Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 720/1002 İlkİlk ... 220620670710718719720721722730770820 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,753 - 5,760 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Tasarruf etmek harcamalarınızdan sonra kalanı biriktirmek değil, tasarrufundan sonra kalanı harcamaktır (bu mealde bir söz vardı, müellifini hatırlamıyorum)

Alıntı Originally Posted by dobra Yazıyı Oku
    Tasarruf etmek harcamalarınızdan sonra kalanı biriktirmek değil, tasarrufundan sonra kalanı harcamaktır (bu mealde bir söz vardı, müellifini hatırlamıyorum)

O söz Uzun vadeli yatırımları ile tanınan Warren Buffet ' a ait ...

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Temel insani harcamalar dışında lükse kacabilecek bir durumum zaten yok ama ben tersini yaptım şu dönemde bulabildiğim kadar ucuz kredi bulup ihtiyaçları kapattım ve yatırım yaptım.

Yine mesela kredi kartı ile herşeyi alıyorum.
    Nakit çok az taşırım.

CarrefourSA da kampanya var mesela 300 liraya 75 lira gelecek. Normalde yerel marketlerden alirim çoğu şeyi ama gidip bu kampanya ile temel ihtiyaç maddelerini alacağım. Gelen 75 lira ile yine aynısını yapacağım.

Mesela enpara ile öderim MTV yi. 6 ya faizsiz böler.
    Arabanın bakımını da oradan geçerim onuda bölerim. Faturaları falan hep ondan geçer 6 ya bölerim.

Paraf 0,89 dan taksitli nakit avans verir. Kullanırim.

Şimdiye değin nakite dönebilecek herşeyi araba, hisse senedi, fiziki altın hep kredi ile aldım.

Suan hepsini nakite dönsem 235 bin civarı bir para geçer elime aşağı yukarı bankalarada 60 bin lira borç var. 11 ay vade.

Krediyi çekince hemen ilk taksidi öder 1 ay kazanırım. Yaptığım yatırımdan kazanabilirsem yine bir kredi taksidi daha kenara ayırır otelerim. Mesela en son cuma elimdeki hisselerden biri tavan yapti. Birazını sattım. Ayırdım hemen taksidi. Yeni bir hisseye blok alım girersemde stop koyarım.

Düzenli gelir olduğu için biraz rahatım kredi konusunda

Tabii benim yaptığım riskli ama nakit akışını bozacak bir durum olunca hemen nakite döner kredileri kapatırım kâra,zarara bakmam

Öyle bir durumda yaşadım. Petkim 4,56 dan sattım psdtc 7,55 ten sattım , gram altın vardı 217 den sattım. Petkim, psdtc kâr ile gram altınlar zarar ile.

Ama daha kredi çekmem çünkü faizler çok fırladı. Bundan sonrada zor düşer.

Benim hedefim şu işsiz kalır isem iş buluncaya değin beni ve ailemi en az 2 yil yetecek kadar nakite ya da hemen nakite dönebilecek varliklara sahip olmak.

Diyelim ki işsiz kaldım. Araba, hisse senetleri , fiziki altın vs hep döndüm nakite borcuda kapattım.

170-75 bin civarı kaldı elimde iki yıl idare ederim herhalde.

Tabii herkesin şartlari, yatırım ve birikim anlayışı , standartları vs vs'si farklı.

Buraya okuyan gençler var ise bir işe sahip düzenli gelirleri var ise aylık gelirinin yüzde 20 sini hep birikime ayirsinlar. İhtiyac olunca kâr zarar bakmayip harcasinlar.

Mümkün olduğunca az eşyaya sahip olsunlar. Benim de verebileceğim tavsiye de bu olur.

Zamanında finansal okur yazarlığim olsa ve her ay düzenli yüzde 20 ayirsa idim ya da geleneksel yöntem ile kenara bir çeyrek atsa idim şuan farklı olurdum pek tabii.

Hayat insana ne getirecek bilinmez. Önce kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı yerinde olsun. O en büyük kazanç.

G008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Son 5 yıldan beri yatırım yapmak için kredi çektim . Bir kısmını gram altın 105 TL ' den itibaren ucuz pahalı demeden elime nakit geçtikçe aldım , 156 TL ' den aldım ve sonra olarak 220 TL . Kademeli satış yaparak bir kısmını 387 TL ' den ve bir kısmını ise 414 TL ' den sattım. Kârın bir kısmını ayırıp kredi borcumu kapattım çok şükür !

Son 8 seneden beri Vakıf Emeklilik müşterisiyim . Aylık 112 TL ödüyorum . Aylık katkı payını düşük tuttum . Zamanında kredi çekerek BES altın fonlarını gram altın 100 - 300 TL arası iken BES ARA KATKI payı ödemesi çok yaptım . BES katkı paylarını 1 yıl toplu ödedim ve ara katkı paylarını ise yüksek ödemeye çalıştım .

Şimdi ise % 50 nakitteyim ( günlük TL mevduatta ) % 50 ' si ise BES fonlarında ( % 10 likit fon - % 90 Altın fonu ) Yastık altında Fiziki altın tutmayı da ihmal etmiyorum . Onun dışında bir de kumbaram var . 50 krş. bile olsa ciddiye alır kumbaraya atar ve asla küçümsemem .

Evin tek çalışanı olmasaydım , hayata sıfır bile demiyorum eksilerden başlamasaydım , hayırsız ve sorumsuz bir babanın evladı olmasaydım ( anne - baba ayrı ) şimdi BMW ile gezerdim herhalde ...

Her kredi çektiğimde 1 taksit önden ödeme yaparım . Kredi maliyetini minimize etmek için ... Kredi kartı profesörü oldum ve ona rağmen Kredi kartı kullanmıyorum . Sağlıcakla kalınız .

4. Müthiş yazmışsın hocam.. sanki Kendim yazdim
     Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Temel insani harcamalar dışında lükse kacabilecek bir durumum zaten yok ama ben tersini yaptım şu dönemde bulabildiğim kadar ucuz kredi bulup ihtiyaçları kapattım ve yatırım yaptım.

Yine mesela kredi kartı ile herşeyi alıyorum.
    Nakit çok az taşırım.

CarrefourSA da kampanya var mesela 300 liraya 75 lira gelecek. Normalde yerel marketlerden alirim çoğu şeyi ama gidip bu kampanya ile temel ihtiyaç maddelerini alacağım. Gelen 75 lira ile yine aynısını yapacağım.

Mesela enpara ile öderim MTV yi. 6 ya faizsiz böler.
    Arabanın bakımını da oradan geçerim onuda bölerim. Faturaları falan hep ondan geçer 6 ya bölerim.

Paraf 0,89 dan taksitli nakit avans verir. Kullanırim.

Şimdiye değin nakite dönebilecek herşeyi araba, hisse senedi, fiziki altın hep kredi ile aldım.

Suan hepsini nakite dönsem 235 bin civarı bir para geçer elime aşağı yukarı bankalarada 60 bin lira borç var. 11 ay vade.

Krediyi çekince hemen ilk taksidi öder 1 ay kazanırım. Yaptığım yatırımdan kazanabilirsem yine bir kredi taksidi daha kenara ayırır otelerim. Mesela en son cuma elimdeki hisselerden biri tavan yapti. Birazını sattım. Ayırdım hemen taksidi. Yeni bir hisseye blok alım girersemde stop koyarım.

Düzenli gelir olduğu için biraz rahatım kredi konusunda

Tabii benim yaptığım riskli ama nakit akışını bozacak bir durum olunca hemen nakite döner kredileri kapatırım kâra,zarara bakmam

Öyle bir durumda yaşadım. Petkim 4,56 dan sattım psdtc 7,55 ten sattım , gram altın vardı 217 den sattım. Petkim, psdtc kâr ile gram altınlar zarar ile.

Ama daha kredi çekmem çünkü faizler çok fırladı. Bundan sonrada zor düşer.

Benim hedefim şu işsiz kalır isem iş buluncaya değin beni ve ailemi en az 2 yil yetecek kadar nakite ya da hemen nakite dönebilecek varliklara sahip olmak.

Diyelim ki işsiz kaldım. Araba, hisse senetleri , fiziki altın vs hep döndüm nakite borcuda kapattım.

170-75 bin civarı kaldı elimde iki yıl idare ederim herhalde.

Tabii herkesin şartlari, yatırım ve birikim anlayışı , standartları vs vs'si farklı.

Buraya okuyan gençler var ise bir işe sahip düzenli gelirleri var ise aylık gelirinin yüzde 20 sini hep birikime ayirsinlar. İhtiyac olunca kâr zarar bakmayip harcasinlar.

Mümkün olduğunca az eşyaya sahip olsunlar. Benim de verebileceğim tavsiye de bu olur.

Zamanında finansal okur yazarlığim olsa ve her ay düzenli yüzde 20 ayirsa idim ya da geleneksel yöntem ile kenara bir çeyrek atsa idim şuan farklı olurdum pek tabii.

Hayat insana ne getirecek bilinmez. Önce kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı yerinde olsun. O en büyük kazanç.

G008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Çok konuşulmultu ama kaçırmışım. 200 mü 240 kira çarpanı normal sayılır? Tabi bölgeye vb değişir. Ankara olduğunu belirteyim. Piyasa uçmuş tabi ama bunun da bi normali vardır galiba?

6. Bende ayfon 12 çıksada alsam diyorum

Şaka şaka

7.  Alıntı Originally Posted by memot Yazıyı Oku
    Çok konuşulmultu ama kaçırmışım. 200 mü 240 kira çarpanı normal sayılır? Tabi bölgeye vb değişir. Ankara olduğunu belirteyim. Piyasa uçmuş tabi ama bunun da bi normali vardır galiba?
    Tr geneli 200 kira ideal.250 max alınabilir .300 kazık.

8. Teşekkürler

Sayfa 720/1002 İlkİlk ... 220620670710718719720721722730770820 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •