Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 616/1002 İlkİlk ... 116516566606614615616617618626666716 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,921 - 4,928 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. bakın, ev fiyatları arttı çünkü talep var denkleminde çok büyük bir hata var.

bir hisse fiyatında gerçek ve sağlan artış, talep alıma dönüşüp alt kademe fiyatlar toplandıktan sonra gerçekleşir. kademeler doldura doldura gidilirse orada sağlıklı bir artıştan söz edilebilir.

ev fiyatları ise şu düşünce zinciri ile artıyor: faizler düştü ---> krediye ulaşım kolaylaşacak ---> ev talep arTABİLİR, ---> e ben de ilanıma +50 k, yok yok 100k daha yapıştırayım.

Yani, konut piyasasında alıma dönüşen talebin tahtayı yukarı çizme olayı yok.

konut piyasasındaki yapay fiyat artışı ev talebinin patlamasından falan kaynaklanmıyor. ev talebi PATLAYABİLİR, öyleyse satış fiyatını 5 kademe yukarı koyayım mantığı ile artıyor. yeni sahibine hayırlı olsun.

Yukarıda bir arkadaş bu seviyeden ev alan 2018 ağustos'ta dolar alan gibi olacak demiş. Görüyorum ve artırıyorum, konuta girecek arkadaşlar pahalı malı kredi ile aldığı için 2018'de tepeden dolar alandan daha kötü bir tablo ile karşılaşabilir.

adettendir, ytd.

2.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    bakın, ev fiyatları arttı çünkü talep var denkleminde çok büyük bir hata var.

bir hisse fiyatında gerçek ve sağlan artış, talep alıma dönüşüp alt kademe fiyatlar toplandıktan sonra gerçekleşir. kademeler doldura doldura gidilirse orada sağlıklı bir artıştan söz edilebilir.

ev fiyatları ise şu düşünce zinciri ile artıyor: faizler düştü ---> krediye ulaşım kolaylaşacak ---> ev talep arTABİLİR, ---> e ben de ilanıma +50 k, yok yok 100k daha yapıştırayım.

Yani, konut piyasasında alıma dönüşen talebin tahtayı yukarı çizme olayı yok.

konut piyasasındaki yapay fiyat artışı ev talebinin patlamasından falan kaynaklanmıyor. ev talebi PATLAYABİLİR, öyleyse satış fiyatını 5 kademe yukarı koyayım mantığı ile artıyor. yeni sahibine hayırlı olsun.

Yukarıda bir arkadaş bu seviyeden ev alan 2018 ağustos'ta dolar alan gibi olacak demiş. Görüyorum ve artırıyorum, konuta girecek arkadaşlar pahalı malı kredi ile aldığı için 2018'de tepeden dolar alandan daha kötü bir tablo ile karşılaşabilir.
    Aynen katiliyorum.

3. Apartman bir teyze vardı 60-70 yaşında babasından miras kalan evleri iki oğluna verdi .

Bir yazlık bir kışlık ikisi de evden çıkartmış gelinler istemiyor diye

Çok hatırşinas evlatlarımış demek ki .

Kiraya geçecekmiş şimdi ev arıyor

Demek ki ölüm hak Miras helal .

Ölmeden önce vermek hata oluyor demek ki .

Ev yatırımı yapmadan evlada yatırım yapmak gerekiyor sanırım

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Apartman bir teyze vardı 60-70 yaşında babasından miras kalan evleri iki oğluna verdi .

Evlada istedigin kadar yatirim yap, gelin geldikten sonra, melaike olsa degisir, ben bunun onlarca ornegini gordum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,621
     Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Evlada istedigin kadar yatirim yap, gelin geldikten sonra, melaike olsa degisir, ben bunun onlarca ornegini gordum.
    Adam olana gelin bir şey yapamaz.

Adam adam olacak.!!!
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Talep patlaması var.
    Sadece eve değil, arabaya da.
    Şirketlerin, insan kaynakları departmanında, banka yazısı almaya gelenlerde patlama var.
    Normalde ayda, 1000 çalışanı olan şirkette, 3-4 kişi baş vururken, bu ay, rakam 200'e fırladı. (en azından çalıştığım şirkette)

Yatırım amaçlı ev alanlar zaten, anasının gözü.
    Ama ihtiyaç gereği, ev ve araba alanlar, faizlerin düşüşü ile, ev araba sahibi olayım diye, riske girdiler. Aslında, faiz avantajı, tamamen satıcılara yaradı.
    Esas trajedi, işten çıkartma yasağı kalkınca başlayacak.
    Şişen ev ve araba fiyatları, olması gereken değerlere dönecek.
    Kimsenin de, "Yandım Allah, devlet yardım etsin" deme hakkı olmamalı.

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Apartman bir teyze vardı 60-70 yaşında babasından miras kalan evleri iki oğluna verdi .

Yaşım 39 . Yaşadığım onca hayat tecrübesinden sonra şunu öğrendim ki bir annenin babanın gençlik yıllarında vermiş olduğu onca hayat mücadelesi yetmezmiş gibi bir de evladı için mal mülk biriktirmesi kusura bakmayın ama hiç mantıklı değil maalesef !
    Anne ve babanın görevi çocuğun okul eğitimi ve ahlaki eğitimidir . ( edep , adap , dürüstlük , paylaşımcı , sağduyulu , disiplin , sorumluluk vs. ) .

Çocuk daha askere bile gitmeden evini al , geleceği için yıllarca birikim yap , askere gönder , daha sonra işini kurması için destek ol , o yetmedi evliliği için emekli olmana rağmen tekrar çalış ve elin kızı gelsin seni kapı önüne koyuversin veya onca fedakarlıktan sonra evladınızın yanlış hayat yaşaması ya da harcamaları yüzünden onca malın mülkün heba olması .

Size birkaç örnek vereyim. Başakşehir ' de oturan yaşlı bir adam eşi öldükten sonra gelinleri koskoca 4 katlı apartmana adamcağızı sığdıramadı. Verilmiş sadakası varmış da dairelerin tapulurını çocuklarına vermedi. Adamcağız çocuklarından öyle güzel bir intikam aldı ki 4 daireyi de satıp Darülacize ' ye yerleşti . Çocukları yalvardı , yakardı olmadı. Sizin gibi evlatlarım olmaz olsun dedi .

Yine buna benzer olay Ankara ' da yaşandı . Kendisini sürekli ihmal eden hayırsız , vefasız evlatlarına inat malını , mülkünü , arazisini satıp çocuklarına tek kuruş bırakmadı.

Kısacası çocuklarınızı hanım evladı gibi yetiştirip hazırcılığa alıştırmayın . Hayatın zorluklarına alıştırın onları , sorumluluk duygusunu aşılayın ...

8.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Syn Ucd,
    Bende istanbuldayim.
    200_210 _220 carpanlarda ev bulabilirseniz yerini ögrenmek isterim dogrusu.
    Varmi bu carpanlara yakin satiş yapilan yerler ?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sn. bzaferb,

Linkteki ilanda 1650k olan mülk için 10k kira geliri var denmiş. Kira çarpanı için çok cazip gözükmekle birlikte tek kriter çarpan olmamalıdır. Yani bu kritere ek olarak mülkün diğer özelliklerini de incelememiz şart. Bu tür karşı taraf risklerini inceleyince çarpanlar yükseliyor

Ek örnek
    Diğeri
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 616/1002 İlkİlk ... 116516566606614615616617618626666716 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •