Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 388/1002 İlkİlk ... 288338378386387388389390398438488888 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,097 - 3,104 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    897
     Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Ben de biraz hayat hikayemden bahsedeyim. 24 yaşımdayım. 18 yaşımdan beri borsada aktif bir şekilde alım satım yapıyorum. Toplam param 200binTL. 2 sene evvel elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun oldum. 2 senedir her yerde iş aradım. O kadar yılın emeğini hiçe sayıp asgari ücretli işlere bile başvurdum. Hiçbirinden adam akıllı geri dönüş bile alamadım. (alanımla ilgili işlere başvurdum.) Dolayısıyla hayatımı idame ettirmek için önümde iki seçenek vardı, ya alanımla alakası olmayan bir işe girecektim, ya da sermaye piyasalarını kullanarak kendime bir gelir yaratacaktım. Ben 2.sini seçtim. Kendi kendime asgari ücrete bağladım. 200 binden 50 bin TL'sini 2 yıllık maaşım olarak ayırdım. Kalan 150 bin TL'nin 50 bin TL'sini eurobond fonu olarak değerlendiriyorum. (sigorta) Kalan 100 bin TL'nin 80 bin TL'si orta vade borsa yatırımı, 20 bin TL'si ile de günlük trade yapıyorum.

Şuanda beklentilerimi karşılamış vaziyetteyim. Ayrıca yüksek lisansa başladım, almanca kursuna da gidiyorum. Bir de bir yenilebilir enerji firmasında stajyer gibi başladım. Edindiğim tek kazanç öğle yemeği, belki tecrübe..

Sizin gibi hayat tecrübesi yüksek abilerimden görüşler almak isterim.
    Oncelikle yatirim alanindaki basarilarindan dolayi seni tebrik ediyorum.

Ben de Insaat Muhendisligi okurken bos derslerde seans salonuna gider, seans izlerdim. Borsadaki heyecan hicbir yerde yok diye dusunuyordum. Borsadan iyi kazandigim zamanlarda, muhendislige ne gerek var, ben borsadan gecimimi saglarim diye dusundugum cok olmustur.

Ancak sunu unutma, borsa donemsel bir olgudur. 2-3 yil iyi kazanirsin, ben bu isi ogrendim, beni kimse tutamaz moduna girersin. Ancak bu isin bir de tersi var. 94 krizi, 2001 ve 2008 krizleri borsada yatirim yapan insanlari cok zor durumlara dusurdu. Evini, arabasini, butun birikimini kaybedenler oldu. Yani demek istedigim su ki borsa surekli bir gelir getirecek yer olarak dusunulmemelidir bence.

Sana tavsiyem, oncelikle mesleginde uzmanlasmaya calis. Is bulmak zor biliyorum ama yine de pes etme. Borsaya harcayacagin vakti gerekirse bir yerde cok dusuk ucretle meslegini ogrenmek icin harca. Simdi 24 yasindasin, meslegi ogrenmek icin ideal bir yas. 30 yasina gelince eger mesleginde hic tecruben yoksa, sifirdan baslamak sana cok zor gelecektir. Yeni mezunlarla ayni muameleyi gormek belki sabrini zorlayacaktir. Onun icin yol yakinken mesleginde en az 3-4 senelik bir tecrube edin, daha sonra tekrar borsaya donersin. Bu yillari kacirirsan ilerde meslegine donemeyebilirsin.

Bol sans dilerim.

soros 74 forumdaşa aynen katılıyorum.
    Sevgili genç mühendis kardeşim. İlk önceliğin mesleğin olmalı tartışmasız. Borsa da her zaman işler böyle gitmez. Sermayen 200 bin tl miş. Yaşına göre gayet güzel. Sermayeyi kediye yüklemeden , ne yap et , kendini yırt , düşük maaş ile de olsa torpil ile de olsa mesleğinle ilgili işe girmek önceliğin olmalı , akşamları da sermaye piyasaları ile ilgilenebilirsin. Bir elektrik elektronik mühendisinin (isterse Boğaziçi Odti İtü mezunu olmasın) asgari ücret ile bile olsa 2 yıldır iş bulamaması çok çok üzdü beni. Mesleğin seni kurtaracaktır , bundan şüphe duyma Allah yardımcın olsun sevgili kardeşim

Kendi işini kurmak için bile belirli bir iş tecrüben olmalı. Yoksa çuvallarsın. Bir akrabam var , senin gibi elektrik elektronik mühendisi. Telefon santralleri ile ilgili bir şirket de 15 sene çalışıp tecrübe edindikten sonra bir arkadaşı ile birlikte kurduğu şirket ile , iş yerlerine şimdi kendi telefon santralleri kuruyor. Mercedese biniyor , villada oturuyor.

4.  Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku
    Ben de biraz hayat hikayemden bahsedeyim. 24 yaşımdayım. 18 yaşımdan beri borsada aktif bir şekilde alım satım yapıyorum. Toplam param 200binTL. 2 sene evvel elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun oldum. 2 senedir her yerde iş aradım. O kadar yılın emeğini hiçe sayıp asgari ücretli işlere bile başvurdum. Hiçbirinden adam akıllı geri dönüş bile alamadım. (alanımla ilgili işlere başvurdum.) Dolayısıyla hayatımı idame ettirmek için önümde iki seçenek vardı, ya alanımla alakası olmayan bir işe girecektim, ya da sermaye piyasalarını kullanarak kendime bir gelir yaratacaktım. Ben 2.sini seçtim. Kendi kendime asgari ücrete bağladım. 200 binden 50 bin TL'sini 2 yıllık maaşım olarak ayırdım. Kalan 150 bin TL'nin 50 bin TL'sini eurobond fonu olarak değerlendiriyorum. (sigorta) Kalan 100 bin TL'nin 80 bin TL'si orta vade borsa yatırımı, 20 bin TL'si ile de günlük trade yapıyorum.

Şuanda beklentilerimi karşılamış vaziyetteyim. Ayrıca yüksek lisansa başladım, almanca kursuna da gidiyorum. Bir de bir yenilebilir enerji firmasında stajyer gibi başladım. Edindiğim tek kazanç öğle yemeği, belki tecrübe..

200 bin lira dediğin para 35000 dolar. 24 yaşında biri için iyi bir sermaye, ama kariyerini yedekleyebileceğin meblağın 10'da biri bile değil.

Almanca öğrenicem demişin, bence hata olur. Önce ingilizce adam gibi öğren (TOEFL 100 üstü)
    Kendi alanında iş bulamadığına göre muhtemelen Taşradan diploman var ve ingilizce seviyeni kanıtlayacak kayda değer bir belgen yok.

Evet piyasa berbat, ama dil bilen elektronik mezunu hiç bir piyasada işsiz kalmaz.
    Yüksek lisans için bence saygın bir üniversiteden ingilizce MBA düşün, taşradan mezunsan üstüne cila çekmek iyi olur, sakarya vb ünilerden gelen diplomaları IK departmanları çoğu zaman değerlendirmeye bile almıyor.

Bilkent/Koç/Sabancı vb seviyede yüksek lisans kovala, çoğu kapıyı açar bu okullar.

5. 18 Şubat Salı 14:30 TCMB : KONUT FİYAT ENDEKSİ ARALIK'TA YILLIK % 9,92 ARTTI, ÖNCEKİ % 7,2

18 Şubat Salı 14:31 İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARI ARALIK'TA % 3,7; ANKARA'DA % 10,1; İZMİR'DE % 10,3 ARTTI

Alıntı Originally Posted by ykyildiz Yazıyı Oku

Mezun oldugunuz okulun yurtdısında kabul görüyor ise hiç düşünmeden. yurtdışına çıkmayı dene Green Card a başvur..İş bulma kurumu aracılıgıyla almayaya gitmeye çalıs bildigim kadarı ile üçretsiz dil egitimi ve kalacak yer ımkanlarıda saglamakta. Elindeki paranıda nakit olarak döviz hesabında faizde tut.

7. Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu: Türkiye'ye ait gemiyi imha ettik !!!

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Trablus'ta Türkiye'ye ait bir gemiyi vurduklarını duyurdu.

Facebook hesabından bir açıklama yapan Libya Ulusal Ordusu, Trablus limanında demirli bulunan, silah ve mühimmat taşıyan bir Türk gemisini vurduklarını açıkladı. Olayla ilgili henüz Türk yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

https://sptnkne.ws/BxVX

Sayfa 388/1002 İlkİlk ... 288338378386387388389390398438488888 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •