Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 141/1002 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ev sahibininde notu olmalimidir ?
    Heryil artan kiralara rağmen, eve girerken verilen depozitonun ayni kalmasi normalmidir ?
    Kiraciya not verilen sistemlerde ev deki demirbaşlarin masraflarini kim karşilar ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ev sahibinin notunu kişisel kanaat üzerinden verebilirsiniz. Ancak kiranın zamanında ödenmesi veya ev zarar verilmesi ölçülebilen bir değerdir. İkisini bir tutamazsınız.
    Eskiden depozito döviz üzerindendi. Devlet değiştirdi diye hatırlıyorum.
    Demirbaş işine hakim değilim ama zamanla yıpranan kısımlarda kiracının mesul tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.
    Ömrü 10 sene olan bir kombinin parasını kiracıdan istemek saçma bu tür giderlerin amortisman diye değerlendirilip kira bedeli belirlenirken içine ilave edilmesi daha doğru

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Bu kapsamda bir önceki yazımızda son 5 yılın en kârlı yatırım aracını belirlemiş fakat yaptığımız hesaplamalarla bu getirilerin enflasyon karşısında sanıldığı kadar da büyük olmadığından ve bu fiyat artışlarına yatırım araçlarındaki doğal fiyatlamaların değil Türkiye’nin ekonomik verilerindeki beklenmedik bozulmanın neden olduğunu ortaya koymuştuk.

Bu yazımızda ise Türkiye’de “Param var, ne yapsam?†denince akla gelen ilk cevabın doğruluğunu ele alacağız, yani Türkiye’de ev almak ne kadar doğru bir karar?

https://paratakipcisi.com/kronik-pro...-ev-alalim-da/

3.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Neymiş? beton canmış,bulmuşken 3-5 tane almak lazımmış,ayrıca bu yapılan iş bir Avrupa ülkesinde olsa ,o sosyopatın ev kiralama şansı olmaz alacağı ceza dışında,ama bir başkadır benim memleketim...
    Bu ne ki geçen hafta yazmıştım tahliye kararı çıktı diye evi yakan kiracıyı millet psikopat artık

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Çatı masrafı ni bahane edip 1000$ imin ustune yatan evsahibim oldu. Yukardaki örnekte oldugu gibi 10bin $ masraf cikarmak istedim ama işin başina gecince beceremwdim Allahindan bulsun deyip ciktim...
    Velhasil yukardaki örnekte ev sahibinin ak kaşik oldugunu düsünmuyorum. Kiracida benim gibi degilmiş tabi...

Çatı masrafı ile sizin ne alakanız var. Normalde çatı problemlerinde dükkanlar dahil herkesten para toplanır ama kiracıdan alınması için sizin bir zarar vermeniz gerekir ?

O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Çatı masrafı ile sizin ne alakanız var. Normalde çatı problemlerinde dükkanlar dahil herkesten para toplanır ama kiracıdan alınması için sizin bir zarar vermeniz gerekir ?

Çatıkati 1+1 de kaliyordum. 0 dan girmiştim. Yağmurda su akitmaya basladi ilk yil. Soyledim. Geldi kendi yaptirdi. Parasini kim ödedi bilmem. Ama 5 yil sonra cikarken bu bahaneyi sundu...
    1 kere konustuktan sonra anladimki adamin niyeti depozitonun ustune yatmak.
    Çunku ben girerken dolar 1.2 lerde iken cikarken 1.8 lerde idi. Muhtemelen benim depozitoyu yemiş 1.2 den , öderken 1.8 vermek canini sikmiş olacak...

Haliyle dolarla depozitoyu ev sahipleri kabul etmez oldu. Çunku depozitoyu bir şekilde kendi haklari goruyorlar ve alir almaz yiyolar. Dolar işlerine gelmiyor turkiyede.

6. 1+1 dairenin çatı onarımına 1000 dolar kesmek? OHA valla ÇÜŞ!

Çift daireli binanın çatısını 2 kez tamir ettirdim, ayrıca iki terasın da fayanslarının üzerine epoksi döktürüp bir kat daha fayans yaptırdım, yine de 1000 dolar tutmadı be! İnsafsızlığa bakın hele.

Üstelik bu bedeli kiracıdan istemek tam hırsızlık.

Dolar mevzuuna gelirsek, ben daima TL olarak depozito aldım, kiracı çıkarken de "kiracıdan kaynaklanan bariz bir hasar yoksa" depozitoyu son kuruşuna kadar geri ödedim.
    Ben bu kadar iyi niyetli davranınca da hiç kimse "paramın dolar karşısında değeri düştü" demedi.

Kombi arızalarını da asla kiracıya ödetmem. Çünkü kiracının kombiyi kasten bozma gibi bir imkanı zaten yok.

Karşılıklı iyi niyet önemli.
    Allah kiracının da, ev sahibinin de, ÇAKAL AT HIRSIZI olanına denk getirmesin.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7. Ben depozitoyu bir kira aliyorum, cikarken de guncel bir kira uzerinden oduyorum. En temizi bence.

Valla kiraci secimi onemli bir konu ama ev sahiplerinde de hata var. ozellikle emlakciya guvenmek en buyuk hata, eger yapabiliyorsan sahibinden kiralamak lazim. Zaten bi insani az cok tanirsin, yani aman ev bos kalmasin diye acele etmemek lazim.

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    1+1 dairenin çatı onarımına 1000 dolar kesmek? OHA valla ÇÜŞ!

Çift daireli binanın çatısını 2 kez tamir ettirdim, ayrıca iki terasın da fayanslarının üzerine epoksi döktürüp bir kat daha fayans yaptırdım, yine de 1000 dolar tutmadı be! İnsafsızlığa bakın hele.

Üstelik bu bedeli kiracıdan istemek tam hırsızlık.

Dolar mevzuuna gelirsek, ben daima TL olarak depozito aldım, kiracı çıkarken de "kiracıdan kaynaklanan bariz bir hasar yoksa" depozitoyu son kuruşuna kadar geri ödedim.
    Ben bu kadar iyi niyetli davranınca da hiç kimse "paramın dolar karşısında değeri düştü" demedi.

Kombi arızalarını da asla kiracıya ödetmem. Çünkü kiracının kombiyi kasten bozma gibi bir imkanı zaten yok.

Karşılıklı iyi niyet önemli.
    Allah kiracının da, ev sahibinin de, ÇAKAL AT HIRSIZI olanına denk getirmesin.
    Adam paraya yatma pesinde olunca ne desen boş kaliyor.
    Kombi meselesinde bence kiraci bakimlardan sorumlu olmali. Heryil bakimi yapilmis bir kombinin arizasinin tamirinin kiraci tarafindan yaptirilmasi, daire kapilarinin sarkmasinin kiraci tarafindan yaptirilmasi ile ayni bence.
    Bakimi yapilmamişsa kiraci sorumlu olmali.

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Ben depozitoyu bir kira aliyorum, cikarken de guncel bir kira uzerinden oduyorum. En temizi bence.

Valla kiraci secimi onemli bir konu ama ev sahiplerinde de hata var. ozellikle emlakciya guvenmek en buyuk hata, eger yapabiliyorsan sahibinden kiralamak lazim. Zaten bi insani az cok tanirsin, yani aman ev bos kalmasin diye acele etmemek lazim.
    TL depozitoda mantik bu olmali zaten. 10 yil düzenli kirasini ödemiş bir kiraciya , cikarken 10 yil onceki depozitoyu vermek ne denli dogru olur !...
    ( Yazilarim , amortismanin kiranin icinde olmasi üzerine kuruludur)

Sayfa 141/1002 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •