine satacaksınız. Vergi yok. Elinize temiz 500 bin geçecek.

Ama bir bakıyorsunuz ki süre kalkmış ve siz aradaki 300 bin liralık farktan dolayı 105 bin lira gelir vergisi ödemek zorundasınız, yani elinize net 395 bin lira geçecek.

Bu durumda süre kalkarsa satış cazibesini yitirir. Satışlar artmaz, aksine azalır.
    Adam der ki "500'e fittim ama 395'e razı değilim, kiraya veririm daha iyi".
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

8. Bu arada beyler yakın arkadaşımın 4 sıfır evi vardı.1 seneden fazladır satamıyordu.Yakın zamanda hepsini sattı.Bir diğer arkadaşım ev arıyor.Çevremde de üzerinde satılık yazan ve 2 yıldır bekleyen evlerin hemen hepsi satıldı.Yalnız fiyatlar da ciddi bir artış yok.Fiyatı pahalı bulunan evler krediler de düşünce artık pahalı görünmemeye başladı vatandaşın gözünde.

Forumda çöküş bekleniyordu.Forumdaki arkadaşlar kesin olarak yanıldı.Bu tespiti de yapalım.Zaten dikkat ediyorum sürekli yazan birkaç arkadaş arazi olmuşBen hep burda idim.Bilen bilir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

Sayfa 215/1002 İlkİlk ... 115165205213214215216217225265315715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •