Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
Multiple Choice Poll.
Sayfa 790/1002 İlkİlk ... 290690740780788789790791792800840890 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,313 - 6,320 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Çok yönlü bir konuyu, kısır tartışıyoruz. Konut yatırımı yanlıştır yada doğrudur diye bir sonuca varamayız. Kişinin tercih ve ihtiyaçlarına göre değişir bu durum. Tartışmamız gereken konut yatırımı nasıl yapılır, ama bu popüler başlık altında bunu tartışmak imkansıza yakın.

Emlak yatırımı yapan her kişi kısa - orta vadede kar etme amacı ile alım yapmıyor. Finansal piyasalarda para değerlendirmek herkesin harcı değil. İnsanların % 80'i para kaybediyor.

Örnek konut yatırımı sebepleri

* Kişi para biriktirme iradesinden yoksundur, ancak borca girerek mal sahibi olur. Kar veya zarar bakmaz, sonunda malım olur diye kredi ile konut alır. Alternatif finansal yatırıma göre belki zarardadır ama bu borca girmese zaten parasını biriktiremeyecekti.

* Yönetmesi gereken birikimi vardır. Portföyün bir yüzdesi olarak konut alır. Sonuçta profesyonel fonlarda bu şekilde dağılımla yönetiliyor. Dolar yada altın artacak diye tüm portföyü bir iki enstrüman koymak hata olur

*Bu iş ile detaylı ilgilenir, 120- 150 çarpan ev bulur alır. Kısa sürede amorti eder.

* Piyasa takibi yapmayı sevmiyordur, ev alır unutur karına zararına bakmaz. Çoluğu çocuğu için alır.

* Kişi kiracı olmayı tercih etmez, maliyeti ikinci planda tutup kendi evinde oturmayı tercih eder. ( Kiracılar sitelerde genel kurula katılamaz, mülk ile ilgili bir insiyatifi olmaz, çalışan personel kiracıyı dinlermiş görünür ama dinlemez,geçici düşünür. Mal sahibi çık dedi diye kendisinin, ailesinin, çocuğunun düzeninin bozulmasını istemez. Tabii ki kiracı olmanında avantajları var ama bazıları içinde bu bir dezavantaj. Tartışılacak bir mevzu değil, kişisel bakış açısı.

Örnekler artabilir. Bu alana yatırım yapana ne çok akıllı nede aptal diyebiliriz. Ama bu alana yatırım yapmak yada ev alma ihtiyacı hissedenlere, alımın verimli olması için nasıl hareket etmek gerekir onları konuşmalıyız.

Saygılar,
    Çok güzel bir yazı, tebrik ederim.
    Son paragrafta dediğiniz gibi, konut almaya niyetli olan kişileri aydınlatıcı bilgiler paylaşılsa çok daha verimli olur.

2. İmzama taa 2011'de yazmışım, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner..

İnsanlarda saçma bir davranış var, bir şey yükselirken hep yükseleceğini, düşerken de hep düşeceğini sanmak.

2015 öncesinde ben dahil herkes konut fiyatlarının sürekli yükseleceğini düşünüyorduk. Daha da yükselecekti, sonra daha fazla, sonra daha fazla.
    Sonra birden hesap döndü, evlerin değeri düşmeye başladı. Dolar karşısında, altın karşısında, patates soğan karşısında falan hep düştü, düştü, düştü. Ve yine ben dahil birçok kişi daha da düşeceğini sandık..

Önceden 100 bin dolara el değiştiren dairenin bir sonraki seferde 55 bin dolara el değiştirdiğine şahit oldum. Fakat bir türlü benim beklediğim 30 bin dolar seviyesine düşmedi.

Forumda 30 kira çarpanıyla ev alacabileceğini zannedenler bile türedi.

Biraz mantıklı olmak gerek. Trendin fanatiği olmamak gerek.
    Bunun bir döngü olduğunu, ve hiç bir şeyin sonsuza kadar çıkmadığını veya düşmediğini artık öğrenmek gerek.

Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İmzama taa 2011'de yazmışım, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner..

İnsanlarda saçma bir davranış var, bir şey yükselirken hep yükseleceğini, düşerken de hep düşeceğini sanmak.

2015 öncesinde ben dahil herkes konut fiyatlarının sürekli yükseleceğini düşünüyorduk. Daha da yükselecekti, sonra daha fazla, sonra daha fazla.
    Sonra birden hesap döndü, evlerin değeri düşmeye başladı. Dolar karşısında, altın karşısında, patates soğan karşısında falan hep düştü, düştü, düştü. Ve yine ben dahil birçok kişi daha da düşeceğini sandık..

Önceden 100 bin dolara el değiştiren dairenin bir sonraki seferde 55 bin dolara el değiştirdiğine şahit oldum. Fakat bir türlü benim beklediğim 30 bin dolar seviyesine düşmedi.

Bunun bir döngü olduğunu, ve hiç bir şeyin sonsuza kadar çıkmadığını veya düşmediğini artık öğrenmek gerek.

Paradigma değişikliğini hissedip ona göre değişmek büyük başarı.
    Coronaya kadar gıda ölmez sektör bilinirdi. Koronada öldü.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Paradigma değişikliğini hissedip ona göre değişmek büyük başarı.
    Coronaya kadar gıda ölmez sektör bilinirdi. Koronada öldü.
    Valla hesap öyle bir dönüyor ki, şaşıp kalıyorum.

Sahibinden com'da bir sürü satılık otel ilanı var.
    Satılıklar öyle çok ki, emlakçı başına birçok otel düşüyor.
    Emlakçılar tek tek ilan açmak yerine artık "elimizde çeşitli lokasyonlarda 4 ve 5 yıldızlı oteller mevcuttur" diye genel ilan vermişler.

O orman yakıp otel diken çakallar eminim büyük karlar elde edeceklerini falan düşünüyorlardı.

Grup Gün Doğarken'in bir şarkısı vardı. "Her şey bir süre" diyordu.
    "Her şey bir süre gider.. Bir süre sonra biter.. "
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5. Benim favorimde de altınmadeni var altın 100$düştü bunun fiyatı aynı.
    Bunlara değer biçmekte çok zor iş. Başlı başına bir meslek olmalı heralde maden ekspertizliği gibi

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...61830862/detay
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Valla hesap öyle bir dönüyor ki, şaşıp kalıyorum.

Sahibinden com'da bir sürü satılık otel ilanı var.
    Satılıklar öyle çok ki, emlakçı başına birçok otel düşüyor.
    Emlakçılar tek tek ilan açmak yerine artık "elimizde çeşitli lokasyonlarda 4 ve 5 yıldızlı oteller mevcuttur" diye genel ilan vermişler.

O orman yakıp otel diken çakallar eminim büyük karlar elde edeceklerini falan düşünüyorlardı.

Grup Gün Doğarken'in bir şarkısı vardı. "Her şey bir süre" diyordu.
    "Her şey bir süre gider.. Bir süre sonra biter.. "

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İmzama taa 2011'de yazmışım, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner..

Doların değer kaybettiğini hesaplamıyorsun. 10 sene önceki doların alım gücüyle bugün bir değil. Yani 30 değil belki 20 bin dolara düştü o evler eski dolarla kıyaslarsan. Mike Maloney'e görede daha henüz düşüşün başındayız. Daha dur emlak dibe çökecek. Kazanın doğurduğuna inanan insanlar bir gün öldüğünede inanmak durumunda kalacaklar.
    İstanbul depreminde avcılarda 10 bine evler satılıyordu kimse yüzüne bakmıyordu yeşilköyde evler 3/1 fiyatına düştü kimse almadı. Sonra ne oldu evler fırladı gitti. Döngü işi bu ev fiyatları düşüş trendinde. Fed para bastı ama paranın volatilitesi sıfır. Basılan para borsalara ve emlağa gitti onları şişirdi. Dur bi piyasalara girsin enflasyon patlasın dolarda %100 %300 hiperenflasyon göreceğimiz zamanlar gelecek .
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

7. Sn djoz su sayfada yorumlarını en dikkatli takip ettigim üyesiniz , keşke Ankara'da olsanız da yüzyüze tecrübelerinizden faydalanmak için bı çay kahve ismarlasam diye aklımdan geçiriyorum zaman zaman😁. Teşekkür etmek için paylaşayım dedim.

8. Merhaba arkadaşlar. Ev sahibimle (önceden tanıyordu birbirimizi) 2019 Eylül ayında 5 yıllık güvene dayalı bir anlaşma yaptık. 4 yıldır aynı evde oturuyordum herhangi bir kira gecikmesi yada ödememe durumu olmadı. (kamu personeliyim). Ev ve Kira fiyatları artınca anlaşmanın üzerinden 10 ay geçmişken (kirayı arttırmaya yüzü tutmadı sanırım. Zira 10 ay önce zaten arttırmıştı kendi istediğine getirmişti kirayı) Evden çıkmamı istedi. Acil olarak çıkmam için baskı yapıyor. Ev satın almayı düşünüyorum. Bunun için 2021 Ocak ayına anca hazır olurum mali olarak. Ortalama 4 aya ihtiyacım var. Birkaç cevaba ihtiyacım var.
    1.Resmi yollardan beni çıkarması ne kadar sürer (Kirayı düzenli ödüyorum. Henüz restleşme durumu olmadı).
    2. Paramın hazır olması Ocak ayını bulacak ama diyelimki şimdi bir ev buldum. Adama kapora vermeden önce ev sahibinin evi anlaştığımız fiyat üzerinden anlaştığımız tarihte bana satması için Noter den falan yaptırabileceğimiz resmi bir işlem var mı acaba? Süre uzayınca fiyat değiştirenler oluyor.
    3.Yaklaşık 200 Kira çarpanı olan bir evi yarı peşin yarın kredi ile almak şu an için mantıklı mı?

Sayfa 790/1002 İlkİlk ... 290690740780788789790791792800840890 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •