Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 800/1002 İlkİlk ... 300700750790798799800801802810850900 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,393 - 6,400 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...62236105/detay

Buyur abi... 187500 TL istiyorlar. Toprak temassız alt dubleks. Sıfır daire, iskan alınmış. Kira 800 olsa, çarpan 180'e falan geliyor. 800'e vermezler.

Esenyurt, Sancaktepe'den daha ucuz. Bahçelievler'in göbeğinde bunları bulamazsın. Camlı Kahve'de bile bulamazsın. 25 sene önce Yayla'da 2 kızıyla oturan bir hanımefendiyle tanışmıştım.Yeni,güzel binalar yapıldığından,evi beğenip oraya taşınmıştı. Kızlarım yolda yürüyemiyorlar demişti,sözle sarkıntılık,elle sarkıntılık.1 sene oturamamıştı.Şimdi büyük ihtimal iyi bir muhit olmuştur.Camlı Kahve ise köy gibiydi. Kim bilir ne oldu? İyiye gitmiştir.

Ömür'un arka taraflarında 200k'ya ev arıyorsan, emin ol hayatın boyunca bulamayacaksın.

Gelir düzeyi öyleymiş, böyleymiş martaval bunlar.

Yılda 16.000 Passat satılıyor bu ülkede. Ne ki Passat? D segment bir araba. Almam ben. Civic ya da Corolla alırım.
    800 kiradan çarpan 240 lara geliyor.
    Emlak vergisinde artış olur mu, fiyatları nasıl etkiler sizce?

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by kursat1 Yazıyı Oku
    Emlak vergisinde ne kadarlık bir artış bekliyorsunuz ki fiyatları etkilesin?

Şu an oturduğum dairenin vergisine baktım, yıllık 150 lira ödemişim bu yıl.
    500 liraya çıksa evimi ucuza satar mıyım? Hayır
    Tam 10 kat artarak 1500 liraya çıksa? Hayır.

Siz mesela, emlak vergisi 100 liralı seviyelerden kaça yükselirse evinizi "mesela değerinden 50 bin lira ucuza" satarsınız?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Virüs yokmuş gibi davranıp hizmet sektöründe çalışmaya devam edecekler.
    Zaten bu yüzden sokağa çıkma yasağı yapamadılar. Ekonomi daha beter olmasın diye "maskeyi tak, çalışmaya devam" dediler.

Sizin "herkes merkezlerden kaçıp şehir dışından on-line çalışacak" iddianıza bu yüzden katılmıyordum işte.

Hizmet sektöründe çalışanların (daha doğrusu bir avuç öğretmen ve birkaç beyaz yakalı dışında hiç kimsenin) merkezden kaçma gibi bir seçeneği yok.
    Ulaşım ve asayiş konusu çözülmezse merkez çöker.
    İzmir’de eskiden sürekli konak’a alışverişe giderdik bu süreç 15-20 sene önce bitti. Şimdi bakıyorum en uzak ilçede bile bir çok imkan var. İnternetten çoğu ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. Merkeze sizi çekecek kamu kurumu veya iş dışında hiç bir gerekçe kalmadı.
    Hele ortada saatli bomba gibi ne olduğu belirsiz insan kaynarken ben daha güvenli hissettiğim merkezden nispeten uzak ama insan kalitesi daha iyi yere giderim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by kursat1 Yazıyı Oku

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Haklısınız...Kusura bakmayın, iyice salaklaştım. Kirayı 1000 TL gibi düşünsek 187 çarpan yapıyor.

Temmuz ayı sonunda, torba yasayla bazı kanunlar çıkardılar. Covid sebebiyle kırsal kesime doğru ciddi bir hareket oldu. Köylere yakın ama köy yerleşik alanı içinde olmayan tarla ve bahçelere konteyner koyma ayyuka çıkmıştı. Bir de bahçelerin etrafı telle çevriliyordu. Arsanın büyüklüğüne göre konteyner koyanlara ceza kesiliyor. Yapılan tel çitler ise yıkılıyor. Şayet 1 ayda konteyner kaldırılmaz, teller yıkılmazsa bir ay sonra 2 kat ceza kesiliyor. İmar barışından faydalanmamış, yapı kayıt belgesi almamış yapılar ise direk yıkılıyor. Konteyner koymak da imara tabi, izin almak, tonla harç ödemek, konteynerin planını il özel idare ya da belediyelerde onaylatmak gerekiyor. Bir de vilayetlerde Toprak Korunma Kurulları(TKK) var. Bunların temel görevi tarım alanlarında yapılaşmaya izin vermemek, özellikle 1.sınıf tarım alanlarını, taban arazileri korumak Görevlerini iyi yapıyorlar Türkiye'de.

Yani devlet bahçe ve tarlalardan, köylerden bile cezalar yoluyla gelir elde etmenin peşinde. Sinekten yağ çıkarmanın derdindeler.
    Emlak vergilerinde de artış olacaktır. Fakat emlak vergileri Türkiye'de çok düşük. %100 artsa ne olur? Kiralarda yükselişe sebep olur, bu da fiyatları yine arttırır. Vergilerin Abd seviyelerine çıkması için uzun yıllar geçmesi gerek. %1000 artış yapmaya kalksalar, Anayasa Mahkemesinden döner.

Ben emlak fiyatlarının artacağını öngörüyorum. Sebebi, özellikle Almanya ve Avrupa'nın her yerindeki Türklerin kesin dönüş yapacak olması. Bizim medyaya yansımıyor ama faşizan yönetimler, yabancılara baskıyı arttırdı. Almanya'da aşırı milliyetçi parti güçleniyor. Fransa'da ise ilk seçimde Le Peen'in seçilmesi neredeyse garanti.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

5. https://honda.com.tr/otomobil/modell...-fiyat-listesi

Abi bu araba dururken iki misli fiyata Passat alınır mı?
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

6.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ulaşım ve asayiş konusu çözülmezse merkez çöker.
    İzmir’de eskiden sürekli konak’a alışverişe giderdik bu süreç 15-20 sene önce bitti. Şimdi bakıyorum en uzak ilçede bile bir çok imkan var. İnternetten çoğu ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. Merkeze sizi çekecek kamu kurumu veya iş dışında hiç bir gerekçe kalmadı.
    Hele ortada saatli bomba gibi ne olduğu belirsiz insan kaynarken ben daha güvenli hissettiğim merkezden nispeten uzak ama insan kalitesi daha iyi yere giderim.
    Dediğiniz mantıken doğru.
    Ama bunun gerçekleşmesine engel olan iki şey var.

Birincisi, iş imkanları merkezden şehir dışına kaymıyor, işyerleri merkezde kaldıkça insanlar da merkezde kalmaya devam ediyor, insanlar merkezde kalmaya devam ettikçe işyerleri merkezde kalmaya devam ediyor. Bu kısır döngünün kırılması için ise ulaşımın çökmesinden öte daha da iyileşmesi gerek.

İkinci faktör ise, asayişi bozma potansiyeli olan insanların, merkezde değil de fiyatı düşük olan kenar semtlerde barınmasının daha kolay olması. (paralı magandalar istisna)
    Kendi şehrimden örnek vereyim, bence hiç kimse etileri, ulusu, akatları bırakıp da şehir dışında elit bir yer arayışına girmez. Çünkü zaten bu semtler itin kopuğun büfeden sosisli sandviç bile alamayacağı, yani barınamayacağı yerler.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7. Alınır, elmayla armutu karşılaştırmak gibi.
    Biri c diğeri d segment. Kalite farkı da var.
    Beklenti ve imkan meselesi
     Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    https://honda.com.tr/otomobil/modell...-fiyat-listesi

Abi bu araba dururken iki misli fiyata Passat alınır mı?

8.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...62236105/detay

Buyur abi... 187500 TL istiyorlar. Toprak temassız alt dubleks. Sıfır daire, iskan alınmış. Kira 800 olsa, çarpan 180'e falan geliyor. 800'e vermezler.

Esenyurt, Sancaktepe'den daha ucuz. Bahçelievler'in göbeğinde bunları bulamazsın. Camlı Kahve'de bile bulamazsın. 25 sene önce Yayla'da 2 kızıyla oturan bir hanımefendiyle tanışmıştım.Yeni,güzel binalar yapıldığından,evi beğenip oraya taşınmıştı. Kızlarım yolda yürüyemiyorlar demişti,sözle sarkıntılık,elle sarkıntılık.1 sene oturamamıştı.Şimdi büyük ihtimal iyi bir muhit olmuştur.Camlı Kahve ise köy gibiydi. Kim bilir ne oldu? İyiye gitmiştir.

Ömür'un arka taraflarında 200k'ya ev arıyorsan, emin ol hayatın boyunca bulamayacaksın.

Gelir düzeyi öyleymiş, böyleymiş martaval bunlar.

Yılda 16.000 Passat satılıyor bu ülkede. Ne ki Passat? D segment bir araba. Almam ben. Civic ya da Corolla alırım.
    Düşünun iste, size göre bedava olan bir ev askıya çikmiş, müsteri ariyor, alan varmi, yok. Neden acaba ?

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 800/1002 İlkİlk ... 300700750790798799800801802810850900 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •